Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 23. veebr. 2024

Rulli end üles

Üles

7 kommentaari

Sony NEX-5 :: Digitest - Part 3

Toomas Ili


Väljast ja seest

Esimest korda seda kaamerat käes hoides tuli tahes-tahtmata muie näole. Laenates sõbra sõnu, siis koos Sony E 18-55mm f/3.5-5.6 OSS standardsuumobjektiiviga komplekteerituna näeb see kõik välja nagu sadul sea seljas. Seebikarp päris objektiiviga. Aga mis seal salata – käes istub päris hästi. Kere suhtes ebaproportsionaalselt suurest optikast on pildistamise ajal teise käega väga mugav kinni hoida.

Mina ei osanud temast esiti muud arvata, kui et üks järjekordne sileda välimusega seebikarp, millele lisaväärtusena paar korralikumat objektiivi võimalik soetada. Mu arvamus muutus samal hetkel, kui esimese NEX-5ga võetud kaadri aparaadi ekraanil 100% peale sisse suurendasin. Midagi oli justkui valesti – LCD pealt vaatas vastu terav ja äärmiselt detailne pilt, millist olin siiani harjunud nägema korralikust peegelkaamerast. Pilte kodus arvuti taga täissuuruses uurides-puurides kasvas austus aparaadi vastu veelgi. Mis pildi kvaliteeti ja detailsust puudutab, siis hiljuti testitud Canon EOS 550D-ga on ta vähemalt samal pulgal.

NEX-5 kallutatav ekraan meeldis mulle esimesest hetkest. Kuidagi mugavam oli kadreerida, vaadates ülestõstetud ekraanile, ehk siis kaamerale ülalt alla. Kes on peegelkaameraga midagi pikemalt käest filminud, teab, et see ei ole ilma vastavate abivahenditeta just lihtsaim ülesanne – ei ole need kered ju tegelikult selleks loodud. Tõstetav ekraan on siin väga suureks abiks – filmimine kaamerat enda ees (silmajoonelt allpool) hoides on nüüd palju mugavam! Samuti on palju lihtsam näiteks fotokat maapinnale toetades pildistada või filmida – ei ole vaja oma lõuga liiva sisse vajutada, et kaadrit paika sättida.

Kogu selle ilu juures torkas väikse pinnu silma menüüsüsteem ning see, et mõnede vajalike ja elementaarsete funktsioonide järele tuleb menüüdesse minna. Kerel on paari nupu jagu ruumi veel küll – vähemalt eraldi ISO-valikute nupp võiks ju olemas olla!

NEX-5 pildistabilisaatoriga standardsuum Sony E 18-55mm f/3.5-5.6 OSS jätab väga hea mulje. Vähe sellest, et värviedastus ja pildijoonis on väga head, näeb see toru ka kvaliteetne välja. Suumi- ja manuaalfookuse rõngad töötavad sujuvalt, metalne objektiiv ise tundub käes usaldusväärne ja kallis.

Pisikesele kaamerale peale vaadates näeme sisse-väljalülitusnuppu, pildi-videovaatenuppu, videosalvestusnuppu ning mõistagi päästikut.

Tagaküljel laiutava LCD kõrval on jäänud ruumi ka mõne tarviliku nupukese jaoks. Siit leiame pääsu erinevatesse menüüdesse, ekraaniseaded, võimaluse tehtud pilte lähemalt vaadata (mugavalt rullketta nupu alla seatud pildi täissuurendus), kiirtee aktiivse fookuspunkti valiku juurde (juhul, kui manuaalne fookuspunkti võimalus on menüüst aktiveeritud). Rullketta suunanuppude alt avanevad muuhulgas näiteks ka võtterezhiimi, välguseadete ja särikompensatsiooni valikud.

NEX-5 tarkvaralisest poolest räägime mõni peatükk allpool, aga tegime muuseas ka väikese videoklipi, milline selle hübriidkaamera menüüpool välja näeb.

Leheküljed: 1 2 3 4 5 6 7 8