Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 24. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Samsung Galaxy A5 nutitelefon kui ahvatlev keskklassi tipp :: Digitest

Samsung Galaxy A5 nutitelefon kui ahvatlev keskklassi tipp
Erki Oras

Olles oma tormilised noorukiaastad edukalt seljataja jätnud, olen tänaseks jõudnud arusaamisele, et suurus pole siiski oluline. Pole oluline sõita kõige kiirema ja võimsama autoga, mängida Freecelli kõige moodsama ja võimsama arvutiga, omada kõige suuremat elamispinda või jahtlaeva jne jne. Märksa olulisemad on tõhusus, efektiivsus ning see, et oleks mõnus olla.

Ühineda selle ’kõige-kõige’ võidujooksuga võivad ainult rumalad või friigid. Õnneks või õnnetuseks ei kuulu ma ise sajaprotsendiliselt kumbagi eelmainitud gruppi. Küll aga sobib mulle hästi Apple’i tootefilosoofia, kus täiesti keskpäraste (või ehk isegi veidi madalalmate) tehniliste näitajatega riistvara konkureerib erinevate näitajate ning kasutajakogemuse poolest nutitelefonide täielike tippudega. Lisame siia tippklassi koostekvaliteedi ja disaini ning Apple’i edu polegi enam teab mis eriline saladus.

Samsung on teatavasti algusest peale kopeerinud Apple’i tooteid. Just nimelt tooteid aga mitte mõtteviisi. Samsung Galaxy A5 puhul tundub mulle, et Samsung on oma veast aru saanud ning on asunud kopeerima ka tooteideoloogiat. Samsung Galaxy A5 on esimene Samsungi nutitelefon, mida vähemalt minul oli mõnus kasutada või siis lihtsalt kättegi võtta.

 

 

Välimus

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-152

 

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-202

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-203

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-205

Õhuke ja elegantne. Kui telefoni nö fassaad on tüüpiliselt samsungilik, siis tagakülge katab mõnus sile, matt, kergelt kummise olemisega metall. Minu käes oleval versioonil siis valget värvi. Mõnus katsuda ja mitte eriti libe kasutada. Elegantsi lisab peenike lihvitud alumiiniumist serv , kuhu mahuvad pesad nii SIM- kui ka mälukaardi jaoks, sisslülitamisnupp ja klahvid heli reguleerimiseks, samuti ka pordid USB-kaabli ja kõrvaklappide jaoks.

Samsung Galaxy A5 näeb ühtlasi välja üks väiksemaid 5-tollise ekraaniga telefone, mida ma näinud olen. Tõtt-öelda olin enne tehniliste andmetega tutvumist isegi arvamusel, et tegu ongi vaid 4,7-tollise ekraaniga. Külgedelt on ekraan veetud peaaegu servadeni, mis on küll kena vaadata, aga samas vajab see kasutamisel teatavat harjumist..

Minu jaoks on Samsung Galaxy A5 mingis mõttes isegi fenomenaalne. Võrreldes teiste Samsungi telefonidega muidugi. Selles mõttes, et vastupidiselt teistele Samsungi mudelitele, jätab A5 lähemalt vaadates, veel parem kätte võttes, parema mulje kui kaugemalt või pildi pealt.

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-201

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-300

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-204

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-159

 

 

Tarkvara

Screenshot_2015-02-19-20-37-40
Screenshot_2015-02-19-20-43-34
Screenshot_2015-02-19-20-44-17
Screenshot_2015-02-19-20-46-15

 

Screenshot_2015-02-19-20-43-54

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-400

Taaskord põhjust Samsungi kiita, et on aja jooksul siiski õppust võtnud. Kui veel aastakene tagasi (varasemast ei maksa rääkidagi) olid Samsungi telefonid täis erinevat idamaiselt müstilist bloatware’i,  siis mida aeg edasi, seda märkamatuks selle kohalolek muutub.

Ilmselt on hardcore kasutajate kisa siiski ületanud tootja valuläve, et enamus Samsungi enda rakendustest on nüüd vaid vabatahtlikult allalaaditavad Samsungi enda rakendustepoest. Mõistagi kasutab Samsung juhust ja üritab erinevate funktsioonide kasutamise juures kasutajat oma rakendustepoodi suunata ja see on iseenesest mõistetav ja andestatav. Igatahes Samsungi enda TouchWiz sulandub üha enam märkamatult kokku androidiga ja see on iseenesest tore. Puhtam ja kuivem tunne igatahes.

Mõistagi on Samsungi rakendused ka selle telefoni juures tegevuses, aga vähemalt esialgu tunduvad need suhteliselt funktsionaalsed olevat nagu erinevad turvalahendused, võimalus pihuga üle ekraani libistades ekraanitõmmiseid teha, ülim akusäästurežiim ning muidugi mitmikakna võimalus. Viimane tundub mulle hoolimata 5-tollisest ekraanist suhtelisest ebapraktilisena.

Ainukese nö võõrtarkvarana ’laamendas’ ühel kolmest avaekraanist Flipboardi rakendus. Kuna aga ma ise seda rakendust pea igapäevaselt kasutan, siis erilist meelehärmi see mulle mõistagi ei pakkunud ja selle olemasolu läks Samsungile kirja pigem plussina.

Kui muidu teeniks Samsung seekord minu käest oma tarkvara eest täispunktid, siis miinuseks on muidugi androidi KitKat versioon. Mitte, et see väga vilets oleks, aga Lollipop oli väljas juba enne selle mudeli turuletulekut ning vaieldamatult on ’pulgakomm’ parem versioon kui ’šokolaad’.

