Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 22. mai 2024

Rulli end üles

Üles

11 kommentaari

Prestigio Multiphone 5300 Duo – suur, odav ja… hea nutitelefon :: Digitest

Prestigio Multiphone 5300 Duo – suur, odav ja… hea nutitelefon
Erki Oras

Lõpuks ometi telefon, mida võiks suurima rõõmuga kinkida oma noortele või vanadele sugulastele või sõpradele või ükskõik kellele, kelle käekäigust te keskmiselt enam hoolite.  Okei, pisiperele Prestigio Multiphone 5300 ehk ei sobiks oma suuruse tõttu, kuid kõik ülejäänud rõõmustavad sellise telefoni üle päris kindlasti. Vanematel on hea meel, et ekraan on suur ja silmad puhkavad, nooremad saavad jälle nautida oma juutuubi laialt ekraanilt. Sina aga oled rõõmus, et ei pidanud sellise telefoni eest tervet kuupalka välja käima – kõigest 239 eurot. Aga alustame otsast peale.

Hiljuti Photpointi blogi pealiku Lauriga suheldes kuulsin tema hääles nukraid noote. Põhjust uurides selgus, et tal lauapeal terve kuhi Prestigio tahvlelarvuteid ja nutitelefone, mida keegi miskipärast arvustada ei võta. Ega Prestigio nimi minuski vähimatki elevust tekitanud, siiani pole selle firma tooteid isegi tähelepanuvääriliseks pidanud. Seda ilmselt tänu hinnaklassile, sest koonerdava eestlasena olen alati lähtunud rahvatarkusest, et olen liiga vaene, et osta odavat. Aga sõpra tuntakse hädas ja peale pisikest kõhklust andsin oma nõusoleku. Ettekiirustavalt võib öelda, et see oli otsus, mille tagajärjel toimus minus üks suur muutus.

 

Pakend ja sisu
prestigio-multiphone-5300-duo-nutitelefon-1

Kunagi ütles Ostab Bender klassikalises kirjandusteoses „12 tooli“, et komantšide pealik (so aadlipealik Ippolit Matvejevitš) armastab labast luksust. Lõbusa nimega telefoni ja selle pakendi järgi otsustades on aadlipealiku vereliini järgijad sattunud tööle Prestigio kujundusosakonda. Pretensioonikat pakendit vaadates tulevad meelde Ferrari, Lamborghini ja Porche, aga mingi veidra säästukiiksuga. Seesama säästukiiks omakorda nullib ära luksuslikkusele pretendeeriva kujunduse.

Hoolimata aga läikimalöödud plastkorpusest ei saa telefoni koostekvaliteedile midagi ette heita, tegu on igati tõhusa tükiga. Erinevalt Samsungi lipulaevade (nt Note) teatavast kerglasest tühjustundest  ja plastikulisest olemusest on Multiphone’i käes hoida mõnus, isegi taktiilne elamus. Võrreldes ilmselt populaarseima  labidastelefoni ,Samsung Galaxy Note’iga,  on Multiphone sama pikk, terakene kitsam ning umbes poolteistkorda paksem ning raskem. See aga ei muuda selle kasutamist oluliselt ebamugavamaks. Pigem vaid süvendab tunnet, et tegu on tõsise kõneaparaadi, mitte mingi odava vuhvliga. Väga veenev sissejuhatus igatahes. Lisaks sellele on telefon juba by default varustatud ümbrisega, mille kaas kaitseb ekraani. Tegu on nii öelda smart cover’iga, mille avamine äratab telefoni unest ning sulgemine paneb kustutab kenasti ekraani. Meeldiv nüanss, kuigi mitte kõigile ei pruugi nö märkmiku stiilis ümbrised meelejärgi olla. Samas on pakendis ka tavaline so ilma ekraanikaitseta tagakülg. Muuseas, ka pakend ise tundus olevat telefoniga samast klassist – igati tihke ja tugev.

 

Telefon

 

prestigio-multiphone-5300-duo-nutitelefon-2

 

Karbis on koos telefoniga veel kasutusjuhend, ilma klapita tagakaas, aku, laadimisadapter, USB-kaabel ja nööpkuularid.

