Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 10. sept. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Fitbit Sense 2 on parim nutikell tervisejälgimiseks

Fitbit Sense 2 on parim nutikell tervisejälgimiseks
Kadi Huizinga

2020. aastal keset pandeemiat välja tulnud Fitbit Sense tõi randmele viimasepeal tervisejälgimise. Kõigi tervise-, aktiivsus-, treening- ja nutifunktsioonidega sai sellest kergelt parim Fitbiti kell.

Nüüd on talle järeltulija – Fitbit Sense 2. Õhem, kergem, uue kasutajaliidese, täiustatud tervisejälgimise ja lisatud nutifunktsioonidega, esimene kell Fitbitilt peale seda, kui ettevõte omandati Google’i poolt – kas Sense 2 täidab oma eelkäija kingad ja kõnnib kaugemale? Seda uurimegi lähemalt.

 

DISAIN

Fitbit Sense 2 disain on meile juba tuttav nii eelmise põlvkonna Sense mudelist, kui ka Versa seeriast. Küll on kella korpust peensusteni lihvitud, nii et see on nüüd 10% õhem ja 15% kergem, kui tema eelkäija. Mitte, et randmel seda muudatust oluliselt tunda oleks – Sense seeria on alati olnud ilus ja kerge ning mugav kanda, nüüd siis veelgi rohkem.

Fitbit Sense 2

Kell tuleb kahes pikkuses kellarihmade ja laadimiskaabliga.

Kellal on 1,58-tolline AMOLED ekraan, mis reageerib puutele suurepäraselt ja ilma viibeta. Võrreldes hiljuti testitud Polar Ignite 2 kellaga, oli kontrast meeletu – Polaril on, mille poole püüelda. Uuendusena on korpusele tagasi toodud füüsiline nupp.

Mäletatavasti kaeblesin ma Fitbit Sense ülevaates selle kummalise puutetundliku nupu üle ning nähtavasti ei olnud ma ainus. Sense 2 nupp võimaldab mugavalt kella ekraani äratada, menüüsse sukelduda või seadistatud otsetee avada.

Fitbit Sense 2

Korpusele on tagasi toodud füüsiline nupp ning kellarihm kinnitub randmele lähemale, et tagada mugavam istuvus.

Fitbit Sense 2 aku kestab tavakasutuses kuni kuus päeva, nii et kella laadimise võib mõneks ajaks täitsa ära unustada. Muidugi sõltub akukestvus sellest, kui sagedasti GPSi kasutada, Bluetooth kõnesid teha, nutiteavitusi saada jms.

Hästi suure tüki akukestvusest hammustab alati aktiivne ekraan – kui see sisse lülitada peab juba kolme päeva järel laadimiskaablit ligi hoidma. Kui laadimine on kriitilisel hetkel meelest lipsanud, siis selleks puhuks toetab kell kiirlaadimist – 12-minutiline laadimine annab ühe päeva jagu kasutusaega juurde.

Fitbit Sense 2

Alati aktiivne ekraan võimaldab kätt tõstmata kellaaega kiigata.

Väikse uuendusena on ümber disainitud kella rihmakinnitus. Selle uus asukoht peaks tagama veelgi mugavama istuvuse käel. Kiirühendusega kellarihma vahetamine on endiselt lihtsamast lihtsam. Kellaga on komplektis kahes pikkuses silikoonist käerihm, mis peitub enese alla sarnaselt Apple Watch Sport kellarihmadele. Silikoonist rihm hoiab kella kindlalt käe vastas, et sensorite töö oleks võimalikult täpne.

Samas võimaldab kiirkinnitus hõlpsalt rihma vahetada näiteks luksuslikuma outfitiga sobitamiseks nahast rihma vastu või igapäevaseks kasutuseks tekstiilist rihma, et lasta nahal paremini hingata.

Fitbit Sense 2

Silikoonist kellarihm peitub enese alla.

