Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 17. sept. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Olympus hübriidkaamerate lipulaev OM-D E-M1 Mark II :: Digitest

Olympus hübriidkaamerate lipulaev OM-D E-M1 Mark II
Maris
  • Avaldatud 8. märts 2017

2016.aasta lõpus tõi Olympus turule OM-D E-M1 Mark II hübriidkaamera. Kas head asja saab veel paremaks teha? Ilmselt saab küll: võrreldes eelkäijaga on uuel mudelil rohkem fookuspunkte, kiirem sarivõte, lisandunud üks mälukaardipesa ja veel üht-teist. Ilmastikukindel kere, võimas stabilisaator, kerge kaal ja suurepärane pildikvaliteet teevad sellest ihaldusväärse kaamera.

 

TÄHTSAMAD TEHNILISED ANDMED

Efektiivseid megapiksleid 20,4
Sensor 17,3 × 13,0 mm
Four Thirds Live MOS
Kaamera bajonett Micro Four Thirds
Pilditöötlusprotsessor TruePic VIII
Sensori tundlikkuse ulatus ISO 200–6400
Laiendatav ISO 64–25 600
Stabilisaator Sensori nihutusel põhinev
5-teljeline
Teravustamispunkte 121
Säriajad 1/8000 – 60 sek
Video lahutusvõime  4K cin 4096 × 2160 24p
Salvestusmeedium SD, SDHC, SDHC, SDXC
2 mälukaardipesa
Mõõtmed 90,9 × 134,1 × 68,9 mm
Kaal 498 g (kere)
574 g (koos aku ja mälukaardiga)

 

REAALSES KASUTUSES

Esimene üllatav asi Olympuse E-M1 Mark II kaamera juures oli päästikunupu tundlikkus. Pooleldi päästiku allavajutamine, mis üldiselt ainult teravustab, teeb sel kaameral juba pildi. Vähemalt senikaua kuni harjud väga õrnalt seda vajutama. Seega alguses tegin päris tihti kogemata pildi kui eesmärgiks oli vaid menüüst pildistamisrežiimi tagasitulemine või soovitud koha teravustamine. Paari päevaga harjusin ära ja edaspidi seda ei juhtunud.

Teravustamine on Olympus OM-D E-M1 Mark II kaameral väga kiire. Muidugi teravustamise kiirus oleneb palju ka objektiivist, mis parasjagu kaamera ees. Ülimugav, et kaamera menüüs saad valida, kas soovid manuaalset või autofookust või mõlemat korraga (S-AF + MF). Kogu testiperioodi kasutasin viimast varianti, mis lasi vajadusel vabalt avarõngast keerata kui mõnel üksikul juhul kaamera ei taibanud, mida ma fookusesse tahtsin saada. Teravustamispunkte on Olympus OM-D E-M1 Mark II hübriidkaameral 121 (Esimesel E-M1 mudelil oli neid 81). Kõik 121 punkti on risttüüpi ja kaamera valib ise, kas kasutab teravustamisel faasi- või kontrastituvastust.

Saab valida, kas kaamera teravustab ühte konkreetsesse punkti või 5- või 9-punktilist ala.

Puutetundlik ekraan teeb kaamera kasutamise mugavaks. Sobiva teravustamispunkti valimine on ekraanil õigesse kohta vajutades tunduvalt kiirem kui nooltega ühekaupa edasi liikumine. Samuti on mugav mälukaardile salvestatud pilte edasi-tagasi kerides vaadata ja ka WiFi sisselülitamiseks ei pea menüüs midagi eraldi otsima, vaid selle saab sisse lülitada ekraanil “WiFi” kirja puudutades.

Pildistamisparameetrite muutmiseks on kaks valikuketast, mille asukoht esialgu kuidagi ebamugav tundus. Kui pildistada läbi pildiotsija vaadates, siis ma ei vaata, kus sõrmed on ja muudan asju tunde järgi ning sõrmede alla need valikukettad eriti mugavalt ei jää. Muidugi see on minu subjektiivne arvamus. Umbes nädalaga harjusin nendega ära ja pärast enam probleeme ei tekkinud.

