Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 27. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Ricoh WG-50 – purunematu kompaktkaamera lihtsa pildistamise jaoks :: Digitest

Ricoh WG-50 – purunematu kompaktkaamera lihtsa pildistamise jaoks
Oskari Värä

James Bond, Indiana Jones, Bilbo Baggins, kuulake nüüd — Ricoh kutsub taas kõiki seiklema ning karmidele tingimustele vastu panema ja on selle jäädvustamiseks välja toonud uue kõigekindla kompaktkaamera WG-50. Tegu on taaskord lõbusa kaameraga, mis lubab eelkäijatega võrreldes minna sügavamale vee alla ning kukutada maha veidi kõrgemalt nii et kaamera jätkab tööd ja purunemise pärast muretsema ei pea (proovisin järgi ning kinnitan – üldse ei muretsenud).

Esmamulje on hea – kaamera jätkab oma lihtsa kasutajaliidese joont ning olulisi muutusi võrreldes varasemate mudelitega tegelikult ei olegi. Kas see on tingitud sellest, et kaamera on juba nii ideaalne või on siiski jäetud midagi tegemata uue mudeli puhul? Niisama kirjeldada seda kaamerat aga ei ole mõtet, nii et pärast kaamera tehnilise poole üle vaatamist suundume hoopis välja ning vaatame, kas Lara Croft tahaks selle kaamera järjekordsele rüüsteretkele kaasa võtta.

 

WG-50 NUMBRITES
 Mudel Ricoh WG-50
 Sensor 16-megapiksline 1/2,3” BSI-CMOS
 Külgede suhe  4:3. Saab valida ka 16:9 ning 1:1
 Suurim pildimõõt pikslites  4608 × 3456
 ISO tundlikkuse ulatus  125 – 6400
 Objektiivi fokaalvahemik  28 – 140 mm
 Optiline suum  5x
 Ava  f/3.5 – 5.5
 Pildistabilisaator  Digitaalne
 Teravustamiskaugus  50 cm, 1 cm super macro režiimis
 Sarivõte  8 kaadrit sekundis, 9 kaadrit sekundis (kiire)
 Video lahutusvõime  [FullHD] 1920 × 1080 30p
 Ekraan  2,7-tolline TFT LCD 230 000 pildipunktiga
 Salvestusmeedia  SD, SDHC, SDXC
 Ühenduvus  1 × microUSB 2.0, microHDMI (Type D)
 Mõõdud  62 x 123 x 30 mm
 Kaal  193 g koos aku ja mälukaardiga

 

Kaamera sisu ning disain kirjalikult

Pildisensor on 16-megapiksline 1/2,3” BSI-CMOS ning ka objektiiv on eelkäijaga sama 28 – 140 mm f/3.5 – 5.5. ISO tundlikkuse vahemik on 125 – 6400 ning kõrge ISO 6400 kompenseerib veidi optilise stabilisaatori puudumist. Kuigi optilist ega mehaanilist pildistabilisaatorit pole, siis kaamerasse on siiski kirjutatud targad algoritmid, mis mingil määral kompenseerivad kätevärinat.

Välist disaini pole muudetud nüüdseks juba pea viis aastat, kuid milleks muuta miskit, mis töötab? Kaamera jätkab ka eelkäijatelt tuntud skorpioni meenutava disainiga, millel on üle kaamera palju sakke ning teravaid nurki. See pole selletõttu, et kaamera äge välja näeks (proovi selle kaameraga kuskil cool välja näha..), vaid see aitab ka päriselt kaamerat kindlamalt käes hoida. Ükskõik, kuhu sõrm asetada, on all tunda serva, mis loob kindlustunde, et kaamera ei kuku kuskile. Lamedal pinnal seistes, kus tasakaal paigas, ei ole vahet kuid kuna WG-50 on siiski mõeldud kaasas kandmiseks rasketes oludes, on see väga vajalik. Üle libedate kivide ukerdades ei ole vaja, et oht kaamera kaotamiseks tõmbaks tähelepanu – nii võib koos kaameraga ise kukkuda.

Värvivalikutest on olemas oranž ning must. Kuigi oranž jätab mulje kaamerast, mis üritab iga hinna eest äge olla, on see tegelikult puhtalt funktsionaalne. Kui kaamera kukub maha põõsaste vahele või vette, on oranži kaamerat lihtsam leida kui monotoonset musta. Samas kes siiski tahab ühevärvilist musta kaamerat, siis valik on olemas.

Disain nagu eriti agressiivsel Lamborghinil. Lihtsalt veidi soodsam.

