Olympus E-PL8 – võimekas igapäevakaamera :: Digitest
Olympus on hetkel turul väljas vaieldamatult ühtede ilusaimate kaameratega ning käesoleva ülevaate subjektiks on neist soodsaim, igapäevapildistajatele suunatud PEN Lite E-PL8. Tegu on ülikauni PEN-F mudeli väiksema sugulasega, mis pakub oma väikses kestas väga palju neile, kes soovivad paremat pildikvaliteeti ning funktsionaalsust kui kompaktkaamerad pakkuda suudavad. Tähtsaima omadusena toob E-PL8 loomulikult võimaluse vahetada objektiive.
Disain ning kasutusmugavus
Esmalt kaamerat karbist välja võttes jääb sellest hea mulje. Kuigi kallimad mudelid tunduvad käes koheselt tummisemad kui E-PL8, ei saa siiski öelda et see tekitaks vähimatki ebakindlust. Esiküljel on kõrgem nahkimitatsiooniga koht, kuhu sõrmed toetada ning tagaküljel on pöidla jaoks väga mugav koht tehtud, seega kaamera istub kätte ilusti ning ka suuremate kätega ei teki probleemi kaamera käsitlemisel.
Kuna kaamera on siiski suunatud igapäevapildistajatele ning algajatele fotohuvilistele, pole seda üle ujutatud erinevate valikuketaste ning nuppudega. Esikülg on kaetud nahka meenutava plastikuga ning üleval paremal ilutseb stiilse fondiga kuldne kiri “Olympus PEN”. Kaamera peal on režiimi valikuketas, kasutaja poolt seadistatav reguleerimisketas, loomulikult päästik ning veel ka sisse-välja lülitamiseks nupp. Kaamera tagaküljel aga on elementaarsete seadistuste muutmiseks, video tegemiseks ning ekraanil kuvatava info muutmise nupud. Seega kõik on lihtne ning loogiline. Plusspoolena saab välja tuua, et veidi vilunumad kasutajad saavad lisaks Fn nupule muuta ka teiste nuppude funktsionaalsust ning pikema kasutamise käigus kindlasti tekivad igaühel ka tähtsamad personaalsed funktsioonid, mida on mugavam kiiresti ühe nupuvajutusega ette manada.
Samuti aitab kompaktsust ning esteetilist välimust säilitada keresse integreeritud välgu puudumine. Kel seda tarvis, on eraldi välk komplektis kaasas.
Kaameramenüü sirvimine võib esmapilgul tunduda keeruline kuid kartma ei pea. Tegelikult on selle ülesehitus üpris loogiline ning kaamera erinevaid funktsioone hõlmavad valikuvõimalused on kenasti kategooriate järgi välja toodud. Samuti liikudes erinevate seadistuste vahel, hüppab ekraanil ette lühike seletus, mis aitab kui kasutaja ei ole fototerminitega tuttav.
Sellise elustiilikaamera puhul kaasneb ka väga palju enesepildistamist ning -filmimist. Selle lihtsustamiseks on võimalik ekraani pöörata enda poole. Ekraani asendi järgi tunneb kaamera ära, mida soovitakse teha ning lülitub ümber selfie-režiimile. Seejärel kuvab kaamera ekraanile päästikunupu ja särikompensatsiooni ning füüsilist päästikut ei pea vajutama, tehes enda kaadrisse saamise lihtsamaks. Siinkohal aga muutuvad asjad keeruliseks ning täiesti arusaamatuks. Kui enamasti liigub kaameratel selfie-režiimi tarvis ekraan üles, siis E-PL8 puhul see läheb alaossa. Sellel on kaks miinust: Esiteks, väga paljud blogijad ja vlogijad seavad kaamera tihti statiivile. Kui kaamera on statiivil, ei ole võimalik end ekraanilt näha, rääkimata selle puutetundlikkuse ära kasutamisest. Teiseks, kui statiivi pole, võiks ju kaamera paigutada lihtsalt ükskõik, millisele horisontaalsele pinnale, kuid taaskord – kui ekraan liigub alla, on see variant veel rohkem välistatud kui statiivi kasutamine. Mis loogika sellise lahenduse taga on, jääb arusaamatuks.
Üks põhjustest võib olla loomulikult kaamera üldine disain. Ekraanist ülespoole jääb veel ohtralt ruumi ning välgupesa ulatub tagaküljel kerest väljapoole koos ühendusega, kuhu läheb elektrooniline pildiotsija, mida saab juurde soetada. Ilmselgelt segab see ekraani ülespoole pööramist, kuid sellisel juhul võiks lihtsalt terve asja ümber disainida sest ekraani liigutamise mehhanism on samuti segadusttekitav. Esmalt peab ekraani liigutama alla, ning seejärel on võimalik see välja tõmmata. Kui turundada kaamerat elustiilikaamerana, võiksid selle eesmärgi jaoks ka elementaarsed omadused olemas olla ning seda veidrate ekraanihingedeta.