Mis mulle väga meeldib selle kaamera puhul, on, et ka avaprioriteedi režiimiga pildistades saab muuta säriaega, (samal ajal väike diagramm näitab särikompensatsiooni muutumist). Muidugi võid kasutada koguaeg manuaalrežiimi, aga muutuvas valguses on päris hea kui kaamera mõtleb ise säriajale ja kui ka juhtub, et kaamera veidi mööda paneb oma arvutustega, saad ise kiirelt sättida seda, ilma, et peaksid vahetama pildistamisrežiimi.

Säriaeg 1/6400 sek | Ava f/4 | Tundlikkus ISO 200

Säriaeg 1/800 sek | Ava f/4 | Tundlikkus ISO 200

Üks huvitav asi Olympus OM-D E-M1 Mark II kaameral on funktsioon Focus stacking, mis töötab valitud objektiividega (M.Zuiko Digital ED 60mm f/2.8 Macro, 12-40mm f/2.8 PRO, 40-150mm f/2.8 PRO, 30mm f/3.5 Macro, 7-14mm f/2.8 PRO, 8mm f/1.8 Fisheye PRO300mm f/4 IS PRO). Sellel režiimil teeb kaamera kuni kaheksa pilti nihutades õrnalt fookuspunkti ja seejärel paneb need pildid kokku üheks. Kasulik kui soovid pildistada võimalikult lahtise avaga, aga samas tahad, et teravussügavus lähedal oleval objektil oleks suurem.

Kaameral on ka täiesti vaikne pildistamisrežiim (Silent Shutter). Loodusfotograafile on väga kasulik kui kaamera ei tee üldse heli. Samuti on vaikne režiim hea kui soovid pildistada näiteks teatrietendusel või muus olukorras, kus kaamera heli segaks pildi tegemist.

Olympus E-M1 Mark II-l on elektrooniline pildiotsija. Kui oled seni kasutanud optilise pildiotsijaga kaamerat, on natuke harjumatu ja samas väga mugav, et vaadates läbi pildiotsija ja muutes parameetreid, kuvab kaamera pildiotsijasse kogu info, mis muidu oleks nähtav ainult ekraanil.

Sama info on nähtav nii ekraanil kui läbi elektroonilise pildiotsija vaadates.

Kui võrrelda Olympus OM-D E-M1 Mark II hübriidkaamerat veel eelmise mudeliga, siis uuel versioonil on kiirem sarivõte. E-M1 Mark II protsessor TruePic VIII on 3,5 korda kiirem eelmisest mudelist. Sarivõtte kiirus on 15 pilti sekundis ja elektroonilise katikuga saad pildistada kuni 60 kaadrit sekundis. Lisaks on E-M1 Mark II-l kaks mälukaardipesa. Saad ise valida, kas kaamera salvestab ühele või mõlemale korraga. E-M1 Mark II-l on USB 3.0 ühendus ja laadida saad seda USB-C kaabliga. Kaalult on Mark II 77 grammi raskem, ent ka aku ja mälukaardiga jääb kaamerakere kaal alla 600 g, mis on profikaamera kohta üsna kerge.
Ka pikslite arv on EM-1 Mark II kaameral suurem kui esimesel mudelil, mis on oluline kui teed eriti suuri väljatrükke, muul juhul ei oma pikslid nii palju tähtsust. E-M1 Mark II aku on 37% suurem kui esimesel versioonil. Aku kestvus on väga hea, CIPA testide järgi saab ühe laadimiskorraga teha 440 pilti. Reaalses kasutuses oli mul tehtud juba 600 pilti kui aku oli veel pooltäis. Kui ei kasuta palju ekraani ja ei vaata pidevalt läbi pilte, mis oled juba teinud, püsib aku kauem täis.

