Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 27. mai 2024

Rulli end üles

Üles

1 kommentaar

Manfrotto MH055M0-RC4 kuulpea ülevaade :: Digitest

Manfrotto MH055M0-RC4 – kuulpea, mis hoiab ka suure kaamera paigas
Silver Pik

Manfrotto tootevalikust võib leida väga suures valikus erinevaid statiivipäid, mis on loodud väga erinevaid kasutussituatsioone silmas pidades – alates lihtsatest kuulpeadest, jätkates erinevate 3D peadega ning lõpetades keeruliste videopeadega, mis suunatud nii tavakasutajatele kui ka elukutselistele kaameraoperaatoritele. Selles ülevaates on meil tähelepanu keskmes just esimese kategooria esindaja – MH055M0 on pesueht kuulpea, kuid kohe kindlasti ei ole see lihtne.

 

Parameetrid
Materjal: magneesiumsulamist korpus, teflonkattega kuul, plastist hoovad
Maksimaalne töökoormus: 12 kg
Kalle: -100° / +40°
Panoraampööre: 360°
Kalde ja pöörde eraldi lukustus: jah
Hõõrdetugevuse seadmine: eraldi hoovast
Lood: jah, 2tk
Kinnitus statiivile: 3/8”
Kiirkinnitus: Manfrotto RC4 süsteem (pakutakse ka Q2 ning Q5 süsteemiga)
Kõrgus: 13,3 cm
Kaal: 1050 g

 

Disain, kasutamine

Esiteks pean kohe ära ütlema, et see kuulpea on suur ja raske ning ära mõtlegi seda soetada kasutamiseks väikese peegelkaameraga koos kitobjektiiviga – täielik overkill. Miks nii ütlen? Sest kandevõime on sel 12kg – seda on lausa 12 korda rohkem, kui väike peegelkaamera koos kitobjektiivi, akutalla ja välguga kaaluvad.

Statiivipea ümbritsev korpus ning tähtsamad detailid on valmistatud magneesiumsulamist ning kuul on teflonkattega. Osad detailid on küll plastist (näiteks lukustushoovad), kuid materjalivalik on hea – suure külmaga hapraks ei muutu ning on üleüldiselt vastupidavad.

Manfrotto MH055M0-RC4 kuulpea koos Canon EOS650 kaameraga.

Sellel spetsiifilisel statiivipeal on kasutusel Manfrotto RC4 kiirkinnitussüsteem, mis omakorda tähendab 410PL kiirkinnitusplaadi kasutamist. 410PL on suure pinnaga ning sobib väga hästi suuremate kaameratega (keskformaat jmt) kasutamiseks, kuid ka erinevate täiskaader-peegelkaamerate all on see väga mugav. Samas on statiivipeast saadaval ka teisi versioone: MH055M0 on ilma kiirkinnitussüsteemita (soovi korral saab panna enda jaoks sobiva kiirkinnitusadapteri peale); MH055M0-Q2 kasutab väikest 200PL-14 tüüpi plaati; MH055M0-Q5 puhul on kasutusel 510PL tüüpi pikem plaat mis sobib paremini kasutamiseks videokaameratega kuid ka pikemate teleobjektiividega, kuna sellega saab raskuskeskme kergelt paika lükata (eriti 510PLONG tüüpi plaadiga), sest kiirkinnitusplaat on nihutatav. Samas on selle pea RC4 süsteemil ka üks miinuskülg. Paljude teiste RC4 süsteemiga statiivipeade disain on selline, et teise kruvi saab plaadi põhja külge keerata ning plaat mahub ka statiivipeale, kuid MH055M0-RC4 puhul ei ole see võimalik. Tagavarakruvist räägin seepärast, et kiirkinnitusplaadiga on kaasas nii 1/4″ kui 3/8″ keermega kruvid.

 

410PL kiirkinnitusplaat MH055M0-RC4 kuulpea peal. 3/8" keermega kruvi ei mahtunud kaadrisse, kuna see oli taskus :)

410PL kiirkinnitusplaadi pealmine pind on kummeeritud kattega. See takistab kaamera liikumist siis, kui kruvi pole korralikult kinni keeratud.

Nii mahuvad mõlemad loodid kaadrisse. Vasakul olev on mõeldud horisontaalses asendis kasutamiseks, ees olev aga vertikaalses asendis kasutamiseks.

Kiirkinnitusplaadi lukustusmehhanism on standardne RC4 süsteem – kaheastmeline hoova liikumine takistab kogemata kaamera lahti päästmist pea küljest. Nimelt on hoova otsas lisalüliti, mida tuleb alla vajutada ennem, kui plaat lahti lastakse. See küll eeldab kahe sõrme kasutamist, kuid turvalisusel on oma hind. Plaati tagasi pannes lukustub see statiivipea külge kiirelt ja turvaliselt – tuleb lihtsalt plaat peale suruda ning hoob liigub lukustatud asendisse tagasi.

