Pentax K-30 – päikeses ja vihmas :: Digitest
Sahinaid ka krabinaid uue Pentaxi peegelkaamera kohta oli kuulda juba kevadel. Kui suured kaameratootjad sihivad tavaliselt oma uudiseid mõne suurema messi toimumise ajaks, siis Pentax on juba hulk aastaid silma paistnud sellega, et neidsamu näitusi ei peeta suurt millekski – kui miski parasjagu peab avalikuks saama, siis see ka saab. Nüüd on uus kaamera – Pentax K-30 – ka reaalselt Eestimaa pinnal täiesti saadaval.
Pentax K-30 koos SMC Pentax-DA 18-55mm AL WR objektiiviga on ideaalne komplekt fotohuvilisele, kes ei piirdu pildistamisega vaid kuivas keskkonnas.
Pentax K-30 tehnilised põhiandmed
- Tüüp: Ilmastikukindla korpusega vahetatavate objektiividega digitaalne peegelkaamera.
- Pildisensor: 23.7×15.7mm (APS-C) CMOS sensor, 16.28Mpix, sisseehitatud
- optilis-mehhaaniline stabilisaator ja tolmueemaldus.
- Protsessor: Pentax PRIME M
- Tundlikkus ISO 100 kuni 12800 (laiendatav kuni 25600).
- Objektiivid: Pentax KAF2 bajonett. Piiranguteta sobivad KA, KAF, KAF2 ja KAF3 objektiivid. Vastavate adapterite abil on võimalik kasutada muid objektiive (M, K jt) piiratud funktsionaalsusega.
- Pildiotsija: Dioptrilise korrektsiooniga pentaprismaga läbivaatenäidik. Suurendus 0.92x, nähtav ala 100% kaadri pindalast.
- Teravustamine: SAFOX IXi+ 11-punktiline faasituvastusega AF (EV1-18). Näotuvastus, liikuva objekti jälgimine, käsitsi teravustamine. Teravustamist hõlbustav Focus Peaking režiim ja teravustamise abilamp. LiveView. Vahetatavad teravustusekraanid.
- Katik:Vertikaalne ribakatik säriaegadega 1/6000…30s + B, max. 6fps
- Sünkroniseerimine välklampidega kuni 1/180s säriaegadel. Iseavaja (2 või 10 sek).
- Särimõõtmine: TTL-mõõtmine multi-segment (77 segmenti), kesk-kaalutud või punktmõõtmise meetodil.
- Särikompensatsioon: +/- 5 EV
- LCD ekraan: fikseeritud 3”-tolline TFT LCD, 921000 pildipunkti. Heleduse ja värvide seadistusvõimalused.
- Välklamp: sisseehitatud välkalmp GN12 (ISO100), välise välklambi liides
- Failivormingud: Foto: RAW (DNG) ja / või JPEG (EXIF 2.3), max 4928×3264 pildipunkti.
- Video: MOV (MPEG-4 AVC/H.264)), max 1920×1080, 30fps, monoheli
- Salvestusmeedia: SD/SDHC/SDXC mälukaart
- Liidesed: USB 2.0, AV väljund (PAL/NTSC), kaugjuhtimispuldi sisend
- Vooluallikas: liitium-ioonaku D-LI109, 1050 mAh (CIPA testis 410 võtet)
- Mõõtmed ja kaal: 130x97x71mm, 650g koos aku ja mälukaardiga.
- Värvivariandid: Must, sinine ja valge
Lihtne, kuid samas hästi läbimõeldud kasutajaliides teeb pildistamise mugavaks. Tagumine valikuketas võimaldab liigseid liigutusi tegemata hüperprogrammide kasutamist.
Pentax K-30 väljast ja seest
Üle hulga aja on Pentaxi kaamerarivis kolm mudelit. Arvestades uue kaamera nimevalikut, jääb üle vaid ennustada, kas ehk on veelgi lihtsama mudeli näol Pentax K-r asemele täiendust oodata. Sellestsamast nimest ei tohi end lasta eksitada – K20D oli oma aja tippmudel, K-30 positsioneerub tehniliselt K-5’st allapoole. Samas leidub sel mitmeid omadusi, mis paigutavad kaamera märgatavalt kõrgemale klassikaliste amatöörikaamerate nagu K-x ja K-r tasemest.