Screenshot_2015-02-19-20-46-53

 

enamus Samsungi enda rakendustest on nüüd vaid vabatahtlikult allalaaditavad Samsungi enda rakendustepoest.

 

Kasutamine

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-154

Samsung on siin suhteliselt hästi tabanud täiusliku telefoni tuuma. See tähendab, et telefon peaks tegema, mida vaja, seda peaks olema mugav käsitseda ning muul ajal, kui seda vaja pole, peaks see jääma märkamatuks. Ehk on muidugi viga minu iPhone 6 Plus’is, kuid igatahes selle kõrval jäi Samsung Galaxy A5 püksitaskus suhteliselt märkamatuks. Samuti oli seda igati mugav kasutada ka ühe käega.

Kõik rakendused toimivad sujuvalt, erilist vau-efekti ei ole, aga pole ka mingeid lääge ega viivitusi. Kõik käib täpselt nii nagu peab. Muuhulgas võib kiidusõnu öelda ka telefoni heli kohta, mis on piisavalt vali ja eeskätt puhas.   Ometi on siin kaks teemat, millel tahaks lähemalt peatuda.

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-155

 

Kaamera

Screenshot_2015-02-19-20-52-23
Screenshot_2015-02-19-20-52-31
Screenshot_2015-02-19-20-55-27
Screenshot_2015-02-19-20-57-56

Huvitaval kombel sobis Galaxy A5 kaamera mulle paremini kui viimati testis olnud Samsung Galaxy Note 4 oma. Tõsi, ise kahtlustan ma, et viga oli selle konkreetse telefoni kaameras, mitte selle mudeli omas. Fotod on igatahes täiesti viisakad. Samsungi kohta see tähendab. Isegi värvidega pole enam nii ülepingutatud nagu varem. Selle väite tõestuseks valisin koguni välja ühe eriti hallides toonides pildi. Tõsi, fokusseerimisega kipub pisut kaua aega minevat.

Kaamera tarkvara juures pole Samsung muidugi suutnud südant kõvaks teha, vaid on maksnud lõivu ühe enam tuure koguvale endlitrendile. Nii on telefoni tagakaameral režiim, kus kaamera fikseerib kaamera ette sattunud näo, annab sellest piiksuga teada ning pildistab kahe sekundi pärast. Telefoni ekraanikaamera saab aga endlit tegema panna kaamera ees peopesaga vehkides.

 

20150215_163130 copy
20150219_153312

Tõsi on aga see, et ekraanikaamera endleid võiks soovitada vaid akuutse nägemispuudega inimestele. Pildid on lihtsalt ebareaalselt mudased. Näiteks panoraampilte on teha kerge ja meeldiv.

20150215_163236

 

 

Ekraani ja telefoni suurussuhe

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-153

Teisena tahaks rääkida probleemist, millega ma Galaxy A5 kasutamisel kokkupuutusin. Nagu ma juba eelpool mainisin, jätab A5 oma ekraani suuruse kohta väiksema mulje kui teised 5-tollise ekraaniga telefonid. Ekraani suhe terve esipaneeliga on 71%. See aga tekitas telefoni käsitlemisel teatavad ebameeldivusi kui telefoni hoida mitte servadest, vaid võtta kahe sõrme vahele.

Nii kippusid sõrmed pidevalt aktiveerima kas Tagasi-klahvi või aktiivsete rakenduste loetelu. Aja jooksul muutus see üpris häirivaks. Lisaks osutus telefoni sisselülitus nupp liiga tundlikuks ning aktiveeris taskus lakkamatult ekraani. Lihtsalt liiga sageli.

 

Kokkuvõtteks

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-158

Minu jaoks on Samsung Galaxy A5 esimene Samsungi telefon, mille kasutamist ma võiksin kaaluda. Siin pean paraku tunnistama, et Samsung Galaxy Alpha’t ma veel näppima pole sattunud.Ma pole küll põrmugi kindel, et oleksin selle eest nõus välja käima enda vaevaga teenitud eurosid, kuid näiteks töötelefonina oleks see igati aktsepteeritav. Kompaktne disain, tipptasemel koostekvaliteet ja piisavalt hea raudvara tagavad üle keskmise kasutuskogemuse.

Kui eri firmade ühte hinnaklassi kuuluvad nutifonid vms pakuvad suhteliselt sarnaseid võimalusi, siis Samsung Galaxy A5 pakub võrreldes teistega pisut rohkem ja seda just mitte niivõrd tehniliste omaduste, vaid selle kõrgema klassi kasutuskogemuse võrra, mida korralikud materjalid ja koostekvaliteet võimaldavad.

Kuigi telefoni kaamera pildid on üle keskmise, siis nö hardcore fotohuvilisele soovitaks siiski koguda veel veidi raha ja soetada endale veidi parem kaameraga telefon.

Põhiliseks miinuseks selle telefoni juures jäi minu jaoks see, et telefoni tuleb kasutamise ajal hoida servadest. Kuna telefon ise on üllatavalt õhuke ja jätab veidi hapra mulje, siis pidin selle kasutamisel olema üle keskmise ettevaatlik. Aja jooksul võib sellega muidugi ära harjuda, kuid samas võib see ka liiga kurnavaks kujuneda.

Minu jaoks algab telefon sellest tundest, kui ma selle kasutamiseks kätte võtan ja Samsung Galaxy A5 puhul on see tunne igatahes hea. Nii hea, et võin  seda telefoni südamerahuga ka teistele kasutamiseks soovitada. Tegu on ilmselt parima keskklassi telefoniga, mida minul on õnnestunud oma käes hoida.