Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 23. juuni 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Roccat Nyth – 33 pöidlaklahviga hiir arvutimänguritele :: Digitest

Roccat Nyth – 33 pöidlaklahviga hiir arvutimänguritele
Erki Oras

Roccati üks uuemaid arvutihiiri kannab nime “Nyth” ja sellel on 33 pöidlaklahvi.

„Kuid see pole veel kõik!“ tahaks telepoelikult hüüda. Tõepoolest, Roccat Nyth hiir pole “piiratud” vaid 33 pöidlaklahviga, vaid nende arv võib olla märgatavalt suurem. 33 klahvi on lihtsalt see arv, mis Roccat oma uuele tipphiirele kaasa pani. 3D printimise abil võib nende klahvide arvu suurendada enda jaoks piisava koguseni.

Tõsi küll, korraga võib pöidlaklahvide arv ulatuda maksimaalselt vaid tosinani, kuid kasutaja teha on nende suurus, kuju ja paigutus ning siin on erinevate variatsioonide arv enam kui küllaldane. Ning tegelikult on Roccat Nyth’il palju rohkem häid külgi, kui pöidlaklahvid. Üks neist on näiteks vahetatav külg st küljepaneel. Aga kõigest omal ajal.

 

Pakend ja välimus

roccat-nyth-hiir-photopoint-3

 

roccat-nyth-hiir-photopoint-104

roccat-nyth-hiir-photopoint-201

IMG_0536

Kuigi pakend on petlikult tavaline ja roccatlik, siis sisaldab ta märgatavalt enam, kui tavalised hiirekarbid. Lisaks obligatoorsele hiirele leiame sealt ka suhteliselt kopsaka karbi või isegi kohvrikese, kuhu on nägusalt paigaldatud ülalmainitud pöidlaklahvid ning lisa küljepaneel.

Sini-musta küberdisainiga kohver näeb välja igati isane, et seda LAN-partyl hooletult enda ette lauale visata. Tegelikult näeb ka hiirhall Nyth välja kuidagi ähvardav. Vähemalt ähvardavam, kui Roccati varasemad ’närilised’. Ehk on siin oma roll ka hiirerullikul, mille robustne olemus kergelt traktoriratast meenutab. Või on selles süüdi hoopis Nythi keskmisest tagasihoidlikum valgustus. Samas on see hiir hoolimata üliküllasest pöidlanuppude arvust madalam ja tundub pisem (loe: kompaktsem) Roccati teisest staarhiirest Tyon.

Pöidlaklahvide arvuga olen ma pealkirjas muidugi veidi mänguliseks muutunud. Kuid mitte tõest eemaldunud. Asi on selles, et pöidla alla on Roccat paigutanud sellele hiirele 12 klahvi, millede arvu saab erinevate klahvikatetega muuta. Ning seepärast ongi ülalmainitud kohvrikeses tervelt 33 erinevat klahvi – ühe-, kahe- ja neljakohalisi. Ühekohalisi on tervelt kaks 12-list komplekti, mis erinevad mõnevõrra oma kuju poolest.

Mõistagi sobib sellele tippklassi hiirele ideaalselt siidine tekstiilkattega kaabel, hoolimata sellest, et selline kattematerjal enda külge tavalisest kummikattest enam tolmu kogub. Aga eks hoia ju üks tõeline arvutimängur oma lahinguväljad sh klaviatuuri ja hiire ümbruse laitmatult puhtana, kas pole?

roccat-nyth-hiir-photopoint-103

roccat-nyth-hiir-photopoint-200

IMG_0542

 

Tarkvara

2015-12-02 (9)
2015-12-02 (10)

Siinjuures tahaksin anda Roccatile topeltpunktid. Tundub, et lõppude lõpuks on minu hingekarjed Roccati progejate kõrvu kostnud. Olen juba aegade algusest kiitnud Roccati tarkvara selle poolt pakutavate võimaluste eest, kuid nurisenud selle raskepärase kasutajaliidese üle.

Roccati Swarm on just selline tarkvara, mis peaks sobima nii algajale kui edasijõudnule. Algajale pakub see piisavalt intuitiivset ja lihtsat käsitlemist, profile aga sätete täielikku tuunimist. Samas aga on kasutajaliides endiselt väga tuttavliku välimusega niiet ümberõppimiseks vajadust pole. Ning ka siin tahaks taas hõisata, et „Aga see pole veel kõik!“.

Roccati Swarm on just selline tarkvara, mis peaks sobima nii algajale kui edasijõudnule.

Nimelt esmakordselt minu ja Roccati hiirte (ja klaverite) suhete ajaloos suutsin ma Swarmi abiga hiire valgustuse täielikult oma kontrolli alla võtta!!! Väike samm inimkonnale, kuid hiiglaslik hüpe minu jaoks.  Tõsi, nagu ma juba eespool mainisin on hiire valgustus suhteliselt tagasihoidlik. Või siis mehelik. Niiet oma edusammust ma väga suurt rõõmu tunda ei saanud.

