Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 22. mai 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

HD Pentax DA 16-85mm f/3.5-5.6 ED DC WR normaalsuumobjektiiv :: Digitest

HD Pentax DA 16-85mm f/3.5-5.6 ED DC WR normaalsuumobjektiiv
Maris
 • Avaldatud 5. juuli 2017

HD Pentax DA 16-85mm f/3.5-5.6 ED DC WR-i näol on tegemist suumobjektiiviga, mis oma suurepärase ilmastikukindlusega on hea kaaslane loodusfotograafidele. Pildistamine on mugav tänu kiirele ja vaiksele autofookusele ning tänu HD vääristusele on antud objektiiviga tehtud fotod heade värvidega ka rasketes valgusoludes (näiteks vastu päikest) pildistades.

 

TÄHTSAMAD TEHNILISED ANDMED

 • Pentax KAF3 bajonetiga
 • Sobib Pentax poolkaader peegelkaameratele
 • Fookuskaugus 16–85 mm (35 mm ekvivalendina 24,5–130 mm)
 • Maksimaalne ava f/3.5–5.6
 • Minimaalne ava f/22–38
 • Optiline konstruktsioon 16 elementi 12 grupis
 • DC (Direct Current) teravustamismootor
 • Pildistabilisaator puudub (Pentaxil on stabilisaator kere sees)
 • 7 labaga diafragma
 • Lähim teravustamiskaugus: 35 cm
 • Maksimaalne suurendus: 0,26×
 • Mõõtmed: ø 78 × 94 mm
 • Kaal: 488 g
 • Filtrikeere: 72 mm
 • Tolmu- ja niiskuskindel
 • Sobiv päikesevarjuk: PH-RBA72

 

IGAPÄEVASES KASUTUSES

HD Pentax DA 16-85mm f/3.5-5.6 ED DC WR objektiivil on üksteist tihendit ilmastikukindluse jaoks, mis on ülioluline kui pildistad tihti õues. Ning Eestis kohtab vihmaseid ja lumiseid päevi päris tihti. Tänu sellele on see heaks kaaslaseks loodusfotograafidele, kellel tuleb ikka ette vahel niiskemates tingimustes pildistamist. Lisaks on see tolmukindel ja isegi kui sa ei lähe päris liivatormi kätte pildistama, on meeldiv, et pole vaja muretseda nii palju tehnika pärast ja saad ekstreemsetes ilmaoludes keskenduda vaid pildistamisele.

16 mm lai ots on hea looduses avarate maastike jäädvustamiseks ja teleots 85 mm sobib kitsama vaatenurgaga võtete tegemiseks (sh portreede pildistamiseks), ent kuna teleotsas on antud objektiivi ava maksimaalselt f/5.6 ehk üsna pime, siis see päris ideaalne portreede pildistamiseks ei ole (sest f/5.6 ava ei tekita nii ilusat udust tausta kui näiteks valgusjõulisem HD Pentax D-FA 24-70mm f/2.8 ED SDM WR, aga Pentax DA 16-85 mm objektiiv on see-eest pisut suurema suumivahemikuga ja tunduvalt odavam).

Pildistatud samast asukohast, vasakul objektiiv kõige laiemas asendis 16mm ja paremal väljasuumitult 85mm

DC autofookussüsteem tagab kiire, sujuva ja vaikse autofookuse.  Pildistamine on tunduvalt mugavam kui kaamera on vaikne ja eriti kasulik on see filmimisel, sest teravustamise heli ei jää videole.

Tänu Pentaxi Quick-Shift tehnoloogiale võimaldab objektiiv avarõngast liigutada manuaalselt ka siis kui kaamera on automaatse teravustamise peal. Seega saad igal ajal kiirelt korrigeerida fookust, kui juhuslikult kaamera pole päris õiget kohta fookusesse saanud.

Nii suumi- kui avarõngas on mustrilise tekstuuriga, tehes objektiivi käeshoidmise ja fookuskauguse või ava muutmise väga mõnusaks. Suumimine on sujuv 16 mm pealt 50 mm peale keerates ja sealt edasi 85 mm-ni keerates on tunda mingi õrn üleminekukoht, mis tegelikult üldjoontes suumimist ei sega. Mõnesmõttes ongi hea, et tehes pilte läbi pildiotsija vaadates, tajud suumirõngast keerates, mis fookuskaugus parasjagu on. Objektiivile ei ole märgitud teravustamiskauguse skaalat, mis on natuke kurb, sest see teeks manuaalselt teravustamise mugavamaks. Samas kui kasutad objektiivil autofookust, ei tunne sa millestki puudust.

