Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 25. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Canon PowerShot G15 ülevaade :: Digitest

Canon PowerShot G15
German Breus

Täpselt 2 aastat ja 3 päeva läks Canonil aega, et teha võimekate kompaktkaamerate kolmikhüpe. Kuldsete auhindadega pärjatud G12 koha võtab üleCanon PowerShot G15. Kas Canon jätkab vanade traditsioonidega või üritab millegi enneolematuga jalust lüüa? Vaatame lähemalt.

1. Juhatame sisse

Canon PowerShot G15 eestvaade

Canon PowerShot G15, nagu kõik eelnevad G seeria aparaadid, kuulub Canoni kompaktkaamerate tippu. See tähendab, et võrreldes lihtsamate kaameratega on G15 paremad omadused:

  • suurem tagantvalgustatud CMOS sensor (1/1.7?)
  • stabiliseeritud valgusjõulisem ehk suurema avaga objektiiv (F1.8 – F2.8)
  • optiline pildiotsija
  • rohkem füüsilisi juhtimisvõimalusi (lisanupud ja -kettad)
  • RAW failiformaadi salvestus
  • ühendused lisatarvikutele (välguking, kaugjuhtimispuldi sisend, miniHDMI)

Kõik need omadused tagavad kõigepealt parema pildikvaliteedi, tõstavad oluliselt juhtimise mugavust, lisavad kaalu ja kobakust ning loomulikult tuleb selle luksuse eest ka soolasemat hinda maksta.

2. Olulist väljast

Canon PowerShot G15 pealtvaade

Režiimi- ja särikompensatsioonirattad asuvad nüüd üksteise kõrval.

Canon PowerShot G15 tagantvaade

Klassikaline 5-suunaline nupp toimib ka tagumise valikurattana.

Canon PowerShot G15 külgvaade paremalt

Kaamera paremal küljel asuvad liidesed: 2.5mm kaugjuhtimispuldi väljund, A/V ja USB väljund ning miniHDMI väljund

Canon PowerShot G15 käes

G15 istub suuremasse kätte väga hästi. Ka kinnastega. Seda ennekõike tänu etteulatuvale korpuse osale.

G15 on siiani kõige saledam G-seeria aparaat üldse. Sellele aitab palju kaasa fikseeritud (erinevalt G12’st) 3″ ekraan. Lisaks on Canoni disainerid kaamera peal asuvate rataste paigutusega kümnesse tabanud: särikompensatsiooni ratas jäi minu pöidlale täpselt ette. Seda ei pidanud kusagilt kaugelt nurgast kompama (*khm*G12*khm*) ning kõik pildistamise toimingud said tehtud ühe käega. Menüü kasutamiseks peab aga rakendama korraga kahte kätt.

“Kirsiks muffinil” on, nagu G-seeriale omane, standardne täismõõdus välgupesa. Tänu sellele sobib G15 kasvõi stuudiopildistaja tagavarakaameraks. Samuti tavapärane optiline pildiotsija ei üllata millegagi: sama väike “lukuauk”, ei mingit kuvatavat infot, vaatenurk muutub vastavalt suumimisele. Kadreerimisel peaks arvestama, et pildile jääb nähtavast alast umbes %5 rohkem. Sealtsamast kadreerides on mugavaks lisaks pisike LED lamp pildiotsija kõrval (silmanurgast nähtav), mis süttib eduka teravustamise korral rohelisena põlema. Pisiasi, aga nii mõneski olukorras päästab pildi.

Videorežiimi koha pealt on areng samuti tähelepanuväärne: 720p täienes 1080p lahutusvõimega, stereomikrofon, suumimine filmimise ajal lubatud. Filmivõtte alustamiseks nüüdsest eraldi nupp paremal ülemises nurgas. Kahjuks on särikompensatsioon videovõttel vägagi ebaloogiline. Selle asemel, et lihtsalt keerata säri juurde või maha särikompensatsiooni rattast, tuleb vajutada AEL nuppu ning seada vajalik säri esimese valikurattaga. Käsitsi säriparameetrite seadistamise võimalust jätkuvalt pole.

3. Pildikvaliteet

Kõikidel järgnevatel piltidel on RAW -> JPG konvertimisel muudetud vaid valge tasakaalu, säritust ning mõnel juhul ka kadreeringut.

F1.8, 1/1250, ISO 100, 28mm (35mm ekviv.)

F3.5, 1/250, ISO 200, 28mm (35mm ekviv.)

F3.5, 1/250, ISO 200, 140mm (35mm ekviv.)

F2.8, 1/60, ISO 3200, 28mm (35mm ekviv.)

F2.8, 1/320, ISO 800, 28mm (35mm ekviv.), makrorežiim

F4.5, 1/200, ISO 400, 140mm (35mm ekviv.)

Selles vallas ei lase G15 meil pettuda. Suurepärane kombinatsioon valgusjõulisest objektiivist ning steroididel sensorist tagab jätkuvalt kõrgkvaliteedilisi valgusmaalinguid. Ka keerulisemates oludes on võimalik kõrgema ISO mürataluvuse ja RAW failitöötlusega välja vingerdada. Sellele vaatamata on tegu ikkagi kompaktkaameraga – digimüra hakkab detaile sööma juba ISO 1600 juures. Ei maksa loota peegelkaamera (või G1 X?) tasemel pilti taskusse mahtuvast väikevennast. Kuid minu jaoks ei ole pildikvaliteet PowerShot G15 peamine trump. Selleks on ikkagi tipptasemel juhtimisvõimalused.

4. Head ja mitte nii head

Lisaks sissejuhatuses mainitud paberil nähtavatele plussidele on G15’l varuks veel mõned:

  • väga valgusjõuline objektiiv terves fookuskauguste ulatuses (kahjuks jääb LX7‘le alla)
  • “pommikindel” koostekvaliteet
  • võimekas pildistabilisaator, ka videograafidele
  • tasemel toimimiskiirus
  • lainurkkonverteri kasutusvõimalus
  • täpne, kuid konkurentidest aeglasem autofookus

Pettumust aga valmistasid:

  • käsitsi säri seadmine videorežiimis puudub
  • fikseeritud ekraan
  • panoraamvõtte režiim eelmisest sajandist
  • igavavõitu – GPS’i, puuteekraani, WiFi puudumine

5. Võtame kokku

Canon on oma vana hea G-seeriaga jäänud truuks sellele, mis moodustab nende aparaatide ajatu selgroo: kompaktkaamerate tippu kuuluv pildikvaliteet, rohkem kui piisavalt manuaalseid seadistusvõimalusi nuppude ja rataste näol ning kompromissitu koostekvaliteet. Kellele see kõik sobiks? Kindlasti mitte lihtsalt facebook’i pildistavale pühapäevapiltnikule. Küll aga näiteks peegelkaamera omanikule tagavarakaameraks, ühe-kotiga-reisijale või lihtsalt alustavale fotograafile peaaegu taskusse mahtuva kvaliteetlahendusena.

Canon PowerShot G15

Canon PowerShot G15 Photopointis: 689€