Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 23. juuni 2024

Rulli end üles

Üles

1 kommentaar

Ricoh GR III – kõige pisem kaamera kõige kvaliteetsema pildiga :: Digitest

Ricoh GR III – kõige pisem kaamera kõige kvaliteetsema pildiga
Lauri Veerde

Edukas rallisõitja tunnetab autot osana endast ja saab nii keskenduda maksimaalsele kiirusele. Hea arvutigraafik valdab Photoshopi keerdkäike niivõrd hästi, et saab menüüdes tuhlamise asemel keskenduda üksnes enda kujutluspildi väljendamisele. Ka fotokaamera pole midagi enamat kui vaid tööriist, vahendamaks looja nägemust reaalsusest. Mida vähem seda kaamerat fotograafi ja reaalsuse vahel on, seda parem. Mida lihtsam on soovitud pildi saamiseks vajalik fototehnika, seda suurem on loominguvabadus. Saage tuttavaks kaameraga, mis kehastab endas tõelist loominuguvabadust. See on Ricoh GR III. Vormilt pisike. Kasutamise poolest lihtne ja kiire. Pildikvaliteedi poolest professionaalne.

1996ndal aastal 35mm filmi kasutava Ricoh GR1 aparaadiga alguse saanud Ricoh GR kaameraseeria on tänaseks tõusnud legendaarsesse staatusesse. Eriti just tänavafotograafidele on läbi aastakümnete meeldinud GR kaamerate tagasihoidlik korpus, kiire toimimine, intuitiivne käsitsemismugavus ja väga hea pildikvaliteet. Täpselt need omadused on oma eelkäijatelt pärinud ka uus Ricoh GR III.

Minu tutvus GR seeriaga sai alguse juba kuus aastat tagasi, mil proovisin praegusest kaks astet vanema seeria aparaati ja… võib vist öelda et mingil tasandil armusin sellesse. Kirjutasin oma kogemustest ka ülevaate siinsamas Digitests Pärast seda ostsin endale Ricoh GR II kaamera ja olen suurima rahulolutundega sellega pildistanud siiamaani.

Nüüd on aga minu käes testimiseks-pildistamiseks olnud Ricoh GR III. Ja peab ütlema, et tunded on vastakad. Kas peaks vana hea GR II vahetama uue mudeli vastu? Kas uue GR III kasutajaliides ikka on parem? Kas selle põhjalikult täiustatud autofookus on siis tõesti oluliselt kiirem ja värinastabilisaator ikka võimaldab aeglasemat säriaega? Vaatame, koos, milleks GR III võimeline on. 

 

Ricoh GR III olulisemad tehnilised andmed

Ricoh GR III olulisemad tehnilised andmed

 • 24.24 MP APS-C mõõdus ilma madalpääsfiltrita CMOS sensor
 • ISO 100 – 102400
 • Sensoripõhine 3-suunaline värinastabilisaator kompenseerib värinaid 4 EV astme ulatuses
 • Kolmetasemeline moiré vähendamise režiim (sarnane Penatx peegelkaameratele)
 • Objektiiv: 28 mm fookuskaugusega (35mm ekvivalent), ava saab muuta vahemikus f/2.8 – f/16
 • Minimaalne teravustamiskaugus: 6 cm (GR II kaameral oli 10 cm)
 • 9 diafragmalaba ilusa bokeh jaoks
 • Integreeritud ND filter – lubab pildistada/filmida 2 stoppi aeglasema säriajaga
 • 35 mm ja 50 mm crop režiimid simuleerivad suurema suumiga pildistamist
 • Hübriid autofookus (kontrasttuvastus + faasituvastus)
 • Näotuvastus ja lemmiklooma tuvastus
 • Kaamera on välja lülitatud seisundist töövalmis o.8 sekundiga (ehk 0.2 sekundit kiiremini kui GR II). Katiku viivitus umbes 0,03 sekundit
 • 3.0″ diagonaaliga 1 037 000 pikslit mahutav LCD – väga hea lahutusvõime (terav ja selge pilt). Esimest korda Pentax/ricoh kaameratel on GR III ekraan puutetundlik. Puutetundlikkus toimib ka põhimenüüs
 • Full HD 1080p videorežiim – kuni 60 kaadrit sekundis. Videorežiimis ei saa pildistada täismanuaalse säritusega. 
 • 12-bit RAW fotofailide salvestamine DNG formaadis
 • WiFi + Bluetooth ühendus, USB-C pesa laadimiseks ja andmesideks
 • DB-110 liitiumaku pildistab ühe laadimiskorraga tagasihoidlikud 200 fotot (CIPA test)
 • Magneesiumsulamist korpus mõõtmetega 109.4 (laius) × 61.9 (kõrgus)×33.2 (sügavus) mm
 • Kaal: 257 g (koos aku ja mälukaardiga).

