Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 22. juuli 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Roccat Ryos MK FX tõstab klaviatuuride lati veel kõrgemale :: Digitest

Ryos MK FX tõstab Roccati mehhaaniliste klaviatuuride lati veel kõrgemale
Silver Pik

Suurim mehhaaniliste klaviatuuride revolutsioon on jäänud eelmisse aastasse ning suuremad tootjad võtavad tootearendust juba natuke rahulikumalt. Vaadatakse turul toimuvat, kuulatakse maad ning loetakse põhjalikult esimesete põlvkondade toodete tagasisidet. Niimoodi on lõpuks Razer 2016. aastaks enda teatud kitsaskohad lahendanud. Samamoodi on ka Roccat tagasisidet kuulda võtnud ning 2016. aastal viiakse massidesse uued lahendused ning tuuakse turule uued tooted. Üheks uueks tooteks ongi Ryos seeria mehhaaniline klaviatuur.

Roccat Ryos klaviatuuridest oleme Digitesti veergudel varem korduvalt kirjutanud – seda nii Ryos MK kui Ryos MK Pro klaviatuuriversioonide vaatevinklist. Täna on meil Digitestis Ryos MK seeria uusim iteratsioon – Ryos MK FX. Uus MK FX versioon toob endaga kaasa uued valguslahendused ning paindlikuma tarkvara, sisuliselt täiendades MK Pro funktsionaalsust. Siinkohal pole mõtet rohkemat sisse juhatada, vaid läheme Ryos seeria klaviatuuride võrdluse ning numbrite juurde.

ryos-mx-fx-001-diagonaal

 

Tehnilised andmed

Roccat Ryos MK FX klaviatuurist rääkides ning parema ülevaate Roccati tooteseeriast saamiseks on mõistlikum kõrvutada kõiki Ryos seeria klaviatuure. Tabelis lihtsalt on klaviatuuride erinevad nüansid lihtsamini tabatavad ning annab ka parema aimduse – kuhu täpselt Ryos MK FX maandus.

  Roccat Ryos MK Roccat Ryos MK Glow Roccat Ryos MK Pro Roccat Ryos MK FX Roccat Ryos MK TKL PRO
Klaviatuuri disain Täismõõtu klaviatuur
M1–M5 makroklahvid
T1–T3 pöidlaklahvid
Kompaktkne klaviatuur
Numbriklahvideta
T1–T3 pöidlaklahvid
Taustvalgustus Puudub Sinine
6 astmeline
Sinine
6 astmeline
Iga klahv eraldi
Mitmevärviline
Iga klahv eraldi
Erinevad valgusefektid
Sinine
6 astmeline
Iga klahv eraldi
Lülitite valik  Cherry MX Black
Cherry MX Blue
Cherry MX Black
Cherry MX Brown
Klaviatuuripaigutused Nordic, DE, UK, RUS, US jne
n-key rollover
anti-ghosting
Kuni 30 klahvi samaaegne allavajutamine
Anti-ghosting kõikidel klahvidel
Andmeedastus  1000 Hz Ultrapolling
1 ms reageerimisaed
Liidesed klaviatuuril   Puuduvad Puuduvad 2 × USB 2.0
2 × 3,5 mm
2 × 3,5 mm Puuduvad
Tarkvara Roccat Talk Roccat Talk Roccat Talk Roccat Swarm Roccat Talk
Profiilid 5 aktiivset profiili koos automaatse profiili lülitamisega
Juhtme pikkus 180 cm punutud sukas olev kaabel

Vaadates eespool kõrvutatud klaviatuuri tehnilisi andmeid, ei ole Roccat Ryos MK FX mitte revolutsioon vaid evolutsioon selles tooteseerias. MK Pro versiooniga võrreldes on muutunud ainult taustvalgustus, ära võetud USB hub ning lisatud Roccat Swarm tarkvara tugi. Kuidas kõik see jällegi 2016. aastal kasutusmugavusse tõlgendub – vaatame näeme.

