Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 4. okt. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Silicon Power Armor A70 väline kõvaketas :: Digitest

Valle Kapstas
  • Avaldatud 21. dets. 2010
  • http://foto.vallekapstas.com

Mida aeg edasi, seda enam suurenevad andmemahud ja kuigi ka arvutite sisse leiavad tee üha mahukamad andmekandjad, tuleb aktiivsematel arvutikasutajatel kindlasti vaadata väliste kõvaketaste poole. Samuti ei saa kõrvale vaadata vajadusest olulisemad andmed kusagile varundada ning ega see CD/DVD plaat nüüd ka eriti mahukas ega töökindel variant selleks ole. Möödas on ka aeg, mil väline kõvaketas tähendas ühte võrdlemisi jurakat 3,5″ kõvakettaga karpi, mille taga USB-kaabel ja läpaka taga leiduvale sarnanev toitejuhe… Mugavam on kindlasti valida väike 2,5″ sülearvuti sisse sobituva kettaga variant. Enamasti saavad nood voolu USB-pesast ning ka mahutavuselt (enam) kurta ei saa (loe: justkui rumal tunduks 3,5″ osta…).

Silicon Power A70 veekausis

Silicon Power tutvustas oma Armor seeriat kummist korpusega A10 mudelitega. Funktsionaalsuselt on need kindlasti väga head aga stiilitundlikumale kasutajale võib-olla mitte kõige atraktiivsem valik. Seda sai tootja ilmselt ka ise aru ning tõi turule veel erinevaid vee- ja põrutuskindlaid mudeleid ning teiste seas ka A70 mudelid. Omadustelt kannatavad nimetatud seeria kõvakettad kuni 122 cm kõrguselt betoonile kukutamist ning need võib kuni pooleks tunniks 1 m sügavusele vette uputada. Töötavad kraadidel 5℃~ 55℃ ja kannatavad kotis -40℃~ 70℃. Peale kõige selle on nad ka üsna hea väljanägemisega. Minul endal on 640 GB mahuga A70 kõvaketas, aga kes soovib natukene soodsamalt pääseda, siis odavama 250 GB mahuga mudeli saab kätte juba tuhande krooni eest. Värvivalikus on must ja punane.

Enamasti rändab kõvaketas minuga fotokotis kaasas, sest liigun palju ringi. Kuna ta kannatab omajagu “vett ja vilet” (peale põrutus- ja veekindluse on ju ka tagatud näiteks tolmukindlus jne), on andmete säilumise osas kindlam tunne. Soovi korral on võimalik kettal olevad andmed ka krüpteerida (tootja pakub selle jaoks alla laetavat tarkvara). Lisaks on kettaga kaasas kaks USB-kaablit. Väiksem (ca 8 cm) on kohe kõvaketta külje sisse kinnitatav. Nii on juhe igal ajal käepärast. Kui aega-võimalusi enam, võib kasutusse võtta teise kaasa tulnud juhtme. Too on natukene pikem (ca 80 cm) ja võimaldab ketta mugavalt arvutist eemale asetada ning lisaks hõivab arvutil juba kaks USB-pesa. See on vajalik selleks, et kõvakettale natukene lisavoolu anda. Tulemuseks on see, et tootja väitel saab suuremaid andmemassiive kiiremini kõvakettale või sealt maha liigutada.

Kui kiire on kiire?

Tootja lubab A70 kõvaketaste andmeedastuse maksimaalseks kiiruseks USB 2.0 puhul 480 Mbps mis on natukene arusaadavamasse ühikusse teisendades 60 MB/s. Proovisin selle omal käel järele ning sealjuures võrdlesin ka kas kahe USB-otsaga lisakaablil on mingisugust reaalset kiirusevõitu ketta külje sisse peituva pisikese (ja mugava) kaabliga võrreldes. Kasutasin alati cut/lõika käsklust (ctrl+x) ehk klahvikombinatsiooni vajutamisel panin stopper käima ja kopeerimise dialoogiakna sulgumisel panin aja kinni.

Kõvaketas oli algselt FAT32 failisüsteemis ning hiljem konverteerisin selle ümber NTFS failisüsteemi, et kontrollida paikapidavust ka väitele kiiruse kasvust NTFS-i puhul. Operatsioonisüsteemiks kasutasin Windows 7 Professionali.

