Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 18. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Manfrotto MK055XPRO3-BHQ2 on tõsine tööriist :: Digitest

Manfrotto MK055XPRO3-BHQ2 on tõsise fotograafi tõsine tööriist
Oskari Värä

Manfrotto 055 seeria statiivid konstrueeritakse pidades silmas võimalikult tugevat jäikust ning tulemuseks on võimalikult suur kandevõime. Tegu on täismõõtu statiividega, mida kasutada stuudios suure ja raske kaameraga või olukordades, kus on tarvis võimalikult stabiilset tuge. Tegemist on professionaalidele suunatud statiiviga ning kõik omadused ja funktsioonid mitmekülgseks kasutamiseks on olemas. Käesoleva ülevaate staariks on Manfrotto statiivikomplekt MK055XPRO3-BHQ2, mis koosneb MT055XPRO alumiiniumstatiivist ning MHXPRO-BHQ2 XPRO kuulpeast.

 

Tehnilised andmed

 

Statiiv:

Materjal: Alumiinium
Maksimaalne töökõrgus: 181,5 cm
Töökõrgus kesksambata: 151,5 cm
Minimaalne töökõrgus: 9 cm
Pikkus transpordiasendis: 72,5 cm
Maksimaalne koormus: 9 kg
Kaal: 3 kg
Jala sektsioonide arv: 3

Pea:

Pea tüüp: Kuulpea
Materjal: Magneesiumsulam
Maksimaalne töökoormus: 10 kg
Panoraampööre: 360°
Kiirkinnitusplaat: 200PL-14
Kõrgus: 115 mm
Kaal: 500 g

Nagu juba öeldud, on tegu täismõõtu statiiviga, mis on suunatud eelkõige professionaalsele kasutajale. Sellest tuleneb ka raske kaal – 3 kg jalad ning pea annab veel lisaks 500 g, mis tähendab et see annab varustusele veel juurde sama palju kui täiskaader peegelkaamera kere ning lisaks veel paar objektiivi. Samas tuleneb kaalust ka statiivi jäikus, mis annab maksimaalseks kandevõimeks tervelt 9 kg. Täiskaader peegelkaameral koos teleobjektiiviga jääb vähemalt pool kandevõimest veel ka varuks, tehes kaamera hoidmise vägagi kindlaks. Ka töökõrgust on rohkem kui küll – kesksambata 151,5 cm ning kui ka kesksammas üles tõsta, tõuseb see arv 181,5 cm peale. Mina oma 180 cm pikkuse juures pidin igatahes kasutama astmeid sest kõrgust lisab veel ju ka pea ning kaamera.

 

Disain ning kasutuskogemus

Jalad

3-sektsioonilised jalad tähendavad, et ka viimane sektsioon ei lähe liiga peenikeseks. See küll ohverdab natuke statiivi pikkust transpordiasendis, kuid parandab stabiilsust. Jalgade materjal on alumiinium, mitte süsinikkiud, mistõttu ongi statiiv raskemapoolne. Süsinikkiust jalad pakuvad väiksema kaaluga sama jäikust ning kandevõimet kuid see kajastub jällegi kõrgemas hinnas. Samuti on alumiiniumjalgadel vibratsiooni summutus pikemaajaline, mis tähendab, et kui kogemata vastu minna, siis tuleb 5-6 sekundit kindlasti oodata enne kui pildistama saab hakata. Toidufotograafina on see elulise tähtsusega pildistades näiteks subjekte, mis sulavad või kaotavad kiiresti vormi.

dscf227

Esimeseks suureks muutuseks selle statiivi puhul oli horisontaalse asendi mehhanismi integreerimine statiivi kesksamba kinnituse sisse. Seeläbi on saavutatud veidi kompaktsem statiiv. Pildistan ise väga palju otse ülevalt alla, seetõttu sai see funktsioon ka palju kasutust. Kesksamba horisontaalsesse asendisse viimine on lihtne ning kiire – tuleb vaid sammas üles tõsta, vajutada selle all olevat nuppu ning tõmmata. Kuna statiivil on pikad jalad, mida on võimalik ka erinevate nurkade alla seada, oli 90-kraadi alla pildistamine väga lihtne. Ruumipuudust ei tekkinud ning jalad ei jäänud mitte mingil moel segama. Jälgida tuleb selle asendi puhul aga jalgade asendit kaamera suhtes. Kui kaamera on maksimaalsel kaugusel ning asetades selle nii, et jalad ei jääks kaadrisse, kipub süsteem ümber kukkuma. Selle vastu aitab tagajala peale näiteks fotokoti asetamine.

