Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 22. juuli 2024

Rulli end üles

Üles

1 kommentaar

Ricoh GR kompaktkaamera – lõvi lambanahas :: Digitest

Ricoh GR kompaktkaamera – lõvi lambanahas
Lauri Veerde

Kui sa Ricoh GR kompaktkaamera püksitaskust välja tõmbad, ei pane seda keegi tähele. Ja miks peakski – näeb see ju oma musta värvi ja pisikese korpusega välja vaat et silmapaistmatumgi kui keskmine Canoni või Sony seebikarp. Ricoh GR ei ole aga üldse mitte tavaline kompaktkaamera vaid hoopis väga eriline. Eriline seetõttu, et selle pisikeses korpuses peidab end täpselt sama suur sensor, nagu enamikes suurtes peegelkaamerates. Ning see tähendab seda, et Ricoh GR on võimeline tegema täpselt sama kvaliteetseid – või veel kvaliteetsemaidki – pilte nagu suured peegelkaamerad.

Veebis selle kaamera kohta infot otsides tuleb jälgida, et ei ajaks uut, 2013 aasta kaamerat segi eelmiste Ricoh GR mudelitega nagu näiteks Ricoh GR Digital III ja Ricoh GR Digital IV, mis väliselt Ricoh GR kaamerale väga sarnased on. Sisemiselt erineb ju uus aparaat kõigist oma vanadest eelkäijatest nagu öö ja päev. Vanemad mudelid olid siiski kompaktkaameralikult pisikeste 1/1.7″ CCD sensoritega digikad ja seda peegeldab ka nende hind järelturul.

 

Olulisemate tehniliste andmete võrdlus

Selliseid suure sensori, hea pildikvaliteedi, kere-küljes-kinni objektiivi ja taskusõbraliku korpusega kompaktkaameraid on turul vaid mõni üksik. Ricoh GR on neist kõige soodsam ja selle konkurentidena võib nimetada vaid kolme kaamerat: Sigma DP3 MerillFujifilm X100S ja Nikon Coolpix A. Vaatame, kuidas Ricoh GR saab hakkama kuivade tehnoantmete võrdluses nii Coolpix A kui ka teiste nimetatud konkurentidega:

 Ricoh GR  Nikon Coolpix A  Fujifilm X100S  Sigma DP3 Merill
 Sensor  16 MP APS-C CMOS  16 MP APS-C CMOS  16 MP APS-C CMOS (EXR II)  46 MP APS-C CMOS (Foevon X3)
 ISO ulatus  100-25600 100-25600  200-25600  100 – 6400
Maks. säriaeg  300 sek 30 sek  30 sek  30 sek
Min. säriaeg  1/4000 1/2000 1/4000  1/2000
Fookuskaugus  28 mm  28 mm  35 mm  50 mm
Maks. ava  F/2.8 F/2.8 F/2.0 F/2.8
Min. teravustamiskaugus  10 cm  10 cm 10 cm  22,6 cm
RAW fail  DNG 12 bit NEF 14 bit  RAF 14 bit  RAW 12 bit
Sarivõte maks. kiirus  4 fps 4 fps 6 fps  4 fps
Värinastabilisaator  –  –  –  –
LCD-ekraan 3″, 1230 000 px  3″ 921 000 px 2,8″, 460 000 px  3″, 920 000 px
Välklambi ulatus  5,40 m 11,50 m 9,0 m
Filmirežiim  1920 x 1080 (30, 25, 24 fps)  1920 x 1080 (30, 25, 24 fps) 1920 x 1080 (60, 30 fps)  640 x 480 (30 fps)
WiFI  –  –  –  –
Timelapse salvestamine Jah  –  –  Jah
Aku kestvus  290 kaadrit 230 kaadrit 330 kaadrit  97 kaadrit
Mõõtmed  117 x 61 x 35 mm  111 x 64 x 40 mm  127 x 74 x 54 mm  122 x 67 x 59 mm
Kaal  245 g  299 g  445 g  330 g
Hind Photopointis  699€ Vaata siit  849€ Vaata siit  1199€ Vaata siit  PP-s müügil pole, hinnaks üldiselt ligi 1000€

