Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 23. juuni 2024

Rulli end üles

Üles

3 kommentaari

Manfrotto MHXPRO-BHQ6 - võimekas kuulpea kompaktses vormis :: Digitest

Manfrotto MHXPRO-BHQ6 – täisfunktsionaalne kuulpea kompaktses vormis
Silver Pik

Manfrotto statiive ning statiivipäid olen ma juba aastaid kasutanud ning igapäevaselt Manfrotto 468MG Hydrostat kuulpeaga töötades olin tõsiselt intrigeeritud, kui tekkis võimalus natuke pikemalt testida uut XPRO seeria kompaktset kuulpead – MHXPRO-BHQ6. Kuna XPRO seeria kuulpead on MH054M0 kuulpeade kergem, uuendatud versioon, siis kerkis paratamatult mõtteisse küsimus – kas ja kuidas see väike statiivipea vastu peab suurte poiste fototehnikale, kui mugav on seda kasutada ning kellele see üldse loodud on. Nendele küsimustele ning paljudele teistele saab järgnevas ülevaates vastatud, nii et püsi lainel.

 

Tehnilised andmed

Manfrotto XPRO seeria kuulpäid on tegelikult lausa 2 – üks on BHQ6 versioon, mis kasutab Arca-Swiss tüüpi kiirkinnitusplaati ning teine on klassikalise Manfrotto 200PL-14 kiirkinnitusplaadiga versioon. Kolmandas tulbas on võrdluseks ka eelmise põlvkonna MH054M0 statiivipea andmed.

Mudel MHXPRO-BHQ6 MHXPRO-BHQ2 MH054M0-Q2
Materjal Magneesiumsulam
Maksimaalne töökoormus 10 kg
Kalle -90° / +40° -90° / +40° -100° / +40°
Panoraampööre 360°
Kalde ja pöörde eraldi lukustus Jah
Hõõrdetugevuse reguleerimine Eraldi hoovast
Lood 3 3 2
Kiirkinnitusplaat MSQ6PL 200PL-14 200PL-14
Kõrgus 115 mm 115 mm 117 mm
Kaal 520 g 500 g 610 g

Ühest küljest vaadates pole uuendused väga palju kaasa toonud. Teisalt – loobuda portreerežiimi hoovast ning natuke väiksemast külgkaldest, saad 100 g niigi raske fotokoti pealt maha visatud. Ma ütleks selle kohta, et võit seegi. Jätame nüüd need võrdlused ning siirdume täpsemalt MHXPRO-BHQ6 kuulpea juurde.

MHXPRO-BHQ6-002-kalle

 

Disain & kasutamine

Keerates rasket Canoni täiskaader kaamerat koos 24-70mm f/2.8 objektiiviga kuulpea peale, roomas esimene kahtluseuss minu mõteteisse – kas see kuulpea suudab ikka rasket kaamerat paigal hoida. Nimelt on varasemalt väiksemate kuulpeadega probleemiks olnud see, et peale kuuli lukustamist ning kaamera lahti laskist vajub ikka kaamera ära ning perfektne kadreering on aia taga. Seda eriti näiteks tootefotosid makroobjektiiviga pildistades, kus iga millimeeter on arvel. Esmaste kahtluste peletamiseks võib südamerahuga öelda – peale lukustamist püsib kaader täpselt paigas ning seda kuulpead võib kasutada ka raskema tehnikaga täppistöö tegemiseks.

Teine suur küsimus – kui mugav on selle statiivipea kasutamine. Lihtne vastus oleks – väga mugav. Sellest vastusest ka natuke pikemalt. Esiteks – kuuli liikumine on sujuv ning konkreetne – seda nii väikese kui suure kaameraga kasutades. Lukustushoovad on suured ning ergonoomilise disainiga. Olgugi, et need on plastikust mitte metallist – sarnaselt varasemate mudelitega kahtlen tõsiselt, et suures külmas probleeme tekib. Manfrottole omaselt on ka hoobade “puhkeasendit” võimalik mugavalt muuta, et need töö käigus jalgu ei jääks. Kuna horisontaalse liikumise lukustus on kuuli lukustusest eraldatud, siis saab seda pead kasutada ka panoraamfotode tegemiseks. Viimast omakorda lihtsustab ka kolm vesiloodi statiivpea plaadi küljes. Rääkides vesiloodidest – kui kaamera kinnitada statiivipeale kasutusjuhendit järgides, siis jäävad loodid kahjuks vastasküljele ning nende vaatamine on raskendatud.