TERVISEJÄLGIMINE

Tervisejälgimine on loomulikult Fitbit Sense 2 leivanumbriks – kell hoiab terve päeva ja öö pilku peal nii stressitasemel, naha temperatuuril, vere hapnikusisaldusel, südametööl kui unekvaliteedil. Selleks on kell varustatud mitmete elektrooniliste sensoritega, mis võrreldes varasemaga töötavad nüüd pidevalt ja tuvastavad erisusi keha stressitasemes või südametöös ilma, et peaksid ise nuppugi vajutama.

Fitbit Sense 2

Olgu mainitud, et detailsemad mõõdikud nagu uneanalüüs, Daily Readiness Score, Sleep Profile, Wellness Report jm peituvad tasulise Fitbit Premium ukse taga. Soetades Fitbit Sense 2 saab kaasa 6-kuulise Premium paketi, kuid edaspidi maksab see teenus 8,99 € kuus.

Stress

Stressijälgimine on saanud olulise uuenduse seeläbi, et varasema EDA anduri käivitamise asemel, töötab see pidevalt ja otsib stressireaktsioone terve päeva kestel. Niipea, kui kell on reaktsiooni tuvastanud, palub see erinevate eelseadistatud emotsioonidega registreerida, kuidas end parasjasti tunned.

Mul tuli ette päevi, mil kell ei registreerinud ühtki stressireaktsiooni, aga ka päevi, mil kell hakkas põrisema lausa kolm korda ja samas tundus, et reaktsioon tekkis millegi tühise peale, nt filmi vaatamisele.

Fitbit Sense 2

Ka stressile on Fitbitil olemas oma skoorStress Score –, mis võtab arvesse kolme bioloogilist signaali: südame tundlikkus (heart responsiveness – jälgib pulsisignaale), pingutuse tasakaal (exertion balance – jälgib, kas oled piisavalt palju, aga ka mitte liiga palju liigutanud) ning unemustreid.

Stressihinnang ei pruugi viidata sellele, et oled mentaalselt läbipõlemise veerel, vaid annab märku, keha stressitasemest. Kõrget stressiskoori võivad põhjustada näiteks liigne treenimine, rohke pidutsemine või väheste puhkehetkedega tihe päevaplaan.

Fitbit Sense 2

Fitbit Sense 2

Fitbit Sense 2

Stressi saab endiselt mõõta ka millal tahes soov selleks tekib. Selleks peab avama EDA Scan rakenduse kella ekraanil ning asetama peopesa kella ekraanile, nii et käsi katab kella raami – kell mõõdab seejärel stressireaktsioone kahe minuti jooksul (või pikemalt kui soovid).

Testi lõpus annab kell ülevaate, kuidas pulss testi käigus muutus ja kui mitu EDA vastust kell sai – mida rohkem vastuseid, seda rohkem stressi kell tuvastas.

Fitbit Sense 2

Stressiga toime tulemiseks on Sense 2 varustatud hingamisharjutuste funktsiooniga, mis juhendab millal sisse ja välja hingata. See pakub lihtsat võimalust aeg maha võtta hetkedel, mil pinged üle pea hakkavad lööma.

Fitbit Sense 2

Fitbit Sense 2

Uni

Fitbit on alati olnud üks unevaldkonna tipptegijaid. Une kestus, unefaasid, pulss uneajal, hingamine ja verehapniku muutused – Sense 2 tunnetab seda kõike. Võrreldes nt Garmin spordikelladega on Fitbit Sense 2 märkimisväärsemalt tundlikuma unemõõtmisega, tuvastades ära ka kõige kergemad ärkamised. Kella järjepidevalt kandes annab Fitbit Sense 2 põhjaliku ülevaate unetrendide kohta.