Fujifilm X100S oma kahefunktsioonilise pildiotsijaga on konkurentidest ilmselgelt peajagu üle kuid pole eriti taskusõbralik ja oma 1199€ hinnasildiga on see juba Ricohi kaameraga võrreldes kõrgema kategooria kaamera. Sigma pakutav ei suuda ülejäänutega konkureerida ei hinna, kompaktsete mõõtmete ega omaduste poolest. Funktsionaalsuse poolest on Ricoh GR kompaktkaamerale kõige lähemal Nikon Coolpix A. Viimane on aga Ricohist oluliselt kallim.

ricoh-gr-tootefotod-digitest-1

Ricoh GR karbis kaamerale lisaks midagu erilist kaasas ei ole. CD-plaat SilkyPix tarkvaraga, kaabel laadimise ja arvutiga ühendamise jaoks, adapter, randmepael, aku, Euroopa pistik ja korralik eestikeelne kasutushuhend. Kahju, et kaasas ei ole eraldi laadijat kuhu sisse akut pista. Selle asemel tuleb kaamera ühendada laadimiseks kaablitpidi seinakontakti – ülimalt ebamugav.

ricoh-gr-tootefotod-digitest-9

 

 

Disain ja käsitlemismugavus

 

sony-hx50-1

 

Ricoh GR üheks olulisemaks plussiks on selle kompaktsus. Loomulikult võib poelettidel näha ka palju pisemaid seebikarpe – tuletagem aga meelde et GR sees on peegelkaamerate mõõtu sensor, mistõttu peab seda võrdlema pigem peegel- ja hübriidkaameratega. Tegelikult see korpus ju nii väga pisike ei olegi – just laiust on kaameral ikka omajagu palju. Kuid see-eest on aparaat päris õhuke ning kuidagi voolujooneline, nii et seda taskus tõepoolest väga mugav kanda on.

ricoh-gr-tootefotod-digitest-13

Hoolimata magneesiumsulamist korpusest on Ricoh GR kaamera kergem kui võiks arvata (Pea 50 g kergem kui Nikon Coolpix A ja praktiliselt 100g kergem kui Fujifilm X100S). Ka see mängib ilmselt rolli selles, et aparaat taskusse märkamatult ununeda võib. Samas ei tekita see kergus tunnet, nagu oleks Ricoh GR kuidagipidi vähem kvaliteetne kui näiteks metalse pealispinnaga Coolpix A.

Nagu ka tootefotodelt näha võib, on Ricoh GR korpuse pind reljeefselt teraline. Seda teralisust on sõrmede all palju enam tunda kui näiteks Canon 5D Mark III puhul. Kummeeritud lai käepide muudab kaamera hoidmise väga mugavaks. VÄGA mugavaks. Kummeeritud pind ulatub üle vasaku külje tagumisele küljele ning laiub seal heldelt ülevalt kuni alla välja. Seda tundub kentsakas kirjutada – andke mulle andeks -, kuid Ricoh GR kaamera on soe ja sõbralik. Seda on mõnus käes hoida ja sellega on väga meeldiv pildistada.

Disain ja ergonoomika on sel kaameral igal juhul paigas – ning see on ka ilmselt põhjuseks, miks nii üldine välimus kui ka nuppude asetus Ricoh GR seeria aparaatidel juba 2005. aastast saadik põhimõtteliselt muutumatu on olnud. Milleks muuta, kui kõik toimib suurepäraselt?

magnesium_body

Ricoh GR on tugev ja vastupidav kaamera. Selle korpus on valmistatud ühestainsast magneesiumsulamitükist.

ricoh-gr-digikaamera-photopoint-25

Objektiivi ümber olevat rõngast võib esmapilgul segi ajada valikurõngaga. Tegelikult saab selle maha keerata. Selle alt paljastub bajonett, kuhu saab kinnitada lainurkadapteri või päikesevarjuki.

ricoh-gr-digikaamera-photopoint-9

Aku ja mälukaart sisestatakse kaamera alt ühe ja sama luugi alla. Aku peab vastu 290 kaadrit 1 laadimiskorraga.

