Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 13. okt. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Noorendusliku efektiga Roccat Juke 7.1 helikaart :: Digitest

Noorendusliku efektiga Roccat Juke 7.1 helikaart
Erki Oras

Üle 90% meid ümbritsevast infost võtame me väidetavalt vastu silmadega. Kui me nüüd arvestame, et midagi me võtame me vastu ka kombates, siis kõrvade jaoks kuigi palju teha ei jäägi. Aga ometi võib ka sellest vähesest, mida me kõrvade abil vastu võtame, sõltuda palju. Näiteks isegi elu. Olgu siis tänavat ületades või virtuaalsel lahinguväljal madistades.

Eriti just viimasel puhul on oluline täpselt teada, millise nurga alt oht elule läheneb, et see siis täpse tinaubade valanguga elimineerida. Paraku pole aga 7.1 kõrvaklapid või kõlarid just kõige soodsamate killast ja nii peab pikemate juhtmetega e-sportlane oma naha turule tooma. Või kas ikka peab?

Ehk piisaks nutikale arvutimängurile ka tavalistest stereo mänguriklappidest ja välisest 7.1 helikaardist nagu näiteks Roccat Juke? Uurime välja.

 

Välimus

Kui ma ühes oma varasemas arvustuses kurtsin, et hiirematti on arvustada üpris igav, siis tuleb tunnistada, et vähemalt välimuselt on Roccat Juke veelgi igavam. Lihtsalt otstest veidi jämedam juhtmejupp, mille ühes otsas on pordid mikrofoni ja kõrvaklappide jaoks ning teises otsas kõige tavalisem USB-ühendus. Kõik see on sealjuures üpris kummine-plastine.

Lihtsalt otstest veidi jämedam juhtmejupp, mille ühes otsas on pordid mikrofoni ja kõrvaklappide jaoks ning teises otsas kõige tavalisem USB-ühendus.

Ok, otsad on tera kobedamad, pisut sellise küberdisainiga ning mikri-klapi otsa kaunistab veel roccatisinine tuluke, mis läheb põlema, kui helikaart arvutiga ühendatud on.

Aga otsad otsadeks, Roccat oleks võinud vähemalt selle lühikese kaablijupi katta tekstiiliga, et veidi väärikamat muljet jätta. Samas on konkurente, kes on selle juhtmeosa üldse ära jätnud ning teinud lihtsalt sellise näotut mälupulka meenutava helikaarti. Üldiselt on siin füüsilist toodet veidi vähe, et selle välimust kuigi pikalt kirjutada.

Tarkvara

Tarkvaraga suutis Roccat mind taas üle aegade üllatada. Ning seda mitte eriti heas mõttes. Kuigi päris halvaks seda ka liigitada ei saa. Tarkvara oli iseenesest võimalusterohke nagu Roccatil ikka. Aga kogu kasutajaliidese välimus tõi mulle miskipärast meelde Windows XP. Nostalgialaks igatahes oli kõva ja hele.

Sätetes ringi tuhnides ja efekte katsetades meenusid mulle mu aastatetagused esimesed Creative helikaardid, kus sai samuti lisada helidele erinevaid efekte nagu vannituba, koobas või staadion. Tundsin ennast umbes 20 aastat nooremana. Liigset intuitiivsust kasutajaliidesele igatahes ette heita ei saa. Tekkis tunne, et seda tarkvara ei arenda mitte Roccat ise, vaid mingi vanakooli Windowsi-friik kusagil oma garaažis või ema juures keldris.

Liigset intuitiivsust kasutajaliidesele igatahes ette heita ei saa. Tekkis tunne, et seda tarkvara ei arenda mitte Roccat ise, vaid mingi vanakooli Windowsi-friik kusagil oma garaažis või ema juures keldris.

Oma iganenud välimusest hoolimata on tarkvara aga piisavalt võimalusterohke. Isiklikult arvan, et sellel on sätteid isegi liiga palju tavatarbija jaoks. Avastamisrõõmu peaks igatahes jätkuma pikaks ajaks.

 

 

Kasutamine

Pole midagi lihtsamat. Roccat pole seekord isegi mingit eraldiseisvat kasutamisõpetust kaasa pannud, mida ta muidu väga teha armastab. Tuleb lihtsalt tõmmata alla Roccat Juke tarkvara, installida ning teha arvutile restart. Seejärel ühendage Juke klappidega ning ühendage USB abil oma arvutiga. Arvuti süsteemisalve (system tray) ehk siis ekraani alumises paremas nurgas asuvasse miniikoonide kogumisse tekib Roccat Juke ikoon, millele klikkides avaneb programm ning saate seal vastavaid muudatusi teha. Ikoon ilmub ainult siis, kui helikaart on arvutiga ühendatud, muul ajal seda näha pole.

Kui me nüüd läheme põhiteema ehk siis 7.1 heli juurde, siis nuriseda oleks siin patt. Ehkki 7.1 efekt on virtuaalne, petab see koolitamata kõrva ilusti ära. Petab ära tähendab siin seda, et mõjub veenvalt. Heli liigub nii nagu 7.1 heli puhul liikuma peab. Minul paraku puudus võrdlusmoment reaalse ja raudvaralise 7.1 heliga, seega ei saa ma neid omavahel ka võrrelda. Lisaks 7.1 efektile tundus paranevat ka helikvaliteet üldisena, kuid see on pigem tunnetuslik, kui et mul mingid konkreetsed argumendid selle väite kinnituseks oleksid.

Lisaks surround-efektile võib melomaan lõbutseda ka tarkvaralise ekvalaiseriga, kuhu on lisatud sätteid erinevate muusikastiilide jaoks, kuid kasutaja võib seal sättida paika ka just temale meeldivaid heliprofiile ning nii oma muusikaelamust sel moel rikastada.

Mis mulle varasemate väliste helikaartidega võrreldes Juke’i juures meeldis, et kasutamisel on ta suhteliselt hoomamatu. See tähendab, et tegu pole mingi eraldiseisva karbikesega, vaid pigem kõrvaklapi juhtme jätkuna.

Ehkki 7.1 efekt on virtuaalne, petab see koolitamata kõrva ilusti ära. “Petab ära” tähendab siin seda, et mõjub veenvalt.

Kokkuvõtteks

Siin võiks alustada kõigepealt hinnast. Sellise raha eest saada 7.1 heli tundub olevat pea uskumatu. Seda enam, et Roccati koostekvaliteeti arvestades võib olla kindel, et seda heli jätkub aastateks. Ning kui on vaja virtuaalsel lahinguväljal oma seljatagust kindlustada, siis sellest soodsamat investeeringut on ilmselt raske leida. Võibolla mõni hiirematt ehk…? Kuigi ka korralik hiirematt maksab enamasti rohkem.

Seega tasub CODi vms sarnase mängu fännil ennast kindlasti relvastada Juke helikaardiga. Boonusena saab selle abil lisada vürtsi ka kuulatavale muusikale.