Tehnilised andmed
16,1-megapiksline Live MOS Micro Four Thirds pildisensor |
TruePic VII pildiprotsessor |
ISO tundlikkuse ulatus 200 – 25 600 |
Pildistabilisaator kuni 3,5-astet |
81 teravustamispunkti |
Sarivõte 8 kaadrit sekundis (kiire režiim) |
Video lahutusvõime [FullHD] 1920 × 1080 30p |
3-tolline TFT LCD pööratav ekraan 1 037 000 pildipunktiga |
Salvestusmeedia SD, SDHC, SDXC, SDXC (UHS-I) |
Wifi ühenduvus |
Mõõdud 68,3 × 117,1 × 38,4 mm |
Kaal koos aku ja mälukaardiga 374 g |
Pildistamine
Sisselülitamisaeg on väga lühike. Kui ees on 14-42mm f/3.5-5.6 EZ kit-objektiiv, siis sel juhul ohverdab valmisoleku aega just objektiiv ise ning pärast nupuvajutust saab pildistama asuda ca sekundi pärast. Kui ees on aga objektiiv, mis ei vaja enne elementide liigutamist pildistamisoleku saavutamiseks, on tegu ülimalt kiire süsteemiga.
Samuti võib jagada vaid kiidusõnu ka autofookusele. Heades valgusoludes leiab kaamera 81 teravustamispunktiga süsteem fookuse koheselt, ka kit-objektiiviga. Kui valgusolud on hämaramad, võib tekkida väike viivitus fookuse leidmisega kuid minul ei õnnestunud kordagi mööda teravustada. Autofookus jääb hätta vaid olukordades, kus on fookusesse tarvis saada objekt, mis on väiksem kui teravustamispunkt. Päris peegelkaamera täpsust ei tasugi oodata kuid ootaks sellise kaliibriga kaameralt veidi rohkem. Vaatamata sellele pisiasjale on tegu väga hea autofookussüsteemiga, mille peale võib loota pea igas olukorras.
Nagu Olympustel ikka, on ka sellel kaameral 3,5-astmeline stabilisaatorisüsteem sisseehitatud.
Tegu on siiski kaameraga, millega tehtud pilte peab olema võimalik ka kiiresti jagada. Selle jaoks on kaameral sisse ehitatud WiFi, millega on võimalik luua ühendus nutiseadmega, kuhu on alla tõmmatud rakendus nimega Olympus Image Share. Ühenduse loomiseks tuleb kaameras sisse lülitada WiFi, nutirakendusega skännida kaamera ekraanile kuvatav QR kood ning ühendus ongi loodud. Rakendus võimaldab kasutada nutiseadet päästikuna ning kuvab ekraanile ka reaalajas pildi. Seejärel kui pilt on tehtud või on soov enne pildistatud fotosid mälukaardilt kätte saada, on võimalik sirvida fotosid ning meeldivad nutiseadmesse alla tõmmata. Kolmanda funktsioonina võimaldab rakendus pilte ka töödelda. Filtrid on samad, mida on võimalik kaameras juba enne pildistamist valida kuid see-eest saab piltidele lisada kirja.
Pildikvaliteet
Võib kohe alustuseks ära öelda, et pildikvaliteet on väga hea. Mürataluvus on sellise väikese sensori kohta ülimalt eeskujulik ning isegi ISO 3200 on pilt veel täiesti kasutatav. Joonise pehmenemist on märgata kuid mitte midagi ületamatut, mida veidikese teravuse lisamisega parandada ei saa. Veebis kuvamiseks võib vabalt jätta ka ISO 12800, mis teatud oludes suudab tagada täiesti joonise. See teeb kaamerast hea ning kompaktse reisikaaslase/igapäevakaamera erinevatesse oludesse, mille puhul ei tasu karta, et see hakkama ei saa.
Valgetasakaal on see-eest on aga asi, mida leidsin end pidevalt seadistamast erinevate valikute vahel. RAW-formaadis saab seda loomulikult teha ka järeltöötluses kuid JPG puhul sellist varianti pole ning kaamera ise ei saa kõige paremini parima valge tasakaalu valimisega hakkama ning seda just siseruumides. Selle vastu ei pea aga hakkama Kelvinitega tegelema, vaid piisab ka halogeenlambi seadistus valida ning tulemus paraneb märgatavalt.
Näidispildid
Kokkuvõte
Seda kaamerat kokku võttes valdavad mind üldiselt head emotsioonid. Ütlen üldiselt sest veidi jääb kriipima ekraani pööramise süsteem. Elustiilikaamera kohta ootaks, et see pakub ka täielikku funktsionaalsust kuid allapoole käiv ekraan tekitab takistusi. Kellele see pole oluline, selle jaoks on tegemist suurepärase kaameraga, mis pakub suurepärast pildikvaliteeti ka kõrge ISO tundlikkusega pildistades. Samuti on kaamera käsitsemine võrdlemisi lihtne. Keda nutitelefoni või kompaktkaamera kvaliteet ei rahulda, see võiks kindlasti vaadata E-PL8 poole.