 

Briljantne juhtnuppude valik ja asetus

IMG_9842

 

ricoh-gr-tootefotod-digitest-7

Juhtnuppude pind on pehmelt kummine ja eranditult kõiki nuppe on väga mugav vajutada.

ricoh-gr-tootefotod-digitest-4

Päästik on üsna suur ning kaetud pehme kummiga. Programmiratas on tavaasendis lukustatud. Selle asendi muutmiseks peab alla vajutama pisikese nupu ratta eesosas.
Kliki see pilt suurelt lahti ning näed hästi kaamera teralist pinda. See muudab kaamera käes hoidmise mõnusaks.

ricoh-gr-tootefotod-digitest-2

Paremal pool küljel on nihik välklambi avamiseks ning selle all “Effect” nupp. Vaikimisi on selle alla seadistatud digitaalsete filtrite valik. Kasutaja saab aga sellele nupule omistada ühe 27-st funktsioonist. Nõnda toimib see nupp samamoodi nagu Fn1 ja Fn2 nupud kaamera tagaküljel.

ricoh-gr-tootefotod-digitest-8

Kaamera peal olevasse välgukinga saab ühendada GF-1 välise välklambi, GV-1 optilise pildiotsija või pisema pildiotsija GV-2.

Käsitlemismugavust vaadeldes tõdesime, et kaamerat on mõnus hoida nii käes kui ka taskus. Nüüd jõuame pildistamiseni ning tuleb kohe ära üelda, et pildistada on selle kaameraga suurepärane. Juhtnuppude valik ei ole ju visuaalsel vaatlusel teab mis eriline ja ülikülluslik. Koos ekraanile kuvatava menüüde ja seadistustega toimivad need nupud aga niivõrd hästi, et iga pisut tõsisem fotohuviline tunneb end otsemaid justkui kodus. Nupud on loogilistes kohtades, kaamera reageerib vajutustele kiirelt nii pildistamisel kui ka piltide vaatamisel. Kaamera käsitlemisel on tunnetatav justkui mingi eriline sujuvus.

Ricoh GR esiküljel on valikuketas, kust saab vaikimisi muuta ava. Tagaküljel olevat ADJ-tähistusega nihiknuppu paremale-vasakule tõmmates saab muuta säriaega. Samas saab seda nuppu ka alla vajutada – siis avaneb 5 kiirvalikut, mida siis sellesama nupu paremale-vasakule tõmbamisega aktiveerida saab. Aktiveeritud valikut saab muuta eesmise valikuketta või tagumise suure ringnupu üles-alla suundadega. Kasutaja saab peamenüüst ise valida, milliseid seadeid ta nende viie kiirvalikuna näha soovib.

ricoh-gr-digikaamera-photopoint-12

 

Kui tagumist nihiknuppu alla vajutada, kuvatakse ekraanile 5 kiirvalikut. Sedasama nihiknuppu paremale-vasakule liigutades saab valida nende viie parameetri vahel. Valitud parameetrit saab muuta eesmise valikukettaga või üles-alla nuppudega:

 

Ning otse loomulikult saab pildistaja ise otsustada, millised parameetrid nende viie hulka kuuluma peaksid. Seda saab seadistada menüüst:

Kaameral on ka kolm Fn-nuppu, mille funktsiooni saab kasutaja ise valida. Nendeks nuppudeks on neljasuunalise nupu vasakpoolne külg Fn1, all vasakul asuv nupp Fn2 ning parema külje peal olev nupp, mis vaikimisi kuvab ekraanile digitaalsete filtrite menüü. Kes filtreid ei kasuta, saab sinna vabalt midagi asisemat seadistada. Üldse saab kasutaja Ricoh GR kaamerat väga paindlikult enda pildistamisharjumuste jaoks kohandada. Kes soovib sellest detailset ülevaadet, saab alla laadida Ricoh  GR eestikeelse kasutusjuhendi. Funktsioonide registreerimise kohta on seal head ülevaatlikud tabelid alates leheküljest 105.

Väga oluline selle kaamera juures on fakt, et see on väga kiire. Sisse lülitamine, menüüdes liikumine, seadete valimine, taasesitusrežiimil fotode vaatamine… nupule vajutades toimib oodatav tegevus momentaalselt. See on kindlasti üks põhjustest, miks selle kaameraga nii meeldiv pildistada on.

 

 

Objektiiv kitsendab pildistamisvõimalusi

IMG_9838

 

Ricoh GR kaameral on fikseeritud fookuskaugusega objektiiv. See tähendab, et selle objektiiviga ei saa sisse ega välja suumida – pole olemas sellist maagilist nihikut päästiku juures, mis kaugemal olevad asjad lähemale tooks.