Räägimegi kui palju WG-50 talub – kaamera kannatab kuni 14 meetri sügavusel vee all olemist ning kukutada võib seda 1,6 meetri kõrguselt. Survet talub kuni 100 kilo ning külm ei tee kaamerale mitte kui midagi kuni temperatuur ei lange alla -10 °C. Ära sain neist proovida kolm ning kaamera endiselt töötab laitmatult.

Statiivikeere on endiselt kaamera põhja all täiesti paremas servas, mis ei tekita suurt kindlustunnet. Kaamera võib lihtsasti liikuda ning ka raskuskese on täielikult ühele poole. Sellise asendiga on aga akut ja mälukaarti lihtne eemaldada, ilma et peaks kaamerat statiivilt maha võtma aga mida see ikka annab kui väga ei tahagi kaamerat kuskile kinnitada.

Ekraaniks on kaamera tagaküljel aga 2,7-tolline TFT LCD, mis on kaetud peegeldumisvastase vääristusega, ning see töötab väga hästi. Ka väga eredates valgusoludes suutsin selgelt näha, mis ekraanil on kuvatud. Samas on vaid 230 000 pildipunktiga ekraan 2017. aastal kõvasti alla standardi. Paljud inimesed on enda nutitelefoni kasutades harjunud juba selgelt parema ekraaniga ning WG-50 kätte võttes on kvaliteedivahe koheselt näha. Samuti on keeruline aru saada, kas pilt on täiesti terav või mitte.

Menüü on lihtne ja loogiline – ülesehitusest ei ole keeruline aru saada ning ega erinevaid seadistusvõimalusi üleliia palju polegi. Mis aga puutub disaini, siis see jääb arusaamatuks. Menüü näeb endiselt välja nagu 8-bitisel telekamängul ning menüüdes surfates on taustal kuvatud live-view pilt. Arvatavasti selleks, et menüüd surfates ei jääks kaamerast eemal olev nägemata (nii laialt kui objektiiv näeb) ning kiireloomulistes situatsioonides ei jääks mingi action kaadrisse püüdmata.

 

Funktsionaalsus

Digitaalne mikroskoop on kindlasti üks WG-50 tõmbenumbritest. See töötab lihtsalt – komplektis on varjuk, mis läheb objektiivi ümber ning lülitades kaamera ümber vastavale režiimile, süttivad objektiivi ümber olevad LED-tuled. Seejärel tuleb kaamera asetada subjekti peale ning pinna ja objektiivi vahele jääb täpselt 1 cm vaba ruumi. LED-pirnid valgustavad subjekti igalt küljelt ning ägedad  supermakro võtted sünnivad juba iseenesest. Ära peab märkima, et lahutusvõime digitaalse mikroskoobi režiimis on maksimaalselt 2 megapikslit (1920 x 1080 pikslit) ning foto külgede suhe on 16:9.

Objektiivi ümber olevate LED-lampide funktsionaalsus ei lõpe aga mikroskoobiga. Neid on võimalik kasutada veel ka “Self-Portrait Assist” režiimis olukordades, kus oled üksi aga tahaks endast pilti teha (kes tänapäeval selliste asjadega ikka tegeleb..). Kaamera enda poole suunates tuvastab see su näo ning LED-lambid indikeerivad, kuhu poole kaamerat liigutada et ikka kaadri keskel oleksid. Ka siinkohal ei lõpe LEDide funktsionaalsus ning neid ei peagi kasutama vaid pildistamiseks. Kaamerat saab kasutada ka lihtsalt taskulambina. Nutitelefon jäi maha, aku sai tühjaks või kukkus koos kaameraga jõkke? Pole midagi, kaameraga leiad pimedas võtmeaugu üles, saad ekraanilt kellaaega vaadata ning ega kui tuttu jääd ja telefon jõkke jäi, siis järgmise hommikul ärkamiseks on kaameral isegi äratuskell olemas. Jah, päriselt.

Objektiivi ümber põlevad 6 LED-lambikest, mis aitavad sul lukuauku leida või ülilähedalt ülilahedaid makropilte teha.

Ühendusvõimalustega on endiselt üpris nukker lugu – ei ole ka uuel mudelil mitte midagi juhtmevaba. Ausalt öeldes on veider juba hoida käes elektroonilist seadet, millel pole mitte mingit võimalust juhtmevabaks ühenduseks. Muidugi kui oled salamissioonil, mis nõuab sukeldumist jääkülma vette et saladokumente pildistada, siis on WG-50 ideaalne valik —vähemalt ei pea kaamerat hõbepaberisse mässima, et pildistatud saladokumentide fotosid keegi ära ei saaks kustutada. Aga noh, tavainimese jaoks on see arusaamatu. Kui kaameral on isegi LED-lambid, mis indikeerivad kuhu poole selfit tehes pead keerata, et kaadri keskel oleks, siis võiks ju olla võimalus seda kohe jagada ka.