Oma multifilmilikust nimest hoolimata on Prestigio Multiphone 5300 Duo igati tõsine tegija. Toome selle tõestuseks olulisemate tehniliste andmete loetelu:

 • 4-tuumaline 1,2 GHz Qualcomm MSM8225 protsessor
 • mahutundlik 5,3-tolline TFT-ekraan (854×480)
 • üks giga muut-
 • neli giga põhimälu
 • microSD kaardi sisend
 • 8 Mp kaamera
 • GPS
 • 3G
 • Bluetooth 4.0
 • Android 4.1 Jelly Bean.

Ja mis kõige olulisem

 • 2 SIM-kaardi pesa
prestigio-multiphone-5300-duo-nutitelefon-4

Telefoniga tuleb kaasa kaks tagakaant. Üks on tavaline, teise külge on aga kinnitatud ekraanikate.

Viimane fakt on see, mis tõstab Multiphone 5300 PAP Duo esile paljude teiste nutifonide seas ning muudab selle(vähemalt hetkel) ainulaadseks phablet’ite so suureekraaniliste telefonide seas. Samas muudab see omadus Multiphone’i pigem töö- ja äriinimese jaoks sobivaks. Kuigi eesmärgiks on ilmselt hoida lahus töö- ja erakõned või muuta soodsamaks helistamise välisriikidest (üks nö põhinumbri jaoks, teine aga kohaliku kõnekaardi tarvis), siis põhimõtteliselt võib ju kokkuhoidlik ja nupukas inimen jagada oma kontaktid operaatori järgi ja siis soetada endale kaks kõnekaarti, et rääkida enamusega oma tutvusringkonnast päris tasuta (juhul kui võrgusisesed kõned muidugi on tasuta).

Minu valdusesse sattunud Multiphone ehmatas mind alguses oma välimusega. Selles mõttes, et see oli läikiv ja lumivalge, niiet mul tekkis koguni hirm seda oma kabinetist väljagi viia. Ikka selleks, et selle neitsilik välimus mingil moel kannatada ei saaks. Saanud siiski loa telefoni ka karmides välitingimustes proovile panna selgus, et minu kartused olid asjatud. Vähemalt säilitas telefon oma kaubanduslikku välimust esimese nädala jooksul.

 

Kasutamine

 

PILT2
PILT3
PILT4
PILT5

 

Väga mugav, kiidavad inimesed, kes tehnikas oluliselt ei orienteeru. Kuigi telefoni suurus eeldab telefoni kasutamisel pigem kahte kätt, siis pole see omane vaid Prestigio Multiphone 5300-le, vaid kõigile labidastelefonidele. Samas võrdles üks mu perekonnaliige Multiphone’i oma HTC One’iga ning vahe polnudki teab mis peadpööritav. Kui luulelisemaks muutuda, siis isegi peaaegu, et märkamatu.

Telefoni sisselülitamisel tervitavad kasutajat paar idamaiselt värviküllast reklaami Prestigio enda rakendustele. Üldiselt mitte midagi väga häirivat. Loodetavasti kaovad need peale seda, kui neile mingil moel reageerida. Lisaks sellele pakub Multiphone oma sõnumikeskuses veel erinevaid tasuta rakendusi allalaadimiseks, kuid sellega tundub Prestigio enda bloatware ka piirduvat. Erinevalt Samsungist ja HTC-st, kes kasutajaliidese nime all telefonidesse juba eelnevalt kuhjaga oma rämpsvara topivad.

Hoolimata sellest, et kasutan ise iPhone’i, siis mina ekraani osas ei nuriseks. Pilt on selge ja klaar, silm puhkab suurelt ekraanilt teksti lugedes. Ning hing lausa laulaks 239 eurose hinnasildi peale.

Reaalses kasutuses aga pole telefonile ette heita mitte midagi. Vähemalt neil mitte, kes pole kasutanud erinevate tootjate hinnalisi lipulaevu. Kõik kulgeb sujuvalt, võibolla vast mõne mikrosekundilise viivitusega. Samuti ei liigu veebilehed ekraanil üles-alla hoogsa vurinaga, vaid vajavad pidevalt sõrmega kaasa nügimist.

Panin telefoni proovile ka erinevate mängukestega, piinasin teda edeva ja ressursinõudliku launcher’i ehk siis graafilise kasutajaliidesega ning häda ei miskit, kõik töötas igati kenasti. Tavalise kasutuse juures, mis muuhulgas hõlmas ka pidevat 3G ühendust pidas ka aku kiiduväärselt õhtuni välja. Sageli isegi väikese varuga.