Paljusid kompaktkaameraga pildistajaid see kindlasti heidutab, ning olgem ausad – tihti tundsin ka mina, et sooviks kaadrit pildistades veidi sisse suumida. Ricoh GR objektiivi fookuskaugus on ju (35 mm ekvivalendina) lausa 28mm, mis on märksa laiem ka normaalfookuskauguseks loetavast 35-st millimeetrist. Selleks, et nii laia vaatenurga puhul kaadrit korralikult täita, peab pildistatavale ikka päris lähedale minema – portree puhul vähemalt meetri kaugusele.

R0210098

Ricoh GR, f/2,8, 1/2000 sek, ISO 800. See foto on pildistatud umbes 2.5 meetri kauguselt. Pea-ja-õlad portree jaoks tuleks liikuda vähemalt poole lähemale.

Tõsisemad fotohuvilised teavad aga, et fikseeritud fookuskaugusel on ka üks suur pluss. Fikseeritud fookuskaugusega objektiiviga kaamera pildistab alati teravama joonisega ja tihti ka paremate värvidega pildi, kui keeruka konstruktsiooniga suumobjektiiv. Nõnda on ka Ricoh GR kaameraga pildistatud fotod suurepärase teravusega – sellest aga lähemalt juba allpool.

Üks võimalus seda niivõrd laia fookuskaugust veidi kitsamaks muuta siiski Ricoh GR kaameral on. Peamenüüst saab määrata aparaadi töötama nn “35mm crop” või “45mm crop” režiimis. Siis on vaatenurk pisut kitsam – umbes sama nagu meie silmavaatel. “35mm/45mm crop” režiimi saab seada ühe kolmest Fn nupust alla ning nõnda saab vajadusel seda kiirelt ja lihtsalt sisse-välja lülitada. Muidugi salvestatakse sellisel juhul nii JPG kui ka RAW failid tavalisest väiksemad. Seega pole tulemuse osas tegelikult vahet, kas pildistada kaameras 35mm crop režiimiga või pildistada tavalisel režiimil ja pärast vajalikud pildid arvutis lähemale croppida.

 

Teravustamine
ricoh-gr-panning-small-55

Ricoh GR. f/11, 1/60 sek, ISO 200

Ricoh GR autofookuse kiirusele pole midagi ette heita. Tuletagem meelde, et tegemist on kontrastipõhise teravustamisega – seetõttu on see madalama kontrastsusega pindadel ning hämaras tuntavalt aeglasem kui heas valguses (erinevalt näiteks peegelkaameratest, millede puhul vahe nii hästi esile ei tule). GR teravustamiskiirus on umbes samal tasemel Sony NEX hübriidkaameratega, Olympuse OM-D seeria lipulaevadele tundub aga alla jäävat. Nagu öeldud, võib hämaramates oludes objektiiv korraks edasi-tagasi teravust otsima jääda. Samas – kui teravus lukustatakse, siis on see alati täpne.

Mis tõstab GR kaamera teistest kõrgemale on aga erinevate teravustamisrežiimide väga hea kasutamismugavus. Esiteks on GR kaameral olemas Ricohile omane Snap Focus režiim:

ricoh-gr-menyy-last-50
ricoh-gr-menyy-last-51
ricoh-gr-menyy-last-52

Snack Focus tähendab seda, et teravustamine on seadistatud mingile kindlale kaugusele. Ülaloleval keskmisel pildil on näha millistele kaugustele Snap Focus’t seadistada saab. See tähendab, et kui sa  pildistad näiteks inimesi tänaval ja tead, et teed enamasti pilti 2 m kauguselt, siis saad seadistada kaamera teravustamiskauguseks 2m. Nüüd ei pea sa enam pildistades mõtlema teravusele vaid saad hinnata silma järgi kas subjekt on 2m kaugusel. Kui on, siis jääb see ka pildile teravana.

Snap Focus režiimi saab seadistada nii, et see aktiveeruks teatud Fn nupule vajutades. Kui tavaliselt pildistad autofookusega aga märkad mingit motiivi Snap Focus kaugusel, saad kiirelt ühe nupuvajutusega teravuse paika panna. On aga olemas veelgi kiirem meetod Snap Focus’e kasutamiseks. Nimelt (ülalolev vasakpoolne foto) saab kaamera seadistada nii, et kui pildistaja päästiku otse lõpuni alla vajutab, ei jää kaamera fokusseerima vaid teravustab Snap Focus kaugusele! Kõrvalepõikena olgu mainitud, et kaamera menüüst saab seadistada päästiku otse lõpuni alla vajutamise ka nõnda, et kaamera mõõdaks sel puhul säritust automaatselt.

