Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 22. juuli 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Manfrotto MHXPRO-3WG Geared - statiivipeade varjatud pärl :: Digitest

Manfrotto MHXPRO-3WG Geared statiivipea tagab täpse kadreeringu iga ilmaga
Silver Pik

Manfrotto MHXPRO-3WG on ülitäpne, kruvimehhanismiga versioon väiksemast MHXPRO-3W 3-suunalisest statiivipeast. Selles statiivipeas paistab välja vanakooli 410 Junior statiivipea juured ning uus XPRO tootedisain, mis omakorda toovad ühte tootesse kahe maailma parimad aspektid. Seda just selles kontekstis, kus MHXPRO-3WG on kompaktne ja kerge nagu XPRO seeria pead, samas sama täpne kui 410 Junior või 405 Geared.

Manfrotto MHXPRO-3WG on selline huvitav, natuke kitsama otstarbega statiivipea. Kui kuulpeadest, klassikalistest 3-suunalistest peadest või videopeadest räägime, siis on lihtne üldistada, kelle jaoks on see sobivaim. Kruvimehhanismidega pead jällegi, neid saab jah kõikjal kasutada ning igapäevase peana kasutusele võttes ei teki otseselt probleeme. Samas on need ikkagi pigem makro-, arhitektuuri- ning tootefotograafias kasutamiseks – sellistes olukordades, kus täpsus on õnnestunud fotode aluseks.

Manfrotto-MHXPRO-3WG-DT-002-Sissejuhatus

 

Tehnilised andmed & sissejuhatus

MHXPRO-3WG Geared statiivipea parameetreid vaadates on mõistlik kõrvutada nii XPRO seeria MHXPRO-3W peaga kui ka 410 Junior ning 405 Geared statiivipeaga, et täpsemalt aru saada, kus uus MHXPRO-3WG täpsemalt asub.

Mudel MHXPRO-3WG Geared MHXPRO-3W 410 Junior 405 Geared
Materjal Tehnopolümeer *
Alumiinium
Alumiinium Alumiinium Alumiinium
Maksimaalne töökoormus 4 kg 8 kg 5 kg 7,5 KG
Külgkalle -90° / +20° -90° / +30° -90° / +30° -90° / +30°
Kalle taha / ette -20° / +90° -30° / +90° -30° / +90° -30° / +90°
Lood 3 3 1 3
Kruvimehhanism Jah Ei Jah Jah
Kiirkinnitusplaat 200LT-PL ** 200PL-14 410PL 410PL
Kõrgus 130 mm 130 mm 130 mm 160 mm
Kaal 750 g 1000 g 1220 g 1600 g
Hind *** 199 € 139 € 249 € 559 €

* Manfrotto kasutab paljudes statiivipeades Adapto nimelist tehnopolümeeri – see on tugev, vastupidav ning sobib suurepäraselt statiivpeade juures kasutamiseks. Maakeeli võib seda nimetada ka plastikuks.
** 200LT-PL on minimaalsete muudatustega versioon enimlevinud 200PL-14 plaadist.
*** Toodete tavahinnad (mitte soodushinnad) Photopointis

Numbritest on selgelt näha, et XPRO seeria statiivipea on silmnähtavalt kergem, samas loovutades väikese kandevõime (ka suurema peegelkaamera jaoks on sest maa ja ilm siiski), natuke järele andes ka liikuvuses. Teisalt, jätkuvalt kergem kaal ning soodsam hinnasilt teevad selle pea väärt valikuvariandiks.

Manfrotto-MHXPRO-3WG-DT-004-DT-kokkuvote

 

Disain & kasutamine

Kruvimehhanismiga statiivipea, miks mulle selline?

Geared tüüpi ehk maakeeli tõlgituna kruvimehhanismiga statiivipead on disainitud võimalikult täpse kontrolli saavutamiseks. See tähendab seda, et kahe või kõikide telgede liigutamiseks (eelpool mainitud peade puhul on see kõigil kolmel teljel) on keeratav nupp/hoog. Seda keerates hakkab statiivipea antud teljel väga täpselt liikuma. Niimoodi on võimalik statiivipea (ning kaamera) asendit seadistada ka ühe kraadi kaupa. MHXPRO-3WG Geared statiivipea puhul üks täisring hooval keerates võrdub 9,5° statiivipea liikumisel. See ülekanne on sama kõigil kolmel teljel.

