Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 13. okt. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Speedlink Rapax mänguriklaviatuur – pöialdele parim :: Digitest

Speedlink Rapax mänguriklaviatuur – pöialdele parim
Erki Oras

Rapax – see kõlab uhkelt. Peaaegu nagu midagi Razeri või Roccati tooteriiulilt. Või vähemalt nagu kvaliteetlant. Märksa mehisemalt ja sõjakamalt kui näiteks Kudos. Peaaegu nagu mingi salapärane relv. Peaaegu. Reaalsuses on aga mainitud klaviatuur kõigest sellest väga kaugel. Kaugel sõjakusest, kvaliteedist ja paraku ilmselt ka mänguritest. Tegelikult leidsin sellel klaveri juures vaid ühe positiivse omaduse, mida mänguriklavitatuuriga seostada võiks. Aga kõigest omal ajal.

 

Pakend ja sisu

speedlink-decus-rapax-15

Speedlinki nõrkusest punase ja musta kombinatsiooni vastu olen ma juba varem rääkinud. Nii ilutseb ka Speedlink Rapax puna-musta läikiva ümbrisega. Pakend on pehme ja tavaline pappkarp – mitte midagi erilist.  Pakendis oli mõistagi klaver. Ning pabermanuaal. Ongi kõik. Erinevalt Kudos hiirest puudus tarkvara CD, kuid Speedlink püüdis siin seda enda kasuks ära kasutada, reklaamides pakendil klaveri lihtsat paigaldust, mis ei vajagi draiverit. Siinkohal oleks pidanud mind väike kahtlususs närima hakkama. Aga seda ei juhtunud.

Puudusid ka randmetoed ja üldse igasugused põnevad lisavidinad, mida mänguriklaviatuuride pakendid endas tihtilugu peidavad. Aga noh, lisavarustus ongi rohkem nannidele, lohutasin ma ennast, enam kui askeetlikku esmamuljet seedides. Vähe ongi uus palju. Tühjagi. Positiivse külje pealt võiks siiski mainida, et klaver oli vähemalt eraldi kilekotis ning karp tuli lahti suhteliselt lihtsalt, ilma liigse peamurdmiseta.

Kirsina vahukooorekoogil hiilgasid karbil Microsoft Windowsi eri versioonide logod, mis lubasid, et Rapaxit saab kasutada nii Windows XP, Windows Vista, Windows 7 ja 8-ga. Väga muljetavaldav igatahes.

 

Toode

speedlink-decus-rapax-24

Rapax osutus esmapilgul üpris isaseks. Eenduvad küljeklahvid, miniatuurne randmetugi ning sarnaselt küljeklahvidele eenduv juhtmekinnituskoht. Klaverikülge kinnituv lihtne plastjuhe oli piisavalt pikk ning harmoneerus hästi klaviatuuri musta värviga. Klaviatuuri sisselülitades lööb sellel tuhmilt särama punane taustavalgus. Sõna ’särama’ on siiski ilmselge kunstiline liialdus. Pigem tuhmilt hõõguma. See hõõgus on kohati nii nõrk, et ei suuda ära valgustada klahvidel olevaid sümboleid, mis tekitab mulje nagu oleksid need kohati juba kasutusest kulunud. Ehk on siin tegu mingi moodsa vintage efektiga?  Samas aga see edev efekt kadus, kui klaviatuuri vaadata täpselt 90-kraadise nurga alt.

speedlink-decus-rapax-23

Hoolika otsingu abil avastasin klaviatuuri alt kaks kokkukäivat jalga. Päris savijalgadega küll tegu polnud, kuid  midagi paarikümnest eurost hinnalisemat ma nende hoolde ei usaldaks. Jalakesed lihtsalt tundusid lühikesed ja haprad. Sellised kanajalakesed. Tegelikult tundus kogu klaviatuur kahtlaselt kerge ning kerglasena. Sellega seoses ka mõnevõrra haprana.