 

Roccat Ryos MK FX klaviatuuri disain

Ryos MK FX kasutab sama disaini, mis teisedki Ryos seeria klaviatuurid. See tähendab, et seadmelt leiab mugava ning laia integreeritud randmetoe, M1 – M5 makroklahvid klaviatuuri vasakult äärelt ning T1 – T3 pöidlaklahvid tühiku eest. Tegelikult, kui 100% aus olla, siis see disainjoon ei ole omane ainult Ryos seeriale – Roccati membraanlülititega Isku seeria klaviatuurid on laias laastus samad.

ryos-mx-fx-002-pealt

See, mis mul Ryos MK PRO FX disaini juures väga meeldib ning mida ma ka jätkuvalt kogu seeria suurimaks kitsaskohaks pean – see on klaviatuuri suur randmetugi. Suur randmetugi hoiab randmeid, tekitab vähem pingeid ning ka suuremat kirjatükki kirjutades (loe: terve öö mängides) ei teki probleeme käte väsimisega. Samas on randmetoel ka teine tahk – see klaviatuur on Suora kompaktsest klaviatuurist näiteks sisuliselt poole sügavam. Teisisõnu, lauale on väga palju ruumi vaja.

ryos-mx-fx-012-kirjuvalgustus

ryos-mx-fx-011-logo

Lisaklahvide paigutamine klaviatuuri vasakule servale on muutunud võrdlemisi standardseks lahenduseks – Roccat samuti on seda kasutanud juba aastaid. Lisaks on tühiku ees kolm pöidlaklahvi. Sarnaselt kõikide teiste klahvidega on ka nende seadistamisel kasutajal täielikult vabad käed – otseteed, makrod jms, mida kõike sinna määrata saaks. Üks kasutaja võib ju spekuleerida, kas neid üldse vaja on, kuid ma oskan jätkuvalt mitmeid tüüpsituatsioone välja tuua, kus see väga kasulik. Esimene neist loomulikult mängud – olgu siis selleks mingi pidev sama tegevuse tegemine (salve vahetamine, kõhuli viskamine ning läbi sihiku kiikamine); Photoshopis (kui näiteks L tähega saad Lasso tool ette, siis Polygonal Lasso kättesaamiseks on vaja vajutada Shift+L) lisakäskude, actionite vms kiirkäivitamiseks. Kolmas aspekt, mida ma ise igapäevaselt kasutan – selle asemel, et erisümboleid Alt+numbrid kombinatsiooniga sisestada, on need mul pandud otseteega lisaklahvide alla. Mõttekriipsud, korda sümbolid või kraadimärk – ühe klõpsuga teksti sisestatud. Päeva lõpuks tähendab see tegelikult olulist ajasäästu.

ryos-mx-fx-004-mklahvid

ryos-mx-fx-003-tklahvid

Jätkuvalt ei ole klaviatuuri ülemisel real eraldi lisaklahvide rida – Spotify või mõne muu meediapleieri juhtimiseks, helitugevuse muutmiseks jms tuleb kasutada Fn+F-klahv kombinatsioone. Tüütu, kuid ruumi säästmise nimel hädavajalik.

Võrreldes MK Pro klaviatuuriga on MK FX varustatud ainult 3,5 mm helipistikutega. Integreeritud USB hub ning sellega ka kaks USB pesa paremal nurgal on lihtsalt välja visatud. See, et kõrvaklappe saab klaviatuuri taha ühendada, on lihtsalt suur mugavus. Kiirelt Kave XTD’d taha; soovid valjemalt kuulata ja rohkem ära summutada ümbritsevat keskkonda – ja ongi Aluma klapid süsteemi taga. Imelihtne.

