Speedlink Decus hiir sobib kätte nagu kinnas :: Digitest
Speedlinki tooted pole mulle senini üldiselt erilisi elamusi pakkunud. Vähemalt hiired ja klaviatuurid mitte. Sellised normaalsed, mitte millegagi silmatorkavad. Vahel isegi allapoole keskmist taset jäävad. Tõtt-öelda pidasingi päris alguses Speedlinki mõneks Hiina odavtootjaks. Mitte igati viisakaks Saksa firmaks nagu asi reaalselt on.
Viimasel ajal olen aga sunnitud olnud oma suhtumist Speedlinki kõvasti revideerima. Viimaseks ja võibolla ka otsustavaks argumendiks siin on Speedlinki Decus mängurihiir.
Karbi sisu
Decus on pakitud korralikku speedlingilikult punavalgesse papp- ja plastümbrisesse, millest vabastada saab hiire ilma erinevate lõikevahenditeta, lihtsalt käteosavust kasutades.
Võrreldes nö turu- ja hinnaliidritega on karp tagasihoidlik, kuid märksa olulisem on karbi sisu ja siin juba Speedlink häbenema ei pea. Sellest aga veidi hiljem.
Lisaks hiirele on karbis ka plaat tarkvaraga, mis on taas märgiks, et Speedlink püüab siin pakkuda midagi enamat. Varasema kogemuse põhjal Speedlinki tooted spetsiaalseid draivereid või muud tarkvara pole vajanud, mida võib ju iseenesest ka plussiks pidada.
Välimus
Esimese asjana tõmbab tähelepanu kaabel – uhkelt punamust (nagu hiirgi) ja tekstiilkattega.Tekstiilkattega juhe tundub olevat üks esimesi kvaliteethiirele iseloomulikke tunnuseid. Korralik juhe tekitab usaldust ning tõstab ootuseid ka hiire enda suhtes.
Pettuma ei pea siingi, koostekvaliteet tundub olevat igati korralik, ehk küll mitte päris hiiremaailma kunnide vääriline, kuid nurisemiseks pole vähimatki põhjust. Tõeline üllatus tabab mind aga kätt hiirele pannes. Midagi nii mugavat pole ma viimasel ajal kogenud. Kui aus olla, siis pole ma üldse nii mugavat hiirt varem proovinud. Oma ’pesa’ on siin iga näpu jaoks, ka väikese ja selle kõige kasutuma tarvis. Suuruse poolest on hiir selline keskmine ning sobib minu keskmise suurusega käega suurepäraselt. Käe all on mõnusalt siidine ka hiire kergelt kummine pind.
Tõeline üllatus tabab mind aga kätt hiirele pannes. Midagi nii mugavat pole ma viimasel ajal kogenud. Kui aus olla, siis pole ma üldse nii mugavat hiirt varem proovinud.
Mis puutud Decus’e disaini, siis minimalismist on siit küll paraja kaarega mööda mindud. Hiire külgedel on sisselõiked ning peopesa alla jääv osa on kaetud moekalt ebasümmeetrilise täpimustriga. Ühendades hiire arvutiga hakkab läbi sisselõigete ning täppide veiklema värviline valgus, mis muudab üldmulje veelgi kirevamaks. Kui ülejäänud valgust peaks tarkvara abil saama reguleerida, siis hiire rullik taustavalgus erinev miskipärast nö põhivalgusest olles valdavalt sinaka tooniga. Valgusefektide väljalülitamisel jäävad näriliserullik ja küljed tuhmilt kumama.
Tarkvara
Kuigi hiirega oli kaasa pandud ka CD-plaat, siiski eelistasin kõik vajaliku tõmmata Speedlinki kodulehelt. Veidi üle 10 Mb fail tuli alla kiiresti ja installeerimine toimus nagu ludinal.
Kasutajaliides on ühest küljest piisavalt lihtne, teisest küljest jälle piisavalt võimalusterohke. Just selline nagu kassid ostaksid. Võrreldes näiteks Roccati tarkvaraga, mis oma võimalusterohkusega mõnel väetimal juhtme kokku võib jooksutada. Samas pole kasutajaliides ka liiga minimalistlik, mis võiks omakorda peamurdmist valmistada.