Pea otsas on ka kaks vesiloodi – üks neist on kasutamiseks horisontaalses asendis, teine vertikaalses asendis. See omakorda välistab eraldiseisva loodi kasutamise vajaduse kaamera peal.

Rääkides vertikaalses asendis kuulpea kasutamisest: pea küljel on üks pisike punane hoob, mis võimaldab kuuli liikumise piiramist 90° juures. Hoob teise asendisse tuues saab pea liikuda kuni 100° küljele. Esmapilgul tundub suhteliselt mõtetu lisavidin, kuid portree- või arhitektuuripilte tehes leidsin seda äärmiselt kasulikuna olevat. Sellest süvendist väljaspool on statiivipea liikumine jällegi ±40° – mugav igapäevaseks kasutuseks ning takistab kaamera vajumist küljele (ning sellega ka kaamera ümber kummumist koos statiiviga).

Statiivipea liikumine piiratud 90° peale

Mugav portreefotosid teha või arhitektuuri pildistada - kaamera ei liigu liigselt küljele.

Lüliti teises asendis võimaldab kuni 90° kallet

Piirangud maas saab natuke rohkem kaamerat kallutada - pildista tähistaevast või makrovõtteid. Miks ka mitte - korrigeerida enda kõverat silmavaadet või statiivi.

Tulles statiivipea liikumise ning lukustuse juurde. Pea sees olev kuul on suur ning teflonkattega. Liikumine on täpne ning sujuv. Eraldi hoovast saab muuta liikumise takistust (friktsiooni), mis lihtsustab erineva raskusega varustusega töötamise (raskemata/suuremate asjade puhul tahame takistust suuremaks ajada; kergemate puhul aga väiksemaks).

Hoob kuuli liikumise fikseerimiseks

Ning ka horisontaalse liikumise fikseerimiseks

Väike nupp friktsiooni seadistamiseks

Horisontaalse pöörde lukustus on eraldatud ülejäänud kuuli liikumisest, lihtsustades sellega panoraamvõtete kuid ka maastikufotode pildistamist. Hoob on natuke pisem, kui kuuli lukustuse hoob, samas mugav kasutada. Kuuli lukustamiseks on kasutusel tõesti suur hoob – seda on mugav kasutada nii paksude kinnastega kui ka paljaste sõrmedega. Lisaks saab hoova nurka muuta ilma, et lukustust mõjutaks – tõmba hooba väljapoole ning pane enda jaoks sobiva nurga alla. Miks see vajalik? Ikka sellejaoks, et hoob ei jääks ette kaamerale ega statiivile jmt. Statiivipea alumisel äärel on ka kraadidega skaala, lihtsustamaks panoraamvõtete tegemist.

 

Kokkuvõte

Tootja kodulehel jääb silma see, et antud statiivipea on loodud just 055 seeria Manfrotto süsinikfiibrist statiividega kasutamiseks. Selle koha peal tahaks ma kohe vastu vaielda. Vaielda seepärast, et statiivipea on natuke liiga raske ning süsinikfiibrist statiivi peale pannes tundub pea liiga kohmakas. Nendele paneks mina pigem kas 468MG Hydrostat tüüpi pea või MH055M0 pigem hoopis 055/190 alumiiniumstatiivile. Kaal oligi selle statiivipea ainukene häiriv külg.

Positiivsed küljed – kerge asendit muuta, muudetava friktsiooniga ning tugeva lukustusega. Disain hästi läbi mõeldud, mugavad suured hoovad mida hea kasutada ka koos kinnastega. Kõige tähtsam aspekt loomulikult see, et lukustades ei vaju ega liigu pea kusagile.

IMG_2869

Jättes kõrvale antud kuulpea natuke soolasema hinna (hetkel Photopointis kliendikaardiga soodushind 179€ kuid tavaliselt maksab 234,99€), on tegu siiski väga õnnestunud mudeliga. Sobib suurepäraselt nõudlikumale kasutajale, kes tahab kiiret ning vastupidavat kuulpead. Samas jällegi, kasutajatele kel hind ei ole nii määrav, kui on kasutusmugavus ning kaal, võiks vaadata pigem 468MG Hydrostat poole.

Manfrotto MH055M0-RC4 kuulpea Photopointis 234,99€

Manfrotto MH055M0 tüüpi kuulpead Photopointis alates 199€

Ülevaade numbrites

Koostekvaliteet
9
Paindlikkus
9
Kandevõime
9.5
Kasutusmugavus
8,5
Mõõdud-kaal
8
8.7

Töökindel ja mugav kuulpea

Omas kategoorias üks äärmiselt tugev ning vastupidav statiivipea, mida võib kasutada nii stuudios, kõrbes kui kõrgmäestikus. No lihtsalt ei ole kohta, kus see kuulpea hätta jääks või mugav kasutada ei oleks.