Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 23. juuni 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Fitbit Versa 4 nutikell motiveerib liikuma ja trenni tegema

Fitbit Versa 4 nutikell motiveerib liikuma ja trenni tegema
Kadi Huizinga

Fitbit Versa seeria on küll lipulaeva tiitli loovutanud Fitbit Sense 2 mudelile, kuid seeläbi on sellest saanud suurepärane valik neile, kes on oma esimese nutikella otsingutel.

Fitbit Versa 4 toob randmele kõik põhifunktsioonid aktiivsuse ja tervise jälgimiseks koos terve müriaadi uute treeningrežiimide ja GPS võimekusega. Sealjuures loovad nutitelefoni teavitused, Bluetooth kõned, viipemaksed ja Google Maps kokku priske nutipagasi. Loe edasi, et kõigist funktsioonidest rohkem teada saada.

 

DISAIN

Esmapilgul näeb Versa 4 välja üsna sarnane eelkäijale, kuid täiustused peituvad detailides. Esimesena paistab kahtlemata silma, et eelmise mudeli puutetundliku küljenupu asemele on toodud tagasi füüsiline nupp. See võimaldab kella treeningute ajal hõlpsamini käsitseda ning kella menüüd või otseteed avada.

Fitbit Versa 4

Ekraani osas muudatusi ei tundu olevat – 1,58-tolline AMOLED puuteekraan on sama erk ja selgelt loetav, kui varem. Samuti on ekraani puutetundlikkus endiselt tasemel, nii et see reageerib puudutusele koheselt.

Kella korpus on aga saanud mõningase lihvi, olles nüüd kergem ja õhem, neid millimeetreid ja gramme on muidugi palja silmaga keeruline tuvastada. Samuti on ümber disainitud kellarihma kinnitust, et seda oleks mugav kanda nii päeval kui öösel. Versa seeria kellad on seda muidugi alati olnud ja selles osas ei vea ka Versa 4 alt.

Fitbit Versa 4

Fitbit Versa 4 ekraan alati aktiivses režiimis.

Sarnaselt eelkäijale kestab ka Versa 4 aku tavakasutuses kuni kuus päeva, nii et laadimiskaablit pole pidevalt vaja kaasas kanda. Akukestvus sõltub tugevalt sellest, kui sagedasti GPSi kasutada, Bluetooth kõnesid vastu võtta, nutiteavitusi saada jms.

Näiteks väheneb akukestvus kiirelt poole võrra, kui lülitada sisse alati aktiivne ekraan. Kuna aku kestab päris kaua, siis on tõenäoline, et selle laadimine lipsab lihtsalt meelest. Juhtudel, kui oled planeerinud trenni minna, aga kella aku on just siis 5% peale langenud, tõttab appi kiirlaadimise funktsioon, mis tagab 12-minutilise laadimise järel terve päeva kella kasutust.

Fitbit Versa 4

Kellarihm kinnitub korpusele kiirkinnituse kaudu, mis võimaldab eriti lihtsalt kellarihmasid vahetada. Kellaga on komplektis kahes pikkuses silikoonist käerihm, mis sarnaneb Apple Watch Sport kellarihmadele.

Silikoonist rihm tagab, et kell püsib treeningu ajal kindlalt käe ümber, kuid igapäevasel kandmisel ei ole see kõige mugavam, kuna ei lase nahal hingata.

Fitbit Versa 4

Kell tuleb koos kahes pikkuses käerihma ja laadimiskaabliga.

Fitbit Versa 4 NUTIFUNKTSIOONID

Fitbit Versa 4

Nutiteavitused

Kõik nutitelefoni saabuvad teavitused jõuavad ka Versa 4 ekraanile – ainult siis, kui seda soovid muidugi. Fitbiti telefonirakenduses saab seadistada, milliste rakenduste märguandeid ka kellal näha soovid, nii et rahumeeli saab sisse lülitada olulisemad sõnumirakendused ja mitte lubada igasugu tüütuid mänguteavitusi ja Duolingo öökulli ähvardusi.

Ühendades Versa 4 Android telefoniga, saab sõnumitele vastata ka eelseadistatud teksti või emotikoniga. Kuigi Fitbiti keskkond muidu eesti keelt ei toeta, siis sõnumvastuseid saab siiski kirjutada, mis tahes keeles soovid. (iOS kasutajateni see funktsioon jõudnud ei ole).

Fitbit Versa 4

Neid vastuseid saab telefonirakenduses ise muuta ja lisada.

Fitbit Versa 4

Või valida meeldivaimad emotikonid ja hoopis nendega vastata.

