Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 25. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Speedlink Aklys arvutihiir on maksimaalne miinimum :: Digitest

Speedlink Aklys arvutihiir on maksimaalne miinimum
Erki Oras

Speedlink Aklys on kõige veidrama nimega arvutihiir, mida ma eales käes olen hoidnud. Tavaliselt on hiirte nimed tehnilised, mehelikud, mütoloogiliste sugemetega või eelnevate kombinatsioon. Mitte kunagi aga pole need meenutanud mõnda Leedu rahvuskangelast.

Ilmselt muidugi oli lihtsalt tegu Speedlinki turundusliku ideega anda muidu üpris basic hiirele meeldejääv(?) ja eksootiline nimi. Et pikkadel tundidel arvuti taga oleks tegevust ka mängurite ajudel, mis kõik juurdleksid sõna ’aklys’ tähenduse ja algupära üle.

 

Välimus

speedlink-arvutihiired-666

 

speedlink-arvutihiired-3

speedlink-arvutihiired-670

speedlink-arvutihiired-33

Välimuselt on Speedlink Aklys ja temaga samal ajal minu kirjutuslaual pesitsenud Speedlink Svipa praktiliselt kaksikud. Mitte küll ühemunakaksikud, kuid üpris sarnased igatahes. Samas muidugi eristab asjatundja neid juba esimesest pilgust.

Niisiis on Aklys speedlingilikult punamust. Väärikalt ja matjalt punamust, moodsa asümmeetrilise mustriga tagumikul. Mis paistab välja (muster, mitte tagumik) siis, kui hiir töötava arvutiga ühendatud on.

Matt pind tekitab rohkem isegi kummise, kui plastise tunde, kuid tuleb öelda, et see tunne pole põrmugi paha. Pigem püsib hiir mõnusalt peos ning käsi ei hakka higistama. Käesõbralik on ka hiire suurus. Seda muidugi juhul, kui kasutaja pole pahklike pihkudega puuraidur või kaevur, vaid pigem keskmise suurusega käbarate omanik. Tõele au andes leidis mu käsi Aklyse üles Razeri, Roccati ja Logitechi tippmudelite vahelt enam kui korra. Ehk siis korduvalt.

Speedlink Aklyse sugulust puhtavereliste mängurihiirtega reedab tema punamustakirju tekstiilkattega kaabel ning üle keskmise koostkvaliteediga USB-pistik. Tõsi, nagu ka teised tekstiilkattega kaablid, nii on ka Aklyste kaabel aldis tolmu koguma. Seega hoiab Aklyse omanik oma mänguplatsdarmi kenasti tolmuvabana.

Hiire üldmulje on kindlasti üle keskmise ning näeb välja kordades kallim, kui on tema tegelik hind Photopointi e-poes ning seda muljet ei tekita vaid tekstiilkattega kaabel, vaid kõikide väikeste detailide ja koostiosade summa. Hiire kõige odavam osa jääb õnneks vaaatajatele nähtamatuks – hiire padjad näevad välja tõepoolest plastised ja odavad. Mis ei pruugi tähendada nagu poleks need vastupidavad.

speedlink-arvutihiired-4

speedlink-arvutihiired-669

speedlink-arvutihiired-34

 

 

Kasutamine

speedlink-arvutihiired-40

 

Nagu ma juba ülalpool mainisin sattus see muidu üpris pretensioonitu näriline minu käe alla kahtlaselt sageli. Võrreldes tema kõrval baseerunud tippklassi konkurentidega. ’Süüdistada’ selles võib ilmselt hiirekese kompaktset ja käepärast kuju.

Käepärasus tundub üldse olevat Speedlinki hiirte geenides omane. Aklys pole küll Speedlingi parim selle suuna esindaja, kuid ikkagi on see kindlasti mugavam keskmisest mängurihiirest. Mõistagi saan siin rääkida vaid iseenda eest st mitte eriti suure käelaba omanikuna. Igatahes suutis minu suhteliselt tagasihoidlike mõõtudega kämmal katta Aklyse täielikult.

Tänu oma suurusele asetsevad kõik klahvid ülimalt mugavalt täpselt seal, kus vaja. Mis tegelikult ongi hiire juures ju kõige olulisem. Hoolimata hiire patjade odavast välimusest libiseb loomake nendel nagu ludinal ja see on teine plusspunkt Aklysele.

Spetsiaalse tarkvara puudumist võib pidada nii positiivseks kui negatiivseks.  Mõistagi on mõnus hiirt oma käe järgi tuunida, aga arvestades, et antud hiirel on vaid neli klahvi (+rullik ja klahv DPI muutmiseks), siis pole tuunimisel suuremat mõtet nagunii. Seega saab Aklys siin minu käest pigem plusspunkti. Just plug and play sobib mulle hästi.

Profimatele geimeritele võib kindlasti miinuseks olla kõigsest 2000-ni ulatuv DPI. Kahjuks ei orienteeru ma piisavalt hiirte tehnilistes detailides, et aru saada, miks see DPI küll nii kallis peab olema, et seda soodsama hinnaklassi hiirtele ei jagu. Igatahes 2000 DPI-d tundub tõelisele mängurihiirele solvavalt vähe. Ehkki ma ise hiire katseperioodil mingeid ebameeldivusi ei kogenud, siis tahaks siin panna Aklysele rammusa puuduliku hinde. Tegu pole ju mingi lameda kontorirotiga. Samas on nupp, millest DPI-d 1000-st kuni 2000-ni vahetada mugavalt seal, kus vaja. Niiet kokkuvõttes venitame siin siiski välja kolm miinuse.

speedlink-arvutihiired-5

Tänu oma suurusele asetsevad kõik klahvid ülimalt mugavalt täpselt seal, kus vaja. Mis tegelikult ongi hiire juures ju kõige olulisem.

speedlink-arvutihiired-28

 

Kokkuvõtteks

speedlink-arvutihiired-17

Tegelikult on 20-eurost hiirt arvustada suhteliselt keeruline. Vähemalt pikemalt, kui kaks-kolm lauset. Umbes sama keeruline nagu arvustada näiteks tellist.

See aga ei tähenda nagu oleks tellis kuidagi ebaotstarbekas või tarbetu. Oma töö teeb ta ära ja see ongi kõige olulisem. Tõsi, Speedlink Aklys pole küll sama vastupidav või läbilöögivõimeline kui tellis, kuid oma ülesandeid täidab ta sama tõhusalt. Ja eks ka hind jääb rohkem sinna telliskivi hinna kanti.

Selge see, et sellise raha eest ei saa endale damaskuse terasest mõõka, vaid tööstuslikust terasest matšeete. Päid kaksavad kaela otsast aga mõlemad ühtemoodi hästi. Speedlink Aklys on küll nö entry level mängurihiir, kuid võib osutuda ülimalt letaalseks kogenud mänguri kätes.

Aklys sobib mängurile, kes pole DPI-sõltlane, keda ei morjenda hiire juures erinevad viled ja kellad, aga kes soovib endale mugavalt pihku istuvat ja soodsat hiirt.

Selge see, et sellise raha eest ei saa endale damaskuse terasest mõõka, vaid tööstuslikust terasest matšeete. Päid kaksavad kaela otsast aga mõlemad ühtemoodi hästi.