Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 28. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Pentax K-70 - suurepärane peegelkaamera algajale fotohuvilisele

Pentax K-70 – suurepärane peegelkaamera algajale fotohuvilisele
Maris
  • Avaldatud 4. juuli 2017

Enam kui kümme aastat tagasi tõi Pentax turule peegelkaamera K-10D. Tolle aja kohta oli see igati suurepäraste omadustega ning ühtlasi sai sellest minu päris esimese peegelkaamera. Tänaseks on Pentax selle seeriaga jõudnud mudelini Pentax K-70. Olles varasemalt olnud Pentaxi-kasutaja, ootasin täitsa huviga antud kaamera proovimist.

TÄHTSAMAD TEHNILISED ANDMED

  • 24,2-megapiksline 23,5 × 15,6 mm CMOS sensor (APS-C)
  • Suurim pildimõõt pikslites 6000 × 4000
  • PRIME M II (PENTAX Real iMage Engine) pildiprotsessor
  • ISO tundlikkuse ulatus 100 – 102400
  • Pentax KAF bajonett
  • Sensor Shift Shake Reduction (SR) pildistabilisaator
  • 11 teravustamispunkti, nendest 9 rist-tüüpi
  • Teravustamissensori tööulatus -3 – 18 EV
  • Säriajad 1/6000 – 30 sek
  • Foto sarivõte 6 kaadrit/sek
  • Pööratav ja kallutatav 3-tolline LCD ekraan
  • 1 SD, SDHC, SDXC (UHS-I) mälukaardipesa
  • D-LI109 liitiumaku
  • Ilmastiku-, tolmu- ja niiskuskindel korpus
  • Mõõtmed: 93 × 125,5 × 74 mm
  • Kaal 628 g (ainult kere)

REAALSES KASUTUSES

Esmaskordselt käes hoides tundub Pentax K-70 tunduvalt väiksem kui teised peegelkaamerad. Ja eks ta natuke ongi – kõrgus on antud kaameral vaid 93 mm ja laius 125,5 mm. Tänu matile nahksele viimistlusele on seda üsna mugav käes hoida – istub hästi peos ja ei libise ära.

Kaamera kasutamise teevad mugavaks kaks valikuratast, mille saad oma äranägemise järgi seadistada. Üks neist asub mugavalt päästikunupu ees, mida on kerge nimetissõrmega liigutada ja teine asub kaamera tagumise külje ülaosas, jäädes ilusti pöidla alla. Esimene väga meeldiv asi, mille avastasin oli, et auto ISO puhul saad sekunditega muuta ISO minimaalset ja maksimaalset väärtust (kerides vastavalt ühte ja teist valikuketast). Tänu sellele on valgustundlikkuse muutmine ülikiire ja see on ikka väga mugav lahendus.

Pentaxile omaselt on pildirežiimide valikurattal lisaks tavapärasele manuaal, avaprioriteet ja säriajaprioriteedile ka TAv režiim, mis laseb kasutajal määrata nii ava- kui säriaja, ent jätab ISO valiku kaamera hooleks.

Kaamera korpusel on sada tihendit, mis teevad selle ilmastiku-, külmumis- ja tolmukindlaks, et saaksid pildistada segamatult olenemata ilmast. Ja kui Pentax räägib ilmastikukindlusest, siis võid sellega põhimõtteliselt minna ka paduvihma kätte pildistama.

Teravustamispunkte on Pentax K-70 kaameral 11, nendest 9 on risttüüpi. Teravustamiseks võid kasutada keskmist punkti, 5-punktilist või 11-punktilist ala. Kui sa kasutad pildistamiseks automaatset 11-punktilist ala, siis kaamera automaatika ei saa päris täpselt aru, mida sa päriselt fookusesse tahad saada ja seda isegi juhul kui loogiline fookuses olev asi asub täpselt kaadri keskel. Keskmise punktiga teravustamine osutus kõige mugavamaks, selliselt oli teravustamine üsna kiire ja täpne. Läbi pildiotsija teravustamine on tunduvalt kiirem kui Live View režiimis teravustamine. Pildiotsijas kasutab kaamera teravustamiseks faasituvastust ning Live View-ga kontrastituvastust. Optiline pildiotsija on peaaegu 100%-lise katvusega, tehes pildistamise mugavaks, sest näed läbi pildiotsija täpselt, mis kaadrisse jääb.

Pentax K-70 kaameral ei ole sisseehitatud anti-aliasing filtrit. Selle puudumine tagab teravama joonise. AA filtri asemel on kaameral anti-aliasing filtri simulaator, mis paneb sensori õrnalt vibreerima, vähendades seeläbi võimalikku moiré efekti. Simulaatori tugevust on võimalik reguleerida endale sobivaks.

