Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 29. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Garmin Venu Sq Music ülevaade :: Digitest

Garmin Venu Sq on eelarvesõbralik GPS-nutikell
Kadi Huizinga

Kui see juba varem selge polnud, siis nüüd pole kahtlustki – Garmin on otsustanud lisaks tõsistele spordikelladele vallutada ka stiilsete nutikellade turu. Piisab vaid kiirest pilgust Garmin Venu Sq lihvitud disainile ning selle eesmärk on selge – teha tuul alla nii uutele Fitbit nutikelladele ja ehk isegi soodsale Apple Watch SE‘le.

Uus Venu Sq tuleb kahes erinevas versioonis – Garmin Venu Sq ilma muusikata ja Garmin Venu Sq Music koos muusikaga. Esimene neist toob endaga hoopis kergema hinnasildi kui oleme harjunud nutikelladelt ootama. Garmin Venu Sq on isegi soodsam, kui Garmini enda Vivoactive 4 seeria, kuid pakib enda sisse endiselt muljetavaldava funktsioonipagasi. Kuidas soodne hind saavutati ja kas selleks midagi ka ohverdama pidi, uurimegi lähemalt.

 

DISAIN

Garmin Venu Sq

 

Üks pilk kellale ja me teame, kust Garmin seekord inspiratsiooni sai.. khm Apple Watch khm. Samas puudub Venu Sq disainis Apple’le omane voolujoonelisus ja elegants. Kuigi rõõmustada võiks see siiski kõiki Garmini fänne, kes kandilist disaini tagasi igatsenud on.

Nagu nutikellale kord ja kohus, toimub kella menüüs liikumine peamiselt puutetundliku ekraani kaudu, kuid lisaks on kella korpusel ka kaks füüsilist nuppu, mille kaudu saab alustada treeninguid ja pääseda kella seadistustesse.

Garmin Venu Sq

Venu Sq on varustatud 240 × 240 lahutusvõimega LCD ekraaniga. See on erk ja värviline – kahtlemata parem kui Forerunner seeria kellade ekraanid, kuid jääb siiski alla oma eelkäija Garmin Venu AMOLED ekraanile. Seepärast on ka üllatav, et Venu Sq ekraan alati aktiivne pole. Võiks arvata, et LCD ekraani töös hoidmiseks nii palju energiat vaja ei lähe, kuid siiski läheb Venu Sq ekraan magama, kui käe silme eest ära paned. Ekraan reageerib liigutamisele küll väga kiiresti – märgatavalt kiiremini kui näiteks Fitbit Sense ekraan. Kella sätetes on võimalik ekraan ka alati aktiivseks seada, kuid see vähendab oluliselt akukestvust.

Garmin Venu Sq

Venu Sq aku kestab kirjade järgi kuus päeva ning nii palju ja paar tundi rohkemgi suutsin ka sellest välja pigistada. Kui aga lülitasin sisse alati aktiivse ekraani, vähenes akukestvus umbes kolmele päevale ja kui lisasin sellele veel terve päeva töötava Pulse Ox sensori, kestis aku vaid 44 tundi. Nii et akust on võimalik maksimaalne välja pigistada, kui mõningaid funktsioone mitte kasutada.

Ekraan Värviline 1,3″ ekraan
TFT LCD, 240 × 240 pikslit
Puutetundlik
37 × 40,6 mm
Taustvalgustus
Corning Gorilla Glass 3
Sensorid GPS + GLONASS + Galileo
Optiline pulsiandur
Pulssoksümeeter
Kompass
Kiirendusmõõtja
Asendisensor
Valgusandur
Ekraani kuva Kuupäev ja kellaaeg
Päeva ülevaade
Terviseandmed
Pulss
Sammud
Body Battery
Kalorid
Veetarbimine
Nutiteavitused
Ilmaprognoos
Kalender
Muusika
Nutitelefoni märguanded Kõned
SMS
E-mail
Kalender
Rakendused
Sotsiaalmeedia
Passiivsus
Äratus
Aktiivsuse & tervise jälgimine Sammud
Läbitud vahemaa
Nädala intensiivsed minutid
Unekvaliteet
Veetarbimine
Keha energiavarud (Body Battery)
Vere hapnikusisaldus
Passiivsus
Ühendused Bluetooth
ANT+
WiFi (Music)
Ilmastikukindel 5 ATM
Sobib ujumiseks
Aku 6 päeva nutikellana
6 tundi GPSi ja muusikaga
14 tundi ainult GPSiga
Laadimine spetsiaalse kaabliga
Mõõtmed 40,6 × 37 × 11,5 mm
Kaal 37,6 grammi
Rihma pikkus 125–190 mm
Värvivariandid valge/hele kuld
orhideelilla
hall
must (Music)
samblaroheline (Music)
tumesinine/kuldne (Music)
liivakarva/rose gold (Music)

