Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 10. sept. 2024

Rulli end üles

Üles

8 kommentaari

Ricoh GR IIIx — vähem on rohkem

Ricoh GR IIIx — vähem on rohkem
Stephan Redko

Ricoh GR taskukaamerate seeria on aastate jooksul võitnud tohutult paljude fotograafide südameid oma kompaktsuse ning pildikvaliteedi poolest.

Pean aga tõdema, et mulle pole Ricoh kaamerad siiani erilist huvi pakkunud, sest enamus nendes peitub 28 mm fookuskaugusega lainurk-objektiiv, millega mul pole isiklikult palju peale hakata.

Samas on Ricoh tuntud tootjana, kes võtab tihtipeale oma fännide tagasisidet kuulda ja seetõttu lisandus paari aasta eest valikusse ka kitsama fookuskaugusega Ricoh GR IIIx.

Olen saanud sellega “mängida” ning reaalsetes situatsioonides katsetada ligi 2 kuud, mille jooksul olen suutnud pildistada juba 3000+ fotot. 

Ricoh GR IIIx

Kitsam objektiiv, samas korpuses

Ricoh GR IIIx puhul on kasutusele võetud 26mm fookuskaugusega objektiiv, kuid kuna selles peitub APS-C ehk poolkaader suurusega sensor, siis fookuskaugusele lisandub veel 1.5-kordne crop factor.

Selle tulemusena saavutab kaamera 40 mm fookuskauguse, mis annab ideaalse vahepealse vaatevälja, mis ei ole liiga lai ega liiga kitsas. Tänu sellele sobib GR IIIx mitmete fotožanrite jaoks nagu portree-, tänava-, maastiku- või üritustefotograafia.

Mulle endale tundub, et GR IIIx mudelit kasutatakse domineerivalt just tänavafotograafia žanris. See ei pane mind üllatuma, sest tänaval pildistades tahaksid Sa ideaalselt olla võimalikult diskreetne ning pikematel jalutuskäikudel võiks kaamera ka võimalikult kergekaaluline olla — GR IIIx täidab need soovid.

Ricoh GR IIIx kompaktsus tuleb taaskord kasuks, kui tahad seda ükskõik kuhu endaga kaasa võtta. See mahub imelihtsasti teksapükste või jope taskusse, mis on üks suurim eelis, mis ühel kaameral saab olla — sest on teadatuntud tõde, et parim kaamera on see, mis on Sinuga alati kaasas!

Ricoh GR IIIx

Ricoh GR IIIx disain

Juba esmapilgul on Ricoh GR IIIx puhul näha, et tegu on pisut minimalistliku kaameraga – vähemalt disaini poolest. Sellelt leiad nii esi- kui ka tagapoolse rulliku, režiimiketta ning kaamera tagant veel mõned lisanupud. Kuigi nuppe on üsna vähe, siis ausalt öeldes ei ole ma neid ka juurde igatsenud.

Kaamerat saad niikuinii juhtida ka puutetundliku 3-tollise LCD ekraani abil ehk ühte või teistpidi saad vajalikke seadeid hõlpsasti korrigeerida.

Selle kompaktkaamera põhjas avaneb luuk, kuhu saad pista aku ning mälukaarti – kusjuures GR IIIx “sööb” 1880mAh DB-110 liitiumakut, millega saad CIPA hinnangul pildistada kuni 200 kaadrit.

See võib kõlada pisut vähevõitu, kuid reaalkasutuses kestab aku üpris kaua, eriti kui lülitad selle välja hetkedel, kus Sa parasjagu midagi ei pildista. Kui miskit jääb silma ning tahad sellest ruttu pilti teha, siis Ricoh’i puhul on suureks eeliseks ka selle start-up aeg, milleks on kõigest 0,8 sekundit.

Tasub ka teada, et kaamerale on alati võimalik juurde soetada lisaakusid, mida mina isiklikult kindlasti soovitaksin. Kuna aku on imepisike, siis selle kaasas kandmine on üsna kerge ja tasku pistes unustan ma tihtipeale ära, et see üldse seal on.

Mälukaarti poolest nõuab Ricoh GR IIIx standardset UHS-I SD kaarti ning juhul kui unustad selle koju, siis sellel kompaktkaameral on olemas ka 2 GB sisemälu, mis võrdub umbes 40 RAW või 70 JPEG (Large) formaadis fotoga.

Oma fotodele pääsed ligi, kas mälukaartilugejaga või näiteks USB-C pesa kaudu, mille leiad kaamera külje pealt. Kuna kaameratega enam akulaadijaid eraldi kaasa ei anta, siis kaamerat pead ka selle sama USB pesa kaudu laadima. Kui soovid kiiruga oma fotosid nutitelefoni, siis seda saad teha ka juhtmevabalt, kasutades Bluetooth ning WiFi ühendust.

Ricoh GR IIIx

Ricoh GR IIIx pildikvaliteet

Ricoh GR IIIx korpuses peitub 24-megapiksline CMOS APS-C sensor, mis on nii väikese kaamera kohta üpris muljetavaldav. Koostöös sensori ees oleva 26 mm f/2.8 GR objektiiviga saavutab GR IIIx mõnusalt terava pildi, isegi kui kasutad objektiivi maksimaalset ava.

Standardse fookuskauguse tõttu ei esine kaadrites ka mingisugust moonutust ning kromaatiline aberratsioon on samuti üks asi, mida ma pole kordagi oma fotodel märganud.

