Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 7. dets. 2024

Rulli end üles

Üles

25 kommentaari

Canon PowerShot V10 on vahva kaamera sisuloojatele

Canon PowerShot V10 on vahva kaamera sisuloojatele
Kert Kõivik

Viimase kümne aastaga on vlogimismaastik kõvasti suurenenud ning kaameratootjad on näinud päris palju vaeva, et tuua oma mudelite rivisse rohkem valikuid eelkõige just sisuloojatele.

Erandiks ei ole ka Canon, kellel muidugi on see valik oma erinevate kompakt- ja hübriidkaamerate näol juba üsna lai.

Üks nendest, mis teistest veidike rohkem välja paistab on PowerShot V10, sest Canoni sõnul on see täielikult mõeldud just vlogimiseks ja otseülekanneteks.

Sain antud kaamerat ka ise katsetada ning pean tõdema, et vanade klassikute ütlus raamatu kaane pealt hindamise kohta peab ikkagi paika! Tegu on mugavalt kaasas kantava ja üllatavalt hea pildikvaliteediga kaameraga, kuid ka paari tärniga – sellest kõigest kohe lähemalt.

 

Canon PowerShot V10 disain

Canon PowerShot V10 puhul on disaini poolest mindud natuke teist teed pidi, mis ei ole selle seeria puhul midagi erilist. On ju Canoni disaini ja tootearendus meeskonna sulest tulnud sellised kaamerad nagu PowerShot Zoom ja PowerShot PX, mis on täiesti teistsuguse kontseptsiooniga, erinevalt tavapärastest kaameratest.

Esimesel korral jättis PowerShot V10 mulle täitsa võõra mulje, kuid mõne korraga sai selgeks, et tegu on üpris mõistliku ja mugava kaameraga. Ainuke probleem on see, et kuna sõrmed tihti kaamera ees liiguvad, siis kipuvad need läätse vastu minema ning sõrmejäljed on seetõttu läätsele lihtsad tekkima.

Canon PowerShot V10

Kaamera eest, objektiivi alt leiame päästiku, mille asukoht esmapilgul tundub võib-olla imelik, kuid tegelikult tegu on äärmiselt mugavalt paigutatud nupuga, mida on lihtne vajutada.

Seadme peal on kaks stereomikrofoni, millest paari sõnaga räägin siin ülevaates hiljem lähemalt.

Tagapaneelil on ülessekäiv 2” puuteekraan, aga füüsilised nupud, mida sealt leiame on järgmised: toitenupp, eelvaate nupp, menüü, OK nupp mille ümber on Canonile omane navigeerimisketas ja millelt saab valida ka aegvõtte režiimi ja kõike muud.

Loomulikult on võimalik kaameras navigeerida ka puuteekraanilt. Samuti on olemas ka integreeritud “jalg”, mille abil saab kaamera panna lauale näiteks seisma, käsistatiivi puudumisel on võimalik kasutada seda ka kaamera mugavamaks käsitsemiseks.

Canon PowerShot V10

Kaamera alt leiame standardse ¼ statiivikeerme, et seda statiivi külge keerata.

Üldjoontes on tegu pisikese kaameraga, mille võib vabalt tasku pista, aga sellele pole antud IPX reitingut ehk tegu ei ole veekindla ega ka otseselt ilmastikukindla kaameraga.

Canon PowerShot V10

Mulle oli kasutada “Vlogger Kit” komplekt, millel on lisaks kaamerale ja kaablile kaasas Smallrig silikoonist objektiivikate, tuulekaitsmed ja vutlar.

Teisel komplektil, Advanced Kit, on kaasas ka kaamerapuur mis lisab küljele statiivikeerme, et sda mugavamalt näiteks vertikaalis Instagram’i ja TikTok’i tarbeks statiivile kinnitada.

PowerShot V10 sensor & võimekus

Pisike PowerShot V10 peidab enda sees 1” CMOS sensorit, mille ees on 6,6 mm objektiiv ehk ülilainurk, mis täiskaadri ekvivalendina annab pildistaminse ajal efektiivse suumi 18 mm ja video puhul 19 mm.

Pilte teeb see 15,2 efektiivse megapiksliga ja suurim võimalik ava on valgusjõuline f/2.8 ning suumimine on kaameral puhtalt digitaalne.

Hea lisand on kaamerasse sisseehitatud ND filter mis vajadusel video tegemis ajal üleliigse päikesevalguse ära piirab.

Canon PowerShot V10

Videot suudab PowerShot V10 jäädvustada 1080p kuni 60 kaadrisagedusega või 4K UHD kvaliteediga kuni 30 kaadrisagedusega.

 

Canon PowerShot V10 kasutamine

Pildid tulevad üllatavalt viisaka kvaliteediga, mis suurendades on tegelikult suhteliselt pehmed, kuid on enam kui pädevad sotsiaalmeedias kasutamiseks või postkaardi suuruses ehk 10×15 cm paberile välja trükkimiseks.