Garmin Venu SqGarmin Venu SqGarmin Venu SqGarmin Venu SqGarmin Venu SqGarmin Venu Sq Garmin Venu Sq

NUTIPAGAS
Garmin Venu Sq

Garmini kellad tunnevad juba mõnda aega ka eesti keelt – nii ka Garmin Venu Sq.

Garmin Venu Sq ei ole nutikuse poolest ümmarguse Venu’ga võrreldes suurt läbimurret teinud. Funktsionaalsus on siin samaväärne.

Venu Sq toob randmele kõik telefoni potsatavad nutiteavitused või ainult kõnede ja sõnumite märguanded kui seda soovid. Samuti saab kella ekraanilt blokeerida teavitusi rakendustelt, mis tüütuks osutuvad. Kell ei ole märguannetega kitsi – lisaks lühikesele väljavõttele saab sõnumeid ka täies mahus avada. Samuti saab kella ekraanile jõudvatele tekstsõnumitele (olgu selleks siis SMS, Messenger, WhatsApp vms) otse ekraanilt vastata (hetkel endiselt vaid Android seadmetega ühenduses olles). Päris otse sõnumeid küll välja trükkida ei saa, kuid Garmini rakenduses saab enda kirjutatud vastuseid luua. Samuti ei saa sõnumitele häälega vastata nagu saab seda teha Fitbit Sense’iga.

Garmin Venu Sq

Garmin Venu Sq

Garmin Venu Sq

Garmin Venu Sq

Garmin Venu Sq

Garmin Venu Sq Music versiooniga saab ka otse kellast muusikat või podcaste kuulata. Muusikat saab kella laadida üle WiFi ühenduse Amazon Music, Spotify või Deezer rakendusega, kui Sul on nende teenuste Premium kasutaja. Selleks on esmalt vaja Connect IQ rakendustepoest alla laadida muusikarakendus, ühendada kell WiFi võrguga ning seejärel saadki esitusloendeid kella sisemällu salvestada.

Garmin Venu Sq

Muusika kuulamiseks peab veel kellaga ühendama juhtmevabad kõrvaklapid ning saadki trenni minnes muusika kaasa võtta, aga telefoni maha jätta.

Garmin Venu Sq

Lisaks kuulub Garmin Venu Sq nutipagasisse ka Garmin Pay tugi, mis võimaldab Sul poes kassajärjekorras kiirelt läbi vuhiseda ning rahakoti järele haaramata hoopis kellaga viibates maksta. Turvalisuse tagamiseks peab enne makse tegemist ka Sinu seatud PIN-koodi kella ekraanil sisse toksima, nii et päris igaüks ei saa Sinu kellaga poodides pööraseks minna.

Garmin Venu Sq

Kell ütleb nii nagu asi on..

Venu Sq nutikellaga saab ka ligipääsu Connect IQ rakenduste poodi, kus saab kella alla laadida erinevaid ekraanikuvasid, vidinaid, andmevälju ja rakendusi, et teha kell omanäolisemaks.

Garmin Venu Sq

Garmin Venu Sq

Garmin Venu Sq

Samuti saab kella ekraanilt ilmaprognoosiga kursis püsida, et ootamatusteks vihmavarju või kummikutega valmis olla.

Garmin Venu Sq

Mjah, ega see Venu Sq just Apple Watch ei ole, aga olemasolevate nutifunktsioonidega tuleb see hästi toime ja teeb igapäevaelu lihtsamaks küll.

 

AKTIIVSUS & TERVIS

Olgugi, et Venu Sq on teistest Garmini nutikelladest soodsam, ei koonerda see aktiivsuse ja tervisejälgimise funktsioonidega. Kell jälgib igapäevaselt astutud samme, põletatud kaloreid, aktiivseid minuteid ja pulssi nii treeningul kui puhkeasendis. Ainus, millest Venu Sq ilma jäeti on integreeritud altimeeter, mis tähendab, et see ei loe enam trepiastmeid.