Ricoh GR kaameral on olemas ka Continous AF ehk jälgiv autofookus, mis peaks hoidma kaadris liikuvad objektid teravana. See toimib väga halvasti ning pärast mõningat katsetamist veendusin ma, et see ei ole kasutuskõlblik ja paremad tulemused saab lihtsa autofookusega.

Manuaalne teravustamine on lahendatud suurepäraselt. Vasakul all ekraaninurgas on teravustamisskaala, mis näiteb lisaks teravustamise kaugusele ka teravustamissügavust. Kui pildistaja muudab teravustamiskaugust, näeb ta täpselt, milline on hinnanguline teravustamissügavus vastavate säriparameetrite ja teravustamiskauguse juures. See on väga mugav ja kasulik näiteks siis, kui pildistad maastikuvõtet ja soovid et teravad oleksid esiplaanil olevad objektid ning teravus ulatuks ka lõpmatuseni.

 

Time-lapse

ricoh-gr-menyy-last-53
ricoh-gr-menyy-last-54

Ricoh GR kaameral on olemas ka intervallvõtte ehk time-lapse funktsioon. Menüüst saab seada, mitme minuti ja sekundi tagant kaamera pilte peaks tegema. Samuti saab vajadusel piiritleda tehtavate piltide arvu. Siis pole muud kui manuaalrežiimil seaded paika, kaamera statiivile ning tuld. Pildistasin mõned intervallvõtted lihtsalt niisama – proovi mõttes – ning hea on tõdeda, et ilma mingeid erilisi eelteadmisi omamata õnnestus intervallvõte päris kenasti. Mitte mingit kaamera ava muutumisest või katiku laksumisest (mehaanilist katikut ju GR kaameral polegi) tekkinud vilkumist lõppkaadrites ei esinenud. Kõigile algajaile time-lapse huvilistele on aga abiks spetsiaalne veebipõhine kursus “Time-lapse fotograafia. Kuidas luua imeilusaid time-lapse filme“.

 

Videorežiim

Videorežiim on tõeline pettumus. Alustame sellest, et filmida saab ainult automaatse säritusega – ava ega säriaega ega ISO tundlikkust filmija ise seada ei saa. Küll on võimalik filmimise ajal kasutada särilukku ja autofookuse lukku, aga neidki mitte üheaegselt. Menüüst on võimalik muuta vaid videopildi suurust ning kaadrisagedust.

ricoh-gr-filmirežiim-55
ricoh-gr-filmirežiim-56

Lisaks – tuletagem meelde, et Ricoh GR sensori ees ei ole madalpääsfiltrit. Fotode puhul ei ole moire-artefaktid märgatavad. Video puhul on aga asi päris halb. Kõikjal, kus on vähegi kontrastsemad piirjooned, annab moire-virvendus end tunda. Isegi kiriku tellissein – mis ju ei ole mingi peenemustriline kangas – hakkas moire-efektile iseloomulikult virvendama. Plusspoolelt peab ütlema et kaameral on varustatud üsna heade stereomokrofonidega – see on ka vajalik, sest välise mikrofoni kasutamine siin puudub.

Allolev video on kokku pandud Ricoh GR kaameraga filmitud lõikudest Adobe Premiere Pro tarkvaraga ja seejärel üles laetud YouTube’ i. Järeltöötlusprotsessis ei ole videopildile ühtegi korrektsiooni lisatud. Moire-efekti näed selle täiuses video lõpupoole kirikutorni ülemises osas:

 

Pildikvaliteet

Hoolimata oma väikestest mõõtmetest pildistab Ricoh GR igatpidi kvaliteetsemaid pilte kui ükskõik milline kitobjektiiviga varustatud APS-C peegelkaamera. Esiteks võib selle eest kiita fikseeritud fookuskaugusega objektiivi. Nagu alumiselt pildilt näha, hoiab see sisepeegeldused päris hästi kontrolli all – ka siis, kui päike teravama nurga all objektiivi esiläätsest sisse paistab. Kaamerale saab soovi korral osta külge ka päikesevarjuki.

