Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 14. juuli 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Avasta detailide maailm M.Zuiko Digital ED 30mm f/3.5 makroobjektiiviga :: Digitest

Avasta detailide maailm M.Zuiko Digital ED 30mm f/3.5 makroobjektiiviga
Maris
  • Avaldatud 9. märts 2017

Olympus tõi hiljuti poelettidele M.Zuiko Digital ED 30mm f/3.5 Macro makroobjektiivi, mille kõige erilisem omadus on 1,25× maksimaalne suurendus, mis on võimsam kui teistel makroobjektiividel. Üks Micro Four Thirds makroobjektiiv oli juba Olympuse objektiivide tooterivis olemas, aga ju nad arvasid, et võiks teha natuke teise perspektiiviga kerge ja taskukohasema objektiivi ka.

 

TÄHTSAMAD TEHNILISED ANDMED

Objektiivi bajonett Micro Four Thirds
Fookuskaugus 30 mm
35 mm ekvivalendina 60 mm
Maksimaalne suurendus 1,25×
Maksimaalne ava f/3.5
Minimaalne ava f/22
Teravustamismootor MSC (Movie/Still Compatible) mootor
Pildistabilisaator Puudub
Lähim teravustamiskaugus 9,5 cm
Diafragma labade arv 7
Filtrikeere 46 mm
Mõõtmed ø 46 × 57 mm
Kaal 128 g


 

REAALSES KASUTUSES

Erinevalt teistest makroobjektiividest, millel on tavapäraselt suurendus 1:1, on M.Zuiko Digital ED 30mm f/3.5 Macro objektiivi maksimaalne suurendus 1,25× (või 35mm ekvivalendina 2,5×). Lähim teravustamiskaugus on 9,5 cm ning võttes arvesse objektiivi enda pikkust, on lähim töökaugus umbes 1,4 cm. Sellega saab tõepoolest väga-väga lähedalt pildistada ja see on ideaalne väga väikeste asjade jäädvustamiseks. Pildistamisel võid objektiivi põhimõtteliselt vastu maapinda toetada ja ikka saad rohukõrred fookusesse. Arvestama peab aga, et kui nii lähedalt pildistad, siis on teravussügavus imepisike fotol ja seda nii f/3.5 kui ka kinnisema ava juures. Seega oleneb küll sellest, mida pildistad, aga enamasti tasub pisut kaugemal olla pildistatavast objektist, siis on tulemus suurepärane.

Säriaeg 1/200 sek | Ava f/3,5 | Tundlikkus ISO 200. Kasutatud Focus Stackingut

Säriaeg 1/60 sek | Ava f/3,5 | Tundlikkus ISO 1000

30 mm makroobjektiiv on suuremalt jaolt tehtud plastikust ja seetõttu on see väga kerge – ainult 128 grammi! Mugav kaasas kanda, mugav käes hoida – ei tee kaamerat raskeks. Olympuse 30 mm macro objektiiv on väga minimalistliku disainiga – objektiivi küljel pole ühtegi nuppu, ainus liikuv asi on avarõngas, mille pööramine on väga sujuv.

Objektiiv on väga vaikne teravustamisel. Selles on kasutatud MCS (Movie & Stills Compatible) autofookussüsteemi, mis tagab kiire ja vaikse teravustamise nii pilte tehes kui filmides. Filmimisel on eriti oluline, et videole ei jääks teravustamise heli peale ning pildistades on ka mugav kui ei kuule teravustamismootori saagimist. Eriti makroobjektiivi puhul, millega näiteks putukaid pildistades, nad heli peale ära lendaks. Muidugi arvestades kui lähedal sa selle objektiiviga pildistades pead olema, lendab enamus putukaid ilmselt nagunii ära.

Olympuse 30 mm objektiivi teravustamine on väga täpne ja makroobjektiivi kohta on teravustamine üsna kiire ka. Pildistades lähedalt, on see on väga kiire, ent kui teravustad mitme meetri kaugusele (nt pildistad tänavat, metsa vms), siis on teravustamine pisut aeglasem, ent siiski normaalse kiirusega.

Ilmastikukindel Olympuse 30 mm makroobjektiiv ei ole, mis on päris suur miinus, sest kui looduses pildistad, võiks ikkagi olla niiskuskindel. Samas kui soovid ilmastikukindlat objektiivi, on Olympusel olemas veel üks makroobjektiiv – M.Zuiko Digital ED 60mm f/2.8 Macro.