Uut kaamerat arvustades olekski vast paslik sellestsamast korpusest peale hakata. Paratamatult jääb esimese asjana silma omapärase kujuga ning tugevalt ettepoole pürgiv käepide. Kuigi esmalt tundus see pisut kahtlustäratav, pakutakse sõrmedele igati korralikku tuge ning kaamera püsib kindlalt haardes.
Minu (ilmselt üsna keskmise suurusega) käe nimetissõrm leidis kohe ja otsimiseta päästikunupu ning programmide valikuketaski sattus täpselt parema käe pöidla alla (mis teeb rõõmu). Miks ta poleski pidanud – säriparameetreid näitavat ülaekraani ju pole (mis samas jälle eriti rõõmu ei tee). Kõik piltnikule olulised numbrid kuvatakse 3“ diagonaaliga ekraanile tagapaneelil.
Erinevaid juhtnuppe on vähem, kui Pentax K-5’l, kuid peamiste parameetrite muutmiseks menüüdesse sukelduda pole tarvis. Samas on K-30 kaks säriparameetrite valikuketast (sarnaselt K-5 ja K20D’ga), mis teeb säriparameetrite valiku mugavaks ja kiireks. Põhimõtteliselt saab säri- ja avaprioriteete kasutada P-programmivalikult lahkumata (hüperprogramm), mis eristab K-30 positiivselt mitmetestki konkureerivatest mudelitest.
Innukalt ettepoole küündiv käepide tundub esmapilgul kitsavõitu, kuid istub kätte nagu valatud.
Teine kaamerakorpusest ettepoole küündiv komponent peidab endas välklampi. Selle lahtiklõpsamisel selgub, et viimane sentimeeter „nokka“ on seest puhta tühi ning täidab vaid disainielemendi ülesandeid. Nii mõnedki piltnikud peavad üldse sisseehitatud välklampe disainielemendiks, kuid mina nii kriitiline poleks. Mõnikord on säärane viie-kuue meetrini ulatuv lisavalgus igati teretulnud ning lõppude lõpuks saab seda ju sellega juhtmevabalt väliseid välke juhtida. Nii, et las ta olla peale.
Välklambi nokk võib ju osaliselt tühi olla, kuid funktsionaalsust see ei vähenda.
Kaamerakere sügavuses peituv põhitegija, pildisensor, on suure tõenäosusega (ametlikku kinnitust selle kohta küll pole) sama, mis Pentax K-5 ja K-01 kaameratel. Pildiprotsessori PRIME M võimeid nägime esmakordselt Pentax K-01 katsetades. Parem LiveView, kiiremad kaamerasisese pilditöötluse trikid ning H.264 video pakkimine on vast peamised hüved, mida nimetet kiip endaga kaasa toob. Sammukese on edasi arendatud ka teravustussüsteemi, katik seevastu tundub olevat vana tuttav K-r’ilt. Kiireimaks säriajaks on sel 1/6000 sekundit, sarivõttekiiruseks kuni 6 fps – alles üpris hiljuti oleksime me selliste numbrite puhul jutelnud profitehnikast.
Objektiivide kasutusvõimaluste osas mingeid üllatusi pole. Nagu Pentaxi puhul tavaline – kõik vähegi uuemad „torud” sobivad piiranguteta, vanemate puhul võib küll kasutamine olla ebamugavam, kuid siiski võimalik. Suurepäraseks paariliseks uuele kaamerakerele on SMC Pentax –DA 1:3.5-5.6 18-55mm AL WR ehk lihtsamalt väljandudes ilmastikukindel 18-55mm „rahvazoom”. Vaatamata ülisoodsale hinnale (eriti koos kaameraga ostes) ja tagasihoidlikele mõõtmetele on see terava joonisega, hea värviülekandega ja suhteliselt väikeste moonutustega. Ja viis korda odavam, kui DA* 16-50/2.8.
Pentax K-30 võrrelduna konkurentidega
Sama hinnaklassi konkurentidest eristub Pentax K-30 eeskätt oma ilmastikukindla korpuse, korraliku prismaga pildiotsija ja kahe säriparameetrite valikukettaga. Pildikvaliteedis on vahed niikuinii marginaalsed, mistõttu just eeltoodud omadused võiksid valikul kaalukeelt Pentaxi kasuks kallutada. Samuti loen ma endiselt Pentaxite eeliseks Canoni ja Nikoni peegelkaamerate ees keresisest värinastabilisaatorit, mis muudab stabiliseerituks IGA objektiivi, mis kaamera ette vähegi (olgu või teibiga) kinnitada õnnestub. Kui see kõik kokku võtta, siis saame ülimalt peibutava koosluse, kas pole?
