Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 22. mai 2024

Rulli end üles

Üles

1 kommentaar

HD Pentax D-FA 28-105mm f/3.5-5.6 ED DC WR :: Digitest

HD Pentax D-FA 28-105mm f/3.5-5.6 ED DC WR objektiiv
Maris
  • Avaldatud 18. aug. 2017

HD Pentax D-FA 28-105mm f/3.5-5.6 ED DC WR on tänu suurele fookuskauguse vahemikule üks universaalsemaid Pentaxi HD seeriasse kuuluvaid objektiive. See on disainitud eelkõige täiskaader kaamera ette, ent seda võivad kasutada ka Pentaxi poolkaadri omanikud. Ülevaates olevad pildid on tehtud Pentax K-1 kaameraga. Fotod on otse kaamerast, töödeldud neid ei ole.

 

TEHNILISED ANDMED

 Sobivus kaamerale  Pentax poolkaader ja täiskaader peegelkaamerad
 Objektiivi bajonett  Pentax KAF3
 Fookuskaugus  28 – 105 mm
 Maksimaalne ava  f/3.5 – 5.6
 Minimaalne ava  f/22 – 38
 Optiline konstruktsioon  16 elementi 11 grupis
 Lähim teravustamiskaugus  50 cm
 Diafragma labade arv  9
 Maksimaalne suurendus  0,22×
 Mõõtmed  ø 73 × 86,5 mm
Kaal 440 g
Filtrikeere 62 mm
Sobiv päikesevarjuk PH-RBC62

 

REAALSES KASUTUSES

Suur suumivahemik teeb HD Pentax D-FA 28-105mm f/3.5-5.6 ED DC WR-ist väga universaalse ja laia kasutusvaldkonnaga objektiivi. Võid sellega pildistada avaraid maastikke ning teleotsaga saad teha portreesid ja kaugel asuvad asjad, loomad, linnud pildile püüda. Tänu universaalsusele on see hea objektiiv, mis kaamera ette panna kui niisama ringi jalutades pildistada plaanid.

Oma universaalsuse kohta on HD Pentax D-FA 28-105mm f/3.5-5.6 ED DC WR objektiiv väga kerge, kaaludes vaid 440 g. Sellise suure suumivahemikuga objektiivide kaal kipub tavaliselt olema raskem. Tänu küllaltki kergele kaalule on seda mugav kaasas kanda. Hea näiteks reisifotograafidele, kes kotis ruumi kokkuhoiu ning enda mugavuse jaoks eelistavad mitme erineva objektiivi asemel vaid ühe universaalse toru kaasa võtta. Plusspunktid kui see objektiiv on väga hea pildikvaliteediga!

Pildistatud samas asukohas, vasakul objektiiv kõige laiemas asendis 28mm ja paremal väljasuumitult 105mm

Ilmselt üks olulisemaid asju looduses pildistajale – HD 28-105 objektiiv on ilmastikukindel. HD Pentax D-FA 28-105mm f/3.5-5.6 ED DC WR objektiivi ehituses on kasutatud kaheksat tihendit, mis teevad selle nii ilmastiku- kui tolmukindlaks, seega võid antud toruga pildistamist jätkata ka vihmas ja udus. Objektiivi eesmine element on kaetud SP vääristusega, mis tõrjub esiklaasilt sõrmejälgi, vett ja tolmu.

Nagu sellistele keskmise hinnaklassi suure suumivahemikuga objektiividele kohane, on valgusjõulisus keskpärane. Laias otsas on maksimaalne ava f/3.5 ning teleotsas on maksimaalne ava f/5.6. Ehksiis udust tausta saad tekitada pildistatavale objektile kui fookuskaugus on parajasti 105 mm ning ava f/5.6, (ja samal ajal on pildistatav taustast veidi eemal), muul juhul on teravussügavus suur. Aga ega see objektiiv ei olegi mõeldud sellise spetsiifilise valdkonna pildistamise jaoks ja igal muul juhul teeb HD 28–105 mm objektiiv oma tööd hästi.

HD Pentax 28-105 objektiivi teravustamine väga kiire ja vaikne (kohati on vahepeal kuulda natuke teravustamismootori saagimist, aga see on minimaalne).