Ricoh GR III vs Ricoh GR II

Ricoh GR III on pisikese korpuse, suure peegelkameraliku APS-C formaadis pildisensori ja 28mm f/2.8 fiksobjektiiviga kompaktkaamera. Sellega ei saa suumida ja selle objektiive ei saa vahetada kuid see-eest mahub see isegi teksapükste taskusse, on poole sekundiga pildistamiseks valmis ja pildistab ülidetailseid ja teravaid hea dünaamilise ulatusega RAW faile. 

Täiustatud mudelina Ricoh GR II kaamerast on Ricoh GR III juures lisatud sensoripõhine värinastabilisaator, eemaldatud integreeritud välklamp ja täiustatud autofookuse tööd (lisatud faasituvastusega teravustamispunktid sensoril).

Veidi on muudetud juhtnuppude asetust ja kasutamise loogikat ning kohandatud menüüd ja muu ekraanil olev puutetundlikkuse jaoks.

Lähipildistamise režiim (makro) on senisest võimekam. 10 cm asemel on lähimaks teravustamiskauguseks nüüd 6 cm! Koos sensori lahutusvõime tõusuga annab see tulemuseks oluliselt parema lähipildistamisvõimekuse kui aste vanemal Ricoh GR II kaameral.  

Ricoh GR II oli kiire aga Ricoh GR III on veel palju kiirem. Eriti on seda tunda kaamera puhvri puhul. Kui enne tahtsid pildistada mitu RAW faili kiirelt järjest, pidid iga faili pildistamise vahel umbes pool sekundit ootama. Nüüd võid rabada päästikut nii kiirelt kui jõuad – kõik pildid salvestatakse otsekohe kaardile ja mingit ootamisaega ei ole. Lihtsalt testiks proovisin JPG + RAW sarivõtet. GR II pildistab 10 faili ja hangub. GR III puhul jääb sarivõte aeglasemaks 14nda kaadri peal.

Aastaid Pentaxi (ja seega ka Ricohi) standardiks olnud Mini AB USB pesa on õnneks asendatud USB-C pesaga. See on suurepärane, sest ma saan näiteks MacBook’i USB-C laadimiskaabli adapteri küljest lahti ühendada ja Ricoh GR III kaamerasse susata. Kaamera saab sülearvutist toidet ja kui ma soovin, võin samal ajal (kaablitpidi arvuti külge ühendatuna) pildistada või tehtud pilte vaadata või neid üle WiFi võrgu kaamerast nutiseadmesse saata.

GR III aku mahutavus on 1250 mAh asemel 1350 mAh. Pisut suurem mahutavus pole aga aku vastupidavust tõstnud – vastupidi, aku vastupidavus on pisut väiksem kui Ricoh GR II kaameral. Selle põhjuseks on kindlasti teada-tuntud energiaröövel: sensoripõhine menaaniline värinastabilisaator. Samuti võib-olla võimsam protsessor ja suuremad fotofailid. Lühike aku kestvus ei peaks aga deal-breaker olema. Tõsisemal fotograafil on varuaku nagunii tagavaraks. Lisaks on GR III kaamerat äärmuslikel juhtudel võimalik laadida ka pildistamise ajal – näiteks akupangast. 

Ricoh GR III kaameral on 2 GB sisemälu! See päästab sind ühel päeval, kui sa järjekordselt SD-kaardi maha unustad. 

