Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 27. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

7 kommentaari

Polaroid I-2 on seninägematu tippklassi kiirpildikaamera

Polaroid I-2 on professionaalne kvaliteetkaamera kiirpildimeistritele
Rivo Veber

Kiirpildikaamera, mille eest pead välja käima ligikaudu 3x, 4x või lausa 6x rohkem, kui mõne konkurendi mudeli eest – vaatame, mida Polaroid I-2 oma 699-eurose hinnasildiga endast tegelikult kujutab ja kas see on seda investeeringut väärt.

 

 

Polaroid I-2 kere & ehitus

Polaroid I-2 konstruktsioonis on magneesiumsulami ja põrutuskindla plastiku kombot, mistõttu on kaamera käes hoides üsna soliidne ja kõigi eelduste kohaselt ei tohiks selle põrutamise pärast väga muretseda. Sellegipoolest ei soovita ma seda kõrgemalt maha kukutada.

Objektiivi ja kontrollketaste konstruktsioonis on samuti kasutatud metalli ning objektiivil on 49 mm filtrikeere, mis avab jälle mitmeid põnevaid võimalusi.

Üldine kasutuskogemus on kindlasti väga hea – nupuvajutusi on selgelt tunda ja kontrollrataste keeramisel on hea “clicky” tagasiside. Objektiivipealse kontrollketta funktsioon sõltub vastavalt valitud režiimile.

Kerel on ekraan, mis kuvab olulist infot nagu näiteks valitud režiim, säriaeg, ava, järelejäänud filmide arv, aku jne. Erinevalt pildiotsja kaudu vaatamisest näeb sellelt infot väga selgelt.

I-2 polaroidkaameral on sisseehitatud liitiumaku, mille täis laadimiseks kulub 2 tundi ning Polaroidi väitel on sellega võimalik pildistada ligikaudu 10 pakki filmi. Väga huvitav on ka näha stuudiovälgu kasutamise võimalust, mille sünkroonimiseks on lisatud 2,5 mm sisend. Lisaks sellele on kere all ka standardne statiivikeere.

Polaroid I-2

 

Polaroid I-2 objektiiv

Üks selle kaamera highlight’idest on kindlasti 98 mm f/8 kolme läätseelemendiga AF objektiiv (~38 mm f/3.2 – 35 mm ekvivalent). Selle disainimiseks kutsus Polaroid kokku vanad Olympuse insenerid, kellel on omal alal tohutult palju kogemust – tegemist on kindlasti väärt ja aegade teravaima optikaga.

Kahtlemata peegeldub selle töö tulemus ka piltidel, et pakkuda märkimisväärset tõusu pildikvaliteedis võrreldes taskukohastemate mudelitega.

Sellegi poolest kuna kaamera töötab samade filmipakkidega, mis kõik teised mudelid, siis ilmselt kogu objektiivi potentsiaali veel ära ei kasutata.

Polaroid I-2

 

Polaroid I-2

 

 

Autofookus

I-2 mudel on varustatud autofookusega, mis on kiirpildikaamera maailmas pigem haruldane omadus – eriti autofookuse süsteem, millele saad ka päriselt toetuda.

See kasutab LiDAR (Light Detection And Ranging) autofookuse süsteemi, mis töötab imehästi isegi nõrgemates valgustingimustes ja suudab teravustada kaugemal asuvatele subjektidele.

Teravustades ilmub teravustamiskauguse info nii kerel olevale ekraanile kui ka pildiotsijasse. See võib kasulikuks osutuda, kui teravustad näiteks lähemale, kui objektiiv võimeline on (0.4m).

Kasutuses olev samm-mootor ei ole küll kõige vaiksem, aga kui Sa sellega just pulmatseremooniat pildistama minna ei plaani, siis ei tasu selle pärast pabistada.

Tasuks veel lisaks mainida, et kuigi üldiselt selle kaameraga tuleb kaasa väga palju manuaalset kontrolli, siis kahjuks manuaalset teravustamisevõimalust ei ole.

Polaroid I-2

 

Polaroid I-2 pildiotsija

Polaroid I-2 kiirpildikaameral on suur ja ere ning muljetavaldava kvaliteediga optiline pildiotsija. Väga meeldiv on pildistada, kui näed selgelt, mida kaadrisse üritad paigutada.

Pildiotsija on hästi objektiiviga joondatud (kindlasti ei ootaks sellelt vähemat), mis tähendab, et pildid tulevad välja väga ligilähedase paigutusega nagu neid pildiotsijas näed.

Pildiotsijas kuvatakse ka särimõõdiku, ava, säriaja, aku, välgu staatuse ja järelejäänud filmide infot. Lisaks annab pildiotsijas väriseva käe ikoon märku, kui säriaeg on liiga aeglane – sel juhul oleks uduse pildi vältimiseks mõistlik kasutada statiivi. Isiklikult leian, et see info on pildiotsijas väga raskesti loetav, aga see on olemas.

