Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 22. mai 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

HD Pentax DA 21mm f/3.2 AL Limited - väike võimekas pannkook-objektiiv :: Digitest

HD Pentax DA 21mm f/3.2 AL Limited – väike võimekas pannkook-objektiiv
Maris
  • Avaldatud 26. mai 2017

HD Pentax DA 21mm f/3.2 AL Limited objektiiv kuulub, nagu nimigi ütleb, Pentaxi tippklassi Limited seeria hulka, olles suurepärase koostekvaliteediga ning tänu HD vääristusele ka väga hea optilise pildikvaliteediga. Tänu väikestele mõõtmetele (antud objektiiv on vaid 2,5 cm pikk!), on seda mugav kaamera ees igapäevaselt kasutada.

 

TÄHTSAMAD TEHNILISED ANDMED

 Sobivus kaamerale: Pentax poolkaader peegelkaamerad
 Objektiivi bajonett: Pentax KAF
 Fookuskaugus: 21 mm (35 mm ekvivalendina 31,5 mm)
 Maksimaalne ava: f/3.2
 Minimaalne ava: f/22
 Optiline konstruktsioon: 8 elementi 5 grupis
Lähim teravustamiskaugus: 20 cm
 Diafragma labade arv: 7
 Maksimaalne suurendus: 0,17×
 Mõõtmed: ø 63 × 25 mm
Kaal: 134 g
Filtrikeere: 49 mm
Sobiv päikesevarjuk: MH-RBB43

 

REAALSES KASUTUSES

Esmamulje HD Pentax DA 21mm f/3.2 AL Limited objektiivi proovides on, et see on nii mõnusalt pisike! Kui oled Pentaxi kasutaja ja meeldib lainurgaga pilte teha ning lähed reisile, on antud objektiiv ainuõige valik, sest kaaludes vaid 134 grammi on seda lausa lust kogu päeva endaga kaasas kanda.

Antud objektiivi ava f/3.2 ei ole küll väga valgusjõuline, ent arvestades väikseid mõõtmeid ja kerget kaalu on see mõistetav kompromiss. Olles pildistatavale väga lähedal, jätab ka selle objektiivi f/3.2 ava tausta mõnusalt uduseks. Seitse diafragma laba loovad ilusa ümara bokeh-i.

35mm ekvivalendina on HD Pentax 21 mm objektiivi fookuskaugus 31,5 mm, millega võid pildistada nii maastikku kui arhitektuuri. Lähedalt teravustamise võimalus suurendab objektiivi kasutusvaldkonda veelgi. Lähim teravustamiskaugus on 20 cm, seega saad sellega pildistatavale väga lähedale minna.

HD Pentax DA 21mm f/3.2 AL Limited objektiivi küljele on märgitud teravustamiskaugus, mis tuleb kasuks käsitsi teravustamisel. See on märgitud nii meetrites kui jalgades. Teravustamistõngast saab pöörata umbes 70 kraadi, see liigub väga kergelt. Kuna teravustamisrõngas on väga kitsas, on selle manuaalselt pööramine esmalt küllaltki ebamugav, ent sellega harjub ära.

Arvestada tasub, et teravustamispunkti muutes muutub ka kadreering, kuna HD Pentax 21 mm objektiivi esiosa liigub teravustamisel umbes 4 mm ettepoole. See omab suurt tähtsust kui pildistad lähedalt väikseid asju. Suuremas plaanis looduse või arhitektuuri pildistamisel ei ole esiosa liikumine nii silmapaistev.

 

PILDIKVALITEET

Vastu valgust piltide tegemine on HD Pentax 21 mm objektiiviga tõsiselt tore. Võid suunata toru otse päiksesse ja saad olla kindel, et sisepeegeldusi ei teki selle objektiiviga peaaegu üldse. Jah, muidugi mõnel juhul on ikka pisikesed valguslaigukesed fotodel, aga need on üsna minimaalsed. HD Pentax DA 21mm f/3.2 AL Limited objektiivi elemendid on kaetud HD vääristusega, mis vähendab objektiivis tekkida võivaid värvimoonutusi ja varikujutisis. Samuti parandab HD vääristus pildikvaliteeti – HD seeria objektiiviga tehtud fotod on kontrastsed ja heade värvidega. Ja HD Pentax 21mm objektiiv on eriti silmapaistev selles osas.

Säriaeg 1/250 sek | Ava f/3,2 | Tundlikkus ISO 400

Kromaatilne aberratsioon (roosakaslillad ääred kontrastsetel aladel) paistab silma kui fotol on suur kontrastne ala.

Vinjett on antud objektiivil üsna tugev kui pildistada kõige lahtisema avaga. Ava f/3.2 juures on nurgad väga tumedad. Pisut kinnisema ava f/4.5 juures on vinjetti vähem märgata ja ava f/5.6 on juba ilma tumedate nurkadeta. Seega kui sa ei kasuta objektiivi kõige lahtisema avaga, ei sega vinjett ilmselt üldse. Kui aga meeldib saavutada võimalikult väike teravussügavus, pead arvestama, et mõnel juhul vajavad ilmselt fotod pisut järeltöötlust.

Säriaeg 1/800 sek | Ava f/3,2 | Tundlikkus ISO 160. Siin on selgelt näha vinjett nurkades


 

KOKKUVÕTE

Tänu HD vääristusele on Pentax 21mm objektiivil ülihea optiline kvaliteet. Kuna selle minimaalne teravustamiskaugus on vaid 20 cm, saab sellega päris lähedalt asju pildistada. Muidugi see ei asenda makroobjektiivi, aga võimaldab ikka väga lähedale minna pildistatavale. Bokeh jääb mõnusalt ümar. 134 grammine kaal ja vaid 2,5 sentimeetrine pikkus teevad sellest ideaalse reisiobjektiivi. HD Pentax DA 21mm f/3.2 AL Limited objektiiviga tehtud fotod on küllaste värvidega, kontrastsed ja teravad.

+ väiksed mõõtmed
+ väike kaal (vaid 134 g)
+ suurepärane pildikvaliteet
– teravustamistõngas on kitsas ja seetõttu võib selle manuaalselt pööramine olla veidi tülikas
– võiks olla valgusjõulisem ava (see aga teeks objektiivi suuremaks, raskemaks ja kallimaks)

HD Pentax DA 21mm f/3.2 AL Limited objektiiv Photopointis »

Ülevaade numbrites

Pildikvaliteet
9.5
Koostekvaliteet
9.5
Kasutamismugavus
9.5
Autofookus
9
Hinna ja kvaliteedi
9.5
9.4

Väike ja võimekas

Tänu kergele kaalule ja väikestele mõõtmetele on HD Pentax DA 21mm f/3.2 AL Limited objektiivi mugav kaamera ees igapäevaselt kasutada. 21 mm fookuskaugus (35 mm ekvivalendina 31,5 mm) teeb sellest hea objektiivi nii looduse kui arhitektuuri pildistamiseks ja lähim teravustamiskaugus 20 cm suurendab kasutusvaldkonda veelgi. Ideaalne objektiiv kõigile, kellele meeldib vastu valgust pildistada, sest tänu HD vääristusele on värvid imeilusad.