 

Olulisemate tehniliste andmete võrdlus

Hea ülevaate Ricoh GR III tehnilistest andmetest võrrelduna vanema Ricoh GR II omadustega leiab alt tabelist. Võrdluseks lisasin sinna juurde kolmandana ka tehniliste andmete poolest üllatavalt sarnase ja hinna poolest veelgi üllatavamalt soodsama Fujifilm XF10 kompaktkaamera:

   Ricoh GR III  Ricoh GR II  Fujifilm XF10
 
 Sensor  24.24 MP APS-C CMOS  16 MP APS-C CMOS  24.2 MP APS-C CMOS
 ISO ulatus  100 – 102 400 100 – 25 600  200 – 51 200
Värinastabilisaator Sensoripõhine; Tõhusus: 4 EV astet
Maks. säriaeg  30 sek 30 sek  30 sek
Min. säriaeg  1/4000 (suurema kui f/5.6 ava korral 1/2500) 1/4000 1/4000, Elektroonilise katikuga 1/16000
Fookuskaugus  28 mm  28 mm  35 mm
Maks. ava  F/2.8 F/2.8 F/2.0
Min. teravustamiskaugus  6 cm  10 cm 10 cm
RAW fail  DNG 14 bit DNG 12 bit  RAF 14 bit
Sarivõte maks. kiirus  4 fps 4 fps 6 fps
Värinastabilisaator  –  –  –
LCD-ekraan 3″, 1 037 000 px  3″ 1230 000 px 2,8″, 460 000 px
Puutetundlik LCD Jah, kõik seadistused ja peamenüü Ei Jah. 
Välklambi ulatus  Integreeritud välklamp puudub 5,40 m 5,30 m
Välise välklambi/pildiotsija kasutamise võimalus Jah (välguking) Jah (välguking)
Filmirežiim  1920 x 1080 (60, 30, 25, 24 fps)  1920 x 1080 (30, 25, 24 fps) 1920 x 1080 (60, 30, 25, 24 fps), 4K 15 fps (ei sobi video filmimiseks, kaadrisagedus liiga madal).
WiFI  WiFi + Bluetooth  WiFi WiFi + Bluetooth
Timelapse salvestamine Jah  Jah  Jah
Korpus Magneesiumsulamist Magneesiumsulamist Metallist raam
Ühenduspesad USB-C USB 2.0, Micro HDMI USB 2.0, Micro HDMI, Mikrofonipesa
Aku kestvus  200 kaadrit 320 kaadrit 330 kaadrit
Mõõtmed  194 x 62 x 33 mm 117 x 63 x 35 mm  113 x 64 x 41 mm
Kaal  257 g  251 g  279 g
Hind Photopointis  899€ Vaata siit  499€ Vaata siit  499€ Vaata siit

Fujifilm XF10 on Ricoh GR III kaameraga võrreldes olemuslikult sarnane. Fujifilmi suurimaks plussiks GR III ees on soodne hind. Pildikvaliteedi poolest on nad Ricohiga enam-vähem samal pulgal, kuigi Ricoh GR III fotod peaksid olema teravamad sest GR III sensori ees (erinevalt XF10 kaamerast) ei ole madalpääsfiltrit.

Ricoh GR III eelisteks XF10 ees on värinastabilisaator ja paindlikumad võimalused nuppude toimimist enda soovide järgi seadistada. Kõige olulisemaks GR III eeliseks on minu arvates aga kaamera üldine kasutamisloogika (nupud, menüüd jms). Ricohiga on lihtsalt mõnusam pildistada. See hinnang on muidugi ülimalt subjektiivne nii et auväärt ülevaate lugeja peab ise fotopoodi minema ja mõlemat kaamerat enda käes järele proovima. 

 

Disain ja käsitsemismugavus

Ricoh GR III on nii pisike, et mahub praktiliselt igasse normaalsesse taskusse ja on seega mugav kõikjal kaasas kanda. Fotograafi jaoks, kes on väsinud suure hübriid- või peegelkaamera kaasas tassimisest, objektiivide vahetamisest, statiivi ülesseadmisest jne jne, on Ricoh GR III kaameraga pildistamine justkui jõuaks tihedast džunglist avarale põllule. GR III ga on veel lihtsam pildistada kui telefoniga ja fotod tulevad sama kvaliteetsed, nagu APS-C sensoriga varustatud suure peegel- või hübriidkaameraga. 

GR III ga on veel lihtsam pildistada kui telefoniga ja fotod tulevad sama kvaliteetsed, nagu APS-C sensoriga varustatud suure peegel- või hübriidkaameraga. 