Või miks mitte kasutada häälvastuse võimalust. Nimelt on Versa 4 varustatud integreeritud mikrofoniga, mis kuulab öeldut ja saadab vastuse ilma, et oleksid pidanud telefoni vaatamagi. Kahjuks tuleb siin taas mängu see, et Fitbit eesti keelt ei mõika ehk siis ei saa ka mikrofoniga eesti keeles vastata – kell lihtsalt ei saa sellest aru. Teiste suuremate keeltega tal aga probleemi ei ole.

Fitbit Versa 4

Häälvastust salvestades tasuks hääldusele rõhku panna.

Bluetooth kõned

Tänu integreeritud mikrofonile ja kõlarile saab Fitbit Versa 4-ga ka telefonikõnesid vastu võtta. Selleks on vaja Fitbiti telefonirakenduses Bluetooth helistamine sisse lülitada (selle saab muidugi vahele jätta, kui seda funktsiooni kasutada pole plaanis) ning järgmine kord, kui telefoni kõne tuleb, saab selle otse kella ekraanilt vastu võtta või tagasi lükata.

See funktsioon aga sõltub telefoni lähedal ja Bluetoothi kaudu ühendatud olemisest. eSIM toe või SIM-kaardipesa puudumise tõttu ei jõua kõned kella, kui telefoni läheduses pole. Nii et kui vaja kontaktis püsida, siis päris ilma telefonita jooksuringile minna ei saa.

Fitbit Versa 4

Kontaktivabad maksed

Küll aga võib telefoni ja isegi rahakoti koju jätta poodi minnes. Fitbit Versa 4 toetab kontaktivabasid makseid nii Fitbit Pay kui Google Wallet’iga.

Virtuaalrahakotil on muidugi ka PIN-kood, mille peab ostu sooritades sisestama – see tagab turvalisuse, et kui mingil veidral juhusel peaks kell kaotsi minema, siis keegi teine siiski rahakotti tühjendama asuda ei saa.

Fitbit Versa 4

Häälassistent

Kuigi Fitbit omandati mitte kaua aega tagasi Google poolt, on Fitbit Versa 4 varustatud hoopis Amazon Alexa häälassistendiga (Google Assistant on sootuks puudu). Kahjuks see funktsioon hetkel Eestis saadaval ei ole, kuid et paiknesin testimise ajal välismaal õnnestus mul see järele proovida.

Fitbit Versa 4

Palusin Alexal kiire teisenduse teha.

Loodetavasti avaneb Alexa funktsionaalsus peagi ka Eestis, sest selle abil on nii lihtne taimerit seada, kalendrisündmusi märkida või mistahes küsimustele vastuseid saada.

Google Maps

Boonus Google osaks saamises on Google Maps lisandumine uutele Fitbiti kelladele. Sarnaselt Fitbit Sense 2-le on ka Versa 4 nutikellal rakendus olemas.

Google Maps võimaldab otse kellalt saada navigeerimisjuhiseid nii kõndides, rattaga sõites, kui autot juhtides. Hetkel on see küll saadaval vaid Android kasutajatele, kuid selle aasta alguses peaks ka iOS kasutajad sellele ligipääsu saama.

Tasub aga mainida, et Maps rakendust ei saa kasutada iseseisvalt – navigeerimine tuleb esmalt nutitelefonis algatada ning seejärel ilmuvad juhised ka kella ekraanile. Navigeerimise lõpus salvestab kell ka treeningu.

Fitbit Versa 4

Vahetatavad ekraanikuvad

Fitbiti rakenduses on saadaval suur hulk erinevaid Fitbiti loodud ja ka kasutajate endi disainitud ekraanidisaine, millega saab kella ilmet muuta vastavalt soovile.

Fitbit Versa 4
Fitbit Versa 4
Fitbit Versa 4

Üllatuslikult ei saa Versa 4 kellaga kuulata muusikat – ei salvestada lugusid sisemällu ega isegi juhtida telefoni muusikarakendust. Samuti pole selles mudelis nii palju kolmandate osapoolte rakendusi, kui Versa 3 mudelis.

Fitbit Versa 4

Vähemalt on ilmaprognoosi rakendus alles jäetud.

AKTIIVSUS ja TERVIS

Fitbit Versa 4

Igapäevane aktiivsuse jälgimine

Nutifunktsioonid ei ole ainus põhjus, miks tasub Fitbit Versa 4 kogu päeva käel kanda. Tegemist on ka suurepärase aktiivsusmonitoriga, mis jälgib samme, põletatud kaloreid, läbitud vahemaad, ronitud trepiastmeid ja salvestab isegi terve päeva pulsiinfo.

Kell võtab oma ülesandeks utsitada Sind igas tunnis liikuma – vähemalt 250 sammu tunnis – ning nädala jooksul teavitab mitmeid kordi, kui palju aktiivseid minuteid pead veel koguma, et Maailma Terviseorganisatsiooni 150 minuti soovitus kätte saada.