Võin kohe öelda, et minul ei õnnestunud ligilähedaselt saavutada kiirust 60 MB/s tavapärasel andmete kopeerimisel. Kõvakettalt arvutisse kopeerides oli FAT32 keskmine 30 MB/s ja NTFS puhul 32 MB/s. Arvutist kõvakettale kopeerides oli FAT32 keskmine 23 MB/s ja NTFS puhul 22 MB/s. NTFS puhul kippus suuremas hulgas mitmete failide kopeerimise kiirus suunal arvutist kõvakettale kuni 6 MB/s võrra langema. Samas ühe suure faili kopeerimisel oli kiirus vastupidiselt kuni 4 MB/s suurem. Üldiselt ei tasu sellest eriti välja teha ning reaalselt on NTFS ja FAT32 üsna tasavägised.

Ning nüüd see kõige tähtsam… Ehk siis kas on vaeva väärt välja otsida kaasa tulnud kahe otsaga lisakaabel selle asemel, et võtta mugavalt ühendamiseks kõvaketta külje seest pisike kaablihakatis? Lihtsalt öeldes oleks vastuseks ei. Arvutist kõvakettale kopeerides polnud erilist vahet kumba kaablit kasutada. Kõvakettalt arvutile kopeerides oli teatud vahe olemas, kuid see erinevus jäi isegi alla 1 MB/s. Reaalselt tähendaks see ühe tavalise DVD jagu andmete kopeerimiselt kõvakettalt arvutisse ehk mõne sekundi võitmist. Vahe, mille ilmselt teist kaablit otsides kaotaks…

Minu seisukoht on, et tootja oleks võinud oma imetabase kahe USB-otsaga lisakaabli selle teise otsa juhtme võrra (või enamgi) pikemaks teha, sest vajalik on see pigem lisakiiruse jahtimise asemel siis, kui üsna minimõõtu pisikene kaabel ei ulatu ning ka selleks on lisakaabel oma 80 sentimeetriga lühike. Muul juhul on see pisike jupp seal ketta külje sees täiesti piisav.

Peale mitmeid-mitmeid testimisi mõõtsin kiiruse üle ka sellise tarkvaraga nagu Bart’s Stuff Test (v5.1.4). Quick Speed Test (natukene üle 200 MB andmeid) näitas mõlema kaabli puhul keskmiseks arvutist kettale kiiruseks 23,9 MB/s ja kettalt arvutisse kiiruseks 28,5 MB/s.

[nggallery id=90]

Kas kõvakettad oskavad ujuda?

Järgnevalt paneme tootja poolt lubatu proovile. Loopima ma hetkel kõvaketast ei hakka aga vee alla uputan küll. Poolt tundi meetrisügavuses vees pole mõtet seda leotada. Pigem panen proovile kõvaketta veega täidetud kausis, kus too mõne hetke ulpida saab. Üldjuhul pole minu arvates oluline, et seade oleks võimeline pool tundi vööni vees kükitama – olulisem on, et näiteks kanuumatkal korraks vette kukkununa või veesõja käigus korraks ämbritäie veega kogemata üle kallatuna hiljem kõvaketast ikka arvuti taha oleks mõtet ühendada.

Arvamus?

Olles juba mõnda aega Silicon Power Armor A70 640GB kõvaketta uhke omanik olnud, peab tõdema, et tegemist on väga viisaka ja asjaliku andmekandjaga. Kuna väga tihe matkamees ma ei ole, siis tundus A10 seeria oma kummist korpusega minu jaoks küll asjalik ja turvaline, aga igapäevaseks tarvitamiseks on A70 seeria meelepärasem valik. Juhtmemajanduse võiks tootja kriitilise pilguga üle käia, sest kuigi minikaabel on äärmisel mugav kasutada (eriti sülearvutite puhul), kulub ära ka pikem kaabel. Ning see võiks imetabase kahe otsaga kaabli asemel olla pigem pikem (nt 1,5 m). Ega USB-pesi pole ka ju raisata. Olengi põhiliselt kasutanud minikaablit.

Kes tahab ajaga kaasas käia ja väga kiiresti suuri koguseid andmeid kõvakettaga vahetada, siis tasub järele vaadata ka Armor A80 seeriat, mis suudab võrreldes Armor A70 seeriaga ka USB 3.0 ühendust tarvitada. A80 seeria kõvakettaid pakutakse sinises värvitoonis.

Silicon Power Armor A70 veekindlad USB 2.0 kõvakettad Photopointis