Lisaks on GR III tavaline. Võib isegi öelda et täiesti ilmetu. Ricoh ei ole püüdnud luua uhket rangefinder kaamera disaini, mis oma hõbedaselt küütlevate metallketaste ja logodega silma paistaks. Hoopis vastupidi. See kaamera on üleni musta värvi ja isegi GR logo ja programmiratta tähistused (Mis GR II kaameral olid valged) on hallikaks toonitud – kõik ainult selle nimel, et aparaat pildistaja käes võimalikult vähe silma paistaks. See on väga oluline omadus näiteks siis, kui pildistad rahvarohkes kohas, kus ka võõrad inimesed pildile jäävad. Uhket ja suurt kaamerat nad kardavad. Seda pisikest seebikarpi ei pane keegi tähele – nad ei saa arugi, et sa oled fotokunstnik ja arvavad, et tegu on suvalise diletandiga kes klõpsib kehva kvaliteediga pilte.

Võrreldes aste vanema versiooniga on GR III korpus umbes sama kõrge kuid umbes 8mm võrra kitsam. Ühest küljest on see ju tore, et kaamera veelgi väiksem ja taskusõbralikum on. Teisalt on kitsam korpus muutnud kaamera käsitsemist pisut ebamugavamaks, sest käepidemest hoidva parema käe sõrmeotsad ei mahu enam hästi käepideme ja objektiivi vahele ära. Seda on kohe tunda, kui kaamera kätte võtad. Selles osas eelistaksin Ricoh GR II kaamerat. 

Üldiselt lubab nuppude asetus juhtida GR III aparaati sarnaselt kahele senisele GR kaamerale. Ja see on hea, sest Ricoh GR kaamera kasutamismugavuse üks alustaladest on läbi aegade olnud just suurepärane juhtnuppude süsteem. Samas on need juhtnupud GR III puhul muutunud senisega võrreldes tavalisemaks-standardsemaks, mis pole tingimata hea suund.

Kadunud on kaamera tagaküljel olnud teravustamisrežiimide heebel. Lisaks on sealsamas paremal ülanurgas olnud +- nupuduo (millest sai seadistada särikompensatsiooni ja taasesitusrežiimis pilte sisse-välja suumida) nüüd asendunud rattaga neljasuunalise nupu ümber. Camoon Ricoh, see on ju nii Sony RX-seeria stiil. Siinkirjutaja jaoks on särikompensatsiooni muutmine igatahes GR II kaameraga võrreldes astme võrra ebamugavamaks muutunud.

 

GR III korpus on üksainus tugev tükk magneesiumsulamit – vastupidav ja peos meeldivalt tummine. Ilmastikukindlaid tihendeid kaameral aga ei ole. Kui sadama hakkab, siis pane GR III vihmavarju.  

Kaamera peal on välguking.

Välgukinga abil saab kasutada kõiki Pentax peegelkaameratele valmistatud välklampe. Samuti saab välgukinga kinnitada optilisi pildiotsijaid GV1 ja GV2. Objektiivi ümber olevasse bajonetti saab kinnitada lainurkadapteri GW4 (muudab 28mm objektiivi 21mm lainurgaks (35mm ekvivalendina)).

Kasutajaliides – menüüd ja valikud ekraanil

 

Ricoh GR III üks olulistest täiustustest on puutetundlik ekraan. Kiire tagasisidega ja mõnusalt vajutatavad juhtnupud on tegelikult kaamera juhtimiseks enam kui piisavad. Sellegipoolest muudab puuteekraan lihtsamaks-kiiremaks teravustamispunkti määramise ja peamenüü kasutamise.

Ricoh GR III puutetundlikkus ei ole üldsegi üle-jala tehtud lisandus nagu näiteks Sony hübriidkaameratel. See on korralik puutetundlikkus, kus ka kogu peamenüü kõige pisema ja kaugema valikuni välja on sõrmeotsaga valitav. Puutetundlikud on kõik kiirmenüüd ja muidugi ka fotode järelvaatamise režiim, kus saab pilte kahe sõrmega kokku lahku vedades suumida. Tubli töö, Ricoh. 

