Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 13. nov. 2024

Rulli end üles

Üles

1 kommentaar

Roccat Cross kõrvaklapid sobivad nii lahinguväljale kui ühistransporti :: Digitest

Roccat Cross kõrvaklapid sobivad nii lahinguväljale kui ühistransporti
Erki Oras

Olgem ausad, kõrvaklapid mängivad üha suuremale arvule inimestele üha suuremat rolli. Kõrvaklapikandjate arv kasvab iga päevaga nii tööl, kooli, kodus kui ka tänaval. Me kasutame neid nii laua- kui sülearvutitega, kuid ilmselt põhiliseks meediaks on nutitelefonid. Nutitelefonide ja kõrvaklappide kombinatsioon säästab kasutajat frustreerivast tänavamürast ja kaasliiklejate muutlikust meeleolust või siis selle välistest avaldustest.

Arvutimängurid on senini olnud topeltsurve all, kui eraldi klappe on vaja nii mängudeks kui ka tänaval liikumiseks. Sest mänguriklapid on olnud reeglina liiga kohmakad ja tänaval kasutamiseks ebasobivad. Senini. Sest Saksa vidinatootja Roccat on nüüd välja toonud klapid, mis sobivad arvutimängurile kasvõi ööpäevaringseks kasutamiseks – Roccat Cross. Cross ehk rist tähendab, et tegu on mänguri- ja tänavaklappide ristandiga. Erinevates kasutusolukordades tuleb lihtsalt ära vahetada klappide kaabel.

roccat-cross-korvaklapid-digitest-022

 

Välimus

Kui tavaliselt on Roccati tooted uhkelt sinimustad, siis Crossi puhul on firma otsutanud jääda diskreetseks ning klapid on täiesti monokroomsed. St mustad. Üleni mustad, ühel klapil diskreetselt firma logo ning teisel firma nimetus. Ehkki firma enda väitel on tegu over ear ehk kõrvukatvate klappidega, siis minu jaoks oli pigem tegu millegi kõrvukatvate ja kõrvapealsete (on ear) klappide vahepealsega. Kuigi oma kõrvu ma eriti suureks ei pea. Välimuselt on klapid meeldivalt minimalistlikud, täiesti puuduvad mänguriklappidele omased macholikud jooned. Võiks isegi öelda, et klappidest õhkub mehelikku enesekindlust.

Esmamulje on küll pisut plastine ning odavavõitu. YouTube’ist nähtud reklaamvideo, kus Cross’e igatpidi väänatakse ja käänatakse, järgi tegema ei kutsu, mis sest, et klapid just hingehinda ei maksa. Firma ise aga lubab, et klapid on ülimalt vastupidavad mistahes karmile kohtlemisele. Arvestades klappide terasest peakaart võib seda isegi uskuda, kuid liige jõu rakendamine klappidele toimub siiski igaühe isiklikul vastutusel.

roccat-cross-korvaklapid-digitest-009

roccat-cross-korvaklapid-digitest-005

roccat-cross-korvaklapid-digitest-015

roccat-cross-korvaklapid-digitest-019

roccat-cross-korvaklapid-digitest-020

Nagu öeldud on klappidega kaasas kahed kaablid, ühed arvutitaga kasutamiseks, teised aga näiteks telefoniga ühendamiseks. Kui arvutikaabel on soliidselt tekstiilikattega, siis telefon pean leppima labase ja keskmisest klapikaablist pisut jämedama kummijuhtmega. Roccat oleks siin võinud siiski ka telefonidele rohkem austust avaldada ja kaablikatte pisut soliidsema vastu vahetada.

roccat-cross-korvaklapid-digitest-035

roccat-cross-korvaklapid-digitest-027

roccat-cross-korvaklapid-digitest-003

 

Heli

Ilmselt kõige olulisem asi igasuguste kõrvaklappide juures on nende helikvaliteet. Kuigi enamus telefonivalmistajaid üritavad võimalikult madalat helikvaliteeti täiesti normaalsena näidata, siis mina isiklikult sellega nõus ei ole. Inimesed peaksid hoidma nii oma silmi kui ka kõrvu. Mis tähendab, et neid viimaseid viletsa heliga mürgitada pole kuigi hea mõte.

Roccat Cross pakub peajagu paremat heli, kui mistahes telefonidega kaasaskäiv kõrvaklapp, mida mul on õnnestunud kuulata. Mõistagi ei suuda pisikesed kõrvakäivad punnid kuidagi võistelda Crossi 50 mm neodüümelementidega. Või kui suudavad, siis kirjutatakse selliste klappide hind kolme või isegi neljakohalise numbriga.