MHXPRO-BHQ6-003-disain-loodid

MHXPRO-BHQ6-004-disain-hoovad

MHXPRO-BHQ6-005-disain-alt

Arca-Swiss tüüpi tuvisaba kinnitusega kiirkinnituse pakkumine on Manfrotto jaoks viimaste aastate teema, kuid äärmiselt kasulik lahendus. Esiteks on Arca-Swiss süsteem maailmas natuke rohkem levinud ning niimoodi ei pea alati kiirkinnitusplaati ümber tõstma, et teisele peale kaamerat panna. Teiseks, Manfrotto BHQ6 süsteem annab natuke liikumisvabadust kaamera kinnitamisel. Sa võid kinnitada kaamera koos raske objektiiviga risti statiivipeale ning kasutada liikumisruumi paremaks raskuskeskme leidmiseks ning süsteemi stabiliseerimiseks. Või siis hoopis väikese slaiderina makrofotode tegemisel või parema täpse võttenurga leidmiseks. Seda ohtu, et kiirkinnitusplaat maha libiseb, ei ole. Väike stoppernõel takistab plaadil üle ääre maha libiseda (kuigi väga raske tehnikaga ning suure nurgaga ma seda ei testinud).

MHXPRO-BHQ6-006-disain-plaat

Samamoodi meeldis punase avamisnupu disain – kui kaamera hoiab plaati surve all, siis nuppu alla vajutada ei saa – see omakorda välistab kogemata plaadi lahti päästmist koos kalli fototehnikaga.

MHXPRO-BHQ6-007-disain-plaat-maas

MHXPRO-BHQ6-008-disain-plaat-peal2

Eelnevatel piltidel on ka näha olnud statiivipea alumise külje disain – mugav punane kraadiskaala alumisel äärel lihtsustab panoraamfotode tegemist veel rohkem. Põhja all on aga Manfrottole kohaselt 3/8″ statiivikeere.

 

Kokkuvõte

Võttes arvesse paar fakti – XPRO seeria kuulpead on mõeldud MH054M0 uuendusena ning viimane on just Manfrotto 190 seeria statiive silmas pidades loodud, siis MHXPRO-BHQ6 ning MHXPRO-BHQ2 statiivipead on perfektsed kaaslased Manfrotto MT190 statiividele. Tegelikult peab see järeldus 100% paika – kompaktsele, kuid tugevale statiivile tahaks peale panna samaväärse statiivipea. See järeldus samas ei tähenda, et antud pea ei sobiks kusagile mujale. Ka suure MT055CXPRO4 statiivi peal oli antud pea äärmiselt mugav.

MHXPRO-BHQ6-009-kokkuvote-DT

+ Magneesiumsulamist disain
+ Hea pea liikuvus
+ Kindel kuuli fikseerimine, lukustushoovad
+ Kuuli & horisontaalse liikumise eraldi lukustus, hõõrde seadistamine
+ Mõistlik hind
+ Arca-Swiss tüüpi plaat
– Loodide asend

Manfrotto jätkuv kõrge Itaalia kvaliteet ning läbimõeldud disain teeb nende toodete kasutamise mugavaks, intuitiivseks. Sama kehtib ka MHXPRO-BHQ6 kuulpea kohta, mida julgeme südamerahuga soovitada. Lõppkokkuvõttes on see ju mõistliku hinnaga kompaktne, vastupidav ning mugav kuulpea.

Ülevaade numbrites

Koostekvaliteet
9
Paindlikkus
9
Kandevõime
9.5
Kasutusmugavus
9.5
Mõõdud-Kaal
9
9.2

Töökindel ja kerge kuulpea

Mugav ja funktsionaalne kuulpea, mida saab kasutada nii looduses kui stuudios, tootepildistuslaua taga kui mägimatkadel. Paindlik, töökindel ning samal ajal ka kompaktne ja kerge - lihtsalt ei oska kohe rohkemat soovidagi.