ryos-mx-fx-005-pistikud

See klaviatuur on iseenesest massiivne – 1,6 kg kaal on ikka väga palju. Samas hoiab see klaverit kenasti paigas, ei ole probleeme kõmisemise või vetrumisega trükkimise ajal ning kõik on väga naturaalne. Lisades selle peale kvaliteetsed Cherry MX lülitid – tulemus on esmaklassiline. Testmudeli Cherry MX Brown lülitid tagavad näiteks tipptasemel kasutuskogemuse – klaviatuuri baas on jäik, lülitid kerge taktiilse tagasisidega ent vaiksed – kvaliteetsest materjalist lülitite katted – tulemuseks kindel, mehhaanilise klaviatuuri kohta ka vaikne töö. Kusjuures, klahvide enda disain ei ole muutunud ning MK Pro & MK FX on visuaalselt pea identsed. Klahvid on jätkuvalt kergelt nõgusa profiiliga, mitte väga kõrge kattega ning klahvivahe samamoodi pea perfektne. Tulemuseks väga kiire harjumine ning mugav kiirkirjutamine (või täpne mängimine).

ryos-mx-fx-006-eest

ryos-mx-fx-007-kyljelt

ryos-mx-fx-008-tagant

Ära mainida tuleb ka klaviatuuri kõhualune – seal on mugavad kanalid erinevate lisaseadmete kaablite jooksutamiseks. Otse emaplaadi taha ühendatud kõrvaklapid tulevad randmetoe eest välja, hiir paremalt ning kanaleid jätkub ka graafikalaua kaabli või telefoni laadimiskaabli peitmiseks. Niimoodi jääb lauale võimalikult vähe kaableid jalgu vedelema.

ryos-mx-fx-009-kohualune

Ning nüüd see osa, mida vist paljud on oodanud – mida kõike saab MK FX klaviatuuri valgustusega teha.

 

Lisame valguse sinu arsenali

See on nüüd teine Roccati klaviatuur, millel valgusega lausa üle võlli keeratud. Esimene neist oli Isku FX mudel, kuid Ryos MK FX funktsionaalsus on veel suurem. Siis, kui Isku FX lubab valida värvitooni ning lisada ka nn “hingamise” efekti, on Ryos MK FX valikus neid lausa 10 + 1:

 • Täisvalgustus – kasutaja saab valida kõigi 16,8 miljoni värvitooni vahelt enda klaviatuurile sobiva klahvide taustvalguse.
 • Vilkuv – sarnaselt esimesele, kasutaja saab määrata ka vilkumise kiiruse.
 • Hingav – klaviatuuri taustvalgus lülitab sisse – välja nagu hingaks rahulikult (või väga kiirelt).
 • Ekvalaiser – klaviatuuri taustvalgus emuleerib graafilist ekvalaiserit, kus värvimuutuse saab panna nii sageduse kui helitugevuse peale. See jällegi välja jättes, on värvid vastavalt sellele mis ise määrad.
 • Lainetus – klahvivajutus on nagu kivi kukkumine värvidemerre – valguse muutus hakkab lainetena liikuma väljapoole.
 • Südame rütmis – sarnaselt hingamisele – lihtsalt rütm on teistsugune.
 • Fade FX – klahvivajutus kustutab individuaalse klahvi taustvalgustuse peale klahvile vajutamist ära.
 • Lainetus – vikerkaar liigub klaviatuuril paremalt vasakule. Kasutaja muuta jääb ainult liikumise kiirus.
 • Mängude eelseadistus – vali nimekirjast mängužanr ning selle põhiklahvid säravad sinu eelmääratletud värviga.
 • Heatmap – seda enam ei saagi normaalselt maakeelde tõlkida. Minu lemmik – klahvide värv hakkab muutuma (soojemaks) vastavalt sellele, kui tihti sa klahvile reaalselt vajutad. Muuta saab seda, kui tundlik on ning seda, kas kuumaks lähevad individuaalsed klahvid või kogu klaviatuur korraga.
 • Custom mode – loo enda valgustustsoone, kasuta eelmääratletud tsoone või võta üks klahv korraga ette – ja muuda nende taustvalgustust individuaalselt. Niimoodi võidki vilkuva jõulupuu klaviatuurile joonistada, kuna igale klahvile / tsoonile saab eraldi ka valgustusefekti lisada.