Suumirõnga pööramine on sujuv. Seda on lihtne pöörata, aga pööramisel pead siiski õige pisut jõudu rakendama (takistus on üliväike ja pigem meeldiv, et saaksid aeglasemalt pöörates täpselt enda soovitud kaugusele keerata selle). Avarõngas pöörleb 360 kraadi ning saad seda tänu Pentaxi Quick Shift tehnoloogiale manuaalselt pöörata ka siis kui objektiiv on seadistatud parajasti automaatsele teravustamisele. Nii ava- kui suumirõngas on mõnusa tekstuurse viimistlusega, mis muudab nende pööramise väga meeldivaks. Nagu pildilt paistab, on suumirõngas ülimalt lai ning seda on mugav käega toetada pildistamisel.

 

PILDIKVALITEET

HD Pentax D-FA 28-105mm f/3.5-5.6 ED DC WR objektiivi joonis on väga terav 28 mm pealt lahtise avaga pildistades nii keskel kui ääres. Sissesuumides ei saa ka teravuse üle kurta. See on ausalt öeldes nii terav, et puuokste vahel paistavad igasugu ämblikuniidid ka väga hästi välja. Ka sellised, mida palja silmaga ei märka.

HD seeriale omaselt on pildikvaliteet vastu valgust pildistades väga hea. Kromaatilise aberratsiooniga saab antud objektiiv hästi hakkama. Muidugi seda paistab ikka mingil määral kui on väga kontrastsed alad, aga see paistab väga õrnalt ja ei sega. Samamoodi sisepeegeldustega vastu valgust pildistades – kui objektiiv on suunatud otse eredasse päiksesse, võib mõnel juhul jääda fotodele värvilaike, ent seda juhtub vähe. Tagamaks parimat pildikvaliteeti on objektiivi ehituses kasutatud kahte asfäärilist ja ühte eriti madala dispersiooniga (ED) elementi.

Laiema nurgaga (28 mm) tehtud fotodel on näha kergelt geomeetrilisi moonutusi olukorras kui horisont on pildi all või ülaosas, see näib pisut kaarjana. Kui horisont on foto keskel, ei paista moonutused välja. Üldiselt saab selle objektiiviga väga hästi laia nurgaga pilte teha, ilma, et peaks muretsema moonutuste pärast.

28mm peal lahtise avaga pildistades esineb väga tugev vinjett. Vinjeteerumist jääb vähemaks ava f/8 juures, ent pildistades ühetoonilist seina, on ka kinnisema ava juures ikka märgata tumedamad nurgad. Samuti on ka 105mm peal väljasuumitult silmapaistvad tumedad nurgad.

Üheksa diafragma laba tekitavad mõnusa bokehi taustale.

105mm | Säriaeg 1/160 sek | Ava f/5,6 | Tundlikkus ISO 800

 

NÄIDISFOTOD

 

KOKKUVÕTE

HD Pentax D-FA 28-105mm f/3.5-5.6 ED DC WR on oma hinda ja pakutavaid võimalusi arvesse võttes üks väga korralik objektiiv. See on ilmastikukindel, suure suumiga, kerge, mugav käes hoida ja kasutada ning mis olulisim – laitmatu pildikvaliteediga. Selliseks kõik-ühes ja reisilemineku objektiiviks on see ideaalne kandidaat. Pildikvaliteet on selle objektiiviga tehtud fotodel silmapaistev. Võid pildistada ka vastu päikest ja pildid tulevad ikka ilusate värvidega ja kontrastsed.

+ Hea optiline kvaliteet
+ Kerge kaal
+ Lai suumivahemik
+ Ilmastikukindlus
+ Quick-Shift teravustamissüsteem
– Ava võiks olla valgusjõulisem (ent siiski selle hinna kohta on antud objektiivi ava normaalne)
– Väga tugev vinjett lahtise avaga pildistades

HD Pentax D-FA 28-105mm f/3.5-5.6 ED DC WR objektiiv Photopointis »

Ülevaade numbrites

Pildikvaliteet
10
Koostekvaliteet
9.5
Kasutamismugavus
9.5
Autofookus
9
Hinna ja kvaliteedi suhe
9.5
9.5

Kvaliteetne universaalsuum

HD Pentax D-FA 28-105mm f/3.5-5.6 ED DC WR on oma hinda ja pakutavaid võimalusi arvesse võttes üks väga korralik objektiiv. See on ilmastikukindel, suure suumiga, kerge, mugav käes hoida ja kasutada ning mis olulisim - laitmatu pildikvaliteediga.