Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 22. juuli 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Manfrotto seljakott Pro Light – universaalne, vastupidav ning peaaegu ideaalne :: Digitest

Manfrotto seljakott Pro Light – universaalne, vastupidav ning peaaegu ideaalne
Oskari Värä

Manfrotto nimi ilmselt ei vaja lähemat tutvustust ühelegi fotohuvilisele ning põhiliselt on nad tuntud statiivide ja fotokottide poolest. Just põhjusel, et fotokotte on valikus niivõrd palju erinevaid, võib just selle õige välja valimine tunduda esialgu suure katsumusena.

Käesoleva ülevaate staariks olev Manfrotto Pro Light (MB PL-3N1-36) seljakott aga teeb valimise veidi lihtsamaks just oma universaalsusega. Kott sobib nii professionaalsele fotograafile, kel on tarvis suurt hulka (see on küll subjektiivne) varustust kaasas kanda, videograafile või isegi droonilennutajale. Samuti on kotil hulganisti väikeseid lisataskuid, kus hoida mälukaarte, akusid, saatjaid, laadijaid ja muud väiksemat, mida tarvis kaasa võtta. Ka on mitmeid aasasid, et rihmadega siduda statiiv või monopod koti külge (ja mitte ükshaaval, vaid korraga).

 

Kott numbrites
Koti tüüp Seljakott
Materjal Nailon, RipStop, Sünteetiline kangas
Välimised mõõdud 49 × 35 × 28 cm
Sisemise põhiosa mõõdud 46,5 × 31 × 17 cm
Muude tarvikute tasku mõõt 15 × 31 × 17 cm
Sülearvutitasku mõõt 47 × 31 × 4 cm
Koti kaal 2010 grammi
Mis tüüpi varustusele mõeldud Foto- või videovarustus, droon
Mahutab Kaamera kere
7 objektiivi
Droon
Statiivikinnitus Jah


 

Disain

Nagu mitme teise Manfrotto koti puhul, on ka käesoleva ülevaate staaril veres Kata kottide DNA. Nimelt on ülemine osa mõeldud isiklike asjade hoiustamiseks ning alumine osa on töövarustuse jaoks. Siiski on kõik vaheseinad liigutatavad ning kui tõesti on niivõrd mitu lisakere või -objektiivi, saab ka ülemisse osasse tekitada iga objektiivi jaoks eraldi kaitsud taskuke.

Kui nüüd koti mõõtudele pilk peale visata, on aru saada, et tegu on kotiga, millel on seinad tugevalt polsterdatud kaitsmaks ülikallist foto- ja videovarustust või drooni – sisemised mõõdud on päris palju väiksemad kui välimised. Kui kott on “droonirežiimil”, mahutab see lisaks DJI Phantom seeria droonile ka puldi (Mavic ning Spark droonidest rääkimata, nende jaoks ei pea isegi eraldi ruumi tegema). Olenemata sellest, mida on tehtud põhiosaga, on alati olemas küljelt eraldi lukuga avatav sülearvutitasku, mis mahutab kuni 15″ seadme.

Pildil on näha, et kõik kaameravarustus koti alaosas olevasse kaamera jaoks eraldatud osasse ei mahtunud ning ülemisse osasse sai vaheseinaga veel kahe seadme jaoks ruumi tehtud.

Kott droonirežiimil. Sisse mahub ilusti ära DJI Phantom seeria droon. Phantom seeria droonist väiksem Mavic mahub veelgi lahedamalt, jättes rohkem ruumi lisavarustusele.

Koti välisosas on kaks lisataskut mõlemal küljel. Külgedel olevate taskute lukud avanevad samas suunas ning vaatamata sellele, et neil on ka tasku sees õmmeldud lisariie, mis peaks takistama asjade välja kukkumist, siis ei ole need kuigi efektiivsed kui kott on maas esikülg ülespoole. Enamasti sellises asendis see ka on, sest vaid nii saab ligi alumises sektsioonis asuvale fotovarustusele. Seega võiks kas või üks taskustest avaneda vaid ülevalt.

Lisaks on kaks mahukat lisataskut ka koti esiküljel, täpsemalt alumist sektsiooni katva osa peal. Sinna saab mahutada akusid, välgusaatjaid või muud nodi ning need avanevad õiges suunas olenemata, kas kott on püsti või pikali.

Ka rihmad pole niisama rihmad, millel saab vaid pikkust muuta. Esiteks on neil kiirkinnitusklamber, millega saab näiteks vasaku rihma parempoolse klambri külge kinnitada ja vastupidi. Sellisel moel on võimalik kinnitada kott risti üle rinna ühe rihmaga, mis teeb võimalikuks koti kiirelt küljele libistamise. See tuleb kasuks olukordades, kus on tarvis kaamerat kotist hoida kui samas tuleb ette olukordi, kus on tarvis kaamera kiiresti kätte saada.

Mõlemad rihmad risti üle rinna paigutades tõstab turvalisust ning aitab raskust tuua õlgadelt ära. Samuti on koormuse suunamiseks võimalik rihmade ülaosast reguleerida koti kaldenurka kas rohkem vastu õlgasid, või eemale. Kui aga on soov kotti käes kanda, siis on selle jaoks koti tipus käepide. See aga võiks olla 90-kraadi pööratud sest kui kotti tõsta, jääb käe asend ebaloomulikuks.