Pildirežiim töötab ainult täisautomaatsena ehk mingeid sätete täppisseadistusi eriti teha ei saa, kui siis ainult särikompensatsioon.

Samuti ei ole sellel kompaktkaameral RAW formaati, mida otseselt sellise suunitlusega kaamera puhul ei ootagi, kuid pildid on sellegipoolest igati hästi töödeldavad.

Canon PowerShot V10

Objektiiv on mõnusalt lai, suumida saab ainult digitaalselt, kuid selle viis jäi paraku minu jaoks kohmakaks.

Nimelt tuleb seda teha eraldi läbi menüü või siis seadistades see otsetee nupule kaamera tagapaneelil, mis siis ükshaaval erinevad suumiastmed läbi käib. Samuti saab suumida ainult videorežiimis.

Canon PowerShot V10

 

Canon PowerSHot V10 video kvaliteet

Videorežiimide puhul saab valida tavalise video, nö “smooth skin”, mis peaks näonaha viisakamaks siluma, stabiliseeritud video ja manuaalrežiimi vahel. Viimase puhul saab sättida säri, ava ja ISO tugevust.

Tavalise videorežiimi puhul jäid igasugused värinad päris korralikult videole, stabiliseeritud režiim sai seevastu ülimalt hästi hakkama, aga sealjuures tuleb arvestada, et kaader on natuke sisselõigatud, siiski piisavalt vähe, et kaader jääks ikkagi lai.

Video kvaliteet on, ütleme nii, et piisavalt hea. Halb kindlasti mitte, aga konkurentsi see muudele video jaoks mõeldud kompaktkaameratele otseselt ei paku, kuigi siinkohal ka pole see eriti ka oluline.

Algajatele mõeldud kaamera kohta on PowerShot V10 videokvaliteet igati hea!

Fookus tundus natuke aeglasevõitu, sest kaameral läks ikkagi paar sekundit aega, et fookuspunkt ära vahetada, seega pole see kuigi hea hästi kiireloomuliste videokaadrite tegemiseks.

Mis töötas hästi oli näotuvastus – see on kiire ja jõuab igasugustele liigutustele hästi järele.

Canon PowerShot V10

Mikrofoni heli

Mikrofoni kvaliteedist ma esialgu midagi suurt ei oodanud ja seetõttu üllatas see mind kõige enam. Heli jääb sisseehitatud mikrofonidega päris viisakas ja lisades tuulekaitsed, siis saab ilmselt päris hea tulemuse, aga ma ise olen pigem fotograaf ja videoid nii palju ei tee.

Mis teeb selle kaamera võib-olla natuke iganenuks, on see, et seda pole tegelikult võimalik viisakalt panna vertikaalsesse asendisse, kuna vertikaalne sisu on veebis päris populaarne, siis seda saab muidugi teha enne mainitud Advanced Kiti kaamerapuuriga.

Camera Connect rakendus

Kaamerat saab, nagu igat teist Canonit, Bluetoothi või WiFi kaudu ühendada ka nutitelefoniga ja juhtida läbi “Canon Camera Connect” rakenduse.

Põhimõtteliselt saab läbi äppi teha kõiki seadistusi, mida saad teha ka kaamera enda ekraanil ja vaadata otse seda pilti, mis läbi kaamera tuleb.

Samuti saab mälukaardil oleva sisu alla tõmmata telefoni ja üles seada ka otseülekande tegemist.

“Shoot” režiimi ja sisu importimiseks lülitab kaamera ennast kiirema andmeedastuse jaoks WiFisse. WiFi ühendus on okei, teatud vahemaa pealt hakkab aga kaugjuhtimisel pilt kinni jooksma.

Canon PowerShot V10

Canon PowerShot V10

Canon PowerShot V10

 

Kokkuvõtteks

Esimese katse kohta on PowerShot V10 ülimalt vahva kaamera ja üsna huvitav kasutada ning sellega katsedada.

Samas on Canonil selle puhul päris palju arenguruumi, mis üldiselt on seotud kasutusmugavustega nagu suumimine, mikrofoni tuulekaitsmete paigaldamine ja natuke kohmakas vertikaalselt filmimine.

Pildikvaliteedi poolest on see väike kaamera igatahes küll täis meeldivaid üllatusi :)

Canon PowerShot V10

Minu arust on Canon PowerShot V10 on hea valik neile, kes soovivad kiirelt haarata taskust kaamera ja teha näiteks mõni Instagram’i või TikTok’i reel, aga ka algajale vlogijale.

Sissehitatud jalg teeb kaamera asetamise mugavaks ning lihtsaloomulised nupud muudavad seadme kasutamise ülilihtsaks! Kui peaksin sellele kaamerale ka hinde andma, siis saaks see viisaka koolipoisi nelja!