R0210084

Tänu objektiivile on geomeetrilised moonutused praktiliselt olematud. See tähendab, et jooned, mis päriselus on sirged, on sirged ka pildil. Suumobjektiiviga 28mm juures seda ust pildistades oleks ukseääred märksa enam kaardus. Siin on need aga praktiliselt sirged:

R0210087

 

Objektiivi valgusjõuline f/2.8 ava koos suure sensoriga võiksid justkui viidata sellele, et saame pildistada portreesid ja muud uduse taustaga nagu peegelkaamerategagi. Kahjuks sõltub udune taust ehk teravusulatus aga ka objektiivi fookuskaugusest. 28mm fookuskaugusega on mõnusalt udust tausta võimalik saavutada ikka ainult siis, kui teravustame päris lähedale.

Ricoh GR f/2.8, 1/60 sek, ISO 400.

Ricoh GR f/2.8, 1/60 sek, ISO 400.

 

Päris lahtise avaga pildistades märkame kaadri nurkades veidi kromaatilist aberratsiooni. Seda on aga väga vähe ning seetõttu ei kvalifitseeru see ülevaate kokkuvõttes negatiivse punktina. Kinnise avaga pildistades on kontrastsed kontuurid lillakast värvusest kenasti puhtad.

ricoh-gr-avakinni-lahti-full-2

Ricoh GR f/2.8, 1/25 sek, ISO 100

ricoh-gr-avakinni-lahti-full-1

Ricoh GR f/16, 1 sek, ISO 100

Tänu taas sellelesamale objektiivile ning asjaolule, et kaamera sensori ees ei ole madalpääsfiltrit, on detailid pildistatud fotodel nõelteravad. Samas on fotodelt näha Ricohile omane tonaalsus. Pildid ei ole kirkalt kontrastsed, nagu näiteks Nikon Coolpix A puhul. Selle asemel on pildid väiksema kontrastsusega, värvid pole nii kirkad ja pildid on ehk ka veidi soojemapoolsema varjundiga. See muudab piltide üldmulje Ricohile iseloomulikult pehmeks.

R0210075

Ricoh GR f/4,0, 1/1000 sek, ISO 800

 

Ricoh GR sensori on valmistanud Sony. Selle andmetes on täpselt sama palju piksleid nagu (samuti Sony poolt valmistatud) Pentax K-II ja Nikon D7000 peegelkaameratel. Need kaks peegelkaamerat on fotohuviliste seas tuntud oma suurepärase dünaamilise ulatuse poolest. Ei ole täpselt tsada, kas Ricoh GR sees kasutatakse sedasama sensorit – see dünaamiline ulatus, mida GR sensor salvestada suudab, on aga samaväärselt muljetavaldav. See tähendab seda, et kui ühes kaadris on väga heledaid ja ka väga tumedaid alasid, siis RAW faili pildistades on võimalik praktiliselt kõik toonid kätte saada ilma et mõni foto osa öra põleks või teine tumemustaks jääks. Allolev foto on pildistatud RAW vormingus ja konverteeritud Adobe Photoshop Lightroom tarkvaraga:

R0200036-valmis

Ricoh GR f/16, 1/25 sek, ISO 100

Ilma välklambita hämaras pildistamine ei ole Ricoh GR kaamerale probleemiks. ISO 1600 tundlikkusega tuleb foto suurepärane. Vabalt võiks siin kasutada ka aste kõrgemat tundlikkust.

ricoh-gr--low-light-1

Ricoh GR f/3,2, 1/125 sek, ISO 1600

R0210135

Ricoh GR f/4,0, 1/60 sek, ISO 800

Tundub, et Ricohi insenerid on erilist tähelepanu pööranud Must-valgele režiimile. Arvestades Ricohi kuulsusrikast minevikku on see ju ka ootuspärane. Digitaalsete filtrite reas esimene valik “Black & White” võimaldab pildistada suurepärase tonaalsuse ja kontrastsusega must-valgeid pilte ilma, et järeltöötluses nendega eriti midagi tegema peaks. All on kaks kaadrit pildistatud üksteise järel – esimene tavalises režiimis ja teine must-valge filtriga:

R0210110-7
R0210108

28 mm lainurkobjektiiv ei ole kartlike nurga tagant pildistajate jaoks. Selleks, et kaadrit täita, tuleb pildistatavale päris lähedale minna. Samas võimaldab lai vaateväli luua huvitavaid perspektiive – ka lähemalt pildistades. Ja seda praktiliselt ilma mingi geomeetrilise moonutuseta. Kui proovida pildistada ruudulist paberit 10 cm kauguselt – mis on GR lähim teravustamiskaugus – näeme, et isegi kaadri ääres olevad jooned on ainult õige pisut paindes.

