Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 10. sept. 2024

Rulli end üles

Üles

1 kommentaar

Sony a7 II hübriidkaamera :: Digitest

Sony a7 II hübriidkaamera
Toomas Ili

24,3 megapiksline (täiskaader EXMOR CMOS) sensor koos BIONZ X pildiprotsessoriga, hübriidne autofookus, 5-teljeline kaamerasisene pildistabilisaator, 3” kallutatav ekraan, elektrooniline pildiotsija, WiFi ühendus, puhas HDMI väljund ja 50 Mbps XAVC S koodek videosalvestuseks – pole just paha loetelu nii pisikese kere kohta! Kui siia lisada kõik muud toredad viled ja kellad, mida Sony a7 II hübriidkaamera endas peidab, teeb see silmad ette paljudele konkurentidele samas hinnaklassis.

DSC06479

Esmapilgul tundub Sony a7 II väljast identne teiste a7 perekonna liikmetega. Lähemal vaatlusel ilmneb, et a7 II-l on hoopis teise kujuga käepide. Arvestades kere väiksust on pikemalt väljaulatuv käepide väga hea edasiarendus ja aitab aparaati kindlamini peos hoida. Kaamera sisse/väljalülitusnupp ühes päästikuga on nüüd sellesama käepideme kohale liigutatud.

a71

Tundub kaamerat käes hoides loogilisem küll, samas päästiku alla, uue käepideme külge viidud säri muutmise ketas oli jällegi seletamatult harjumatu koha peal. Esimestel kasutuskordadel ei tahtnud nimetissõrm pimesi seda kuidagi üles leida. Eks ta harjumise asi ole.

a73

Nuppude seesugune ümberpaigutamine jättis veidi kaamerapealset pinda vabaks ning nüüd on ühe asemel kaks kasutaja poolt seadistatavat otseteenuppu kohe päästiku juures olemas.

Muutused kaamera tagaküljel on marginaalsed.

 

Sony a7 II reaalses kasutuses

Selle fotoka kõlavaim müügiargument on kahtlemata 5-teljeline keresisene pildistabilisaator, mis töötab nii pildistamisel kui filmimisel.

a72

Teisisõnu tähendab see seda, et ka ilma stabilisaatorita objektiividega on võimalik selle kaameraga tavalisest paar astet aeglasematel säritustel käest nõelteravaid pilte teha. Abiks näiteks neile, kel vaja tihti nadides valgusoludes pilti teha ning statiivi kasutamine põhjusel või teisel kõne alla ei tule.

DSC06480

Tõsi, “täie raha eest” töötab keresisene stabikas nende torudega, mis kerele vajalikku infot – näiteks objektiivi fookuskaugus või pildistatava objekti kaugus – edastavad. Vanemate objektiividega pildistades saab see-eest kaamerale ise fookuskauguse sisestada, et liikuv sensor olukorrale vastavalt käituks.

Allolev prooviklõps on tehtud käest 200mm pealt, säriajaga 1/10s. Sellest järgmine pilt on 100% väljalõige samast kaadrist. Täitsa töötab.

tele_1
tele_2

Kuigi ülalräägitu kehtib ka videovõttel, ei maksa siin kohe šampust välja valada. Jah, käest filmides ja kaamerat mitte üleliia agaralt ühelt objektilt teisele tõmmates saab väga häid ja kena, stabiilse pildiga kaadreid. Samas, kui olukord nõuab kiiremat reageerimist ehk kaamera liigutamist, on pildis selgelt näha kuidas stabilisaator veidi “pildist maha jääb”, st. videosse jääb stabika tööle iseloomulik jõnks. Kui pildistamise juures ei ole sellest lugu, siis videos asi just kena ei paista, eriti kui seesuguseid jõnkse ühte klippi palju satub.

Sony a7 II videoosakonna tehnilised näitajad on paljulubavad – 50 Mbps XAVC S koodek ning S-Log 2 võimalus teeksid temast justkui kõrgema liiga mängija. Kahjuks ei küündi a7 II videokvaliteet “noorema venna” Sony a7s-i tasemele. “Vanad head” aliasing ja moiré on paraku mõlemad  esindatud. Kui need silma ei riiva või neid märgata ei oska, on pilt muidugi maasikas. Filmimisel tuleks vaid hoiduda kaameraga liigsest rapsimisest, sest rolling shutterist tingitud “tarretiseefekt” on kiire kauneid kaadreid rikkuma. Probleem, mis kahjuks kummitab kõiki Sony a7 sarja keresid.

