Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 22. juuli 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Ülevaade – Pentaxi lainurkobjektiiv DA15mm f/4 :: Digitest

da15l1Mõni aeg tagasi sai tehtud väike ülevaade Pentaxi Limited-sarjast. Tänaseks pole see aga enam täielik, kuna poelettidele on jõudnud veel üks säärane digipeegelkaameraobjektiiv – SMC Pentax DA15mm f/4 ED AL Limited.

Kui DA15/4 Limited eelmise aasta Photokinal klaaskastis esmakordselt huviliste silme ette jõudis, tundus mulle, et midagi on valesti. Lainurkobjektiivid kipuvad olema pigem suured ja rasked, kui kompaktsed ja kerged.

Pean ka tunnistama, et tookord vaatasin kõrvalkastis laiutavat DA*60-250 ja mõtlesin, et huvitav-huvitav – kui mitu aastat läheb enne kui see „pisike” reaalselt müügile jõuab.

Umbes nagu kunagi tabamatuks jäänud müütiline Sannikovi maa, mille varju küll paljud nägid, kuid milleni keegi ei jõudnud. Aga ei midagi – ei jõudnud päike veel korralikult kõrgelt käimagi hakata kui uus Limited on minu ees laual.

Kvaliteetne konstruktsioon

DA15/4 Limited on tõepoolest väike (läbimõõt 63 mm, pikkus 40 mm, filtrimõõt 49 mm) ning vaatamata metallkorpusele kerge (212 grammi).

Eesmine kate (samuti metallist) pole mitte tavapäraselt ära tõmmatav vaid see tuleb eest ära kruvida. See justkui rõhutaks, et sellist optikat tuleb rahulikult kasutada ja enne pildistamist hetk mõelda.

Seevastu lilleõiekujuline valgusvarjuk on objektiivi korpusest kiire liigutusega välja tõmmatav. Ja õige ka – kui varjukit tarvis läheb, siis peab see olema KOHE võtta, mitte leitav pika sumadanis sobramise peale (kui vajalik vidin sootuks koju pole jäänud).

15mm fookuskaugusega objektiiv koosneb kaheksast kuueks grupiks koondatud läätsest.

Arvestades suurt vaatenurka on üsna arusaadav, et optilises skeemis leiduvad nii asfääriliseks lihvitud (AL) kui ka eriti madala hajumisnäitajaga ED-klaasist valmistatud läätsed. Esiläätse vääristus on tavapärase „lihtsa” SMC asemel näpuga torkimisele ja lapiga nühkimisele oluliselt vastupidavam SP (Super Protective).

Teravustamiseks kasutatakse traditsioonilist keresisese mootoriga skeemi, kusjuures liigub kogu optikaplokk. Alati on võimalik ka käsitsi sekkuda (Quick Shift Focus System). Vähim teravustuskaugus on 18 cm, mistõttu objektiiv sobib suhteliselt hästi ka lähivõteteks. Avamehhanism on täisautomaatne ja koosneb seitsmest ümardatud lamellist. Avarõngas puudub, käsitsi ava seadmine on võimalik vaid kaamerakere vahendusel

Fotokvaliteet

Ülilühikeste fookuskauguste puhul on erinevad moonutused sisuliselt vältimatud – küsimus on pigem selles, kui hullusti need silma paistavad.

Vaatenurgast DA15/4 Limitedil puudu ei tule. Täisaval on märgatav kerge nurkade vinjeteerumine
(K20D, ISO200, f/4, 1/1000s)

Lainurga geomeetriline moonutus on siingi loomulikult olemas, kuid erinevalt näiteks paljudest sirgjooni keerukateks kõverateks painutavatest varioobjektiividest muudab DA15/4 need ühtlasteks kaarteks. See annab fotodele korrektsema ilme ning teeb vajaduse korral ka moonutuse korrigeerimise järeltöötlusel üpris lihtsaks.

Vinjeteerumine on hästi kontrollitud – vaid täisava juures võib kaadri nurki silmaga tumedamaiks hinnata.

Teravuse ja lahutusvõime osas pole DA15/4 Limitedile midagi ette heita. K20D MTF-programmi lemmikuks on vaieldamatult ava f/7.1, mille juures maastikufotolt tõepoolest pisidetailidki hästi välja joonistuvad.