Sellise disainiga statiivipea kasutusvaldkondi on mitmeid, kuid makrofotograafias kus üks kraad kaamera liikumist tihti väljendub hoopis teise kompositsiooniga, on kruvimehhanismiga lahendus ülimugav. Samamoodi on sellest statiivipeast kasu ka arhitektuuri ning interjööri pildistades, kus soovid võimalikult täpselt kaamera paika seadistada. Omadest kogemustest ütlen kohe ära, et ka tootefotograafias väiksemaid detaile pildistades on sedatüüpi pea väärt abimees. Samas saab kruvimehhanismiga statiivipead igapäevaselt kasutada – eelpool mainitud 410 Junior oli mul aastaid püsivalt statiivi peal ning igapäevaselt kasutusel.

Disain

Niisiis, statiivipea kõik kolm telge on varustatud täpse kruvimehhanismiga. Nende keeramiseks on mugavad kergelt reljeefse kummeeritud pinnaga hoovad. Lisaks kruvimehhanismiga liigutamisele on võimalik kruvide keermed üksteisest lahutada hoova vajutamisega – niimoodi saab vaatenurka ka kiirelt muuta suuremas ulatuses.

Manfrotto-MHXPRO-3WG-DT-007-DT-hoovad

Statiivpea liikuvus on natuke liiga piiratud, vähemalt minu igapäevast (öist) kasutust arvestades – 20° üles keeramist on natuke liiga vähe, samas 90° alla vaatamine on juba iseenesest mõistetav lähenemine. Samamoodi saab statiivipead “portreeasendisse” ehk 90° küljele keerata.

Manfrotto MHXPRO-3WG peal on kaks loodi – üks on statiivipea alumises osas horisontaalse skaala juures. Selle abiga saab statiivi enda loodi ajada ning tagada näiteks panoraamfotode puhul sirge horisondi ning õigel teljel liikumise. Ülejäänud kaks loodi on kiirkinnitusmehhanismi juures, et kaamera ise loodi saada.

Manfrotto-MHXPRO-3WG-DT-008-DT-lood-baas

Manfrotto-MHXPRO-3WG-DT-009-DT-lood-kinnitus

Kiirkinnitus on klassikaline Manfrotto RC2 süsteem, mis kasutab 200LT-PL kiirkinnitusplaati. Statiivipea kiirkinnituse turvamehhanismid on tuttavad juba teistelt uuematelt mudelitelt – kiirkinnitusplaati ei lasta lahti ennem, kui lisahoob alla suruda; plaati pessa pannes käib selge klõps ning kiirkinnitusplaat on pesas fikseeritud. Isegi, kui fikseerimishooga liigutada ning sellega kiirkinnitusplaat kergelt logisema saada, ei tule plaat pesast välja.

Manfrotto-MHXPRO-3WG-DT-010-DT-rc2-peal

Manfrotto-MHXPRO-3WG-DT-011-DT-rc2-maas

Manfrotto-MHXPRO-3WG-DT-012-DT-baas

Statiivile kinnitub see pea Manfrottole kohaselt 3/8″ kruviga, mida saab keermeadapteriga vabalt ka 1/4″ peale vähendada, et väiksemate statiivide peale keerata. Statiivipea alumisel küljel on ka süvistused, kuid need on vist pigem kaalu kokkuhoiu jaoks tehtud, kuna ma pole veel näinud ühtegi Manfrotto statiivi mil fikseerimiskruvid nii keskel oleks.

Kasutamine

Ma kasutasin aastaid 410 Junior statiivipead igapäevase statiivipeaga, mistõttu oli Manfrotto MHXPRO-3WG Geared pea testimine omajagu tuttav olukord. Seda loomulikult teatud edasiarengutega.

Manfrotto-MHXPRO-3WG-DT-006-DT-kasutamine-algus

Esiteks, tehnopolümeerist konstruktsioon võib alguses natuke heidutada, kuid erinevalt meie eelarvamustest, pakub see tegelikult head kasutuskogemust. See on jäik, tugev ning väga kerge. 190GO seeria süsinikfiibrist statiivi peal oli see hästi tasakaalus, erinevalt 410 Juniorist, mis isegi 055 seeria süsinikfiibrist statiivi raskuskeskme liiga palju paigast nihutas. Ehk et, MHXPRO-3WG pead on mugav kasutada nii suure alumiiniumstatiivi kui kompaktse süsinikfiibrist statiivi peal. Või ükstapuha milline nende kombinatsioon.