Garmin Venu Sq

Garmin püstitab Su motiveerimiseks iga päev uue sammueesmärgi: mida aktiivsem oled, seda suurem on eesmärk järgmisel päeval ning laisemate päevade möödudes, ei hakka kell Sind sundima võimatuks – eesmärk saab siis hoopis realistlikum seatud. Iga tunni tagant annab kell vibratsiooniga märku, et on aeg püsti tõusta ja lihaste turgutamiseks paar kõnniringi teha. Mida kauem istud, seda rohkem minuteid pead kõndima, et liikumisribast lahti saada.

Garmin Venu Sq

Venu Sq hoiab Sul pilku peal ka unetundidel – hommikul ärganuna ootab Garmini rakenduses unetundidest põhjalik graafik, millest näed, kui kaua olid sügava une, REM või pindmise une faasis. Uneinfot, stressitaset, aktiivsust ja stressitaset arvesse võttes mõõdab kell ka Sinu “keha akut” ehk Body Battery’t. See aitab mõista, kas Su keha vajab puhkust või oled valmis aktiivseks päevaks. Mida kõrgem on Body Battery, seda rohkem energiat on Su kehal varuks, et tegus päev ette võtta.

Garmin Venu Sq

Garmin Venu Sq

Garmin Venu Sq

Body Battery näitu saab jälgida nii kella ekraanilt, kui Garmin Connect rakendusest, kus näeb ka põhjalikumat graafikut energiavarude muutustest päeva kestel. See on heaks täienduseks Garmini stressimõõtmisele, andes üsna lihtsastimõistetava parameetri, millega oma enesetunnet seletada.

Lisaks on kell varustatud veel ka juba mainitud pulssoksümeetriga. See mõõdab vere hapnikusisaldust nii päeval kui ööl – kui seda soovid, võid seada selle ainult ööseks mõõtma või hoopis täitsa välja lülitada, et kella akut kokku hoida. Siin ei ole pulssoksümeetri näol muidugi tegemist meditsiinilise seadmega, nii et kell ei diagnoosi Sind ega isegi nõusta. Selle asemel saad näha kõiki oma SpO2 mõõte ja graafikuid ja selle põhjal ise järeldusi teha (ja mure korral selle infoga arsti poole pöörduda). Terve inimese jaoks pole see ilmselt parameeter, millel kullipilguga järge ajada, kuid uneapnoega inimestel võib see olla abiliseks süptomite tabamisel.

Garmin Venu Sq

Ideaalne oleks, kui pulssoksümeetri näit jääks igal ööl 95–100% vahele.

Garmin Venu Sq

Täiskasvanu tervislik hingamissageduse vahemik uneajal on 12–20.

Venu Sq mõõdab ka Su hingamise sagedust terve päeva kestel, nii uneajal kui ka trennis. See töötab koos kella stressijälgimise funktsiooniga, mis stressirohketel hetkedel Sulle meelde tuletab, et võiksid hetke enese jaoks võtta.

Garmin Venu Sq

Garmin Venu Sq

Kell ütleb millal sisse ja välja hingata ning peale mõnd hingamisharjutust näed kohe kella ekraanilt, kuidas Su hingamissagedus ja stressitase alanevad.

Garmin Venu Sq

Garmin Venu Sq

Samuti saab Garmin Venu Sq’iga hoida pilku peal veetarbimisel. Teame me ju kõik, kui oluline on igapäevaselt piisavalt vett tarbida, aga ometi on seda väga lihtne unustada. Kui oled varem telefoni mõne veerakenduse alla laadinud ja selle siiski peale päevast kasutamist ära unustanud, võiks see funktsioon Sind rõõmustada. Kella saab seadistada Sulle veejoomist meelde tuletama ning joodud vee koguse saab otse kella ekraanilt kohe sisestada. Saad seadistada endale meelepärase vee-eesmärgi või lasta kellal seda igapäevaselt kohendada vastavalt eelmise päeva veetarbimisele.

Garmin Venu Sq

SPORT

Garmin Venu Sq püüdleb küll välimuse poolest Apple Watch’iga samale pulgale, kui sisu on sel Garmin, mis Garmin – sportlik. Kell on varustatud GPS-vastuvõtja ning Garmin Elevate optilise pulsianduriga. Trenni tegemiseks on kellas juba üle 20 eellaetud treeningrežiimiga, mille seast leiab meelepärase nii jooksja, suusataja kui ujuja ning kõik, kes nende vahepeale jäävad. Samuti saab menüüs luua endale meelepärase treeningu juba olemasolevat kopeerides ja kohendades.