Kuna maksimaalne pildimõõt on tõsiselt suur, siis on pildid niivõrd detailsed. Eriti kasulik kui soovid väga suuri väljatrükke teha või kui sulle meeldib pilte ümberkadreerida ja sissesuumida hiljem töötlusprogrammis. Pentax K-70-ga pilte tehes võid olla kindel, et ka hiljem arvutis pilte veidi väiksemaks croppides ei kaota sa kvaliteeti.

Pentax K-70 kaamera ekraani saab pöörata kõrvale ning kallutada üles ja alla. See on kasulik kui tahad pildistada näiteks väga madalalt ilma pikali viskamata või vastupidi saad kaamera tõsta enda pea kohale ja samal ajal jälgida, mis jääb kaadrisse. Veel parem, et ekraani saab keerata tagurpidi, kaitstes seda seeläbi kriimude eest kui parasjagu pole vaja ekraani kasutada ja kaamera kotti pistad.

Mugav on asjaolu, et kaamera kaugjuhtimiseks võid kasutada distantspäästikut CS-310, kaugjuhtimispulti O-RC1 või oma nutitelefoni. Telefoniga ühendamiseks tuleb laadida endale Image Sync äpp. Kõigepealt tuleb avada rakendus ja kaamera peal olevat WiFi nuppu tugevalt vajutada. Seejärel on vaja kaamera menüüst WiFi parool leida, see telefoni kirjutada ja ongi ühendatud. Läbi rakenduse saad fotosi tehes muuta ava, säriaega ja ISO ning valida teravustamispunkti. Samuti võimaldab rakendus juba tehtud pilte telefoni laadida.

CIPA testi järgi lubatakse aku vastupidavuseks ühe laadimiskorraga 410 kaadrit. Reaalselt sain ma teha ühe laadimiskorraga poole rohkem pilte ja seejuures kasutasin päris tihti kadreerimiseks ekraani. (Ekraani kasutamine kulutab akut rohkem ja kiiremini)

Pentax K-70 sarivõtte kiirus on 6 kaadrit sekundis, olles kiirem kui enamvähem samas hinnaklassis olevad Canon 750D ja Nikon D5500 peegalkaamerad.

PILDIKVALITEET

Tänu keresisesele sensori nihutusel põhinevale stabilisaatorile saad kasutada hämaras väga aeglaseid säriaegu ja pildid on seejuures ikka selged. Ma mõtlen siinkohal olukordi, kus pead pildistama ilma statiivita. Stabilisaator kompenseerib kaamera käes hoidmisest tekkivat värinat kuni 4,5 stoppi.

Pildid on detailsed ka kõrge ISOga, ent digimüra hakkab lõpuks siiski segama. Kuni ISO 3200-ni on pilt üsna ilus, sealt edasi läheb müratase märgatavalt suuremaks. ISO 5000 juures on juba häiriv müra. ISO 26500 ja suuremaid väärtusi tasuks kasutada vaid äärmisel vajadusel. Üldiselt võib öelda, et hämaras pildistamisega saab Pentax K-70 üsna hästi hakkama.

Säriaeg 1/6 sek | Ava f/5,6 | Tundlikkus ISO 16 000, pildistatud käest, ilma statiivita.

Säriaeg 1/5 sek | Ava f/3,5 | Tundlikkus ISO 1000. Pildistatud käest, ilma statiivita

Näidisfotod

KOKKUVÕTE

Pentax K-70 on hea valik algajale fotograafile. Kaamera peidab endas palju häid omadusi ja meeletult palju seadistusvõimalusi. Saab hämaras pildistamisega hakkama ja lubab pilte teha ka -10 kraadises külmas. Hinna ja kvaliteedi suhe on igati paigas.

+ Ilmastikukindlus
+ Stabilisaator
+ Kaks valikuratast
+ WiFi
+ Pööratav ekraan
+ Mugav käes hoida
+ Mõõtmetelt pisut väiksem kui teised peegelkaamerad
– Teravustamispunkte võiks olla rohkem

• Pentax K-70 peegelkaamerad Photopointis »

Ülevaade numbrites

Pildikvaliteet
9.5
Käsitlemismugavus ja ergonoomika
9.5
Autofookus
9.5
Stabilisaator
10
Funktsionaalsus
9.5
Pildiotsija & ekraan
9
Hinna ja kvaliteedi suhe
9.5
9.5

Suurepärane kaamera algajale

Pentax K-70 on asjalik peegelkaamera algajale fotohuvilisele, mis peidab endas meeletult palju erinevaid seadistusvõimalusi ja väikseid lisasi, mida samas hinnaklassis konkurentidel ei ole. Suurepärane stabilisaator lubab hämaras pildistades kasutada väga lühikesi säriaegu ja madalamat ISO, tänu millele on pildid selgemad. Sada tihendit muudavad kaamera kere nii ilmastiku-, tolmu- kui külmumiskindlaks, et sellega on lausa lust jaheda ja niiske ilmaga õues pildistada.