Ricoh GR III puutetundlikkus on korralik, kus ka kogu peamenüü kõige pisema ja kaugema valikuni välja on sõrmeotsaga valitav.

Kaamera LCD-ekraan on senise 4:3 külgede suhte asemel 3:2 külgede suhtega. Miks? Sest erinevalt Ricoh GR II kaamrast, mille puhul sai valida kaadrisageduseks 3:2, 4:3 ja 1:1 on GR kolmanda seeria valikus ainult 3:2 ja 1:1. Kellele meeldib 4:3 formaat, peab siinkohal pettuma. Kellele on südamelähedasem aga 3:2 külgede suhe, võib olla rahul, sest seda pilti kuvatakse nüüd LCD-ekraanil senisest suuremana. 

Veel üks märkus ekraani kohta. Märkasin pildistatud fotosid kaamera ekraanilt vaadates kerget lillakat tonaalsust. Uurisin samu fotosid arvutiekraanil ja seal lillat tonaalsust ei olnud – värvustasakaal oli kenasti paigas. Seega tuleneb lillakas tonaalsus tõenäoliselt mingist LCD-ekraani konstruktsioonilisest iseärasusest. Treenimata silmaga ehk seda tonaalsuse muutust ei märkagi – samas on Ricoh GR ju mõeldud siiski treenitud silmadega fotohuvilistele, eks.

Võrreldes Ricoh GR II kaameraga on uue versiooni puhul peamenüü struktuuri muudetud. Rohkem alajaotusi, paremini kategoriseeritud seadistused. Siin on areng olnud igatahes positiivses suunas. 

 

Kiirmenüü avaneb tagaküljel paremal ülanurgas olevale heeblile vajutades. Ekraanile kuvatavaid valikuid saab ka näpu abil muuta. 

Peamenüü on jaotatud viide sakki. Ka sakkide sees olevad menüükirjed on loogiliselt kategoriseeritud, kategooria nimetus ülaääres. Kogu menüü toimib ka puutetundlkikult. 

Objektiiv piirab pildistamist kuid tagab kvaliteedi

 

Ricoh GR III kaameral on fikseeritud fookuskaugusega objektiiv. See tähendab, et selle objektiiviga ei saa sisse ega välja suumida – pole olemas sellist maagilist nihikut päästiku juures, mis kaugemal olevad asjad lähemale tooks.

Ricoh GR III kaameral on fikseeritud fookuskaugusega objektiiv. See tähendab, et selle objektiiviga ei saa sisse ega välja suumida

Paljusid kompaktkaameraga pildistajaid see kindlasti heidutab, ning olgem ausad – tihti tundsin ka mina, et sooviks kaadrit pildistades veidi sisse suumida. Ricoh GR III objektiivi fookuskaugus on ju (35 mm ekvivalendina) lausa 28mm, mis on märksa laiem suuresensoriliste kompaktkaamerate standardsest 35-st millimeetrist. Kõige kallimal kompaktkaameral Photopointis ongi näiteks 35mm fiksobjektiiv. Selleks, et nii laia vaatenurga puhul kaadrit korralikult täita, peab pildistatavale ikka päris lähedale minema – portree puhul vähemalt meetri kaugusele.

Tõsisemad fotohuvilised teavad aga, et fikseeritud fookuskaugusel on ka üks suur pluss. Fikseeritud fookuskaugusega objektiiviga kaamera pildistab alati teravama joonisega ja tihti ka paremate värvidega pildi, kui keeruka konstruktsiooniga suumobjektiiv. Nõnda on ka Ricoh GR kaameraga pildistatud fotod suurepärase teravusega – sellest aga lähemalt juba allpool pildikvaliteedi peatükis.

Fikseeritud fookuskaugusega objektiiviga kaamera pildistab alati teravama joonisega ja tihti ka paremate värvidega pildi

Üks võimalus seda niivõrd laia fookuskaugust veidi kitsamaks muuta siiski Ricoh GR kaameral on. Peamenüüst saab määrata aparaadi töötama nn “35mm” või “50mm” crop režiimis. Siis on vaatenurk pisut kitsam. “35mm/45mm” režiimid saab seada Fn nupu, külgmise nupu või ISO/sarivõte nuppude alla – nõnda saab vajadusel kiirelt erinevate suumiastmete ehk äralõikeastmete vahel ümber lülitada. Crop režiimis salvestatakse nii JPG kui ka RAW failid muidugi tavalisest väiksemad. Seega pole tulemuse osas tegelikult suurt vahet, kas pildistada kaameras 35mm crop režiimiga või pildistada tavalisel režiimil ja pärast vajalikud pildid arvutis “lähemale” croppida.