Fitbit Sense 2

Kõik uneandmed seob Fitbit ühte Sleep Score hinnangusse. Mida kauem ja rahulikumalt magada, seda kõrgem skoor vaatab hommikul kellalt vastu. Sleep Score numbrit võib parandada näiteks varem magama minemine, alkoholi tarvitamise vähendamine ning hea unehügieen nutiseadme varem käest ära panemisega.

Fitbit Sense 2

Fitbit Sense 2

Fitbit Sense 2

Fitbit Sense 2 toob endaga (Premium paketis) kaasa ka uue mõõdiku nimega Daily Readiness Score, mis võtab aluseks eelmise päeva aktiivsust, uneaega ja pulsi varieeruvust. Selle numbri alusel on lihtne hinnata, kas tasub võtta ette intensiivne treeningpäev või vajab keha hoopis puhkust.

Enda puhul märkasin, et Daily Readiness Score number oli kooskõlas üldise enesetundega, nii et kell lihtsalt andis julgustust võtta ette pikem trenn või hoopis ilma süütundeta võtta aega puhkamiseks.

Fitbit Sense 2

Fitbit Sense 2

Fitbit Sense 2

Veel üks Premium paketi uus unemõõdik on Sleep Profile – iga kuu esimesel kuupäeval loob Fitbit uneinfo põhjal detailse raporti. See vaatab kaugemale eraldiseisvatest öödest ja analüüsib und terve kuu jooksul, et tuvastada kandja konkreetsed harjumused ja suundumused.

Uneprofiil koosneb detailsest kuu uneanalüüsist, mis põhineb kümnel peamisel unemõõdikul. Lisaks määrab see kandja uneharjumustega sarnase unelooma, mis aitab unemustreid paremini mõista ja visualiseerida ajapikku toimuvaid muutusi.

Fitbit Sense 2

Unelooma saab seada ka taustapildiks.

Fitbit Sense 2

Fitbit Sense 2

Fitbit Sense 2

Nähtavasti olin mina eelmisel kuul aeglane magama jääma ja aeglane üles ärkama – aeglane nagu kilpkonn!

Daily Readiness Score ja Sleep Profile on küll uued funktsioonid, kuid mitte piiratud vaid uusimatele kelladele – ka Fitbit Sense ja Versa kellad saavad neist osa.

Temperatuur

Fitbit Sense 2 mõõdab pidevalt ka naha temperatuuri, olles heaks abiliseks alagava palaviku märkamisel. Esialgu õpib kell kandjat kolme päeva jooksul tundma, registreerides tavapärase kehatemperatuuri ning selle põhjal oskab kell edaspidi hinnata, kui kehatemperatuur läheb normist väljapoole.

Fitbit Sense 2

Fitbit Sense 2

EKG

Fitbit Sense 2 on varustatud EKG sensoritega, et hoida silma peal südame tervisel ja tuvastada rütmihäireid. Kahjuks ei ole see funktsioon aga tänini Eestisse jõudnud. Et mina asusin testimise hetkel hoopis riigis, kus Fitbiti EKG tehnoloogia on heaks kiidetud, sain selle ka järele proovida.

Iseenesest on tegemist väga lihtsa ja kiire mõõtmisega – vaid 30 sekundit kella raami hoidmist ja kell annabki juba teada, kas tuvastati arütmiat või mitte. Südamevaevustega inimestele oleks see ilmselt lihtne viis, kuidas kiirelt südametööd kontrollida, kuid vaevalt teistel see funktsioon palju kasutust leiaks.

Fitbit Sense 2

Health Metrics

Premium-paketti kuuluv Health Metrics alalehekülg Fitbiti telefonirakenduses kogub kokku kõik terviseinfo, mille kell kandja kohta kogub.

Sealt saab uurida nädala või kuu graafikuid, mis kuvavad selgelt, kuidas hingamissagedus, vere hapnikusisaldus, naha temperatuur, südametöö varieeruvus ja puhkeasendi pulss aja jooksul on muutunud.