R0210131

Ricoh GR f/9,0, 1/20 sek, ISO 800

 

R0210132

Ricoh GR f/11, 1/30 sek, ISO 800

 

Plussid ja miinused

+ Nõelteravad pildid alates maksimumavast f/2.8
+ Parima käsitlemismugavusega kompaktkaamera.
+ Lõputud võimalused kamaera peenhäälestamiseks ja seadistamiseks oma käe järele
+ Tugev ja kvaliteetne kuid samas kerge korpus
+ Igatpidi kiire kaamera – nii JPG kui ka RAW failide pildistamisel. Ei taasesitamisel, seadete muutmisel ega režiimide vahetamisel pole mingit viivitust
+ Täpne automaatse värvustasakaalu mõõtmine
+ Unikaalne Snap Focus režiim, intervallvõte, vägagi kasutatav digitaalsete filtrite valik
+ Selge ja lihtne menüü
+ Ricohi fotode üldine tonaalsus on naturalne. Ei ole kontrastsuse värvikülluse ega tarkvaralise teravustamisega üle pingutatud

– 28mm fiksobjektiiv jääb pildistamisel tihti liiga laiaks
– Videorežiim on ainult automaatse säritusega ja pildi rikuvad moire-virvendused
– Välise laadija puudumine muudab aku laadimise ebamugavaks
– Jätkuva teravustamise režiim on kasutu

 

Kokkuvõte

IMG_9839

Fikseeritud fookuskaugusega lainurkobjektiivi tõttu ei sobi Ricoh GR kaamera pildistamiseks igaühele. Kui sulle meeldib suumida, siis tea, et Ricoh GR kaameraga ei saa üldse suumida.  See on kompromiss, millega tuleb leppida. See kompromiss on aga tehtud kahe väga olulise hüve nimel. Esiteks pildistab see kaamera võrratult kvaliteetseid pilte – palju ilusamaid kui kitobjektiiviga peegelkamaera. Teiseks on see kaamera nii pisike, et mahub vabalt sinu püksitaskusse.

Ricoh GR on mõeldud eelkõige fotohuvilisele, kes oskab kaamerat kasutada manuaalrežiimis ja kellele meeldib oma fotokaamerat seadistada täpselt oma tahtmist mööda. Siin saab see fotohuviline määratleda täpselt, kui palju peaks kaamera tema piltidelt eemaldama müra. Siin saab ta seadistada nuppe ja menüüsid just nii nagu tema enda jaoks hea on. Siin saab ta seadistada teravustamise toimima nii, et ka murdosa sekundi jooksul kiires olukorras oleks pildistatud foto veatu teravusega. Kõige olulisem on aga see, et enam ei pea see fotohuviline kvaliteetsete piltide jaoks kaasas kandma rasket peegelkaamerat. Ta saab visata GR-i taskusse ja selle sinna unustadagi. Ja kui ta selle siis sealt välja tõmbab, ei ärata see pisike must kompakt pildistatavais samasugust tähelepanu, nagu suur peegelkaamera oma valju katikuklõpsuga seda teeks.

Pean tunnistama, et Ricohi GR-seeriaga mul enne seda ülevaadet kogemused puudusid. Olles olnud põgusalt näppinud Ricohi teisi kompaktkaameraid, olid minu ootused selle aparaadi suhtes pigem ettevaatlikult tagasihoidlikud. See hoiak muutus pärast esimesi pilte ja seadistusi. Ricoh GR menüü on nii selge, kõik seadistusvõimalused on loogilistes kohtades. Kaamera vastab igale sinu liigutusele momentaalselt ja on ergonoomiliselt veatu. Võib vist öelda, et ma jäin sellesse kaamerasse kõige paremas mõttes pisut kinni ja mul oli sellest raske lahkuda. Kõige olulisem point mida siin lõpetuseks õelda võiks, on järgmine:

Kui sa ei tunne, et fikseeritud 28mm objektiiv (crop režiimis 35 või 45mm) jääks sinu fotograafilisi ambitsioone liialt piirama, siis mine osta Ricoh GR endale ja sa ei kahetse.

Ricoh GR kaamerast on nüüd müügil uuem versioon Ricoh GR II. See erineb siin artiklis käsitletust vaid kolme asja poolest: 1) lisatud WiFi ühenduvus; 2) pisut kiirem sarivõte; 2) paar digifiltrit lisaks. Vaata Ricoh GR II kompaktkaamerat Photopointi e-poes.