Autofookus

 

Automaatne teravustamine oli vana hea Ricoh GR II üks nõrgimaid omadusi. Hea valguse ja normaalse kontrastsusega pindadel toimis ju teravustamine täitsa rahuldavalt. Piisas aga väiksemast hämarusest või ühetoonilisemast pinnast ja autofookus ei pruukinud esimesel katsel üldse lukustuda.

Uue Ricoh GR III puhul oodati olulisima täiustusena just paremat autofookust. Ricoh teadis seda ja tegi selle kallal kahtlemata ka tööd, sest GR III aparaadi autofookus toimib lisaks kontrasttuvastusele nüüd ka faasituvastusega ja olemas on koguni näotuvastus. 

Reaalsus on aga karm ja pärast pildistamist erinevates tingimustes pean küll kirjutama, et GR III autofookus pole – vaatamata kõikidele väidetud uuendustele – tuntavalt kiiremaks muutunud. Võib-olla õige pisut, mingites olukordades, aga üldine järeldus on küll selline, et autofookus on hämaras jätkuvalt aeglasem, kui ühel 2020nda aasta tõsisele fotohuvilisele mõeldud kaamerale kohane oleks.  

Lisaks tavalisele ühekordsele teravustamisele on Ricoh GR III kaameral aga ka jälgiv, jälitav ja näotuvastus teravustamisrežiimid (Continous, Tracking ja Face detection). Jälgiva autofookuse osas võib Ricohit tunnustada küll. See on muutunud vaiksemaks ja oluliselt kiiremaks. Jälitavat autofookust GR II kaameral üldse polnudki – GR III aparaadil toimib see kasutatavalt heas valguses ja pigem aeglaselt liikuvate objektide puhul. Halli kassi sa hämaras toas niisama lihtsalt ei tracki :) Näotuvastus, mis inimeste kiire pildistamise jaoks võiks ju väga hea lisandus olla, on GR III kaamera puhul igapäevapiltide jaoks hea kasutada. Olukorras, kus kindlasti peab terava foto kätte saama, lülitaksin aga kaamera siiski punktteravustamise režiimile. 

Ricoh GR III kaamerast kirjutamisel ei saa mööda vaadata Snap Focus režiimist. Snap Focus tähendab seda, et teravustamine on seadistatud mingile kindlale kaugusele. Näiteks 1 meeter või 5 meetrit… See tähendab, et kui sa  pildistad näiteks inimesi tänaval ja tead, et teed enamasti pilti 2 m kauguselt, siis saad seadistada kaamera teravustamiskauguseks 2m. Nüüd ei pea sa enam pildistades mõtlema teravusele vaid saad hinnata silma järgi kas subjekt on 2m kaugusel. Kui on, siis jääb see ka pildile teravana.

Snap Focus režiimi saab seadistada nii, et see aktiveeruks teatud Fn nupule vajutades. Kui tavaliselt pildistad autofookusega aga märkad mingit motiivi Snap Focus kaugusel, saad kiirelt ühe nupuvajutusega teravuse paika panna.

On aga olemas veelgi kiirem meetod Snap Focus’e kasutamiseks. Nimelt saab kaamera seadistada nii, et kui pildistaja päästiku kohe lõpuni alla rabab, ei jää kaamera mitte fokusseerima, vaid teravustab automaatselt kohe Snap Focus kaugusele! Kõrvalepõikena olgu mainitud, et kaamera menüüst saab seadistada päästiku otse lõpuni alla vajutamise ka nõnda, et kaamera mõõdaks sel puhul säritust automaatselt.

Kaheksa erinevat teravustamisrežiimi on valitavad nii pea- kui ka kiirmenüüst (pildil)

Snap Focus tähendab teravustamist eelnevalt seadistatud teravustamiskaugusele. 

