Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 7. dets. 2024

Rulli end üles

Üles

7 kommentaari

Sony NEX-5 :: Digitest - Part 5

Toomas Ili

Reaalses kasutuses

Aku kestvusega NEX-5 just ei hiilga (pidevalt aktiivne, kirgas ja kaunis ekraan tarbib voolu mõnuga), aga tühja aku täislaadimisele läks küll nii palju aega, et jõudsin juba mõtlema hakata kas ehk laadija on vahepeal otsad andnud.

Menüüsüsteem vajas veidi harjumist ja tundus esimese hooga kohati lausa ebaloogiline. Siiski, kaamera enda käe järgi häälestamiseks on võimalusi korralikult. Keerasin peale oma tavalised “esmased seaded” – värviprofiil Adobe RGB peale, failisalvestus RAW + JPG (tavaliselt pildistan ma ainult RAW-sse, kuid kaamera testimise hetkel ei olnud veel vastavaid programmiuuendusi saadaval), videoseaded sättisin Full HD ja MP4 peale, et faile kohe arvutis ilma lisatarkvara või konvertimiseta vaadata oleks võimalik. Kuigi paberite järgi teeb NEX-5 sellisel puhul 1440x1080px suurust videopilti, on faili seadetest siiski näha, et klipid salvestatakse Full HD mõõdus ehk 1920x1080px.

Erinevaid näotuvastussüsteeme, naeratuse peale pildistamisi, jmt. lõbusaid vidinaid on varemgi nähtud. NEX-5-l on need samuti olemas, aga minu jaoks oli selle kaamera kõige toredam “mänguasi” panoraamvõtte funktsioon. Tõsi, ka mu telefonil on mingisugune panoraamvõtte võimalus, kuid NEX-5-l on asi lahendatud äkilisemalt – aktiveerides panoraamvõtte, hakkab kaamera “tulistama” nagu õmblusmasin, fotograafi ülesanne on aparaati stabiilselt kindlas suunas vedada. Kui tõmme on liiga aeglane või liiga kiire, palutakse korrata. Seejärel kulub kaameral sekund-paar ning panoraam ongi kokku kleebitud. Vaata ja imesta. Perfektsete tulemuste nimel tuleb natukene harjutada – raskemates valgusoludes võivad kaadritevahelised üleminekud liiga aeglase tõmbe puhul näha jääda, samas lihtsamate vaadetega saab NEX-5 kenasti hakkama.

Standardsuum 18-55mm, mis esimese hooga NEX-5 küljes tõesti kui sadul sea seljas paistab, on väga hea “igapäevatoru”. 18 millimeetrit on piisavalt lai, et ka kitsamates oludes kõik näod pildile saada, või siis hingemattev maastikuvaade ühte kaadrisse mahutada. 55mm jällegi hästi sobiv portree- või detailivõteteks. Sony E-seeria objektiivide valikus leidub lisaks nimetatud torule ka 18-200mm f/3.5-6.3 OSS stabilisaatoriga suumobjektiiv ning 16mm f/2.8 fikstoru. Viimasega koos on NEX-5 juba tõesti nii väike pagas, et suuremate taskutega mees ei pruugi mäletadagi, et tal fotokas kaasas on. Mõistagi on ka väiksemaid aparaate, aga mitte selliseid, mis nii head pilti teevad.

NEX-5 kiire (kuni 7 k/s) sarivõte on väga abiks kiiremate tegevuste jäädvustamisel. Selle kiirusega RAW formaati salvestamisel lõpeb katikuklõbin paraku enne, kui jõuad hüüda JPG! RAW puhvri suurus on NEX-5-l nimelt vaid seitse kaadrit. JPG puhul jätkub puhvrit seitsmeteistkümneks kaadriks.

Piltide vaatamine võiks kiiremini toimida. Kui uus pilt ekraanile kuvatud ning rullketta keskmist nuppu vajutada, et suumitud versioonilt detailsust ja teravust hinnata, tuleb päris mitu sekundit oodata, et aparaat asja tehtud saaks. Elav pilt sellest avaneb ka “Väljast ja seest” peatükis oleva menüüvideo lõpus.

Siit-sealt kostub nurinat NEX-5 tarkvaralise poole kohta. Nagu selle ülevaate alguses ütlesin, siis kaamera menüülahendus ei ole mu meelest just kõige paremini õnnestunud. Samuti ei mahu mulle pähe, miks nii olulisele funktsioonile nagu tundlikkuse muutmine, ei ole kaamera korpusel oma nupukest eraldatud. Muutuvates valgusoludes erinevaid teemasid pildistades on ISO muutmine elementaarne. Selleks iga kord menüüsse ronimine on tüütu.

Kõrgeraldusega videovõimalus on tänapäeva uute kaamerate juures juba elementaarne lisaväärtus. Canoni digipeeglite videokvaliteediga NEX-5 muidugi ei konkureeri. Samas – ega midagi hullu ka ei ole. Videovõtte suurimaks miinuseks ei ole isegi liigne kompressioon, vaid igasuguse käsikontrolli puudumine. Täisautomaatsel rezhiimil on mugav filmida ühtlase valgustusega tingimustes. Sellisel juhul suudab kaamera oma mõistusega päris ilusat videot toota. Kui valgusolud keerulisemad, näiteks filmitava objekti taga palju heledam taust, olge valmis alasäritatud võteteks, kus heleda tausta järgi juhinduv kaamera filmitava objekti alasärisse jätab. Jutt ei ole võõras kodukasutajale suunatud videokaamera omanikele. Aga nii korralikku pilti tegevalt fotokalt oleks pisut kangemat videovõimalust oodanud. Ilmselt ei ole ma esimene sellel teemal nuriseja. Väike lootus jääb, et järgmise tarkvarauuendusega saab NEX-5 videopool natukene lisavõimalusi juurde.

Leheküljed: 1 2 3 4 5 6 7 8