ryos-mx-fx-010-lyliti

ryos-mx-fx-013-kirjumirju

Kuna valgustust saab profiiliti eraldi määrata, siis saab lõppkokkuvõttes panna näiteks makroklahvide markeerimiseks ühe värvi, otseteede / funktsiooniklahvide markeerimiseks teine värv jne. Ja seda iga rakenduse või mängu jaoks eraldi.

 

Roccat Swarm tarkvara

Ryos MK FX on jätnud Roccat Talk tarkvara lõpuks ajaloo prügikasti kõrvale ning keskendub ühe ühtse tarkvara kasutamisele lisaseadmete juhtimisel. See on samane loogika, nagu Razer Synapse, SteelSeries Engine 3 vms tarkvarad kasutavad – ühes tarkvaras on lihtsalt erinevate seadmete jaoks oma sakk ja kõik.

roccat-swarm-001-avakuva

roccat-swarm-002-klahv-satted

roccat-swarm-003-nimekiri

Nii ka Roccat Swarm tarkvaras – uue riistvara lisamisel paigaldatakse selle juhtimiseks vajalik moodul ning seade on kohe kasutusvalmis.  Samas on Swarm veel võrdlemisi uus rakendus, toetades hetkel Ryos MK FX, Sova ja Suora klaviatuuri ning Kova, Kiro ja Nyth hiiri. Jätkuvalt ei ole tootja võtnud vastu otsust näiteks vanemat Ryos MK Pro klaviatuuri või Tyon hiire toetatud seadmete loetellu, rääkimata muudest toodetest.

roccat-swarm-008-profiilid

roccat-swarm-007-macrod

Swarmil on tegelikult ka üks teine, väga oluline lisafunktsioon. Osaliselt saab seadmete seadistust muuta või profiile vahetada otse nutiseadmest. Mänguhoos näiteks telefon laual käepärast – selle asemel, et mäng eest panna, Swarm ekraanile võtta ja profiili vahetada – kaks sõrmeliigutust telefonil ja tehtud.

roccat-swarm-004-valgustus

roccat-swarm-005-valgustus2

roccat-swarm-006-valgustus3

roccat-swarm-009-valgustus4

Swarm toetab erinevaid standardfunktsioone, mis ühel mänguriseadmel vaja – profiilide loomine, automaatne vahetamine. Erinevate makrode (automatiseeritud klahvivajutused ühe liigutusega) loomine ja kasutamine ning mis veel olulisem – iga klahvi annab ümber programmeerida. Ümberprogrammeerimine tähendab seda, et on võimalik muuta pea iga klahvi põhifunktsiooni ning Easy-Shift[+] sekundaarset funktsiooni. Ainuke klahv mis sellele ei allu, on paoklahv (Esc). Kõik muud klahvid – alates M1 makroklahvist, lõpetades tühiku, Õ või enteriga, on seadistatavad.

 

Roccat Ryos MK FX klaviatuuri kitsaskohad

Ei ole head ilma halvata või ei ole ühtegi perfektsed toodet. Pigem vist lihtsalt viimane – ka Ryos MK FX klaviatuuri juures leidsin puuduseid, mida tasuks kohe ära mainida. Klaviatuuri enda disainis, materjalis või vastupidavuses ei ole ühtegi puudust leidnud – pigem on probleemid tarkvaralised ning need pole aja jooksul tarkvarauuendustega ära lahendatud.

Esiteks – Roccat Swarm kipub teinekord taustas sisuliselt kokku jooksma. See väljendub selles, et klaviatuuri valgustus on ühte režiimi kinni jäänud / täiesti kustunud; Swarm rakendust ette võttes ei salvesta muudatusi. Ravim selle vastu on arvutile taaslaadimine teha.

