Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 22. juuli 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Speedlink Atecs XXL – hiirematt kui mulgi tekk :: Digitest

Speedlink Atecs XXL – hiirematt kui mulgi tekk
Erki Oras

Kui hiirematid jätavad mind üldiselt külmaks, siis rullides enda ees lahti pehmet Speedlink Atecs XXL hiirematti vajus mul mokk töllakile. Midagi sellist polnud ma kunagi varem näinud. Selle hiiremati loojad polnud kindlasti tuttavad rahvatarkusega, et suurus pole oluline, sest Atecs hiiremati peale mahtus vabalt lisaks hiirele ka mu klaviatuur ning ruumi jäi veel ülegi. Mõne väiksema laua puhul võiks seda vabalt laudlinana kasutada. Iseasi kas muidugi peaks.

Välimus

Oma välimuselt meenutab Speedlink Atecs pisut härjavõitleja mantlit – ühelt poolt erkpunane ja teiselt poolt siidiselt must. Kummeeritud punane pool käib vastu lauda ning hoiab hiiremati kindlalt paigal. Sügavmustal pealispinnal aga kihutab hiir nagu klimp rasvasel taldrikul. Kuigi must pind on igati stiilne, on sellel ka väike häda – iga tolmukübe ja muidu rämps torkab sellel iseäranis hästi silma. Tõenäoliselt kannataks see matt ka väikest pesu, kuid ise ma seda järgi proovima ei hakanud. Ehkki Speedlink on mati nurka sättinud ka oma logo ja toote nimetuse, siis minu meelest võiks see askeetlik ja ilmetu logo seal olemata olla, mingit lisaväärtust see hiirematile ei anna.

Kõige eristuvam aga on antud hiiremati XXL suurus. Meeter korda pool meetrit suurus jätab kaugele seljataha kõik varasemad hiirematid, millega mul kokku on tulnud puutuda. Kuigi esmapilgul tundus see mulle üpris ebapraktiline, siis peale pisukest järelemõtlemist leidsin sellisel suurusel ka mitu plussi.

Esiteks nõuavad suuremaid hiirematte suuremad monitorid. Kui veel mitte väga ammu peeti juba 19-tollist ekraani suureks, siis tänaseks on ekraanimõõtmed (eriti mänguriarvutitel) kasvanud märgatavalt – 24-tolline on saanud uueks standardiks, ning põrmugi haruldased pole 27-, 32- ja isegi 40-tollised ekraanid.

Teiseks aga meeldib mulle võimalus, et hiir ei liigu kogemata hiirematilt maha. Mitte, et mu lauapind poleks hiirele piisavalt hea ja täpne, vaid hiirele tagasiliikudes võib hiir takerduda mati serva taha ja see võib olulisel võitlushetkel (või kasvõi kurvi võttes) saada otsustavaks.

Kõigest hoolimata aga meenutas Speedlink Atecs hiiremati suurus mulle mulgi tekki. Võhikutele võin öelda, et mulgi tekk on sedasorti tekk, mis kurgu alla tõmmates jätab külma kätte teie jalad ja jalgu kattes jätab katmata rinna. Ühesõnaga mitte just täismõõdus tekk. Tekiga sarnasust suurendas hiiremati pehmus.

 

Kasutamine

Pehme matt on sellisele mängurile, kes eeldab oma hiirelt kiirust. Ning seda pakub Atecs küllaga. Kohati tundub nagu oleks hõõrdetegur mati ja hiire vahel täiesti kadunud, ole ainult mees ja anna hoogu. Liikumiskerguse mõttes kindlasti üks nauditavamaid hiirematte. Ning mitte ainult liigutamiskerguse, vaid ka mugavuse mõttes. Käe all on pehme hiirematt märksa mugavam, kui selle õhemad ja kõvemad analoogid.

Küll aga võib pikemaajalisel kasutusel probleemiks kujuneda hiiremati määrdumine. Seda enam, et mängutuhinas võib matile sattuda nii sööki kui jooki. Igaks juhuks ei hakanud ma testimise ajal proovima, kas ja kui hästi matti pesta saab. Samuti ei kujuta ma ette, kui kaua see sügavmust pind endiselt säravana püsib. Öeldakse, et mis liigub, see kulub. Kuigi matt püsib põhimõtteliselt paigal, siis liigub sellel pidevalt hiir, mis paraku kulutab ka matti.

Testperiood igatahes matile nähtavat jälge ei jätnud, niiet võib loota mati pikaajalisusele. Aja jooksul võivad kõige häirivamaks kujuneda (hooletu mänguri jaoks vähemalt) hiirepadjale tekkivad plekid ja laigud, mis paratamatult aktiivse elutegevusega kaasnevad. Seda enam, et Speedlink ise õhutab matti kasutama võrgupidudel ja muidu rändava eluviisi juures. Ehk saakski siis mati eeliseid kasutada teki või vähemalt padjana. Isiklikult minu jaoks tundub matt kaasaskandmiseks liiga suur ja raske. Raskem kui keskmine klaviatuur, hiirest rääkimata. Suurem ka.

 

Kokkuvõtteks

Speedlink Atecs XXL ei sobi kohe kindlasti kõigile. Tema suurim voorus on samas ka tema suurim nõrkus – Atecs lihtsalt nõuab liiga palju ruumi ega mahu igale lauale. Samuti pole mitte kõik mängijad pehmete mattide austajad, eriti veel need, kelle lemmikmängud eeldavad pigem täpsust, kui kiirust. Kui aga juhtub arvutilaual olema piisavalt vaba ruumi ühe pooleruutmeetrise ’laudlina’ jaoks, siis pakub Atecs parimat, mis tal on – mugavalt pehmet käealust, kiirust ning võimalust, et hiir padjalt kõrvale ei eksi. Vastutasuks nõuab ta pisut hoolitsust oma viisaka välimuse eest.

• Speedlink Atecs XXL hiirematt Photopointis »

• Hiirematid Photopointis »