Minu suurimateks lemmikuteks selle statiivi puhul aga said uued Manfrotto Quick Power Lock jalgade kinnitushoovad. Liiguvad väga sujuvalt ning lihtne on jalgade töökõrguse muutmiseks neid avada. Miinuseks on nende puhul aga nende suurus, mis põhjustab selle, et need võivad oma väljaulatuva osaga jääda kuskil kinni. Samuti tahavad lukud saada mõne aja pärast kruvide pingutamist, et jalgade paigal hoidmine oleks võimalikult tugev. Senise kasutuse juures aga pole ühtegi sellist probleemi veel esinenud.

dscf2218

Easy Link ühendus, kuhu saab kinnitada erinevate lisavarustust nagu LED-lamp, reflektor või liigendkäe

Easy Link ühendus, kuhu saab kinnitada erinevate lisavarustust nagu LED-lamp, reflektor või liigendkäe

Pea

MHXPRO-BHQ2 XPRO kuulpea puhul oli esmane mure selle kasutusmugavus ning kui hästi toimib kaamera fikseerimine. Üsna kiirelt said need kahtlused hajutatud ning kes pole harjunud hoobadeta kuulpead kasutama, ei pea samuti muretsema. Eraldi kruvid on kuuli käigu lukustamiseks ning hõõrdejõu reguleerimiseks, tehes kadreeringu peenhäälestamise täpsemaks. Samuti on kaks loodi, üks horisontaalses asendis ning teine vertikaalses, mis on vajalik siis kui kaamera on vertikaalasendis. Ka statiivi küljes on eraldi lood, mis on ümber oma telje pööratav kuid sellegipoolest võib aeg-ajalt ette jääda kruvide keeramisel, eriti kui kasutajal on suuremad käed.

Väga lähestikku asetsevad hoovad võivad üksteise käiku segama hakata

Väga lähestikku asetsevad kruvid võivad üksteise käiku segama hakata

Muus osas on pea kasutamine väga mugav. Kuuli käik on sujuv ning kui tekib vajadus kaamera statiivi küljest ära saada, on ka see kiire. Samuti kui kaamera lahti ühendada, jääb kaameraplaadi kinnitussüsteem asendisse, kus ei pea kaamera tagasi panemiseks tegema muud kui see sinna peale asetada ning lukustus toimub juba automaatselt. Kuuli lukustushoob on suur ning konkreetne, vastupidiselt hõõrdejõu regulaatorile, mis minu käte jaoks jääb veidi ebamugavaks keerata. Selletõttu võib tekkida eelistus kasutada just lukustushooba kadreeringu reguleerimiseks. Samuti on pea horisontaalse liikumise hoob eraldi, mis tähendab, et peaga saab ka panoraamfotosid teha.

dscf2210

dscf2280

Kokkuvõte

Kes soovib endale statiivi, mida võtta metsa matkale või reisile kaasa, peaks vaatama pigem Manfrotto Befree Carbon statiivide poole. Kui see öeldud, siis on tegu ideaalseks kaaslaseks stuudios või statsionaarsemas kohas kasutamiseks. Statiiv on jäik ja ehituskvaliteet ning konstruktsioon on tipptasemel. Taaskord ei saa jätta mainimata suurepäraseid jalgade lukustushoobasid, mis teevad statiivi kokku ning lahti tegemise äärmiselt kiireks ning lihtsaks.

+Ehituskvaliteet
+Kandevõime
+Jäikus
+Quick Power Lock jalgade kinnitushoovad
+Uus kesksamba horisontaalsesse asendisse viimise mehhanism
-Kaal
-Pikkus transpordiasendis

Manfrotto MK055XPRO3-BHQ2 statiivikomplekt Photopointis »

Ülevaade numbrites

Materjal
9
Kaal
9
Kandevõime
10
Kasutusmugavus
9
Paindlikkus
7
8.8

Tõsine tööriist

Kandevõime, mis enamik fotoks vajalikke seadmeid suudab stabiilselt suure varuga hoida ning samuti jalgade jäikus teevad sellest statiivist tõsise tööriista professionaalile. Sellegipoolest kaasneb sellega ka statiivi raskus, mille tõttu rohkem ringi liikuvad fotograafid peaksid vaatama kaalult kergemate statiivide poole.