Tervisejälgimine

Lisaks aktiivsusele hoiab Versa 4 silma peal ka tervisel. Kuigi tegemist ei ole niivõrd tõsise tervisekellaga nagu Fitbit Sense 2, hoiab see siiski pidevat pilku peal südametöö, unekvaliteedil, vere hapnikusisaldusel ja kehatemperatuuri muutustel.

Fitbit Versa 4

Kuigi Versa 4-l ei ole EKG funktsiooni nagu Fitbit Sense 2 mudelil, jälgib see siiski südametööd terve päeva jooksul ning on võimeline andma hoiatusi, kui pulss peaks puhkeajal jääma liiga kõrgeks või madalaks. Samuti saab sisse lülitada AFib hoiatused, mis annavad märku, kui kell tuvastab ebatavalisi südamerütme.

Unejälgimine

Täpseks unejälgimiseks pole Fitbitist kaugemale vaja vaadata. Une kestus, unefaasid, pulss uneajal, hingamine, kehatemperatuur ja verehapniku muutused – kõik märgib Versa 4 üles.

Võrreldes nt Garmin spordikelladega on Fitbiti kellad alati olnud märkimisväärsemalt tundlikuma unemõõtmisega, tuvastades ära ka kõige kergemad ärkamised. Ajapikku saab telefonirakendusse salvestuva info alusel põhjaliku ülevaate unetrendide kohta.

Fitbit Versa 4

Sleep Score unehinnang seob kokku kõik uneajal kogutud andmed. Mida pikema ja rahulikuma ööune saad, seda kõrgema skooriga pärjab kell Sind hommikul. Et parema skoori poole püüelda, saab proovida varem magama minna, mitte tarbida enne ööund alkoholi ning panna nutitelefon varem käest ära.

Fitbit Versa 4
Fitbit Versa 4
Fitbit Versa 4
Fitbit Versa 4

Kella saab seadistada kindlal ajal äratama, aga saab kasutada ka nutikat äratust – kell ju teab, millal oled kerges unes ja ärkamine on lihtsam.

Uus Sleep Profile funktsioon toob unejälgimisse täitsa uue mõõtme – iga kuu esimesel kuupäeval luuakse terve kuu kohta detailne uneraport. See hõlmab kümmet peamist unemõõdikut alates unerutiini varieeruvusest ja une kestusest kuni uinakute sageduseni.

Sleep Profile annab põhjaliku ülevaate terve kuu unekvaliteedist ja tuvastab Sinu konkreetsed harjumused ja suundumused.

Fitbit Versa 4
Fitbit Versa 4
Fitbit Versa 4

Koos uneprofiiliga määrab Fitbit iga kuu alguses ka uue unelooma, mis sarnaneb Sinu uneharjumustega. See aitab unemustreid paremini visualiseerida ja mõista.

Fitbit Versa 4

Aeglasele magama jääjale ja hilisele voodist väljujale sarnaseim uneloom on loomulikult kilpkonn.

Stress

Fitbit Versa 4 ei ole varustatud niivõrd põhjaliku stressijälgimise pagasiga kui Sense 2, nii et see ei tuvasta keha stressireaktsioone automaatselt ega võimalda EDA Scan’iga stressi mõõta.

Siiski on sel olemas Stress Score funktsioon, mis aitab mõista, kuidas keha stressiga toime tuleb. Selle arvutamiseks kasutab kell pulsi-, aktiivsus- ja uneinfot.

Fitbit Versa 4
Fitbit Versa 4

Samuti saab Versa 4-ga stressirohketel hetkedel aja maha võtta ning lasta kellal hingamisjuhiseid anda.

Fitbit Versa 4
Fitbit Versa 4

Health Metrics

Kogu info hingamise, südametöö, kehatemperatuuri ja vere hapnikusisalduse kohta on saadaval Premium paketti kuuluvas Health Metrics alaleheküljel Fitbiti telefonirakenduses. Sealt näeb hõlpsalt nii möödunud nädalal toimunud muutusi kui ka kuu või kolme trende.

Fitbit Versa 4

Fitbit Versa 4 TREENINGFUNKTSIOONID

Fitbit Versa 4 tõestab, et nii nagu raamatut ei saa kaante järgi hinnata, ei tasu ka nutikella korpuse järgi hinnata. Seda muidugi seetõttu, et selle stiilse nutikella ilme taga peitub mahukas treeningfunktsionaalsus.

Kui varem pakkus Versa 20 erinevat treeningrežiimi, siis nüüd on neid lausa kaks korda rohkem. 40 spordiprofiili seast leiab nii klassikalise jooksmise, rattasõidu ja ujumise, kui ka spinningu, CrossFiti, kajakisõidu ja murdmaasuusatamise. Kusjuures enam ei ole vaja treeningrežiime seadistada telefonis, sest kõik 40 on juba kella sees ja alati trenniks valmis.

