Roccat Isku+ Force FX survetundlik klaviatuur :: Digitest
Esmakordselt Roccat Isku+ Force FX klaviatuuri kätte võttes olin üllatunud. Või isegi hämmastunud. Sellest, kui kerge see oma suuruse kohta oli. Minu enda Logitech G710+ tundus selle kõrval otsekui malmist valatud. Tõsi küll G710+ on mehhaaniline klaviatuur erinevalt Force FX-ist. Küll aga tundub Force FX suurem kui Logitech, kusjuures rõhk on sõnal “tundub”. See tähendab, et tegelikult mõõtmed oluliselt ei erine. Aga kerge kaal pole kindlasti selle klaviatuuri põhiline pluss. Nendest aga juba allpool.
Välimus
Suur ja ilus tahaks öelda. Või siis vähemalt suur ja soliidne. Tänu sellele, et randmetugi on klaviatuuriga kokkuehitatud ilmselgelt suurendab selle füüsilisi mõõtmeid. Mis tegelikult pole põrmugi paha, vaid ruumirohkus pigem muudab kasutamise mugavamaks, pakub kätele pingevabamat asendit. Klaviatuurile on kenasti ära mahtunud nii meedia- kui ka makronupud. Et mulle on alati meeldinud erinevad viled ja kellad, siis eriti pakuvad mulle rõõmu tühikuklahvist allpool asuvad kolm nn pöidlaklahvi.
Klaviatuur ja selle raam on meeldivalt matid, läikivat plasti on sedakorda jagunud üpris vähe. Tulemus on silmale hea vaadata ning käe all mõnusalt higivaba ka pikematel mängusessioonidel.
Klaviatuurigurmaanile pakub ehk pettumuse, et klaviatuuri kaabel pole kaetud tekstiiliga nagu Roccatil viimasel ajal tavaks on saanud. Kummeeritud kaabel jätab üldiselt odavama mulje kui Force FX väärt on. Klaviatuuri funktsionaalsust selline pisiasi mõistagi põrmugi ei muuda.
Kuna valgusefektid käivad samuti pigem välimuse kui funktsionaalsuse alla, siis ka siin on mul öelda paar sooja sõna Force FX illuminatsiooni kohta. Ma ei oska öelda, millist maagiat on Roccat selle klaveri juures kasutanud, kuid tulemus mulle meeldib. Tegelikult siin ilmselt midagi keerulist ehk polegi, lihtsalt valgustus on meeldiva sordiini all, mis kuigi teravalt silma ei torka. Erinevalt näiteks Suora FX värvide pillerkaarist.
Tarkvara
Roccati tarkvara on nagu pragmaatiline saksa tehnika. Mitte ehk eriti kaunis ja intuitiivne, kuid töökindel, võimalusterohke ja stabiilne. Võrreldes mõne teise klaviatuuritarkvaraga ehk isegi pisut aeglane ja puine. See tähendab, et näiteks igasugused sätete muudatused tasub teha enne mängu algust, sest mängu käigus võivad need võtta terake liiga palju aega. Vähemalt minu arvutiga tuli seda ette piisavalt tihti.
Mis aga intuitiivsusesse puutub, siis siin tuleb Roccatile võrreldes oma konkurentidega anda kuldmedal, sest areng on olnud kiire ja suur. Võiks isegi öelda, et tiigrihüppeline. Seda eeskätt intuitiivsuse mõttes. Kui veel mõni aasta tagasi meenutas Roccat Swarmi kasutajaliides lennuki kokpitti, siis tänapäeval on sellel märksa selgem ja loogilisem välimus. Kõik vajalik on kiiresti käepärast ning ka peenhäälestus pole eriti kaugel, kuid samas keskmise kasutaja silme eest segaduse vältimiseks varjul.