Tarkvara abil saab muuta hiire kõigi seitsme klahvi sh ka eelsätestatud DPI-klahvi funktsioone, hiire taustavalgust ning kiirust sh ka topeltkliki ja rulliku kiirust. Tõele au andes mul klahvide sätestamine esimesel katsel (st kohe peale tarkvara installeerimist) ei õnnestunud. Küll aga kulges asi nagu ludinal peale arvuti taaskäivitamist. Tõsi küll, klahvidele funktsioonide määramisel ilmnes veel üks pisike kiiks, kuid selle avastamisrõõmu jätaksin juba Decuse värsketele omanikele.
Meeldiva nüansina on Speedlink Decuse tarkvara valmistades mõelnud ka neile, kes sama hiirt kasutaksid ka muudeks tegevusteks peale mängimise. Lisatud on hulgaliselt valmissätteid meedia, brauseri ja kontorirakenduste haldamiseks.
Kasutamine
Sujuv. Põhimõtteliselt tipptasemel sujuv. Kõik nupud on mugavalt kasutatavad ja asuvad seal, kus nad asuma peaksid. Decus reageerib kiirelt ja täpselt. Kuigi hiire DPI on ’kõigest’ 5000 (võrreldes Razeri ja Roccati 8200-ga), siis reaalselt piisab sellest ilmselt igale Photopointi blogi lugejale. Seda enam, et Decuse saab kätte ju vaid umbes poole hinna eest, kui võrrelda tipptegijatega.
Mängimisel eelistab Decus kirge ja täielikku valmisolekut. Küsite, et millest ma seda järeldan? Kuna Decusel on oma pesa iga sõrme jaoks siis eeldab see, et kasutaja hoiab hiirt vägagi konkreetselt ja keskendunult oma peos.
See tähendab, et hiir sobib eeskätt just online-mängude ja veel täpsemalt PvP (player vs player) jaoks. Või mis, tegelikult sobib see just sellisele mängijale, kes tahab ennast pidevalt proovile panna ning võidelda näiteks endast tugevamate vastastega. Just sellistes situatsioonides tuleb kõige paremini esile hiire erakordselt ergonoomiline kuju.
Kergelt kummine pind minimeerib ka käe higistamist. Tõsi, hiire kõrgem osa on läikivast mustast plastist, mis pole mõistagi nii mõnus kui kummeeritud pind.
Kokkuvõtteks
Öelda, et tegu on parima hiirega, mida selle raha eest saab, on klišee. Aga tõsi. Tegelikult saab saab selle raha eest kohe väga palju, kohati isegi rohkem kui kaks korda kallimate hiirte puhul.
Olgu selle tekstiilkattega juhtmega nagu on, reaalses mängus sellest suuremat kasu ju pole. Samas aga hiire ergonoominiline kuju on minu seniproovitud hiirtest vaieldamatult PARIM. Ei Razeril ega Roccatil pole sellele seni veel midagi vastu panna. Pingelistel hetkedel Decust oma peopessa surudes muutub see ostekui käe orgaaniliseks osaks, tagades nii täieliku kontakti käe ja hiire vahel. Iseküsimus on muidugi see, kui kaua käsi sellises valmisolekus püsida suudab enne kui krampi kisub. Aga ega need heitlused reeglina teab mis tundidepikkused ju polegi.
Pingelistel hetkedel Decust oma peopessa surudes muutub see ostekui käe orgaaniliseks osaks, tagades nii täieliku kontakti käe ja hiire vahel.
Omalt poolt võiksin Speedlink Decust soovitada nii algajale kui edasijõudnud mängurile. Seda muidugi juhul, kui hinnaliidrite poolt pakutav 8200DPI just elutähtis pole. Samuti on Decus meeldivaks värskenduseks neile, kes on tüdinud Razeri, Roccati ja Steelseries’i poolt pakutavast minimalistlikust disainist. Need aga, kes on huvitatud eeskätt võrgumängudest ning teiste mängijatega võitlemisest ehk siis PvP-st, võiks selle hiire endale kasvõi spetsiaalseks lahinguhiireks soetada. Seda enam, et rahakottile Decus märkimisväärselt haiget ei tee.
Speedlink Decus hiir Photopointis: 39,99€