Fitbit Versa 4

Välitreeningute tarbeks on Versa 4 varustatud integreeritud GPSiga, nii et jooksuringile pole otsest tarvidust telefoni kaasa võtta. Küll aga tasub enne jooksma hakkamist kontrollida, et jooksurežiimil oleks GPS sisse lülitatud. Muidu juhtub nii, et kell hindab ise sammude järgi, kui palju kilomeetreid läbisid ja see number ei ole kindlasti võrreldav GPSiga mõõdetud vahemaaga.

Fitbit Versa 4
Fitbit Versa 4
Fitbit Versa 4

Lisaks igapäevasele südametöö jälgimisele, tuleb Versa 4 pulsiandur kasuks muidugi ka trennis. See võimaldab treenida pulsitsoonide järgi ning hindab kalorikulu täpsemalt. Sarnaselt teistele Fitbiti nutikelladele, ei tasu ka Versa 4-lt pulsivöö täpsust oodata, aga tervisesportlase nõuetele võiks see vastata küll.

Tänu uuele Daily Readiness Score funktsioonile on nüüd ka lihtsam treeningpäevi planeerida. Võttes aluseks eelmise päeva aktiivsuse, möödunud öö unekvaliteedi ja pulsi varieeruvuse, hindab see kas Su keha on valmis intensiivseks treeningpäevaks või peaksid hoopis puhkepäeva tegema.

Fitbit Versa 4

20 skooriga võib süümepiinadeta diivanil lösutada.

Fitbit Versa 4
Fitbit Versa 4

Kui Fitbit Versa 3 mudelis sai teha treeninguid kella ekraanilt harjutusi vaadates, siis neid uude mudelisse kaasa toodud ei ole.

 

Fitbit Versa 4 vs Fitbit Versa 3

Fitbit Versa 4

Fitbit Versa 4 paremal, Fitbit Sense 2 vasakul

Et uusimat Versat eelkäijaga ja miks mitte ka samal ajal välja tulnud tippmudeli Fitbit Sense 2-ga võrrelda, on parim erinevused ja peamised sarnasused ehk hoopis tabelisse panna: 

Fitbit Versa 4 Fitbit Sense 2 Fitbit Versa 3
40 treeningrežiimi 20 treeningrežiimi
Füüsiline küljenupp Puutetundlik küljenupp
Amazon Alexa häälassistent Amazon Alexa & Google Assistant
Muusika sisemälu ja juhtimine puudub Spotify muusikarakendus
Fitbit Pay & Google Wallet viipemaksed Fitbit Pay viipemaksed
Google Maps rakendus Rohkelt rakendusi, Google Maps puudu
38,1 × 38,1 mm & 11,4 g korpus 40,4 × 40,4 mm & 12,4 g korpus
Stress Score cEDA sensor pideva stressijälgimisega Stress Score
Kehatemperatuuri muutuste jälgimine Integreeritud kehatemperatuuri sensor Kehatemperatuuri muutuste jälgimine
Puhkeasendi pulss, madala ja kõrge pulsi hoiatus, rütmihäirete tuvastus EKG, puhkeasendi pulss, madala ja kõrge pulsi hoiatus, rütmihäirete tuvastus Puhkeasendi pulss, madala ja kõrge pulsi hoiatus, rütmihäirete tuvastus
1,58-tolline AMOLED ekraan
Daily Readiness Score & Sleep Profile
Integreeritud GPS
Bluetooth kõned
6 päeva kestev aku + 12-minutiline kiirlaadimine

KOKKUVÕTE

Fitbit Versa 4

Fitbit Versa 4 teeb kõike – jälgib aktiivsust ja tervist, salvestab treeninguid ja toob nutifunktsioonid otse randmele. Ja ta teeb seda hästi. See on hea valik, kui Sense 2 tervisejälgimise funktsioonid Sulle niivõrd olulised ei tundu, sest Versa 4 on tunduvalt soodsama hinnasildiga ja varustatud olulisimaga.

Igapäevane aktiivsuse jälgimine loendab üles kõik sammud ja kalorid, GPS salvestab treeningmarsruudi täpselt, Google Maps aitab navigeerida ja tänu Bluetooth kõnedele pole tarvis isegi telefoni järele haarata. Et Versa 4 toetab kõike seda koos 6 päeva kestva akuga, on vägagi muljetavaldav.

+ Suurepärase reaktsiooniga puuteekraan
+ Ilus ja erk värviline AMOLED ekraan
+ Küljenupp on tagasi
+ Täpne ja põhjalik unejälgimine
+ Akukestvus ja kiirlaadimise tugi

– Muusika ja rakenduste tugi on puudu
– Silikoonist käerihm ei lase randmel hästi hingata
– Kõik funktsioonid pole (veel?) Eestis toetatud
– Mitmed funktsioonid kuuluvad tasulisse Premium paketti