Igatahes on Roccat mingi nipiga korranud mõnede hiina tootjate saavutusi, kes suudavad suhteliselt minimaalse hinna eest pakkuda lausa üllatavat helikvaliteeti. Olen Roccatit hea heli eest juba varemgi kiitnud, ning teen seda ka siin. Mõistagi tuleb siin ikkagi arvestada ka hinnataset, kuid arvan, et näiteks antud hinnakategoorias Roccatile meie poodides olulist konkurentsi ei ole.

roccat-cross-korvaklapid-digitest-028

Crossi stereoheli on üllatavalt neutraalne, võiks isegi öelda, et kergelt musikaalne. Tümpsukuulajatele on turul kindlasti ka kobedamaid variante, seda enam, et isegi minu jaoks kipub helinivoo pisut sordiini alla ehk vaikseks jääma. Mitte seda, et heli olekski vaikne, vaid enamus minu high end (vähemalt Eesti mõistes) klappidest, mida ma oma iPhone 7 Plusiga kasutan, suudavad teha palju valjemat häält. Mõistagi on vaiksemal helil ka omad plussid. Nii ei isoleeri klapid täielikult liiklusmüra ja see võib nii mõneski olukorras osutuda elupäästjaks. Teiseks aga ei suuda need klapid isegi täisvõimsusel kõrvadele suuremat kahju teha, mis võib kuulamisnaudingut mitmete aastate võrra pikendada.

 

Kasutamine

Roccat Cross kõrvaklapid on mugavad ja kerged. Hoolimata nende ebamäärasest suurusest võisin ma õues jalutada tunde ja kuulata oma lemmikmuusikat, ilma, et mu kõrvad mingeid väsimuse märke ilmutaksid. Isegi olulist higistamist ei toimunud, kuigi klappide padjad on kaetud ehtsa kunstnahaga. Mõistagi aitas pisut palavuse vastu ka väljas valitsev suhteliselt jahe ilm.

“Hoolimata” kasutusmugavusest püsivad klapid peas kenasti, kuigi ma paar korda puhtalt teaduse huvides nendega ka moššisin.

Ometi puutusin nende klappidega kokku ka ühe tüütuvõitu nähtusega. Nimelt, kui klapid peas võtta taskust korduvalt telefoni näiteks lugude vahetamiseks, siis kokkuvõttes ajas see juba mõne aja pärast klapikaabli ebameeldivalt keerdu. Selle vastu aitas, kui juhe telefoni tagant ära võtta ja rippu lasta ning seejärel uuesti ära ühendada.

Teise asjana ei meeldinud mulle see, et telefonile mõeldud klapijuhtmel oli mikrofoni juures vaid üksainus nupp, mitte kolm, nagu ma harjunud olen. Mõistan küll, et see oli tehtud nii universaalsust silmas pidades, et see sobiks samaväärselt nii Androidi kui iOS-iga, aga kala otsib, kus sügavam ning inimene, kus mugavam. Samas kompenseeris mikrofoni juures nuppude puudumise ühel klapis asetsev tagasihoidlik helitugevuse regulaator, mis muutis helitugevuse seadistamise mugavaks ja sujuvaks.

roccat-cross-korvaklapid-digitest-006

roccat-cross-korvaklapid-digitest-025

Seoses stereoheliga on peenemates arvutimängudes muidugi klappide funktsionaalsus mingil määral piiratud. Vähemalt nende jaoks, kes on harjunud moodsa 7.1 helipildiga, mis edastab iga vähimagi krõbina just õige suuna alt. Samas aga sujub vestlus oma tiimikaaslastega Cross’i abil sujuvalt ja selgelt. Seega on Cross kõrvaklapid eeskätt sobivad nende jaoks, kes online’is oma kambajõmmidega kolle või teisi omasuguseid klobivad.

 

Kokkuvõtteks

Roccat Cross ei ole eriti silmatorkav ja edev. Ta ei ole väga võimas või superkvaliteetse heliga. Aga need kõrvaklapid on just sellised, mis jäävad kasutajat saatma aastateks, klapid, mis muutuvad lahutamatuks kaaslaseks, kellega minnakse läbi paksu ja vedela. Olgu siis virtuaalsetel lahinguväljadel või igapäevases rutiinis. Need on klapid, millele võib kindel olla, et need sind alt ei vea. Need muutuvad osaks sinu elust nii, et sa märkad nende olemas olu vaid siis, kui neid miskipärast käepärast ei ole. Ning kui need klapid ühel päeval siis peaksid miskipärast sinust lahkuma, siis lähed sa Photopointi, lööd rusikaga letile ja nõuad endale järgmise paari neidsamu häid ja ustavaid klappe. Ei usu? Aga tee siis proovi!

roccat-cross-korvaklapid-digitest-037

• Roccat Cross kõrvaklapid Photopointis 69,99 € »