Klaviatuuri  paremas ja vasakus otsas asuvad  kaheksa nn multimeediaklahvi, kummaski otsas neli.

speedlink-decus-rapax-16
speedlink-decus-rapax-17

Vähemalt Speedlinki enda sõnul on tegu multimeediaklahvidega. Katse-eksituse meetodil selgitasin välja, et multimeediaga sai neist seostada vähemalt kolme. Neid, millega sai helitugevust reguleerida ning kiiresti vaigistada. Ülejäänud klahvidega sai avada kalkulaatori (halloo, kas tegu on ikka mänguriklaviatuuriga?), veebibrauseri avalehe, postkasti (mis minu arvutis miskipärast ei avanenud) ning kausta My Computer.  Minu küsimus suurele ringile oleks, et kuidas on need eelmainitud funktsioonid seotud mänguriklaviatuuriga? Miks ei ole nende asemel makroklahve? Mis mänguriklaviatuur see üldse on, mida vähimalgi moel kohandada ei saa?

 

Kasutamine

Kuigi püüdsin pidevalt võimalikult positiivset hoiakut säilitada, et leida midagigi meeldivat, ei õnnestunud see mul eriti hästi.  Aga ausõna, ma püüdsin. Ning lõpuks ühe ka leidsin. Nimelt on Rapaxi klaviatuuri space bar’il (ehks siis selle pikal klahvil alumises reas, millega saab teksti tühikuid (ehk space’e) tekitada) kaks poolvilust süvendit, mis sobisid suurepäraselt pöialdele. Sellist väikest vigurit pole ma varem mitte ühegi teise (sh ka tippklassi) klaviatuuri juures näinud. Mõistagi sobib see disainiuudis mitte ainult mänguritele, vaid ka täitsa tavalistele kontorirottidele ja –hiirtele oma kirjatööde ning arvutuste tarbeks.

speedlink-decus-rapax-19

Lähemal silmitsemisel ilmnes siiski veel üks detail, mis rõhutas Rapaxi kuulumist mängurite maailma – esiletoodud (pisut säravamad ja spetsiaalselt rõhutatud sümbolitega) WASD täheklahvid.

speedlink-decus-rapax-20

Klahvide endi käik oli kuidagi pehme ja ebamäärane. Samas aga suhteliselt vaikne kui seesinane space bar välja arvata. Kuigi Speedlink reklaamib pakendil, et tegu on täismõõdus klaviatuuriga, siis miskipärast kippus sellegateksti sisestamisel  tulema sisse enam eksitusi kui mu vana Logitech G15-iga. Tegelikult on Rapaxi klaviatuuri osa isegi suurem, kui mu ustaval Logitechil, kuid õigete nuppude tabamine miskipärast keerulisem. Üldmõõtmetelt aga on klaviatuur pigem väike. Seda ilmselt ’tänu’ makroklahvide ja muu sarnase edeva mängurikola puudumise tõttu.

Samas oli mängus (MMO) Rapaxiga tekstisõnumite saatmine ja muidu suhtlemine igati normaalne, ilma oluliste läägideta.

 

 Kokkuvõtteks

speedlink-decus-rapax-22

Nii klaviatuuri hinda, võimalusi kui ka kvaliteeti arvestades sobiks Rapax ilmselt väikese mänguri esimeseks klaviatuuriks. Mõtlesin alguses, et äkki sobiks see ka mõne matšolikuma moega meesterahva kontorilauale, kuid igapäevasteks pikkadeks tööpäevadeks on see siiski liiga ebakindel ja -mugav. On aga klaviatuurile langev pinge alla keskmise, siis võib ju sellise sportlikumat sorti klaviatuuri ka kontorisse soetada. Seda enam, et vähemalt minu jaoks on Rapaxi seos arvutimängudega enam kui efemeerne, kui mitte arvestada kahte minimalistlikku disaininüanssi.

Aga nagu öeldud, soovitan ma seda klaviatuuri ka töötegemiseks väga suurte reservatsioonidega, sest enamus tavalistest kontoriklaviatuuridest teevad oma tööd märgatavalt veenvamalt kui Rapax.

Seega, kui teil on mõni noor sugulane, kes astub esimesi samme arvutimänguri okkalisel teel, ning kelle maitse järgi on rohkem sellised ’ägedad’ ja matšolikud asjad, siis sobib Rapax talle suurepäraselt. Sede enam, et ameerika rahvatarkus ütleb meile, et the difference between man and a boy is the price of their toys.

PS. Arvustus on kirja pandud Speedlink Rapax klaviatuuriga.