Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 10. sept. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Speedlink Fortus mängurihiir on võitmiseks piisav :: Digitest

Speedlink Fortus mängurihiir on võitmiseks piisav
Erki Oras

Ehkki Speedlink ei ole nii kuulus, kui Roccat, Razer või Steelseries, on ka temale aastatega tekkinud oma fännid. Seda eeskätt optimaalsele hinna ja kvaliteedi suhtele, mis peaks olema iga normaalse toote edu aluseks. Speedlinki saladus on siis selles, et ta pakub paremat taset, kui hinnatase eeldaks ning Speedlink Fortus juhtmevaba mängurhiir on selles suhtes heaks näiteks. Ladinakõlaline nimi Fortus ei tähenda iseenesest midagi, küll aga on tähendus sõnadel ’fortuna’ (õnn ld.k) ja ’fort’ (kindlus in.k) ning ka kõige osavamal arvutimänguril läheb vaja ka õnne. Vaatame siis allpool, kas punamustas hiirekarbis peidab ennast õnn või õnnetus.

 

Pakend ja sisu

Äratuntavalt speedlingilikus pakendis pole midagi liigset. Peale keskmise paberipataka. Mingitel arusaamatutel põhjustel pannakse toodetega ikka veel kaasa tarbetuid pabermanuaale. Piisaks ju äärmisel juhul vaid lehekesest elementaarsete piktogrammidega. Igatahes on lisaks paberipahnale pakendis ka hiir, USB-vastuvõtja ja patareid. Kõik see tagasihoidlikus plastümbrises.






 

Välimus

Välimuse üle ei vaielda, vaid kakeldakse. Ma ei söanda küll väita, et ma Fortuse välimuse üle kaklema oleksin nõus, kuid mulle see meeldib. Paremakäelisele mõeldud hiire mõõdukalt agressiivne ja kergelt kõver kuju meenutab mulle samaaegselt nii antiikset mõõka kui kilpi. Oma agressiivsusest hoolimata on Fortus kompromissitult mugav. Minu arvates mugavam, kui paljud tema suguvennad, mis maksavad kolm või rohkem korda enam. Mugavust olen ma kiitnud ka varasemate Speedlinki mudelite juures ning Fortus põhimõtteliselt jätkab sissetallatud rada – iga sõrme jaoks on oma lohukene ning pöidlanupud on täpselt seal, kus vaja isegi minu keskmise suurusega käe jaoks.

 

 

Meeldivalt matt punamust värvikombinatsioon võimendab hiire võitluslikku välimust veelgi. Aga see pole veel kõik. Hoolimata oma enam kui tagasihoidlikkust hinnaklassist on Fortus varustatud valgusefektidega. Ning need efektid pole mitte ainult ilu pärast, vaid neil on oma funktsioon. Vahetades hiire seljal asuva DPI-nupuga DPI-d, siis muutub vastavalt ka hiire valgustus ning see on minu arvates unikaalne omadus, mida pole ühelgi teisel tippklassi hiirel. Well done, Speedlink, see on omadus, millega võiks olla varustatud rohkem hiiri. Ja miks mitte ka klavereid.


 

Kasutamine

Speedlink Fortuse põhiliseks müügiargumendiks on juhtmevabadus oma hinnaklassi mängurihiirte seas. Kuigi minu enda kolmest koduhiirest on kahel juhtmevabaduse võimalus, siis minu enda jaoks see väga oluline ei ole. Vähemalt senikaua, kui juhtme pikkus hiire liigutamisele takistuseks ei saa. Ning kui minu koduhiirtel on akud sisseehitatud niiet ma pean neile regulaarselt juhtme taha panema, siis Speedlink on läinud teist teed ning paigaldanud Fortusele vahetatavad AAA-suurusega patareid. Kasutaja võib muidugi patareide asemel panna sinna akud, kuid minu jaoks isiklikult on akude aeg läbi. Veel mõni aasta tagasi oli mul terve hulk seadmeid, mis kõik nõudsid AA- või AAA- suuruses patareisid ning nii ma neid siis laadisin ja vahetasin vastavalt vajadusele. Üldiselt seda aega ma taga ei igatse. Seega jääks minu jaoks Fortuse puhul lahenduseks patareid, kuid esiteks pole see eriti keskkonnasõbralik, teiseks aga peaks siis alati olema vähemalt üks patareikomplekt tagavaraks. Ning ka see ei ole eriti elegantne lahendus minu arvates. Tõsi, värskete patareidega Fortus võib olla mugav näiteks mõnele võrgupeole kaasa krabada, sest see hiir tundub patareide vastu olevat suhteliselt leebe, vähemalt minul ei õnnestunud katseaja jooksul patareidele kuigi suurt survet avaldada. Minu arvates oleks Speedlink võinud Fortusele ikkagi mingi kaabli komplekti lisada, et anda kasutajale vajadusel alternatiiv patareidele (või akudele), kuid sellise hinna juures oleks ehk liigne nõuda kahte (juhtmega ja juhtmeta) hiirt ühe hiire raha eest.

Saiaraha eest muidugi Porschet ei saa ning see annab tunda ka hiire spetsifikatsioonides. Nii näiteks on selle maksimaalne DPI ainult 2400! Samas kui tippklassi hiirtel ulatub see tänapäeval juba 12 800-ni. Tõsi küll, neid mängureid, kellel sellist DPI-d vaja läheb võib Eestis ilmselt ühe inimese näppudel (ok, võibolla ka varvastel) üles lugeda. Ning alati võib ju öelda, et tõelisel profil pole tegelikult kõike seda DPI-d vajagi, et piisab näpuosavusest ja reaktsioonikiirusest.

Küll aga on tõelisele profile oluline, et ta käsi istuks mugavalt hiirel ning olen üpris kindel, et oma hinnaklassis on Fortus kindlasti kõige mugavam hiir, mis vähemalt Eestis saadaval on. Lisaks heale ergonoomikale on hiire pind meeldivalt kummine, mis ei pane kätt higistama ka pikemate virtuaallahingute vältel.

Arvestades seda, et hiirel puudub eraldi tarkvara, siis võib olla kahele pöidlanupule funktsiooni andmine pisut tricky, kuid samas ei pea lahenduse leidmiseks olema eriline ajugeenjus. Ise leidsin lahenduse suhteliselt lihtsalt, kuid jätan lahenduse tulevasele mängurile intelligentsiprooviks. Võib-olla on lahendus isegi olemas hiire manuaalides, kuid paraku ei suutnud ma ennast neid lugema sundida.

 

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtteks olen ma kirjutanud vähem kui kolmkümmend eurot maksva hiire kohta enam kui piisavalt. Kui ma oleks vähem bränditeadlik kodanik, siis oleks minu “hiiretallis” juba ammu ka mõni Speedlinki “lahinguratsu”. Et mul aga on hetkel laual nii Razeri, Roccati kui ka Logitechi tipphiired, siis puudub mul igasugune vajadus ja põhjendus, miks mulle järjekordset närilist vaja on. Oled aga Sina, hea lugeja, hetkel või lähitulevikus mõne hea juhtmevaba mängurihiire otsingutel, siis võin siin puhta südametunnistusega soovitada Speedlink Fortust. Seda enam, et erinevalt tipptasemel hiirtest, ei tee Fortus Sinu pangakaardil suurpuhastust. Kui vaid 2400-ni ulatuv DPI pole Sulle probleemiks, siis just go for it!

Speedlink Fortus juhtmevaba mängurihiir Photopointis »