Pentax K-30 reaalses kasutuses
Mis kasu oleks eelkirjeldatud tehnoimedest, kui need oleksid kas pildistamisel ebamugavad või siis poleks pilditulemus oodatud tasemel? Nagu juba eelnevaltki tõdetud, on Pentax K-30 ergonoomika igati korras, vaat et paremgi kui K-7/K-5 keredel. Käes istub hästi, nupud-kettad on loogiliste kohtade peal, pole liiga kerge ega raske – kõik nagu peab.
Kuna ülapaneelil võtteinfo näidik puudub, kuvatakse kõik oluline suurele LCD-ekraanile. Info esitlus on igati selge ja konkreetne, kujutis ere ja naturaalsete värvidega. Kui vaid Pentax ükskord õpiks natuke vähem peegeldava kattega ekraane tegema, oleks kõik viimase peal. Vist vähese harjutamise viga…
Pildiotsijate meisterdamist on nad harjutanud juba üle 50 aasta ja tulemused sel alal on tublid. Isegi peeglitest koostatud prismadega saadi hästi hakkama, K-30 sajaprotsendilise katvusega täisklaasprismaga pildiotsija ei jää alla mitte ühelegi seni APS-C kaameral nähtule. Kirsiks tordil on teravustusekraanide vahetamise võimalus.
Siit jõuamegi uuendatud teravustussüsteemi juurde. Selle parendused tulevad eeskätt välja (nagu ikka) hämaras. SAFOX IXi+ (pange tähele väikest i-tähte, see on oluline) erineb eelmistest versioonidest lisatud difraktsioonläätse ja uute algoritmide poolest. Tõepoolest, väike edasiminek, eriti LiveView ja SDM-objektiivide kasutamisel, on tunda isegi igati tubli K-5’ga (SAFOX IX+) võrreldes. Klassikaliste AF-objektiividega, mille teravustamiseks peab tööd tegema kaamerakeres asuv mootor, jääb K-30 siiski vanemale vennale (K-5) kiiruses (kuid mitte toimimise kindluses) pisut alla.
Pentax K-5 on parem ka aku vastupidavuselt (740 võtet CIPA testimetoodikaga). D-Li109 pakutav 410 võtet ühe laadimisega ei ole muidugi vähe, kuid kuna akutalda lisada ei saa, siis poleks paha olnud kasutada suurema mahtuvusega „särtsuklotsi”. Seega tasuks lisaks hankida kas teine aku või adapter AA-mõõdus vooluallikate jaoks.
Akupesa kummaline kuju johtub AA-elementide kasutamise võimalusest. Nelja „pulga” tarvis läheb vaja ka täiendavat adapterit.
LCD ekraan on hea eraldusvõime, värvide ja heledusega, kuid nagu pildilt näha, kipub liigselt ümbritsevat peegeldama.
Uue kaamera katik on vaid pisut aeglasem (1/6000s), kui K-5 oma (1/8000s), kuid tunduvalt lärmakam (umbkaudu võrreldav Pentax K20D katikuga). Sarivõtte kiiruseks saab valida 3 või 6 kaadrit sekundis, millest piisab enamasti väga nõudlikule fotograafilegi. 6 fps juures mahub vahemällu 30 JPEG või 8 RAW-faili. Kiire sarivõte pole oluline mitte ainult spordifännidele vaid parandab näiteks ka kaamerasisese HDR kvaliteeti – mida kiiremini kokkuseatavad kaadrid üksteisele järgnevad, seda vähem jõuab pildistatav stseen vahepeal muutuda.
Pentax K-30 pildikvaliteet
Jõudsimegi peamiseni – jäädvustatud kujutise kvaliteedini. See on samas mõnes mõttes ka minu kirjatüki kõige igavam osa, kuna siin pole eriti millegi üle diskuteerida. Pentax K-5 on korduvalt tituleeritud parima pildikvaliteediga APS-C kaameraks ning selle ja K-30’ga paralleelselt tehtud fotosid on sisuliselt võimatu eristada. Seda vähemasti niikaua, kui jutt ei käi väga kõrgetest tundlikkustest.