Garmin Venu Sq

Garmin Venu Sq

Treeningrežiime valida ja treeningut alustada saab vajutades kella kahest nupust ülemist. Treeningute nimekirjas saab otseteena määrata oma lemmiktreeningud, et neid kiiremini leida. Treeningu aktiveerides avaneb GPSi ekraan (välitreeningu puhul), mil kell Sinu asukoha lukustab ning see toimub Venu Sq’iga üsna kiiresti, juhul kui Sind väga kõrged majad ei ümbritse (sel puhul võib GPSi lukustamiseks veidi kauem aega minna). Välitrenni kestel jälgib kell Sinu tempot, läbitud vahemaad, pulssi, jooksmisel ka jooksurütmi, sammupikkust ning muidugi ka kalorikulu ja veekaotust. Kuigi kellas altimeetrit ei ole, mis treeningu kestel kõrguse vaheldumist mõõdaks, arvutab kell selle siiski GPSi põhjal, nii et treeningu lõpus näed ikka, kui palju tõuse ja langusi läbisid.

Garmin Venu Sq

Garmin Venu Sq

Vaade rattasõidule Garmin Connect veebikeskkonnas.

Et treeningud turvalisemaks teha on Garmin Venu Sq varustatud juhtumituvastuse funktsiooniga. Kui kell tajub, et oled joostes, kõndides, matkates või jalgrattaga sõites õnnetusse sattunud – st kella andurid tajuvad järsku muutust Su liikumises – saadab kell automaatselt sõnumi hädaabikontaktidele Sinu hetke asukohaga, et Sind oleks lihtsam leida. Aga kui kell hindab juhtumit üle ja tegelikult ei ole Sinuga midagi väga tõsist juhtunud, siis saab hädaabi sõnumi välja saatmise ka katkestada, et mitte lähedastele ilmaasjata südamevalu põhjustada. Hädaabi sõnumi saab tegelikult ka käsitsi välja saata, hoides all kella ülemist nuppu.

Garmin Venu Sq

Garmin Venu Sq

Kuid üks treeningfunktsioon, millest Venu Sq soodsama hinna nimel ilma on jäetud, on animeeritud treeningud. Kui ümmarguse Venu ekraanil saab animeeritud kuju järgi harjutusi teha, siis selle uue kellaga mitte. Kuid endiselt on sel spetsiaalne jõutreeningu režiim, mis oskab harjutuste kordusi loendada (mitte küll alati kõige täpsemalt).

 

KOKKUVÕTE

Garmin Venu Sq

Garmin Venu Sq on kindlasti parim nuti-spordikell oma hinnaklassis. Nutikella välimusest sõltumata avaldavad siiski muljet rohkem selle rohked treeningrežiimid ja täpsed sensorid nagu Garmini puhul ikka. Samas ei koonerda see ka aktiivsuse ja tervise jälgimise funktsioonidega ning oma limiteeritud nutifunktsioonidega tuleb ka hästi toime. Venu Sq ei too küll kaasa midagi uut, kuid pakendab tuntud Garmini kvaliteedi kandilisse korpusesse, mis kõnetab ilmselt paljusid meist.
+ Hinna-kvaliteedi suhe on hästi paigas
+ Ekraan on tundlik ja reageerib kiiresti

+ Mitmed tervise jälgimise funktsioonid
+ Hea valik treeningrežiime
+ Integreeritud GPS
– Tava ja Music versiooni hinnavahe on liiga suur
– Vere hapnikusisalduse mõõtmine tarbib palju akut
– Ei toeta juhtmevaba ega kiirlaadimist

Ülevaade numbrites

Disain
9
Kasutusmugavus
8.5
Funktsionaalsus & täpsus
9
Hinna & kvaliteedi suhe
9.5
9

Soodne nutikell

Garmin Venu Sq on kindlasti parim aktiivsuskell oma hinnaklassis ning tugev konkurent teistele sel aastal välja tulnud nutikelladele. Uuenduskuuri läbinud välimusega soovib Venu Sq joonele võtta küll nutikelladega kuid muljetavaldavaimad on siiski selle spordifunktsioonid nagu Garmini puhul ikka. Samas toob see randmele nii muusika kui kontaktivabad maksed, põhjaliku tervisejälgimise ja teeb seda väga hea hinnaga.