Teiseks – nagu ka Roccat Talk tarkvarajuppidega, on profiili / seadistuse kopeerimine rakendustarkvarast seadme sisemällu (jah, Ryos MK klaviatuuridel on seadistuse jaoks sisemälu) on mõnikord natuke auklik. Seda probleemi olen kohanud just makrode loomisel – saad makro valmis, kõik toimib suurepäraselt ning 5 minutit hiljem programmi avades enam makrot ei kuva / makro ei toimi. See õnneks ei ole väga tihe probleem – juhtub pigem väga harva kui harva.

 

Kokkuvõte

Olles juba aastaid kasutanud Roccati klaviatuure – nii Isku kui Ryos MK Pro näol, valdas Ryos MK FX klaviatuuri testima hakates tugev äratundmisrõõm. Pigem vaatan seda kui Ryos MK Pro klaviatuuri, millelt võetud USB pesad ning lisatud funktsionaalsem valgustus. Mis toob kohe esimese soovituseni – kui su laual on juba MK Pro klaviatuur, siis MK FX vastu vahetamine midagi nii olulist juurde ei anna.

ryos-mx-fx-014-pealt

Väga võiks kritiseerida toote kõrgemat hinda – sisuliselt 200 eurot on ühe klaviatuuri jaoks kohati võrdlemisi palju. Teisalt, kui su töö või põhiline hobi on arvutiga & klaviatuuriga seotud, siis ei ole seda üldsegi liiga palju.

+ Tipptasemel Cherry MX lülitid
+ Kvaliteetne ennast tõestanud tootedisain
+ Suurepärane randmetugi
+ Mitmekülgne valgustus
+ Väga vastupidav ja stabiilne
+ Mugavad kaablikanalid
+ Paindlik seadistamine Swarm tarkvaras
n-key rollover ning  anti ghosting
– Aeg-ajalt esinevad tarkvaralised probleemid
– Kõrge hind

Roccat Ryos seeria klaviatuurid sobivad tegelikult paljudele kasutajatele ning selle hindamiseks ei pea olema padumängur. Cherry MX Brown lülitid, mis testklaviatuuris kasutusel, tagavad optimaalse tagasiside sõrmede all, jättes klaviatuuri vaikseks. Samamoodi on Cherry MX lülitite klahvikäigu pikkus väga mugav nii suureks mängimiseks kui väga aktiivseks trükkimiseks. Lisada mugavatele klahvidele kogu see muu funktsionaalsus – profiilidest seadistamisvõimaluste ning makrodeni – kasutusvaldkondi on klaviatuuril jalaga segada.

ryos-mk-fx-soovitab

Täitsa viimase asjana – ühe tarvikutetootja tippklaviatuurina on Roccat Ryos MK FX oma krooni täiesti väärt – see on mitmekülgne, see on vastupidav, see on paindlik, see on mugav ning mis kõige tähtsam – sinu vajaduste järgi seadistatav. Seetõttu julgen ma südamerahuga Ryos MK FX klaviatuuri soovitada igaühele.

Roccat Ryos MK FX mehhaanilised klaviatuurid Photopointis 199,99 € »

Ülevaade numbrites

Disain
9.5
Tarkvara
9
Funktsionaalsus
9.5
Kasutusmugavus
9
Koostekvaliteet
10
9.4

Klaviatuuride tipp

Roccat Ryos MK FX klaviatuuril on olemas kõik, mida sa ühe mudelirivi kangeimalt mudelilt leida sooviksid. Kvaliteetsed Cherry MX lülitid, mugav randmetugi, lisaklahvid ning äärmiselt paindlikud seadistamisvõimalused nii klahvidele kui valgustusele. Sellest enam üks klaviatuur niisama paremaks minna ei saa.