Põhimõtteliselt võiks HD Pentax DA 16-85mm f/3.5-5.6 ED DC WR asendada enamasti kaamerakerega komplektis olevat 18-55 mm kit-objektiivi, kuna see on universaalsem, vaiksem ja muuhulgas äärmiselt hea pildikvaliteediga.

Säriaeg 1/640 sek | Ava f/5,6 | Tundlikkus ISO 200. HD Pentax DA 16-85mm f/3.5-5.6 ED DC WR objektiivi lähim teravustamiskaugus on 35 cm. Lähemale Pentaxi 16-85 mm objektiiviga pildistatavale minna ei saa.

 

PILDIKVALITEET

Pildikvaliteedi tõstmiseks on HD Pentax DA 16-85mm f/3.5-5.6 ED DC WR objektiivis kasutatud ühte madala dispersiooniga ja kolme asfäärilist elementi.

HD vääristus vähendab vastu valgust pildistades tekkida võivaid sisepeegeldusi ja värvimoonutusi ning tagab selge ja terava joonise. Kui pildistad keskpäeval vastu päikest, siis on sisepeegeldusi üsna vähe. Mõnel üksikul juhul jääb pisem valguslaik siiski fotole. Kui päike on eriti ere ja valgus tuleb pildile nurgast, esineb natuke rohkem värvimoonutusi (roosakad suured valguslaigud), ent seda juhtub harva, seega pole midagi hullu. Fotod on detailsed ja värvid kontrastsed ka vastu valgust pildistades.

Kromaatilist aberratsiooni on natuke näha kui fotol on väga suur kontrastne ala (näiteks vastu valgust pildistatud puuoksad või veepinnal sillerdav päike – neid kohti vaadates näed õrna lillakasroosat kuma, aga see on mõne teise objektiividega võrreldes väga tagasihoidlik). Üldjoontes võib öelda, et HD Pentax DA 16-85mm f/3.5-5.6 ED DC WR objektiiv saab väga hästi hakkama kontrastsete alade jäädvustamisega ja kromaatilist aberratsiooni esineb minimaalselt.

Laiemas otsas (16 mm) moonutab objektiiv perspektiivi õige pisut. Arvestades, et 16 mm on ikka päris lai, kartsin palju rohkemat.

Kõige lahtisema avaga pildistades (f/3.5) esineb vinjeteerumist 16 mm peal väga tugevalt. Fookuskaugust muutes jääb vinjeteerumist vähemaks, ent see on siiski silmnähtav ka objektiivi teleotsas ja kinnisema ava puhul.

Säriaeg 1/2500 sek | Ava f/3,5 | Tundlikkus ISO 200. See on pildistatud kõige laiema vaatenurgaga (16 mm) ja nurkade tumenemine paistab hästi välja.

Näidisfotod

 

KOKKUVÕTE

HD Pentax DA 16-85mm f/3.5-5.6 ED DC WR objektiiv on hea valik fotograafidele, kes tihti looduses pildistavad. Samuti on antud objektiiv hea valik neile, kes esimest kaamerat ostes soovivad 18-55 kitobjektiivi asemel midagi natuke suurema suumivõimaluse ja oluliselt parema pildikvaliteediga valida. Tänu ilmastikukindlusele, suumile ja suurepärasele optilisele pildikvaliteedile on see objektiiv hea valik ka reisifotograafidele.

+ Pildikvaliteet
+ Ilmastikukindlus
+ Ehituskvaliteet
– Ava võiks olla valgusjõulisem
– Hind (tegelikult ei ole ju nii kallis, aga selle hinna juures ootan ma valgusjõulisemat ava)

• HD Pentax DA 16-85mm f/3.5-5.6 ED DC WR objektiiv Photopointis »

• Pentaxi objektiivid Photopointis »

Ülevaade numbrites

Pildikvaliteet
9
Koostekvaliteet
9.5
Kasutamismugavus
9
Autofookus
9
Hinna ja kvaliteedi suhe
8
8.9

Ilmastikukindel normaalsuum

HD Pentax DA 16-85mm f/3.5-5.6 ED DC WR on hea pildikvaliteediga normaalsuumobjektiiv, mis teravustab vaikselt ja kiirelt. HD vääristus vähendab vastu valgust pildistades tekkida võivaid sisepeegeldusi ja värvimoonutusi ning tagab selge ja terava joonise.