Fitbit Sense 2

Fitbit Sense 2

Fitbit Sense 2

AKTIIVSUSE JÄLGIMINE & TREENING

Tervisejälgimisele lisaks on Fitbit Sense 2 ka suurepärane aktiivsusmonitor. Kella salvestuvad kõik astutud sammud, põletatud kalorid, läbitud vahemaa, ronitud trepiastmed ja pulsiinfo nii trennis kui puhkehetkel. Samuti paneb kell palju rõhku sellele, kui palju aktiivseid minutid kogud.

Maailma Terviseorganisatsioon soovituste järgi peaks täiskasvanud inimene nädalas vähemalt 150 minutit mõõdukalt aktiivne olema. Sense 2 utsitab igapäevaselt need minutid täis koguma ja hõiskab, kui oled selle saavutanud.

Fitbit Sense 2

Hommikul vara vaatavad päevase aktiivsuse lehel vastu eriti väiksed numbrid.

Kella Today ekraan kogub kokku kogu päevase aktiivsusinfo ning iga tund utsitab kell märguandega liigutama, öeldes mitu sammu selles tunnis peaksid veel tegema, et vähemalt 250 kokku tuleks..

Sport

Luksuliku nutikella ilmele vaatamata on Sense 2 varustatud ka päris asjaliku spordipagasiga. Varasemaga võrreldes on Sense 2 lausa kaks korda suurem treeningrežiimide valik – 40 endise 20 asemel.

Treeninguteks saab valida mitmete traditsiooniliste ja vähem traditsiooniliste režiimide vahel nagu jooksmine, rattasõit, rulluisutamine, kõndimine, ujumine, lumelauasõit, jooga jms. Enam pole vaja ka kellal nähtavaid treeningrežiime telefonirakenduses seadistada, sest kõik need on kella sees juba olemas ja alati saadaval.

Fitbit Sense 2

Tänu integreeritud GPSile võimaldab Fitbit Sense 2 täpselt jälgida ka välitreeninguid. Kellalt treeningut valides peab esimesel korral lihtsalt kontrollima, et GPS oleks sisse lülitatud.

Mul õnnestus kogemata ka ilma GPSi sisse lülitamata jalutuskäigule minna ja tulemuseks olid põhimõtteliselt aiateibad. Koos GPSiga saavad läbitud kilomeetrid ikkagi täpselt salvestatud.

Fitbit Sense 2

Fitbit Sense 2

Fitbit Sense 2

Sense 2 mõõdab trenni kestel ka pulssi, aga et tegemist ei ole tõsise spordikellaga, siis ei ole see muidugi võrdväärne päris pulsivöö täpsusega. Fitbit Sense 2 ei ole ka ilmselt loodud profisportlasi ja ultrajooksjaid silmas pidades. Isegi kui trenni kestel kuvas see mu Garmin spordikellast erinevat infot, siis trenni lõpuks oli kalorikulu siiski üsna sarnane.

Fitbit Sense 2

Üllatavalt ei ole Sense 2 kaasa saanud eelkäija eellaetud treeninguid, mis mäletatavasti võimaldasid kella ekraanilt harjutusi vaadata ja järele teha.

 

NUTIFUNKTSIOONID

Nutiteavitused

Fitbit Sense 2 aitab alati telefoni märguannetega kursis püsida, tuues rakenduste teavitused otse randmele. Fitbiti telefonirakenduses saab seadistada, milliste rakenduste märguandeid kellal näha soovid.

Näiteks on võimalik lubada kõikide WhatsApp või Messengeri sõnumite teavitused, ilma et peaks taluma mängude või suvaliste rakenduste üleskutseid.

Fitbit Sense 2

Sissetulevatele sõnumitele saab vastat nii häälega, eelseadistatud sõnumi või emotikoniga.

Android telefoniga ühendatult saab kasutada ka sõnumite kiirvastuste funktsiooni – kui kellale tuleb sõnumiteavitus, saab sellele eelseadistatud sõnumi või emotikoniga vastata. Eelseadistatud vastuseid saab telefonirakenduses ise muuta ning valida meeldivamad emotikonid. (iOS kasutajad sellest funktsioonist endiselt osa ei saa.)