Lisaks traditsioonilisele seljakotile, on võimalik teha kotist ühe rihmaga kott või panna rihmad risti üle rinna.

Kui kott on üle ühe õla, on seda lihtne enda ette libistada ning seejärel küljelt kiiresti kaamera haarata.

Kotiga on komplektis kaasas ka vihma- ning päikesekaitse. Kuigi kott ise on vihma tõrjuvast materjalist, siis asjad saavad sees üpris kiiresti märjaks (allikas: suve kõige hullem sadu tuli just siis kui ma olin põllu peal, kus polnud isegi ühtegi puud, mille alt mingitki varju otsida!). Kergema vihmaga küll ei saa sisu nii kiirelt märjaks, kuid see on siiski vaid minutite küsimus. Sel puhul on vihmakaitse asendamatu kaaslane, mis laseb natuke kauem rahulik olla kartmata, et tehnikaga midagi juhtub.

Küljetaskuid kiirustades avades võivad neist asjad välja kukkuda. Lukk võiks avaneda ülespoole, mitte allapoole.

Vihma- ning päikesekaitse katab terve koti ning hoiab asjad sees kuivad ja temperatuuri stabiilsemana.

Väikse miinusena võib välja tuua ülemise sektsiooni siseküljel asuva lipiku, mis alatihti kipub luku vahele jääma. Selle võib muidugi ära lõigata, kuid selle küljes on koti seerianumber ning QR-kood. Samuti võiks sellised asjad olla juba algusest peale läbimõeldud, et ei peaks hakkama ise miskit ära lõikama.

 

Reaalses kasutuses

Mahutavust näeb ülalolevatelt piltidelt ning vaheseinu saab ümber tõsta vastavalt vajadusele. Kui aga tahta kotti kasutada sel moel, et ei ava iga kord tervet esikülge, tekivad mõngingased keerulisemad olukorrad. Koti mõlemal küljel on klamber, mis ei lase lukul edasi liikuda. See tähendab, et alumise, ehk kaamera, sektsiooni esipaneel ei avane täielikult ning tehnika saab kätte vaid alumisest osast. Kui on tarvis ligi pääseda kaamerale, ühele lisaobjektiivile ja näiteks kahele Speedlite tüüpi välgule, pole probleemi. Kui on tarvis tehnikat laduda ka tahapoole, siis nende kätte saamiseks tuleb kotti rohkem avada.

Koti keskosas asuvad shtlid jäävad sellises asendis kättesaamatuks

Seljas aga on kott ülimalt mugav. Kui kõik kraam kokku nii raske poleks, siis ei paneks tähelegi. Samas raskuse all ägades ei hakka kott õlga soonima tänu korralikult pehmele rihmale ning ka õige rihmade reguleerimise korral ei suru alaseljale. Seega kõik probleemid võib panna vabalt enda nõrga füüsise süüks – kott teeb kõik endast oleneva, et võimalikult mugav olla.

Ka vastupidavus on kotil eeskujulik. Otseselt rappinud ma seda ei ole, kuid kõvas vihmas ning korra tsikliga mudasse sattumist on ette tulnud (teeskleme, et koti omanikud seda praegu ei lugenud), samuti on mul selle külge igapäevaselt kinnitatud kaks kompaktseks käivat softboxi ning MK055XPRO3-BHQ2 statiiv (mis mulle pärast arvustuse kirjutamist meeldis nii väga, et ostsin ära). Statiivi raskus ei ole pärast üpris pikaaegset kasutust veel miskit välja venitanud, seega materjal hoiab küll.

 

Kokkuvõte 

Selge on see, et tegu on kotiga fotograafile, kel on tarvis koti sisse ning väljapoole kinnitada palju erinevaid lisaseadmeid. Selle jaoks on kott ka ideaalne, samas ohverdades asjade kätte saamise mugavust ning sellega tegutsemise kiirust, mis on ka mõistetav. Kes statiivi, monopodi või muid lisaseadmeid koti külge ei kinnita ning mitmeid lisataskuid ei vaja, võib vabalt vaadata lihtsamate fotokottide poole. Enim avaldab koti puhul muljet muidugi selle kandmismugavus – liigset survet ei saa ükski koht ning kõik raskus on suurepäraselt laiali jaotatud, sobides suurepäraselt ka pikemaks kandmiseks.

+ Koostekvaliteet!
+ Kandmismugavus! 
+ Funktsionaalsus
+ Mahutavus
+ Kasutusmugavus
– Ei ole ühtegi nii suurt miinust, et peaks eraldi välja tooma

Manfrotto seljakott Pro Light (MB PL-3N1-36) Photopointi veebikaubamajas >>

Ülevaade numbrites

Disain
9
Vastupidavus
10
Funktsionaalsus
8.5
Mahutavus
9
Kandmismugavus
10
Hind
8
9.1

Väga funktsionaalne ning mugav

Väga mitmekesine kott, mis täidab väga erinevat tüüpi fotograafide vajadused. Funktsionaalsuse ning kompaktsuse säilitamiseks on tehtud mõned järeleandmised, kuid millegagi suurelt mööda ei ole pandud.