Kui väga tahta ja pingutada, siis ehk tundub K-5 dünaamiline ulatus JPEG-failide võrdlemisel karvavõrra laiem, kuid see on ka kõik. Värviülekanne, mürad ja kõik muu on sisuliselt võrdsel tasemel.
RAW-failide töötlemisel sõltub niikuinii oluliselt rohkem arvutitarkvara seadistamisest, kui mälukaardilt saadud algmaterjalist, mistõttu nende omavaheline võrdlus parema leidmiseks on täiesti mõttetu. Alles suurtel tundlikkustel (olgu selleks piiriks ISO6400) saab K-5 väikese edumaa – dünaamika ahenemine ja värvide moondumine on väiksemad ning pildimüra tundub minu silmale natuke pehmem. Omaette ooper muidugi, kui sageli tundlikkus nii kõrgeks tasub kruvida…
Ilmselt on suurte tundlikkustega pildistamisel siiski „turgu” nagu ka otse kaameras lisatavatel digiefektidel. Ja neid leidub Pentax K-30’l kamaluga, osad neist juba pildistamisel JPEG-failile rakenduvad, teised hiljem lisatavad. Kui mitte muud, siis laheda meelelahutusena läheb nende läbikatsetamine igal juhul kirja küll.
Minu jaoks kuulub samasse kategooriasse ka peegelkaameraga video jäädvustamine, kuigi viimasel ajal on see funktsioon tehnilises mõttes päris tõsiste näitajateni jõudnud.
Kui nüüd veel viimast korda Pentax K-5’ga võrrelda, siis videofännidel tasub küll K-30 poole vaadata. PRIME M pildiprotsessor võimaldab suurepärase kvaliteediga MPEG-4 pakkimist ja 30fps FullHD salvestust. Ainus tõrvatilgake paistab heli poolelt – see on vaid monofooniline ning välist mikrofoni pole kahjuks võimalik kasutada.
Pentax K-30 testfotod
Sama stseen tundlikkustel ISO100, ISO800 ja ISO8000.
ISO100 | ISO800 |
ISO8000 |
Väike valik digifiltreid – originaalpilt, Monochrome (IR), Shading, Sketch, Soft ja Fisheye.
Originaalpilt | Monochrome (IR) |
Shading | Sketch |
Soft | Fisheye |
Pentax K-30 näidispildid ja videod
Pentax K-30 värviülekanne ja dünaamiline ulatus on laitmatud. Lisage hea objektiiv ning tehniliselt suurepärane tulemus on garanteeritud (ISO100, f/4, 1/2000s, Tamron SP90mm Macro)
Odav DA 18-55 objektiiv pole sugugi udune ega „kõver” nagu sageli eeldatakse. (ISO200, f/8, 1/640s, SMC Pentax –DA 1:3.5-5.6 18-55mm AL WR, f=18mm)
Väike näide K-30 dünaamilisest ulatusest. (ISO320, f/11, 1/400s, SMC Pentax –DA 1:3.5-5.6 18-55mm AL WR, f=55mm)
Vaikeseadistusel võib pilti isegi pisut liialt küllastunud värvidega tunduda. Kasutage RAW-vormingut ja keerake-pöörake tulemusi arvutis nii palju kui jaksate! (ISO100, f/8, 1/50s, SMC Pentax –DA 1:3.5-5.6 18-55mm AL WR, f=55mm)
Väike näide Pentax K-30 videovõimekusest (Full HD, 30fps):
Kokkuvõte
Tagantjärele mõeldes tundub pisut kummalinegi, et Pentax K-30 nii väikese meediakäraga turule toodi. Sisu ja intellekti on selles kaameras suisa üllatavalt rohkesti. Kui Pentax K-01 puhul sai kirutud vormi ja kiidetud sisu, siis nüüd on sisu ja vorm harmooniliselt kõrgel tasemel. Väikesi puudusi (peegeldav ekraan, väikesevõitu mahtuvusega aku jt.) leidub, kuid ükski neist pole selline, mille tõttu K-30 konkurentidega võrdlemisel hätta jääks. Sellega on mugav ja lihtne pildistada nii täielikul algajal, kui juba aastaid fotograafiaga tõsiselt tegelenud fotograafil. Kui kaader on hästi sätitud, vormistab Pentax K-30 selle vähimagi vastuvaidlemiseta nauditavaks pilditulemuseks. Nii päikeses kui vihmas.