Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 16. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

6 kommentaari

Tamron AF 24-70mm f/2.8 DI VC USD :: Digitest

Toomas Ili

Canon EF 24-70mm esimese versiooniga on mul minevikust üksikuid kokkupuuteid. Nikoni analoogiga olid suhted pikemad ja paremad. Mõlemad on vaieldamatult väga head ja universaalsed torud – ühisteks nimetajateks suhteliselt krõbe (Canon 24-70mm uue mudeli puhul eriti krõbe) hind ning värinastabilisaatori puudumine.

Hiljuti tõi Tamron turule sama fookusvahemiku ning avaarvuga objektiivi, millel tunduvalt sõbralikum hind ning – värinastabilisaator! Kuigi fotomaailmas ei tähenda odav reeglina (loe: peaaegu kunagi) head, on Tamron varasemalt ühe väga odava telesuumiga isegi mind, vana skeptikut, üllatada suutnud. Uue Tamron 24-70mm f/2.8 proovimist ootasin seega huviga.

Nagu üks tark sõber kunagi ütles, on tootja jaoks misiganes fotojubina väliselt kvaliteetseks ja usaldusväärseks ehitamine teiste oluliste asjade kõrval kõige odavam ja lihtsam. Tamron teab seda hästi. Uus 24-70mm f/2.8 on juba üsna mitmes minu käest läbi käinud Tamron, millele väliselt justkui midagi ette heita ei olegi. Nikkori analoog oli küll kompaktsem ja kergem, kuid see on lõiv mida tuleb maksta Tamroni värinastabilisaatori eest. Muus osas – nii fookuskauguse kui fokusseerimise rõngad liiguvad sujuvalt, midagi kuskilt ei loksu ning varjuk istub kinni kindlalt. Esmamulje äratab igal juhul usaldust.

Mis värinastabilisaatorit puudutab, siis neid on paremaid nähtud. Näiteks Canoni uue põlvkonna stabikatele (EF 100mm f/2.8L Macro ja EF 70-200mm f/2.8L II objektiividel) ei ole mina veel vastast näinud. Mis ei tähenda muidugi, et Tamroni värinastabilisaator kasutu oleks, kaugel sellest. Eriti hea meel optilisest stabikast oli minul selle toruga käest filmimisel.

Kromaatilist aberatsiooni on üllatavalt vähe, nagu ka ühel allolevaist näidispiltidest (lillekorv rõdul) näha. Kuigi see on kaasaegsetes RAW-konverterites lihtsalt eemaldatav, on varemproovitud Tamronitel kromaatilise aberatsiooniga märgatavalt enam probleeme olnud.

Üks asi jäi siiski veidi kripeldama – kui Canoni või Nikoni ametivendadel pikeneb toru teleskooposa varjuki sisse, siis tänu Tamroni varjukikinnitusele liigub varjuk koos objektiiviga edasi, paljastades nii osa objektiivist, mis 24mm peal toru sees istub. Kui nüüd näiteks vihmasabinas või väga tolmuses keskkonnas tööd teha, võivad nii niiskus kui tolm objektiivile liiga tegema hakata. Parimal juhul piirdub asi lihtsalt ebameeldiva kriginaga edaspidise suumimise juures. Ilmselt oleks tark halva ilma või väga tolmuse keskkonna puhul mingisugust objektiivi katet kasutada.

Paarile miinusele vaatamata tuleb tõdeda, et Tamron on jällegi ühe arvestatava objektiiviga maha saanud. Mis eriti tore – Photopoint lubab seda suumi võileivahinna eest rentida, kui arvukate netirevjuude ja näidispiltide taustal ostusoov ikka päris kindel ei ole ning poes katsetamisest otsuse tegemisel väheks jääb. Kuigi Tamroni 24-70mm on Canoni teise põlvkonna kolleegist pea kaks korda (!) odavam, tuleb ta eest siiski kena kopikas välja käia. Oma silm on kuningas.

Näidispildid on suureks klikatavad. Kõik pildid on tehtud Canon EOS 5D Mark II kaameraga, piltide suurused jäävad vahemikku 12-23 MB!

Canon EOS 5D Mark II, Tamron 24-70mm f/2.8 DI VC USD, 24mm

Canon EOS 5D Mark II, Tamron 24-70mm f/2.8 DI VC USD, 70mm

Canon EOS 5D Mark II, Tamron 24-70mm f/2.8 DI VC USD, 24mm

Canon EOS 5D Mark II, Tamron 24-70mm f/2.8 DI VC USD, 70mm

Canon EOS 5D Mark II, Tamron 24-70mm f/2.8 DI VC USD, 24mm

Canon EOS 5D Mark II, Tamron 24-70mm f/2.8 DI VC USD, 70mm

Canon EOS 5D Mark II, Tamron 24-70mm f/2.8 DI VC USD, 24mm

Canon EOS 5D Mark II, Tamron 24-70mm f/2.8 DI VC USD, 70mm