Kasutamine
Roccat Isku+ Force FX-il on üks erinevus võrreldes kõigi teiste klaviatuuridega terves maailmas. Survetundlikud klahvid. Mitte puutetundlikud, vaid survetundlikud. See tähendab, et klahvi funktsioon muutub sõltuvalt sellest, kui kõvasti klahvile vajutada. Toon siin väikese näite –õrnalt klahvile vajutades sinu tegelane arvutiekraanil hiilib, tugevamalt vajutades hakkab kõndima ning klahvi põhja vajutades hakkab jooksma. Sama kehtib ilmselt ka erinevate auto- või lennusimude kohta, et survega nupule võib reguleerida liikumiskiirust. Antud kasutusviis tundub ka kõige arukam nende survetundlike nuppude jaoks. Paraku pole survetundlikud mitte kõik klahvid, vaid ainult kuus, mis küll mõnevõrra piirab uudse võimaluse kasutust. Samas arvan, et esialgu on kuuest klahvist enam kui küllalt, et uudse kasutusviisiga ära harjuda. Sest harjumist see vaieldamatult nõuab. Vanemal inimesel kulub harjumiseks muidugi rohkem aega kui nooremal ning mina oma sõrmi paraku kriitilistel hetkedel ja kriitiliste protsesside juures väga usaldada ei saa. Sest kui ühel klahvil on kolm erinevat funktsiooni, siis tuleb selle õige leidmiseks olla üpris tundlik. Tulises lahingumöllus võib oma sõrmede kontrollimine olla aga üpris keerukas. Küll aga võin vähemalt harjumisperioodil olla nendest klahvidest kasu pigem väheriskantsete tegevuste (nagu näiteks liikumine) lihtsustamisel. Hiljem, kui asi juba käpas on, võib neile kuuele nupule ka keerukamaid funktsioone anda.
Teiseks Roccat Isku+ Force FX klaviatuuri tugevuseks on (vähemalt minu jaoks) tühikuklahvist allpool asuvad kolm nn pöidlaklahvi. Viimased on ühteviisi mõnusad nii mängimiseks kui töötegemiseks ning olles vasakukäeline, asuvad need klahvid minu jaoks täpselt õiges kohas.
Lisaks meeldib mulle väga see, et randmetugi on klaviatuuriga ühes tükis, mida pole viimasel ajal eriti tihedalt ette tulnud. Ehkki see pole kindlasti eriti ergonoomiline ning võtab ehk rohkem ruumi, kui eemaldatavad randmetoed, siis samas pakkus see siiski rohkem kindlustunnet ning ehk terake enam ka mugavust. Tänu oma suurusele tundub klaviatuur tervikuna käe all stabiilsem. Sellele aitavad kaasa ka kummeeritud klaviatuurijalad.
Kokkuvõtteks
Nagu paljud lugejad ehk juba teavad, siis eeldab seifimuukimine eriliselt tundlike sõrmi. Sedasama eeldab ka Roccat Isku+ Force FX klaviatuur. Tegelikult piisab ka lihtsalt tundlikest näppudest, et saada endale virtuaalheitluses trumpsoldat varrukasse tänu survetundlikele klahvidele. Ning seda polegi eriti vähe, kui vaadata klaviatuuri hinda, mis jääb vaieldamatul Roccati mänguriklaviatuuride hinnaskaala alumisse otsa st põhimõtteliselt saab kasutaja selle unikaalse survetundlikkuse lihtsalt kauba peale. See tähendab lisaks suurepärasele koostekvaliteedile, viiele makronupule, meediaklahvidele, Roccat Swarmi mitmekülgsusele, pöidlaklahvidele ja mugavale randmetoele. Ning kindlasti ununes mul veel midagi sellest nimekirjast.
Roccat Isku+ Force FX on tubli ja mitte eriti edev tööloom ühe unikaalse omadusega, mida esialgu ei paku ükski teine mänguriklaviatuur. Seda, kas mängurile piisab täiesti tavalisest mänguriklaviatuurist või soovib ta oma raskelttulnud eurode eest midagi erilisemat peab juba otsustama iga kasutaja ise. Minule endale piisaks otsustamisel ehk juba pöidlaklahvidestki, kuid paraku on pole Isku Force FX mehhaaniline klaviatuur ning need, kes on mingil ajahetkel mehhaanilise klaviatuuri peale kolinud, enam tagasiteed ei näe. Nii ka mina. Lisaks eeldab Isku + Force FX ka pisut rohkem lauaruumi kui ma talle eraldada raatsiks.