Kindlasti pean mainima ka Ricoh’i 3-teljelist keresisest pildistabilisaatorit, mis teeb pildistades tõeliseid imesid. Kuigi tehniliste andmete järgi pakub see stabilisatsiooni vaid 4-stoppi ulatuses, siis reaalsuses tundub see palju rohkem.

Tänu sellele saan kasutada madalamaid säriaegu nagu 1/10 ning tulemused on alati värinavabad ja teravad. See on mulle eriti kasuks tulnud ööfotograafias, kus tihtipeale ei jää muud üle kui kasutada ebamugavalt kõrgeid ISO tasemeid või eriti madalaid säriaegu.

Ricoh GR IIIx

Ricohi “pildiretseptid” (recipes)

Vaatamata seda, et sellel kaameral on RAW formaadi võimekus täitsa olemas, siis enamus ajast olen mina eelistanud JPEG formaati. See tuleneb sellest, et Ricoh GR kompaktkaamerates on võimalik värvi- ning valgusseadeid kohandada otse kaamerast. See on omadus, mida olen seni näinud vaid Fujifilm hübriidkaamerates!

Samamoodi nagu Fujifilm kaameratele jagatakse erinevaid “retsepte” (recipes), siis neid leiad ka eraldi Ricoh kompaktkaamerate jaoks. Isiklikult kasutan “Ritchie’s Ricoh Recipes” rakendust, mille abil saan hõlpsasti leida erinevaid huvitavaid filmiretsepte otse oma telefonist.

Minu isiklik eelistus on olnud monokroomses režiimis pildistada, mida oled ilmselt juba fotodest tähele pannud.

Muidugi ei tähenda see seda, et Ricoh GR IIIx värvid on halvad, aga miskipärast on selle kaameraga must-valges pildistamine eriti lõbus. Soovitan kindlasti järele proovida!

Ricoh GR IIIx

Ricoh GR IIIx teravustamine

Oleme nüüd teadlikud, et Ricoh GR IIIx on pildikvaliteedi poolest üks korralik aparaat, kuid sellest kvaliteedist pole mingit kasu, kui kaader pole fookuses. 

Kui Sa otsid kõige lihtsamat viisi teravustamiseks, siis ilmselt soovitaksin Sul kasutada autofookust. GR IIIx pakub selleks erinevaid tsoone ja fookuspunkte ning samuti on sellel subjektituvastus -ja jälgimine.

Kui peaksin autofookusele hinnangu andma, siis annaksin Ricoh’le väga keskmise 5/10 punkti — selles kontekstis on 1/10 mõni vanaaegne peegelkaamera ning 10/10 on Sony AI-tehnoloogiaga hübriidkaamera.

Päevasel ajal töötab GR IIIx sujuvalt, kuid hämaramates tingimustes tekib autofookusega probleeme ehk selleks tuleks kasutada mõnda muud teravustamisviisi.

Ricoh GR IIIx

Snap Focus

Usu või mitte, kuid üks enim levinumaid viise kuidas Ricoh kompaktkaameraga teravustada ei ole isegi autofookuse abil. Selleks on hoopis “Snap Focus”, mis on omapärane funktsioon Ricoh kaamerates.

“Snap Focus” või laiemalt tuntud termin “Range Focus” on tehniliselt kiirem kui ükski autofookus süsteem, sest fookus on juba eelnevalt paika pandud. Range Focus meetod on enim levinud analoogfotograafias, kus tihtipeale puudub kõiksugune automaatne teravustamine.

Ricoh GR IIIx puhul saad valida erinevate teravustamiskauguste vahel (nt. 1,5m, 2m, 2.5m) ning vajutades päästikunuppu (ilma poolvajutuseta), teravustab GR IIIx koheselt Sinu poolt valitud kaugusele ilma mingisuguse viivituseta.

Ricoh GR IIIx

Olen seda kasutanud päris tihti tänavate peal, et välkkiirelt pildistada mööda kõndivaid inimesi.

Selleks olen tavaliselt seadistanud fookuse 2 meetri kaugusele ning samuti valin väiksema ava nagu f/8, juhuks kui subjekt on pisut lähemal või kaugemal kahest meetrist. Väiksem ava on rohkem andestavam fookusest mööda pandud kaadritega ning jätab suurema ala teravana.

Kuigi Ricoh’i autofookus on pisut puudulik, siis tänu sisse ehitatud “Snap Focus” süsteemile annaksin neile kindlasti paar punkti tagasi, sest peaaegu ükski teine kaameratootja ei paku nii mugavat lahendust “Range Focus” meetodi kasutamiseks kui Ricoh.

Ricoh GR IIIx

Viimased mõtted

Kui oled otsimas kaamerat, mis oleks Sinu nutitelefonist kvaliteetsem, kuid siiski taskusse mahtuv, siis minu meelest on Ricoh GR IIIx selleks kõige ideaalsem variant.

Soovitaksin seda kõikidele fotograafidele, kes tahavad jäädvustada igapäevaseid hetki ilma, et peaksid kaasas kandma oma suurt peegel- või hübriidkaamerat.

Ricoh GR IIIx

Ricoh GR IIIx

Ricoh GR IIIx

Minu kaks lemmikfunktsiooni selles kaameras on ilma küsimata “filmiretseptide” (recipes) kasutamisvõimalus ning “Snap Focus” teravustamine. Nii et kui soovid kogeda suurepärast pildikvaliteeti tohutult kompaktse kaameraga, siis mina soovitan Sul soetada Ricoh GR IIIx taskukaamera.