Stabilisaatorit 30 mm makroobjektiivil pole, ent kui keerad selle ette kaamerale, millel on olemas pildistabilisaator, pole sellest probleemi.

M.Zuiko Digital ED 30mm f/3.5 Macro objektiiv laseb kasutada Focus Stacking ja Focus Bracketing režiimi. See on kaamerasisene ja aktiveerida saad need menüüst. Focus Stacking teeb korraga mitu pilti nihutades samal ajal natuke fookuspunkti ja paneb need seejärel kokku üheks fotoks, sedasi saad teravama esiplaanil oleva objekti ja säilitad samal ajal mõnusa uduse tausta.

Säriaeg 1/200 sek | Ava f/3,5 | Tundlikkus ISO 200. Focus Stacking väljalülitatud.

Säriaeg 1/200 sek | Ava f/3,5 | Tundlikkus ISO 200. Focus Stacking sisselülitatud.

 

PILDIKVALITEET

Olympuse 30 mm makroobjektiiv on väga terav. Äärealadel esineb õigepisut pehmemaid kohti, aga need ei häiri silma. Objektiivil on ZERO-vääristus, mis vähendab sisepeegelduste teket ja varikujutiste ilmumist fotole. Selle ehituses on kasutatud ühte asfäärilist elementi, ühte DSA (Dual Super Aspherical) ja EDA (Extra-Low Dispersion Aspherical) elementi, et vähendada kromaatilist aberratsiooni ja tõsta pildikvaliteeti ja teravust. Vastu valgust pildistades on pildikvaliteet tõesti hea ja valguslaike fotole ei teki. Küll aga on kromaatilise aberratsiooniga sel objektiivil probleeme. Roosasid äärealasid esineb vastu valgust pildistades väga tugevalt ja väga palju. Seega kui pildistad tihti vastu päikest või muidu kontrastse valgusega, ei ole see objektiiv kõige parem valik, kui aga vastu valgust ei pildista nii palju, saad sellest mööda vaadata.

100% suurendus. Kromaatilist aberratsiooni esineb kahjuks väga palju ja see paistis silma enamvähem igal pildil, kus kontrastsed äärealad olid.

Vinjeteerumist esineb küll lahtise avaga pildistades, aga see on on üsna minimaalne ja ei sega. Kõige lahtisema ava juures f/3.5 on vinjett kõige tugevam. Ava f/5.0 juures on see juba vaevumärgatav ning f/5.6 on täitsa puhas.

Näidisfotod vinjeti esinemisest

Säriaeg 1/2000 sek | Ava f/3,5 | Tundlikkus ISO 640

Säriaeg 1/100 sek | Ava f/3,5 | Tundlikkus ISO 200. Kasutatud Focus Stackingut

Säriaeg 1/160 sek | Ava f/3,5 | Tundlikkus ISO 2000

 

KOKKUVÕTE

M.Zuiko Digital ED 30mm f/3.5 Macro on päris huvitav objektiiv. Tänu 1,25× suurendusele saad nii lähedale minna kõigele. Saad sukelduda makromaailma ja näha tavapäraseid asju uue pilguga. Enne selle objektiivi testimist ei olnud mul õrna aimugi kui erinevad on puutüvedel samblikud või et ka värvipliiatsitel on nii totaalselt erinev puidumuster. Olympus 30 mm makroobjektiivi plussiks on kompaktsus ja kerge kaal, ning kuna selle vaatenurk on parajalt mõnus, et ka niisama elu-olu pildistada, ongi selle kaasaskandmine igati mugav.

+ 1,25× suurendus
+ Kompaktne ja kerge
+ Hind
– Ei ole ilmastikukindel
– Kromaatiline aberratsioon

 

NÄIDISFOTOD

• M.Zuiko Digital ED 30mm f/3.5 Macro objektiiv Photopointis veebikaubamajas »

Ülevaade numbrites

Pildikvaliteet
8
Koostekvaliteet
9
Kasutamismugavus
9.5
Autofookus
8
Hinna ja kvaliteedi suhe
8.5
8.6

Avasta detailid!

Kaalult kerge ja hinnalt taskukohane ülivõimsa suurendusega objektiiv Micro Four Thirds hübrdiidkaamera omanikele. See objektiiv on Sulle kui soovid avastada makrofotograafia võrratu maailma.