Kõnekvaliteet oli selline harju keskmine, mitte midagi imetlusväärset ega mitte midagi taunimisväärset. Tubli neli viia palli skaalal. Kõlarite heli oli valju, kuid mitte midagi sellist, mida valjult ja pikemat aega järjest kuulata tahaks. Terav ja tippvõimsusel võis aimata kerget plekist plärinat. Normaalse valjusega seevastu polnud eriti midagi ettte heita.

Sellest telefonist on olemas ka parema ekraaniga versioon: MultiPhone 5044 DUO nutitelefonil on 720 x 1280 piksliga IPS-ekraan. Vaata: Prestigio MultiPhone 5044 DUO Photopointis: 259.00€

Samuti võivad tehnikasnoobid nina kirtsutada ekraaniresolutsiooni üle. Hoolimata sellest, et kasutan ise iPhone’i, siis mina siin siiski ei nuriseks. Pilt on selge ja klaar, silm puhkab suurelt ekraanilt teksti lugedes. Ning hing lausa laulaks 239 eurose hinnasildi peale.

Ainuke probleemike oli mul alguses sisselülitusnupuga, mis kasutamisel pidevalt näpu alla jäi ja seega ekraani unerežiimile pani. Praktikaga aga tuli vilumus ning probleem kadus.

 

prestigio-multiphone-5300-duo-nutitelefon-3

prestigio-multiphone-5300-duo-nutitelefon-11

prestigio-multiphone-5300-duo-nutitelefon-10

prestigio-multiphone-5300-duo-nutitelefon-9

 

Pildistamine

prestigio-multiphone-5300-duo-nutitelefon-99
prestigio-multiphone-5300-duo-nutitelefon-100

Võrreldes Prestigio telefoni- ja tahvlikaameraid on vahe suhteliselt suur. Kui tahvlikaamerad tegelikult olulist kriitikat ei kannata, siis telefonikaamerad on täitsa talutavad. Eriti selle konkreetse telefoni oma. Samas varieeruvad näiteks pildi toonid ja temperatuur oluliselt ka ilma sätteid muutmata. Testides kõrvuti seda Prestigio telefoni koos oma iPhone’iga pidi viimane tunnistama kaotust teravustamise kiiruses so Multiphone’i pildid tulid välja isegi teravamad. Aga eks oma silm on kuningas ja selleks lisan siia mõned nö tootenäidised, mis tehtud ühe koha peal ilma kaamera sätetes sobramata või valgustust muutmata.

KATSE1
KATSE 2
KATSE 3

Kaamera tarkvara on korralik, pakkudes pildi sätete muutmiseks ohtralt võimalusi.

Täiesti rahuldava kvaliteediga oli ka kaameraga tehtud video. Oscarite küll kandideerida pole mõtet, kuid sõprade-sugulaste respekti peale võib siiski lootma jääda.

 

Kokkuvõtteks

prestigio-multiphone-5300-duo-nutitelefon-201
prestigio-multiphone-5300-duo-nutitelefon-200

Kui teil läheb vaja telefoni, millel on korralik koostekvaliteet ja moodsalt suur ekraan, protsessor mis jooksutab suhteliselt sujuvalt kõiki keskmisele kasutajale vajalikke rakendusi ning mis ei muserda teie perekonna eelarvet, siis soovitan soojalt ja tõsimeeli Prestigio Multiphone PAP 5300 Duo’t. Samuti on see ideaalne telefon inimesele, kes peab palju reisima. Kohalik kõnekaart teise SIM-ina aitab hoida kulusid kontrolli all, suur ekraan aga pakub meelelahutust pikkadel sõitudel. Olgu siis filme vaadates või Vihaste Lindudega madistades. Põrmugi paha pole ka fotode kvaliteet. Nii tegemisel, kui vaatamisel.

See on telefon, mis purustas minu eelarvamuse odava hinnaskaalaga kaupade suhtes. See aga on juba tõepoolest Heraklese vägitöö, millega tavaline toode ju hakkama ei saakski.  Arvatavasti pööran nüüdsest peale enam tähelepanu ka odavamatele toodetele kuni aeg ja praktika mind vanale rajale tagasi toovad.

Sellest telefonist on olemas ka parema ekraaniga versioon: MultiPhone 5044 DUO Nutitelefonil on 720 x 1280 piksliga IPS-ekraan!