Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 7. dets. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Sony a77 II :: Digitest

Sony a77 II
Toomas Ili

24,3 megapiksline Exmor APS HD CMOS sensor, kaamerasisene pildistabilisaator, poolläbipaistev fikseeritud peegel, 3-tolline kallutatav LCD ekraan, 12 k/s sarivõte, WiFi võimalus, pädev ja kiire autofookus videovõttel – need ja veel hunnik Sonyle omaseid väikeseid kellasid ja vilesid – ja ei olegi üldse paha diil nii umbes tuhande euro eest.
Välimuselt on Sony a77 II üks korralikult nuumatud põrsake. Seda on tunda ka kaamerat kätte võttes – raske ja hästi peos istuv kere äratab usaldust. Ühtlasi tasub kohe ära öelda, et niisama näpu otsas rippuva “jopetaskukaameraga” mis igal pool märkamatult kaasas käib, siin tegemist ei ole. Mitte, et Sony oma nö. profiklassi fotokat disainides seda üldse silmas pidanud oleks, aga tänapäeval, kui väga head pilti ja videot tegevad kaamerad järjest väiksemaks võlutakse, väärib see igaks juhuks äramärkimist.

22
Sony a77 II on poolläbipaistva ja fikseeritud peegliga kaamera, mis võrreldes näiteks sama tootja hübriidkaameratega annab tuntava eelise autofookuse kiiruses, asetades ta samasse kategooriasse “päris” peegelkaameratega. Poolläbipaistev peegel tähendab samas muidugi seda, et sensorile jõuab vähem valgust, ning kõrged tundlikkused on mürasemad. Kas Sony a77 II autofookus aga liikuvaid objekte läbi kuulipildujaliku sarivõtte ka teravana hoida suudab, on juba omaette teema.

 

DSC06386Sony DT 16-50mm f/2.8 SSM, 1/200s, f/2.8, ISO 100

 

Allolev pisipildiseeria salati lõikumisest küllaltki kontrastsetes valgusoludes andis 14-pildisest seeriast täpselt pooled nõelteravad pildid. Teisel poolel kaadritest oli fookus jõudnud ette- või tahapoole jooksu panna või olid nad lihtsalt üle kaadri ebamääraselt pehmed.

sariv6te

 

Tõsi, tegemist ei ole just teab mis kerge ülesandega misiganes kaamera jaoks. Lihtsamatel testidel, näiteks otse kaamera suunas jooksev laps, oli eksimise protsent väiksem. Küll esines natukene fookuse “saagimist” ka vähe liikuvaid objekte sarivõtte ja jätkuva teravustamise režiimil pildistades. Autofookuse kiirus ja uuestifokusseerimine on siiski timmitavad ning katse-eksituse meetodil saab veaprotsendi enda käe järgi ja konkreetseid vajadusi arvestades kindlasti väiksemaks sättida.

 

33

 

Võib-olla oli tegu konkreetse (demo)aparaadi probleemiga, aga kaamera tagaküljel asuv joystick  ei saanud tihti aru kuhu suunda ma teda parajasti muljusin, nii et näiteks menüüdes vasakule-paremale seigeldes tuli tehtud vajutusi sageli korrata.

 

DSC06427Sony DT 16-50mm f/2.8 SSM, 1/80s, f/2.8, ISO 200

 

 

Nagu juba ütlesin, on Sony a77 II puhul tegemist väga kiire sarivõttega kaameraga, kuid peale pikki kaadrivalanguid on päris tüütu puhvri tühjenemist ja piltide kaardilekirjutamist oodata. Ka kiire mälukaardiga võttis see üksjagu aega ning miskipärast meenusid kohe katsetused vanemate Sony “suurte fotokatega”. Muud operatsioonid, sh. piltide suumimine, on a77 II-l küll märgatavalt kiiremad.

 

DSC06445Sony DT 16-50mm f/2.8 SSM, 1/40s, f/2.8, ISO 800

 

Vähekontrastsetes oludes suutis a77 II üllatavalt kiiresti ja täpselt fokusseerida, vt. näiteks ülalolevat leivapilti. Siiski, pildikvaliteedist rääkides, nadide valgusolude sõber Sony a77 II ei ole. Allolev klõps on tehtud hämaras ruumis, tundlikkusel ISO 6400. Nagu suurelt pildilt näha, on peenem detail pildist kadunud ja asendunud värvimürase mudruga.

 

DSC06475Sony DT 16-50mm f/2.8 SSM, 1/40s, f/2.8, ISO 6400

 

Kelle jaoks kiire ja täpne autofookus videovõttel olulised, sobib see kaamera hästi. Peab ütlema, et proovitud Sonydest (ja neid ei ole vähe) käitus a77 II selles osakonnas kõige eeskujulikumalt. Valitud fookuspunkti all olevad objektid hoiti kenasti teravad, objekti kauguse muutumisel või asendumisel teisega reageeris kaamera kiirelt ja täpselt. Video kvaliteet iseenesest midagi märkimisväärset ei ole, kuid näiteks sama hinnaklassi Canoni peegliga võetud videost tundusid a77 II failid suts teravamad ja detailsemad.

 

DSC06470Sony DT 16-50mm f/2.8 SSM, 1/320s, f/2.8, ISO 100

 

Sony a77 II-l on olulisi eeliseid sama hinnaklassi traditsiooniliste peegelkaamerate ees, eriti videovõttel. Samas ei saa mööda vaadata ka eespool mainitud miinustest. Enne lõplikku ostuotsust soovitan kaamerat kindlasti poes oma käe ja silmaga proovida!