Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 4. okt. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Gitzo Explorer GT2541EX – statiivigurmaanide magustoit :: Digitest

Gitzo Explorer GT2541EX – statiivigurmaanide magustoit
Urmas Tartes

Möödunud sügisel saabus aeg mind üle 10 aasta ausalt teeninud Manfrotto 055 Pro statiiv lihtsamale tööle suunata. Uueks statiiviks sai Gitzo Explorer GT2541EX – neljalüliliste jalgadega süsinikkiust kolmjalg. Tänaseks olen seda kolmjalga saanud juba erinevates olukordades kasutada ja oskan tema omadusi analüüsida.

Et täpne olla, siis Explorer seerias on ka kolmelüliliste jalgadega variant, mille maksimumkõrgus on küll 6 cm suurem, kuid kokku panduna on see tervelt 10 cm pikem. Minu eelistus oli kompaktsus kaasavõtmisel ja seetõttu valisin neljalüliliste jalgadega variandi. Muus osas neil vahet pole.

 

Kerge ja „soe“

Kaks Gitzo Explorer kolmjala head omadust ilmnevad juba kätte võtmisel. Esiteks kaalub süsinikkiud alumiiniumist vähem. Gitzo Exploreri kaal on kõigest 1,84 kg. Minul lisandub sellele veel 0,65 kg ehk vana hea Manfrotto kuulpea 468MGRC2.

Looduses matkamisel on väiksem kaal alati eeliseks. Teiseks juhib süsinikkiud halvemini soojust ehk talvekülmas saab statiivi isegi paljakäsi puudutada. Mugavam on talvel muidugi kinnastega toimetada.

gitzo-GT2541EX-explorer-statiiv-1
gitzo-GT2541EX-explorer-statiiv-2

 

Fikseerimisvabadus ja jäikus

gitzo-GT2541EX-explorer-statiiv-6

Gitzo kolmjala teeb eriliseks asjaolu, et mitte ühelgi liigendil ei ole kindlalt ette antud seadenurki.

Jalgu saab vahemikus 0-90º fikseerida mistahes nurga alla. Keskposti kaldenurka saab valida lausa 180º ulatuses.

See vabadus on eriliselt mõnus looduses tegutsejale, sest enamasti tuleb kolmjalg seada ebatasasele pinnasele. Keskposti suur liikumisulatus võimaldab toetada ka maapinnale asetatud kaamerat.

 

gitzo-GT2541EX-explorer-statiiv-3
gitzo-GT2541EX-explorer-statiiv-55

141207ut008

 

Gitzo Explorer võimaldab toetada kaamerat ka maapinna läheduses.

141207ut017

 

Lehenööbikud kasvavad langenud lehe varrel.Canon EOS 5D Mark II, MP-E65mm f/2.8 1-5x Macro Photo, f/16, 6 s, ISO 800.

 

150209ut004

150209ut030

↑ Kuusevaiku kinni jäänud koibik. Canon EOS 5D Mark II, EF180mm f/3.5L Macro USM, f/16, 5 s, ISO 100.

 

Fikseeritud liigendid annavad kasutamises veel ühe olulise eelise. Paika seatud kolmjalg moodustab ühtse jäiga terviku, mis omakorda tähendab paremat stabiilsust. Saab julgelt pildistada ka kõrgele tõstetud keskpostiga. Vajadusel saab keskposti otsas asuva konksu külge asetada lisakaalu. Kokku lubab Gitzo statiivile asetada kuni 12 kg raskust.

Jalalülide pikkuse seadmiseks on statiivil keeratavad fiksaatorid. Kes on harjunud tavapäraste „klõpatsitega“, peab veidi kohanema. Aga kohanemine käib kiiresti, sest lahti-kinni keeramiseks piisab poolest pöördest. Suurema käega inimesed saavad kinnises asendis statiivil keerata lahti-kinni korraga kõik ühe jala kolme lüli.

Loodusfotograafi jaoks on oluline, et keeramine toimub vaikselt. See tähendab, et mistahes statiivi asendi muutmine ei tekita liigseid helisid.

 

Jalgade otsikutest

gitzo-GT2541EX-explorer-statiiv-7

Keeratavatel jalalülidel on ka üks väike kaudne puudus. Statiivi jalgade otsikud käivad jalgade külge kruviga. Kokku pandud statiivi jalalülisid lahti keerates võib kogemata lõdvaks keerata ka otsikud. Tasub endale sisse harjutada komme alati statiivi kokku pannes kergelt üle keerata ka otsikud. Siis ei teki ebameeldivaid üllatusi. Kindluse mõttes võib otsikute keerme vahele panna tilga kõige nõrgemat keermeliimi (näiteks Loctite 222) ja mured kaovad. Kõige nõrgemat keermeliimi soovitan selle pärast, et kui peaks tekkima soov jala otsikuid vahetada, siis saab ikka lahti keerata.

Kui millegi kallal norida, siis vaikimisi statiiviga kaasa pandud jalgade otsikud on välitingimustes „kõigest“ üle keskmise korralikud. Kuival ja kõval pinnasel toetavad nad hästi. Libedal jäisel pinnasel võivad nad aga paigalt nihkuda. Gitzo pakub siin mitmekesist valikut erinevate otsikute näol. Mulle endale meeldivad kõige rohkem sellised, millel saab kasutada kas naelotsikut või kummiotsikut. Naelad hoiavad kolmjala paigal ka jää peal, parketil tegutsemiseks saab kummiümbrise välja keerata. Ka on kummiümbrise läbimõõt omajagu suur, mis hoiab paremini pehmemasse pinnasesse vajumas.

Kui on vaja eriti suurt stabiilsust, on Gitzol pakkuda ka pikad maa sisse lükatavad piigid, mis kolmjala ka pehmemal pinnasel paigal hoiavad.

 

150212ut006

Lumes statiiv ei libise, kuid jäisel pinnal tegutsemiseks soovitan piigiga otsikuid.

 

Kokkuvõtteks

gitzo-GT2541EX-explorer-statiiv-8

Kokkuvõttes on Gitzo Explorer üks tõeliselt hea kolmjalg, mis rahuldab ka kõige nõudlikuma kasutaja vajadusi. Tõeline magustoit statiivigurmaanidele.