Manfrotto MHXPRO-3WG on oma kergusega loovutanud natuke kandevõimet, kuid seda päris kitsaskohaks lugeda ei saa. 4 kg kandevõime tähendab seda, et sa saad kasutada täiskaader peegelkaamerat koos suure 100 mm või 180 mm makroobjektiiviga või hoopis 70-200mm f/2.8 objektiiviga. Samas kergema süsteemiga ei ole üldse piiranguid, ainult suur kasutusmugavus.

Kusjuures, kruvi lahutamine vastusest võimaldab pea asendit kruvi keeramata muuta, kuid kinnitussammud on 9,5° tagant. See omakorda teeb kiirelt täpse kadreeringu saavutamise keerulisemaks – kui vaja näiteks 4,5° peale saada, siis vali kas 0° või 9,5° ning kruvi nupust 4,5° peale käsitsi. Raske toruga töötades oli alt üles keeramine samas lihtsam ja mugavam, mistõttu valisin alati pigem madalama asendi ning hakkasin sealt üles tagasi kerima.

Statiivipea liikumine on mõne kasutaja jaoks natuke liiga piiratud – kui skaalad jooksevad -20° – 90°, siis reaalsuses saab kallet 20° markerist pea 10° edasi nihutada. Samas, kui ikka otse üles vaja pildistada, siis ei ole muud võimalust kui plaat tagurpidi kaamera alla panna ning kaamera seega tagurpidi pea peale kinnitada.

Manfrotto-MHXPRO-3WG-DT-005-DT-20-yles

Manfrotto-MHXPRO-3WG-DT-005-DT-45-alla

Kokkuvõte

Kruvimehhanismiga statiivipead on seni üldjuhul olnud meelepärased pigem nendele kasutajatele, kes teenivad fotograafiaga elatist ning oskavad hinnata täpsust pildistamise ajal, ignoreerides sellise statiivipea liigset raskust. Just seetõttu – oma liigse kaalu ning natuke kohmakama disaini tõttu ei ole kruvimehhanismiga pead leidnud suurt toetuspinda kuulpeade või teiste 3-suunaliste peade kõrval. Manfrotto MHXPRO-3WG Geared on siinkohal statiivipeade maailma varjatud pärl – see kombineerib kerguse, täpsuse ning ka soodsa hinna.

+ Ülitäpne kruvimehhanismiga liikumine
+ Mugavad kummeeritud pinnaga hoovad
+ Kerge
+ Kolm loodi
+ Soodne hind
– Pea liikumise ulatus
– Mehhanismi lukustussammud liiga pikad

Manfrotto-MHXPRO-3WG-DT-003-DT-soovitab

Manfrotto XPRO seeria on igast statiivipea tüübist toonud fotograafidele oma versiooni ning äärmiselt positiivne on seal näha ka kruvimehhanismiga 3-suunalist pead. MHXPRO-3WG on omapäraste, kuid mõistlike kompromissidega. Hea on lõpuks näha üht kruvimehhanismiga pead, mis sobiks ka väiksemate ja kergemate statiivide peale ilma, et need oleks ülaosas liiga raske. Ignoreerides neid paari kiiksu, mis sel peal on, võib siiski seda südamerahuga soovitada nii pühapäevafotograafile väikese peegelkaamera või hübriidkaamera alla, kuid ka tõsisemale harrastajale suure tehnikaga kasutamiseks. Siis, kui täpsus on ikka esmatähtis, kompenseerib see pea oma väiksemad puudujäägid imekiirelt.

Manfrotto MHXPRO-3WG Geared statiivipea Photopointis 199 €

Ülevaade numbrites

Koostekvaliteet
9
Paindlikkus
9
Kandevõime
8
Kasutusmugavus
9
Mõõdud-Kaal
9.5
8.9

Kahe maailma parim

Manfrotto MHXPRO-3WG Geared on statiivimaailma varjatud pärl - see kombineerib kruvimehhanismidega statiivipeade täpsuse ning XPRO seeria kasutusmugavuse ning kerguse. Tulemuseks on suure kasutusmugavusega kerge statiivipea, mis sobib perfektselt nii hübriid- kui peegelkaamerate alla.