Fitbit Sense 2

Telefonirakenduses saab seada neid sõnumeid mis tahes keeles soovid.

Fitbit Sense 2

Värvilised emotikonid.

Sõnumitele saab vastata ka häälega! Kuna Fitbit eesti keelt ei tunnista, siis saab seda funktsiooni pigem kasutada, kui vestled välismaalastega või soovid võõrkeeli harjutada. Kell saab aru, kui räägid inglise, saksa, hollandi, hispaania või muus suuremas keeles. Vajuta sõnumile vastamiseks mikrofoni ikoonile ning kell kuulab ja transkribeerib öeldu.

Fitbit Sense 2

No peaaegu – mikrofoni kasutamisel peaks hääldus olema parem kui minul (since – sense)

Bluetooth kõned

Kõned ei ole piiratud ainult telefonile – Fitbit Sense 2-ga saab kõned vastu võtta ilma telefoni järele haaramatagi. Selleks on vaja Fitbiti telefonirakenduses Bluetooth helistamine sisse lülitada ning järgmine kord, kui keegi Sulle helistab, saab kõne otse kella ekraanilt vastu võtta ja selle mikrofoni rääkida.

See saab toimida muidugi ainult siis, kui telefon on kella läheduses ja Bluetoothi kaudu ühendatud. Kuna kellal puudub eSIM tugi, siis kahjuks ilma telefonita kõnedele vastamiseks kella kasutada ei saa.

Fitbit Sense 2

Telefonikõne saab vastu võtta või tagasi lükata otse kellalt.

Kontaktivabad maksed

Fitbit Sense 2 hoolitseb ka selle eest, et rahakoti mahaununemisel poes piinlikku olukorda ei tekiks. Tänu Fitbit Pay ja Google Wallet toele saab kellaga hõlpsalt viipemakseid teostada. Android telefoniga sidudes on põhimakseviisiks Google Wallet.

Turvalisuse tagamiseks peab virtuaalrahakotile ka PIN-koodi seadma ning selle enne makse sooritamist kella ekraanile toksima. Nii on tagatud, et kui mingil kummalisel viisil peaks kell kaotsi minema, siis päris igaüks ei saa Sinu kellaga poodides pööraseks minna.

Vahetatavad ekraanikuvad

Kella isikupärastamiseks saab vahetada selle ekraanikuvasid. Fitbiti rakenduses on saadaval suur hulk erinevaid Fitbiti loodud ja ka kasutajate endi disainitud kuvasid, mille seast meelepärane valida. Taustaks saab lisada ka enda tehtud pildi.

Fitbit Sense 2

Fitbit Sense 2

Häälassistent

Esimese põlvkonna Sense’iga oli mure, et selle integreeritud Google Assistant ei olnud esialgu Eestis saadaval. Nüüd oleme taas sama küna ees, sest Sense 2 toetatud Alexa häälassistent on kasutatav ainult valitud riikides, mille hulka Eesti (veel?) ei kuulu.

Fitbit Sense 2

Mina sain küll selle ära katsetada, aga küsides, millal see funktsioon Eestis saadavale tuleb, jäi Alexa vastuse võlgu. Loodetavasti seda peagi muudetakse, sest häälassistendiga on nii lihtne taimerit seada, kalendrisündmusi salvestada või mistahes küsimustele vastuseid saada.

Google Maps

Uue lisandusena on Fitbit Sense 2 varustatud Google Maps rakendusega, mis võimaldab otse kellalt saada navigeerimisjuhiseid nii kõndides, rattaga sõites, kui autot juhtides. Maps rakendust ei saa küll kasutada iseseisvalt – navigeerimine tuleb algatada nutitelefonis ning seeläbi ilmuvad juhised ka kella ekraanile.