Parima teravuse saavutab uus objektiiv ca. f/7.1 juures.
(K20D, ISO200, f/7.1, 1/400s)

Kromaatiline aberratsioon oma lillade varjudega jääb silma vaid mõnel eriti vastikutes oludes tehtud pildil (puuoksad valge pilves taeva taustal).

Väljatõmmatavat varjukit läheb vaatamata lühikesele fookuskaugusele (ja sellest tavapäraselt tulenevale vastuvalguse pelgusele) tarvis ootamatult harva. Jänesepüügiks tuleb ere valgusallikas sättida üsna täpselt kaadri nurka – keskmele lähemal või kaadrist välja jääv päike olulisi sisepeegeldusi ei tekita.

Kaadrisse sattunud (või jäetud) päike ei tähenda sugugi kohemaid rikutud pilti. Siin on valguskiired moodustunud veetolmust, objektiivi sisepeegeldused leiab aga üles vaid terane vaataja.
(K20D, ISO200, f/16, 1/25s)

DA15/4 Limited vs. DA14/2.8

Uue objektiivi lähimaks konkurendiks on Pentaxi enda 2004. aastast pärinev SMC DA14/2.8 ED IF.

Esmapilgul pole ju uustulnukal lootustki – millimeeter lühema fookuskaugusega objektiiv on terve avaarvu võrra valgusjõulisem ning tänu läätsede suurematele mõõtmetele peaks ka moonutuste korrigeerimine olema efektiivsem.

Pildistamise käigus kujunes mul siiski välja teistsugune arvamus. Fookuskauguse numbri vastu muidugi ei saa – DA14/2.8 vaateväli on suurem (90 kraadi vs. 86 kraadi). Täisavaga tehtud pilte uurides tekib aga tasapisi mõte, et DA14/2.8 puhul peaks f/4 suurema ava kasutamist alati väga tõsiselt kaaluma, kuna kujutis muutub täisava läheduses oluliselt pehmemaks ja vinjeteeruminegi suureneb märgatavalt.

Ava f/4 juures võiks tulemusi luubiga uurimata kaks optikat enam-vähem võrdseiks lugeda, kuid kaadri nurkade geomeetria on Limitedil siiski veidi paremini korrigeeritud. Suure esiläätsega objektiiv on külg- ja vastuvalgusele tundlikum ning vajab päikeselisel päeval kindlasti varjuki lisamist.

Lisaks pilditulemusele räägib DA15/4 Limitedi kasuks kompaktsus – isegi kui seda päev otsa kaasas kanda (ja sellega mitte ühtegi pilti teha), ei vaata te end tigeda pilguga.

Kokkuvõtteks

Pentaxiomanikul, kes endale lainurk-fiksobjektiivi otsib, on nüüdsest valida „tavalise” 14 mm ja „limiteeritud” 15 mm optika vahel. Esimese eelisteks on veidi suurem vaatenurk ja f/2.8 ava.

Mõelge siiski hoolega, kas teil ikka on neid tegelikult tarvis. Kui vastus on ei või kahtlev, siis ei tea ma tegelikult ühtki head põhjust, mis peaks ostu DA14/2.8 poole kallutama. Noblesse oblique – ja DA15/4 Limited väärib tõesti Limited-sarja kuulumist.

Pentax DA15/4 Limited Photopointis
Pentax DA14/2.8 Photopointis

Pentax DA15mm f/4 ED AL Limited vs PENTAX DA 14mm F 2,8 ED IF
DA15mm/4 Limited DA14/2.8

Fookuskaugus 15mm
23mm (35mm ekv)
14 mm
21 mm (35 mm ekv)
Optiline valem 8 elementi 6 grupis 12 elementi 11 grupis
Vaatenurk 86 kraadi 90 kraadi
Avade valik f/4…f/22
f/2.8…f/22
Ava lamellide arv 7 6
Varjuk
sisse ehitatud lisatav PH-RBH77
Mõõtmed. 63 x 39.5 mm 83.5 x 69 mm
Filtrikeere 49 mm 77 mm
Kaal 212 grammi 420 grammi
Hind Photopointis (27.04.09) 9990 krooni 9990 krooni

Ülevaade on algselt ilmunud Photopointi Ajaveebis 02.05.08