Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 17. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Manfrotto MHXPRO-2W - mugav & kvaliteetne videopea :: Digitest

Manfrotto MHXPRO-2W videopea – mugav alustavale videograafile
Silver Pik

Manfrotto XPRO seeria statiivipeadest – neist nõudlikematele harrastajatele & edasijõudnutele suunatud statiivipeadele – oleme viimastel kuudel Digitesti veergudel päris palju kirjutanud. Selle ülevaatega saame pikale maratonile joone alla tõmmata, kuna ülevaatusele tuleb XPRO seeria viimane – MHXPRO-2W videopea.

Manfrotto MHXPRO-2W videopea on loodud katmaks auku lihtsa 700RC2 ning võimekamate MVH500 / MVH502 seeria statiivipeade vahel. Kerged ning kvaliteetsed materjalid kombineerituna XPRO tootedisainiga annab kokku mugava koosluse just neile videograafidele, kes otsivad taskukohase hinnaga võimalikult sujuvat kaamera liikumist. Kuid miks ka mitte linnuvaatlejatele, jahimeestele või laskesportlastele vaatetoru alla.

Manfrotto-MHXPRO-2W-DT-002-algus

 

Tehnilised andmed

Sissejuhatuses sai juba mainitud, et MHXPRO-2W statiivipea on sisuliselt augutäiteks soodsa 700RC2 ning MVH500AH videopea vahel. Uus pea toob uued materjalid ning suure kandevõime siiski kompaktse ning kerge konstruktsiooni juures. Tänu vasturaskuse puudumisele on seda statiivipead lihtne ka multifunktsionaalses kontekstis kasutada – ehk vabalt ka fotorakendustes.

Videopea puhul peaks vist alustuseks üldse kirjutama seda, mille poolest need niivõrd erilised on ning teistest statiivipeadest erinevad. Kui tavalistel fotopeadel – kuulpead ning 3-suunalised pead, on põhiline rõhk pandud kas kiirusele või kadreerimise täpsusele, siis videopeadel on esmaseks kriteeriumiks just liikumise sujuvus. See muutub nähtavaks just pikemat objektiivi kasutades – videopea puhul ei ole kaader sammudega hüppav vaid ühtlase liikumisega. Lisaks saab videopeadega, tänu pikemale juhthoovale, ühtlasemalt liikuda. Teiseks on kallimatel videopeadel hõõrdetugevus eraldi reguleeritav, lihtsustades raskema tehnikaga töötamist. Lisades sellele vasturaskuse süsteemid, mis tõmbavad tehnika kalde alt horisontaalasendisse kui juhthoovast lahti lasta; tasakaalustamise / raskuskeskme seadistamise võimaluse jms – ükski fotopea ei suuda tagada nii täpset ja sujuvat liikumist.

Samas, ka fotograafilistes rakendustes võib lihtsam videopea olla mugavaks kaaslaseks – väga pikkade objektiivide puhul on pikemat juhthooba ning sujuvat liikumist kasutades lihtsam kadreerida või subjekti otsida.

Mudel MHXPRO-2W MVH500AH 700RC2
Materjal Tehnopolümeer Alumiinium Alumiinium
Maksimaalne töökoormus 4 kg 5 kg 2,5 kg
Külgkalle Puudub
Kalle taha / ette -60° / +90° -70° / +90° -75° / +90°
Panoraampööre 360° 360° 360°
Hõõrdetugevuse reguleerimine Kaks fikseeritud
asendit
Kahel teljel eraldi Fikseeritud
Vasturaskus Puudub 2,4 kg Puudub
Lood Jah Jah Puudub
Juhthoova asendeid 2 2 1
Kiirkinnitusplaat 200PL-14 500PLONG 200PL-14
Kõrgus 100 mm 105 mm 96 mm
Kaal 760 g 900 g 520 g

Pelgalt numbrite järgi vaadates võib nõudlikum harrastaja või professionaal selle statiivipea kohe valikust välja jätta – piiratud kandevõime, raskuskeskme muutmise võimaluse puudumine, vasturaskuse puudumine ning hõõrdetugevuse reguleerimise puudumine on tõsisemad kitsaskohad. Samas tavakasutaja seisukohalt, kelle supersuum kompaktkaamera, peegel- või hübriidkaamera väiksem ja kergem, ei ole nende puudumine tegelikult üldse probleemiks.

Manfrotto-MHXPRO-2W-DT-003-eos-all

 

Disain ja kasutamine

Manfrotto MHXPRO-2W videopea, nagu eelnevalt juba selgeks sai, jääb soodsamate-lihtsamate videopeade klassi. Samas just teatud lisafunktsioonide puudumine teeb antud videopea võimalikuks valikuks ka fotograafide seas.

Statiivipea üldine disain on samane ülejäänud XPRO seeria statiivipeadega – tehnopolümeerist (maakeeli plastikust) must korpus ning selle all punane alumiiniumist baasosa. Tehnopolümeerist disaini ei ole vaja karta – see statiivipea ei ole tehtud odavast hiina plastikust. Kvaliteetne konstruktsioon ning 4 kg kandevõime on tegelikult korralikud, eriti arvestades pea enda suhteliselt väikest kaalu.

Manfrotto-MHXPRO-2W-DT-004-vars

Manfrotto-MHXPRO-2W-DT-011-statiivil

Manfrotto-MHXPRO-2W-DT-012-statiivil

Manfrotto-MHXPRO-2W-DT-013-statiivil

Videopeaga on kaasas 33 cm juhthoob, mille kinnitamiseks on kaks erinevat kohta. See omakorda teeb mugavaks statiivipea kasutamise ka vasakukäeliste videograafide jaoks. Või siis olukordades, kus paremat kätt on vaja follow-focus süsteemil või kaamera juhtnuppudel hoida.