 

PILDIKVALITEET

Dünaamiline ulatus on Olympus OM-D E-M1 Mark II kaameral silmapaistev. Kui pildistad keskpäevase päiksega vastu valgust, siis on fotod küllaltki detailsed. Rääkimata hea valgusega tehtud piltidest.

Säriaeg 1/8000 sek | Ava f/4 | Tundlikkus ISO 200. Heleda-tumeda kontrast on suur, ent taustal on väga minimaalselt ärapõlenud kohti ning ka tumedatel osadel on detailid näha.

Säriaeg 1/400 sek | Ava f/22 | Tundlikkus ISO 640

Olympus E-M1 Mark II kaamera ISO ulatus on 200–25 600. Saab ka kasutada madalamat ISO 64, aga selle peab manuaalselt valima (auto ISO algab 200’st).

Umbes ISO 4000 juures on müra juba väga häiriv ja kõige kõrgema valgustundlikkuse juures ei ole värvid enam loomulikud, vaid lähevad natuke hallikamaks-sinakamaks.

Säriaeg 1/40 sek | Ava f/4 | Tundlikkus ISO 640

Säriaeg 1/125 sek | Ava f/4 | Tundlikkus ISO 2000

 

WiFi

Olympus OM-D E-M1 Mark II kaameral on sisseehitatud WiFi. Esmakordsel ühendamisel tuleb telefoni laadida OLYMPUS Image Share rakendus. Seejärel avad selle ja skänneerid QR-koodi, mis ilmub kaamera ekraanile pärast vasakul ülal nurgas „WiFi“ peale vajutamist ja ongi ühendatud.

Mobiili saad kasutada näiteks distantspäästikuna või piltide telefoni laadimiseks. Telefoni ekraanilt saad muuta pildistamisrežiime ja valida teravustamispunkti, seejuures teravustamine toimub väga kiirelt, kõik samamoodi nagu kaameras. Live Bulb režiim laseb reaalajas näha telefoni ekraanil valguse kogumist, ehksiis näed pikema säriajaga pilti tehes täpselt, milline see tuleb ja saad õigel hetkel sõrme “päästikunupult” ära võtta.

 

KOKKUVÕTE

Olympus OM-D E-M1 Mark II on suurepärane kaamera inimesele, kes hindab kvaliteeti. 5-suunaline stabilisaator võimaldab kasutada käest pildistades uskumatuid säriaegu. Magneesiumsulamist korpusel on niiskuskindlad tihendid, mis lasevad ka rasketes ilmastikuoludes pildistada. See on eriti kasulik Eesti kliimas pildistades, sest pool aastast on meil jahe ja sademeterohke. Dünaamiline ulatus on väga hea. Ereda valgusega pildistades võid kindel olla, et pildid tulevad detailirikkad ja värvid loomulikud. Väga kõrge valgustundlikkusega pildistades võiks kvaliteet pisut parem olla, samas, tänu võimsale stabilisaatorile saad kasutada madalamaid ISO väärtusi.

+ Pildikvaliteet
+ Võimas stabilisaator
+ Ilmastikukindlus
– Hind

 

NÄIDISFOTOD

 

• Olympus OM-D E-M1 II hübriidkaamerad Photopointi veebikaubamajas »

Ülevaade numbrites

Pildikvaliteet
9.5
Käsitlemismugavus ja ergonoomika
9.5
Autofookuse töö
9.5
Funktsionaalsus
9.5
Pildiotsija & ekraan (kasutusmugavus)
10
Hind vs kvaliteet, funktsionaalsus ja kasutusmugavus
9
9.5

Tippklassi hübriidkaamera

Olympus OM-D E-M1 II on korralik tööloom, mille ilmastikukindlate tihenditega magneesiumsulamist kere kasutades ei pea muretsema, kas õues on jahe ja sajab. Võimas 5-stopine stabilisaator võimaldab kaameraga pildistada ka väga hämaras selliste säriaegadega, millest teised kaamerakasutajad võivad ainult und näha. Kaamera dünaamiline ulatus on muljetavaldav, fotod on detailsed ja ilusate värvidega.