Kirjutamise hetkel on see saadaval vaid juhul, kui kell on Android telefoniga seotud, kuid selle aasta alguses peaks see jõudma ka iOS kasutajateni

Fitbit Sense 2

Navigeerimisjuhiste saamiseks võib telefoni taskusse jätta.

Muusika ja rakendused.. kus?

Veidral kombel oli esimese põlvkonna Sense isegi nutikam, kui järeltulija. Miskipärast ei leia Sense 2 mudelis ei sisemälu muusikale ega isegi muusika juhtimise võimalust. Samamoodi on kadunud ka kolmandate osapoolte rakendused.

Mäletatavasti sai esimesel Sense’il isegi ussimängu mängida ja uudiseid lugeda. Uue mudeli rakendused on piiratud Fitbiti enda omadega.

 

Fitbit Sense 2 vs Fitbit Sense

Fitbit Sense 2 on toonud pardale mitmeid uusi funktsioone, aga ka kaotanud mõne võrreldes eelkäijaga. Kuidas paremini muutuseid näha, kui mitte tabelis:

Fitbit Sense 2 Fitbit Sense
cEDA sensor pideva stressijälgimisega EDA sensor passiivse stressijälgimisega
Amazon Alexa häälassistent Amazon Alexa & Google Assistant
40 treeningrežiimi 20 treeningrežiimi
Füüsiline küljenupp Puutetundlik küljenupp
Muusika sisemälu ja juhtimine puudub Sisemälu muusikale, Spotify & Deezer tugi,
muusika juhtimine
Google Maps rakendus Rohkelt rakendusi, Google Maps puudu
38,1 × 38,1 mm & 11,4 g korpus 40,4 × 40,4 mm & 12,4 g korpus
1,58-tolline AMOLED ekraan
Daily Readiness Score & Sleep Profile
Integreeritud GPS
6 päeva kestev aku + 12-minutiline kiirlaadimine

KOKKUVÕTE

Fitbit Sense 2

Fitbit Sense 2 tervisekell võtab parima esimese põlvkonna mudelist ja teeb selle veel paremaks. Sense 2 jälgib tervist iga nurga alt – uni, südametöö, verehapnik ja temperatuur – ning tuvastab stressireaktsioone automaatselt terve päeva kestel. Ideaalne valik kõigile, kelle jaoks tervisejälgimine on prioriteet number üks.

Lisaks tervisejälgimisele on Sense 2 ka suurepärane aktiivsusmonitor-spordikell, utsitades terve päeva jooksul aktiivne olema ning võimaldades sportides valida tervelt 40 erineva treeningrežiimi seast, mille hulka kuuluvad ka GPSiga välitreeningud.

Sense 2 nutifunktsioonid nagu Bluetooth helistamine, viipemaksed, Google Maps tugi ja igapäevaselt praktilised nutiteavitused loovad kokku muljetavaldava nutipagasi, kuid veidi paneb kulmu kortsutama muusikatoe ja rakenduste puudumine.

Fitbit Sense 2 üheks suurimaks trumbiks on kahtlemata akukestvus – peaaegu nädal aega muretut kasutust ja lisaks veel kiirlaadimine. Fitbiti taagaks jääb aga alati see, et kõik selle funktsioonid ei ole Eestis saadaval ja mõningad funktsioonid kuuluvad igakuisete maksetega Premium-paketti.

+ Väga tundlik ja detailne stressijälgimine
+ Integreeritud GPS
+ Ilus disain erksa AMOLED ekraaniga
+ Ekraan reageerib puutele kiiresti
+ Kauakestev aku ja kiirlaadimine

– Muusika sisemälu ja muusika juhtimine puudu
– Kõik funktsioonid pole Eestis saadaval
– Pulsianduri täpsus pole treeningul parim
– Igakuise maksega Fitbit Premium
– Silikoonrihm ei lase nahal hästi hingata