Tegelikult ei ole suurim probleem võimetus pilte kohe facebooki panna, et näidata oma elu põnevamana kui see tegelt on, siis hoopis suuremaks puuduseks on võimetus kaamerat juhtida läbi nutiseadme. Ausalt öeldes tahaks vahel ehk kaamera vee alla panna nii et oma pead sinna ei pane kadreerimiseks ning praegu ei ole see võimalik. Või paigutada kaamerat kuskile raskesti ligipääsetavasse koht, kus on ekraani nägemine raskendatud. Kuigi WG-30 puhul oli ka teine mudel, millel lisaks wifi, ei ole praeguse ülevaate ajaks WG-50 analoogset mudelit välja tulnud. Veidi arusaamatuks jääb, miks on vaja kahte erinevat mudelit enam ühe funktsiooni tõttu kuid ehk see väike hinnavahe on vajalik

Aku eluiga lubab Ricoh kuni 300 kaadrit või 90 minutit videot ning umbes sinna kanti sain ka mina. Sellele aitab kaasa loomulikult taaskord igasuguste Wifi, GPS jne funktsioonide puudumine, mis säästab elumahla.

 

Näidisfotod

1/640 f/4.5 ISO 125.

1/160 f/3.5 ISO 250.

1/8 f/5.2 ISO 200

1/4 f/3.5 ISO 125

1/30 f/3.8 ISO 1600

1/45 f/3.5 ISO 1600. ISO 1600 juures muutub joonis juba väga seebiseks, seega nii kõrget tundlikkust pigem vältida.

 

Video

Video suurim lahutusvõime on FullHD 1920 × 1080 30 kaadrit sekundis. Uuest kaamerast juba tahaks 4K lahutusvõimet kuid selle saame ehk tulevases WG-6 kompaktkaameras (kui selline peaks tulema). FullHD on küll ajale veidi jalgu jäänud kuid selle kontekstis on video kvaliteet täitsa adekvaatne.

Samuti on võimalik filmida 120 kaadrit sekundis, kuid selle puhul langeb lahutusvõime HD formaadini ehk 1280 x 720 pikslit. Selle režiimis on värinastabilisaator ning suumimisvõimalus välja lülitatud.

 

Kokkuvõte

Ricoh WG-50 teeb, mida ta tegema peab kuid seda ei ole palju. Nagu istuks UAZi – mingeid mugavusi ei ole. Piisab mootorist ja paarist tulest et oleks midagi näha ning töö saab korralikult tehtud. Tõenäoliselt annad sina alla enne kui masin. Kaamera sobib neile, kes ei aja taga parimat pildikvaliteeti kuid soovivad adekvaatset ning äärmiselt lihtsat kaamerat matkale rasketesse oludesse, lastele basseini hullamiseks, ehitusobjektile pildistamiseks jne.

Kui vastata alguses püstitatud küsimusele, kas üks õige seikleja selle kaamera enda retkedele kaasa võtaks, siis vastus on jah. Aga seda sel juhul kui tõesti on tarvis ülilihtsat kaamerat ja üleliigseid vidinaid ei kasuta. Siiski-siiski-siiski oleks uue mudeliga soovinud juba ka selle klassi kaamerate standardvarustusse kuuluvat wifi-ühendust. Hetkeseisuga on tegu ainsa Ricohi kõigekindla kaameraga ning see on päris puudlik erinevate funktsioonide osas. Ehk on ikkagi tulemas ka kallima hinnalipikuga aparaat, millel on Wifi, RAW-võimalus ning GPS.

Ricoh WG-50 seikluskindel kompaktkaamera Photopointi veebikaubamajas

Ülevaade numbrites

Pildikvaliteet
8
Funktsionaalsus
7
Disain
9
Käsitlemismugavus
9
Ekraan
8
8.2

Purunematu

Vastupidavus on väga eeskujulik. Keskmist hinnet tõmbab alla Wifi puudumine. Muidu on igasuguseid funktsioone - mõned vajalikumad ja mõned paras tilu-lilu kuid kaamera on matkale siiski hea kaaslane. Suudab ju hommikul isegi äratada.