Polaroid I-2

 

Säritamine ja säri mõõtmine

Sellel tippklassi Polaroid kaameral on 3 särirežiimi valikut – automaatne, poolautomatne ja manuaalne.

Automaatrežiimiga oleme tõenäoliselt kõik kokku puutunud ja tõenäoliselt on see peamine, mida sellist tüüpi kaameraga kasutatakse. Selle režiimiga pildistades ei ole eriti palju mõelda vaja – lihtsalt suuna, teravusta ja pildista – selline straightforward, lihtne kasutamine on ka üldiselt see, mida me sellist tüüpi kaameralt otsime.

Lisaks on olemas ka poolautomaatsed režiimid – “shutter priority” ehk säriaja prioriteet (säriaeg 30 sek-1/250 sek) ja “aperture priority” ehk ava prioriteet (ava f/8-f/64).

Kõikidel (v.a. täismanuaal) režiimidel saad särikompensatsiooni ketast keerates kaamerale märku anda, et soovid tumedamat või heledamat pilti (+-2 stopi võrra).

I-2 on esimene Polaroid, mis võimaldab ohjad täielikult enda kätte haarata ja kasutada manuaalrežiimi – see annab sulle täieliku kontrolli nii säriaja kui ava suhtes, tänu millele saad oma loomingulisust piirideta väljendada.

Mõelda vaid, et Polaroid kaameraga on võimalik teha näiteks “long exposure” fotograafiat – kui põnev!

Sellel režiimil on olemas ka BULB valik, mida säriaja prioriteedi režiimi kasutades ei ole.

Säri mõõtmiseks on ainult üks viis – keskmestatud mõõtmine (center-weighted metering).

Seetõttu soovitan pildistades suunata kaamera keskpunkt pildi kõige olulisema detaili suunas, vajutada shutter nupp pooleldi alla millega lukustad säri mõõtmise ja fookuse, seejärel vali soovitud kompositsioon ning alles siis tee pilt – selle tehnikaga saad veenduda, et pildi tähtsaim osa on soovitud säritusega ja teravaim ala.

Polaroid I-2

 

Multiple exposure (topeltsäri)

“Multiple exposure” ehk topeltsäri fotograafia on tõenäoliselt üks põnevamaid ja loovamaid stiile, mida on võimalik teha. Kunstiinimesed kindlasti hindavad seda režiimi, sest selle piiriks on tõesti vaid sinu kujutlusvõime.

Sellel režiimil on võimalik kombineerida 2-4 pilti ning pea silmas, et piltide arvu pead määrama enne pildistamist – peale esimese pildi tegemist ei ole enam võimalik seda muuta.

Multiple exposure režiimi on ka kaamera ainus, millega oled sunnitud automaatrežiimile. Polaroid mobiilirakenduse abil on võimalus saada kontrolli ka erinevate sätete üle.

Polaroid I-2

 

Polaroid I-2 filmi laadimine

Tänu I-2 sisseehitatud akule “sööb” see Polaroid I-Type, 600 ja isegi SX-70 filmi, mis teeb paberite ostmise veidi lihtsamaks. Pea meeles, et kaamera ei suuda ise tuvastada, missugune film selle sees on – vaikimisi on selleks I-Type. Siit leiad juhendi, kuidas seda ümber seadistada.

Filmi laadimine on iseenesest imelihtne – ava kaamera küljel oleva lülitiga filmipesa, lükka film sisse pakendil osutatud suunas ja sule uks – nii lihtne see ongi! Kindlasti ära peale sulgemist enam ust ava, sest film on VÄGA valgustundlik.

Peale pildi tegemist võtab filmi ilmutusprotsess aega ligikaudu 10-15 minutit. Pildi suurus on 79x79mm (koos raamiga 88x108mm).

Kuna ilmad on juba jahedad, siis märgin ära ka selle, et külmematel temperatuuridel pildistades võid tulemusena saada ebameeldiva üllatuse.

Enne kui otsustad, et Su kaamera on katki, siis soovitan pilgu siia visata – siit leiad sellele ja ka mitmele teisele potentsiaalsele probleemile lahenduse, mis võib tekkida Polaroid I-2 kui ka teiste Polaroid kaameratega.

Polaroid I-2

 

Polaroid I-2

 

 

Kokkuvõtteks

Olgem ausad, arvestades Polaroid I-2 hinnasilti, siis ei ole see ilmselgelt suuremale massile suunatud. Tegemist on pigem spetsiifilise tootega, mis on mõeldud neile, kes soovivad täielikku kontrolli oma loomingulisuse väljendamiseks.

Lisaks võttes arvesse, et tegemist on suurepärase optikaga, muljetavaldalt hea optilise pildiotsijaga ning kaameral on mitmeid teisi “nice-to-have” funktsioone on tervikuna tegemist väga võimeka ja kvaliteetse kiirpildikaameraga – hea töö, Polaroid!

Kui Sul on vähegi huvi, siis soovitan vaadata Polaroidi poolt välja pandud I-2 valmimise protsessi videot, mis aitab kindlasti seda veel rohkem hinnata.