Pea vasakul küljel on suur nupp kalde lukustamiseks. Fotograafilistes rakendustes saab seda omakorda mingil määral kasutada ka vähese hõõrdetugevuse/tagasiside suurendamiseks, kuid väga soovituslik see ei ole.

Manfrotto-MHXPRO-2W-DT-005-lukustus

Manfrotto-MHXPRO-2W-DT-006-hoordetugevus

Paremal küljel on hõõrdetugevuse reguleerimise lüliti. Kahjuks on sel ainult kaks asendit – raske kaamera jaoks ning kerge kaamera jaoks. Kasutusjuhendi sõnul küll lühema ja pikema objektiivi jaoks, kuid rakendad seda ikka vastavalt vajadusele. Iseenesest teeb tugevam tagasiside ikkagi pikema teleobjektiiviga kadreerimise või subjekti jälgimise filmimise ajal palju lihtsamaks.

Horisontaalsel tasapinnal liikumise lukustamiseks on statiivipeal eraldi hoob. Kombineerides seda küljepealse nupuga, saab lahti jätta kas ainult vertikaalse, ainult horisontaalse, mõlemad teljed või lukustada kõik. Samamoodi on pea baasil väike lood, mis lihtsustab statiivi otseks ajamist.

Manfrotto-MHXPRO-2W-DT-007-lood-lukk

Kiirkinnitus on klassikaline Manfrotto RC2 süsteem, mis kasutab 200PL-14 kiirkinnitusplaati. Statiivipea kiirkinnituse turvamehhanismid on tuttavad juba teistelt uuematelt mudelitelt – kiirkinnitusplaati ei lasta lahti ennem, kui lisahoob alla suruda; plaati pessa pannes käib selge klõps ning kiirkinnitusplaat on pesas fikseeritud. Isegi, kui fikseerimishooga liigutada ning sellega kiirkinnitusplaat kergelt logisema saada, ei tule plaat pesast välja. Sellega kaasnev turvatunne on suur – kallis tehnika püsib seal, kus olema peab. Samas on RC2 süsteemi kasutamisel ka teatud piirang – Arca Swiss või 500 tüüpi plaadi puhul saaks vähemalt kaamera raskuskeset nihutada, aga sellise fikseeritud lahendusega see puudub.

Manfrotto-MHXPRO-2W-DT-008-kiirkinnitus-1

Manfrotto-MHXPRO-2W-DT-009-kiirkinnitus-2

Statiivile kinnitub see pea Manfrottole kohaselt 3/8″ kruviga, mida saab keermeadapteriga vabalt ka 1/4″ peale vähendada, et väiksemate statiivide peale keerata. Nagu näha, on alumine külg reljeefne – sel on lihtne põhjus. Nimelt Manfrotto statiividel on pea kinnituse juures lisakruvi(d) pea lõplikuks fikseerimiseks ning reljeefne pind tagab kindla tulemi.

Manfrotto-MHXPRO-2W-DT-010-alt

Kui nüüd kasutamisest rääkida – nii liikumise algus kui lõpp jääb ka pikemat objektiivi kasutades sujuvaks ning kadreerimine äärmiselt ühtlaseks. Tänu kahele erinevale hõõrdetugevuse astmele on videopea piisavalt universaalne ning teeb selle rakendamise ka fotograafilistes olukordades võrdlemisi mugavaks.

Manfrotto-MHXPRO-2W-DT-014-vaatetoruga

 

Kokkuvõte

Manfrotto MHXPRO-2W on oma hinna kohta väga kvaliteetne videopea. Seda on mugav kasutada nii väikese kompaktkaameraga kui ka keskmise hübriidkaamera või isegi täiskaader peegelkaameraga. Minnes videograafilistest rakendustest eemale, sobib see tegelikult ka fotograafile pika teleobjektiivi alla või ornitoloogiahuvilisele suure suurendusega vaatetoru statiivile kinnitamiseks.

+ Kerge tehnopolümeerist konstruktsioon
+ Mõistlik kandevõime
+ Väga sujuv liikumine
+ Hea hind
+ Kaheastmeline hõõrdetugevuse reguleerimine
+ Kaks hoova kinnitusasendit
– Vale kiirkinnitusplaat videopea jaoks

Kombineerides sellise pea Manfrotto kompaktsema, näiteks 190 või 290 seeria statiiviga, saab asjaarmastaja-edasijõudnu jaoks usaldusväärse ning töökindla toe kaamera alla.

Manfrotto-MHXPRO-2W-DT-015-DT-soovitab

Manfrotto jätkuv kõrge Itaalia kvaliteet ning läbimõeldud disain teeb nende toodete kasutamise mugavaks, intuitiivseks. Sama kehtib ka MHXPRO-2W videopea kohta, mida julgeme südamerahuga soovitada. Lõppkokkuvõttes on see ju mõistliku hinnaga sujuv, töökindel ning mugav videopea.

Ülevaade numbrites

Koostekvaliteet
9
Paindlikkus
9
Kandevõime
8.5
Kasutusmugavus
9
Mõõdud-Kaal
9
8.9

Mugav videopea

Kerge, mugav, paindlik ning väga sujuva liikumisega videopea, mis on sobilik nii algajale kui edasijõudnud videograafile kes sooviks sama pead ka fotorakendustes kasutada. Samamoodi on see väga mugav kaaslane ka kõikidele neile, kel suure suurendusega binokkel või vaatetoru igapäevaselt kasutusel.