2015-12-02 (17)

 

Ometi jäi osa Roccat Swarmist mulle siiski kättesaamatuks. Põhiliselt on tegu selle lisavõimalustega AlienFX ja Swarm Connect nutiseadmeühendusega. AlienFX pakub võimalust hiire ja klaviatuuri ja valgustussätted omavahel nägusalt ära sünkida ning mingeid spetsiaalseid valgusefekte lisada. Paraku pole mul majapidamises ühtegi Alienware’i rüperaali või lauaarvutit.

Samuti ei õnnestunud mul miskipärast Apple Store’ist leida Roccat Swarm Connect rakendust oma iPhone 6S Plusi jaoks sadade teiste Swarmi-nimeliste rakenduste seast.  Ometi meenub mulle selgelt, et olen selle varasemat versiooni Roccat Power Grid oma eelmises või üle-eelmises telefonis näinud. Seega võib siin olla lihtsalt tegu ajutiste üleminekuraskustega, sest Roccat Grid oli õunapoes endiselt saadaval.

2015-12-02 (8)

2015-12-02 (13)

2015-12-02 (11)

 

Kasutamine

roccat-nyth-hiir-photopoint-7

 

Peale aastatepikkust Roccati hiirte kasutamist on viimastel kuudel minu lauale pidama jäänud hoopis Razer Ouroboros. Teatavasti aga on Razeri ja Roccati hiirte kasutamisel käe hoiak hoopis teine. Kui Razer laseb käel rahulikult hiirel lebada (palm grip), siis Roccati puhul tuleb hiir kindlasse haardesse võtta (claw grip). Seega oli tegu taaskohtumisega ning väga meeldiva taaskohtumisega, sest hiirest lahkumisel täitis mu südant kahetsustunne, sest olin neid arvukaid pöidlaklahve väikestviisi armastama hakanud.

Hiirega kaasa tulnud klahve kasutades võib pöidlaklahvide arv ulatuda kolmest kuni kaheteistkümneni. Et päris pisikesed klahvid jäid minu täismehepöidla jaoks siiski pisut pisikeseks, siis valisin enda jaoks välja sobiva suurusega klahvid nii et kokku jäi minu pöidla alla kuus ühesuurust klahvi. Oleks hiir minu laual veel mõne kuu veetnud, siis oleks võinud toimuda ka mingi peenhäälestus, kuid vähemalt esialgu piisas mulle täiesti ka kuuest pöidlaklahvist.

Hiirega kaasa tulnud klahve kasutades võib pöidlaklahvide arv ulatuda kolmest kuni kaheteistkümneni.

Klahvide vahetamine on samal ajal kerge ja ebamugav. Nimelt on pea võimatu vahetada vaid ühte-kahte klahvi, sest klahvide kinnitus käib hiire põhjast ning üks nupuliigutus vabastab oma kohalt põhimõtteliselt kõik klahvid. Ning siis tuleb neid kõiki jälle peopesalt või laualt või halvemal juhul põrandalt kokku korjata.

roccat-nyth-hiir-photopoint-107

roccat-nyth-hiir-photopoint-109

 

roccat-nyth-hiir-photopoint-4

 

Sama lihtne on vahetada ka küljepaneeli. Tegelikult isegi lihtsam, sest see käib külge magnetiga. Klõps ja valmis. Mulle isiklikult meeldis laiem küljepaneel, mis lasi minu väikesel sõrmel rahulikult puhata, kuid kindlasti on inimesi, kes erinevates olukordades eelistavad kompaktsemat varianti.

Kõik ülejäänu on isegi nagu suhteliselt igav, kuigi seda ilmselt mängurihiire kohta öelda ei tohiks. Lihtsalt kõik töötab nagu tippklassi hiire puhul peabki. Kuskilt ei logisenud, ega nagisenud. Kursor liikus ekraanil nagu õlitatu välk, ilmutades vajadusel hämmastavat täpsust oma kiiruse kohta.

Väikeseid tõrvatilku tuli siiski ette. Paraku just nendesamade pöidlanuppudega. Nimelt ei andnud vähemalt ülemised nupud vähemalt minu jaoks piisavat tagasisidet nendele klikkides, vaid iga kord pidin tagasisidet ootama-vaatama arvutiekraanilt.

 

 

Kokkuvõtteks

roccat-nyth-hiir-photopoint-12

 

Kui arvutimängudest on sinu lemmikuteks MMO-d või vajad sa keskmisest rohkem klahve oma igapäevatöös (fototöötlus vms), siis PEAB sinu valik olema Roccat Nyth. Sest lihtsalt sellest paremat hiirt hetkel ja Eestis müügil pole.

Muidugi on olemas ka Razer Naga, kuid see on oma muutumatu klahviarvuga Nythi kõrval otsekui dinosaurus. Roccat Nyth oma kombineeritava pöidlaklahvide arvuga (ja vahetatavate küljepaneelidega) on teenäitaja, pioneer.  Just sellised kasutajakesksed ja personaalsed peavadki olema tuleviku hiired. Ning kui isegi selle hind on kõrgem, kui keskmisel kvaliteetsel arvutihiirel, siis saad sa sellega kaasa ka mäekõrguselt enam kui mingi kuldse keskmisega.