DSC06484

Kuigi a7 II-l on kirjade järgi eelkäijaga võrreldes 30% kiirem autofookus, ei ole see kaamera siiski kiirelt ja etteaimamatult liikuvate objektide jäädvustamiseks parim valik. Näiteks mänguhoos ringisiblivate laste seeriast jäi kettale alles suhteliselt väike protsent teravaid kaadreid. Autofookuse täpsusele ei ole samas midagi ette heita – rahulikult liikuvate või seisvate motiivide puhul oli teravus alati täpselt õiges kohas.

 

DSC06483

Veidi häiris ka see, et piltide kaamerast vaatamisel 100% peale ülessuurendamine on endiselt aeglane nagu paljudel vanematel Sony fotokatel, mida proovinud olen. Ei saa öelda, et seepärast mõni asi tegemata jääb, kuid kui pildistamine on ajakriitiline, muutuvad sellised pisiasjad lihtsalt tüütuks.

Tänu sisseehitatud WiFile on Sony a7 II-e võimalik juhtida ka üle nutiseadme. Samuti saab erinevatesse seadmetesse otse kaamerast pilte või videoklippe lähetada. Pisikese raha eest on võimalik kaamerasse töö mugavamaks muutmiseks tirida  tarvilikke äppe, nii on näiteks olemas väga eeskujulik time lapse-i rakendus, mis lisaks õige intervalli hoidmisele tehtud kaadritest kaamera sees ka videofaili valmis toodab.

 

DSC06478

Sony ei anna endiselt a7 seeria kaameratega kaasa üht elementaarsemat tarvikut – akulaadijat. Seega, kui just seda ostu eraldi ei tee, käib aku laadimine USB kaabliga läbi kaamera. Muidu nii pädeva kaamera juures tundub see lihtsalt jabur.

 

DSC06496

 

 

Keerame tundlikkust juurde

Selge on see, et Sony a7s-i tasemel müravabasid kaadreid ei ole topelt piksliarvuga sensorilt mõtet oodata. Aga kõige halvem see tulemus ka ei olnud. ISO 12800 ja 25600 kasutamisel tuleb lihtsalt arvestada, et väga ilusaid suuri trükke neist ilmselt ei tee. Kui seda müra sealt ka tarkvara abil vähemaks saab, kaob (ja on suurel määral juba nagunii kadunud) ka vajalik detail.

Allolevad pisipildid on suuremaks klikatavad.

isosuur

iso100

iso200

iso400

iso800

iso1600

iso3200

iso6400

iso12800

iso25600

 

Sony a7 II näidisfotod

_DSC040055mm, f/1.8, 1/25s

_DSC028655mm, f/1.8, 1/250s

_DSC031055mm, f/1.8, 1/125s

_DSC035255mm, f/1.8, 1/50s

_DSC035755mm, f/2.8, 1/50s

_DSC0393200mm, f/4, 1/25s

_DSC036655mm, f/1.8, 1/200s

 

Plussid ja miinused

DSC06494

+ 5-teljeline kaamerasisene pildistabilisaator
+ superhea digitaalne pildiotsija
+ eeskujuliku detaili ja värviedastusega 24 megapikslised RAW failid
+ stiilne ja kompaktne kere
+ peaking ja zebra funktsioonid videovõttel
+ 50 Mbps XAVC S videokoodek koos S-Log 2 võimalusega
+ puhas HDMI väljund

– akulaadija puudumine kaamerakomplektist
– ikka veel pisut aeglane jälgiv autofookus
– videovõtte alustamise nupp endiselt tõsiselt halva ja ebamugava koha peal
– tehtud piltide sissesuuminime kaameras aeglane
– hoomatav aliasing ja moiré videovõttel

 

Kokkuvõte

DSC06477

Sony on taaskord ühe väga korraliku pildimasinaga maha saanud. Tõsi, tegu ei ole just parima valikuga näiteks spordi või eluslooduse pildistajale – siin jääb a7 II-e jälgiv autofookus veidi aeglaseks. Samuti tasuks pigem a7s-i poole kiigata, kui kaamera ostetakse peamiselt videotöödeks. Võib-olla väikese liialdusega, aga põhimõtteliselt kõigi muude (foto)tööde jaoks on Sony a7 II väga aus valik.

Tasub vaid silmas pidada, et koos kaamerakomplektiga on tark soetada ka eraldi akulaadija ning paar varuakut, sest Sony akud istuvad laadijas kaua ning need kered juba oskavad akusid kiirelt tühjaks imeda!