Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 19. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

1 kommentaar

Manfrotto 468MGRC4 Hydrostat kuulpea ülevaade :: Digitest

Manfrotto 468MGRC4 – Hydrostat tüüpi tippklassi kuulpea
Silver Pik

Kuulpea on kuulpea, eks? Ei ole nende valimisel ju mingit vahet – leia sobiva kandevõimega versioon, vali kiirkinnitusmehhanismiga variandi või kiirkinnituseta variandi vahel. Kuulpea statiivi otsa ning pildistama. Või siiski?

Olles kasutanud mitmeid erinevaid kuulpäid – igapäevaselt kontoris karbist välja artiklite fotode pildistamiseks on statiivil Manfrotto 496RC2, paar suve oli statiivil Velbon QHD-71 kuulpead. Peale nende kasutamist ei pidanud ma kuulpeadest eriti lugu. Mitte sellepärast, et antud variandid halvad oleks. Nendega täpse kadreeringu saavutamine lihtsalt ei olnud tihti kõige mugavam. 468MG on selle koha pealt hoopis teine tera ning taastas kindluse kuulpeade osas. Kuidas nii, sellest kohe lähemalt.

 

Parameetrid
Materjal: magneesiumsulamist, teflonkattega alumiiniumkuul
Maksimaalne töökoormus: 16 kg
Kalle: ±90°
Panoraampööre: 360°
Kalde ja pöörde eraldi lukustus: jah
Hõõrdetugevuse seadmine: eraldi hoovast
Lood: jah, 2tk
Kinnitus statiivile: 3/8”
Kiirkinnitus: Manfrotto RC4 süsteem
Kõrgus: 12 cm
Kaal: 730 g

 

Disain, kasutamine

468MGRC4 esimene silmapaistev osa on suur kiirkinnitusmehhanism. Antud kuulpea juures on kasutusel Manfrotto RC4 kiirkinnitussüsteem ning suur 410PL kiirkinnitusplaat. Suur kiirkinnitusplaat pakub head tuge ka suurematele-raskematele kaameratele. Antud kuulpeast on veel kaks varianti – 468MGRC0 mis kasutab kuusnurkset 030 seeria kiirkinnitusplaati ning 468MGRC2, mis kasutab enamlevinud, kuid natuke väiksemat 200PL-14 tüüpi kiirkinnitusplaati.
RC4 süsteemi lisaomaduseks on ka kaks vesiloodi kuulpea küljes – üks horisontaalses, teine vertikaalses asendis kasutamiseks. Ei saa mainimata jätta ka kiirkinnituse topeltlukustust – ilma lisanuppu lukustushoova otsas alla vajutamata ei ole võimalik plaati kuulpea otsast ära võtta.

468mgrc4_rc4_süsteem

Pealkirjas sai juba mainitud Hydrostat nimetust, mis see on? Antud sõna tähistab Manfrotto omapärast kuulpea lukustusmehhanismi. Kui klassikaliselt keeratakse kuulpea kinni nii, et lukustushoova taga olev kruvi surub pea sees olevat plaati, mis omakorda avaldab survet pea sees olevale kuulile (sellest ka kuulpea nimetus), siis Hydrostat on natuke teise mehhanismiga. Nendes peades avaldakse kuulpea põhjas olevale õlikambrile survet, mis omakorda avaldab survet kogu kuuli alaosale, tänu millele on kindlam lukustus ning parem liikumine lukustamata asendis. Selle tulemina (ning tänu massiivsele RC4 kiirkinnitusmehhanismile) suudab antud pea kanda kuni 16kg raskust.

468mgrc4_küljelt

Kuulpea korpus ise on magneesiumsulamist ning kasutab 5 cm diameetriga teflonkattega kuuli. Tänu suurele teflonkuulile on liikumine äärmiselt sujuv ka suure koormuse all. Nagu ma artikli sissejuhatuses mainisin, on eelnevalt olnud kuulpeadega halvad kogemused. Tihti ongi probleemiks see, et kui kaader paigas ning lukustushoova kinni lükkamise järel kaamera peost lahti lasta, muutub ka kaamera nurk. Antud kuulpeal seda probleemi ei esinenud ka igapäevase töövarustuse, EOS 5D Mark III ning Tamron SP 24-70 f/2.8 VC USD* objektiiviga kasutades. Raske tehnika peal, liikumine lukku ning kaamera nurk ei muutu. Lisaks on lukustuskruvi meeldivalt suure läbimõõduga, mis lihtsustab kuulpea kasutamist.

468mgrc4_friction2

Lukustuskruvi keskel on lisakruvi kuulpea hõõrdetugevuse muutmiseks. Hõõrdetugevuse muutmine on vajalik just selle jaoks, et vastavalt tehnika raskusele saaks kuulpea liikumise piisavalt jäigaks muuta. Eriti läbimõeldud oli antud kruvi pinnatekstuur, mis võimaldab kergelt keerata ka paksude kinnaste või märgade kätega.

468mgrc4_friction

Kaamera pea liikumine kuulpeale kohaselt suur. Ette-taha saab seda kallutada ±90°, külgedele natuke vähem. Vabalt saab kaamerat keerata ka küljepealsesse asendisse nt portreefotode pildistamiseks.

468mgrc4_küljel

Lisaks saab pead keerata horisontaalselt 360°. Selle jaoks on kuulpea alumises osas skaala ning eraldi hoob pea põhja lukustamiseks.

468mgrc4_skaalaKuulpea põhi on Manfrottole omaselt reljeefne, mis lihtsustab selle kinnitamist statiivile. Nimelt on Manfrotto statiivide pea kinnituse plaadis enamjuhtudel kruvid, tänu millele saab selle kergelt kinni keerata ning takistada pea liikumist statiivil. Kinnituseks kasutatakse tavapärast 3/8″ keeret.

468mgrc4_alt

 

Kokkuvõte

Manfrotto 468MGRC4 on üks parimaid kuulpäid, mis selle hinna eest saada on. Tänu oma Hydrostat tüüpi lukustusele ning suurele kiirkinnitusplaadile on ka raske tehnikaga kasutamine äärmiselt mugav. Loomulikult see, et on olemas kaks loodi, hea liikumine, eraldi suunade lukustus ning vastupidav magneesiumsulamist korpus. Nojah, norida võib natuke 320€ hinnasildi pärast, kuid kvaliteet ning vastupidavus kaaluvad selle mitmekordselt üles.

PS: Piltidel nähtav statiiv on Manfrotto 055CXPRO4 süsinikfiibrist statiiv.

468mgrc4_digitest

Manfrotto 468MGRC4 Photopointis 319.99€

*Antud fotodel ei saanud näidata kaamerat suurema tehnikaga, kuna millegagi tuli ka pilti teha.

Ülevaade numbrites

Koostekvaliteet
9.5
Paindlikkus
9.5
Kandevõime
10
Kasutusmugavus
9
Mõõdud-kaal
9
9.4

Tipptasemel kuulpea

Hydrostat tüüpi, magneesiumsulamist, eraldi lukustused, muudetav hõõrdetugevus, korralik kiirkinnitus, kaks loodi - mis siin ikka mitte meeldida?