 

 

Pildikvaliteet

Pildikvaliteet on Ricoh GR III üks trumpidest. Kui mitte kõike peamine. 24MP lahutusvõimega APS-C formaadis sensor salvestab fotosid, mis ei jää detailsuse ja dünaamilise ulatuse poolest mitte millegi poolest alla uuematele APS-C sensoritega peegel- või hübriidkaameratele nagu Sony a6100, Canon EOS 250D, Fujifilm XT100… 

Ricoh GR III sensori ees ei ole madalpääsfiltrit – tänu sellele on pildistatud fotod veel detailsemad. Ja lisaks annab 28mm fiksobjektiiv oma lihtsa ehituse ja konkreetsele sensorile optimeerituse tõttu veelgi pildikvaliteedile juurde. Tulemuseks on superteravad fotod, millel kuni ISO 3200 tasemeni on ka müra pigem esteetiliselt kena kui häiriv faktor. 

Fotode tonaalsus on Ricoh GR kaameral eristuv. Mitte väga kontrastne, mitte väga värviküllane, mahe, pisut nagu pruunikaski. Dpreview uurib oma ülevaates, kuidas GR III erinevaid värvitoone tõlgendab ja pole sellega sugugi rahul. Ülevaates kirjutatakse, et “Eriti just punane ruut on kahvatu ja tonaalsuses on liiga palju magentat, kollase ruudu värvus on hale ja pisut rohekas. Samamoodi paistab madala värviküllasusega silma oranž ruut. Üldiselt on terve värviratta sektor punasest kollaseni vähase värviküllasusega ja ebameeldivate toonide kõikumisega”. 

Soovitan seda ülevaate osa mitte väga südamesse võtta, sest väikeste detailide võrdlemise alusel ei saa alati otsustada terviku üle. Ricoh GR seeria kaamerate fotod ongi olnud alati pisut omanäolise karakteristikuga tonaalsusega – sellest tõenäoliselt ka erinevate värvilaikude toonide erinevus võrrelduna teiste tootjate kaameratega. Minule GR III fotokvaliteet ja toonid meeldivad – kas ka sulle, selle üle saad otsustada juba pilte vaadates ja pildistades. 

Ja veel. Ülalolev värvitoonide jutt iseloomustas ainult JPG failide pildistamist vaikimisi seadistatud “Std” ehk “Standard” värviprofiiliga. Ricoh GR III on aga aparaat, mille juures saab peaaegu kõike enda jaoks sobivaks seadistada. Nii on sel kaameral JPG pildistajate jaoks olemas 10 erinevat eelseadistatud värviprofiili, ja kõigi nende erinevate värviprofiilide erinevaid parameetreid saab muuta endale sobivaks. See on nagu fototöötlus enne pildistamist! 

Veel üks asi. GR III objektiiv on küll terav, kuid jätab piltidele üsna tugeva vinjeti (pilt on äärealadel ja eriti nurkades tumedam). Enamasti just portree- ja muude sarnaste fotode puhul, kus peamine pildistatav objekt või objektid on kaadri keskosas, on selline vinjett täitsa okei. Arhitektuuri ja looduspiltide puhul aga mitte – siis saad näiteks Lightroomis teha linnukese “Enable Profile Corrections” kastikesse ja nii vinjett kui ka õige kerge tünnmoonutus korrigeeritakse automaatselt. 

Kõik allolevad fotod on pildistatud käest. Sest Ricoh GR III kaamera ongi pigem käest pildistamise kaamera :) Fotole klikkides avaneb täissuuruses fail. 

Ricoh GR III f/2.8, 1/50 sek, ISO 500. Makro režiimis

 

Ricoh GR III f/4.0, 1/50 sek, ISO 400. Makro režiimis

 

Ricoh GR III f/13.0, 1/100 sek, ISO 125

 

Ricoh GR III dünaamilise ulatuse demonstratsioon. See esimene foto siin ülal on otse kaamerast tulnud ilma töötlemata RAW fail – konverdituna jpg failiks. Näed, kuidas esiplaan on täiesti must ja varjus. Samuti on täitsa varjus paremalolevad kaljud. Pildistasin foto meelega alasäris, et loojuv päike ei jääks pildil ülepõlenud. Ricoh GR III f/8.0, 1/30 sek, ISO 125

Siin on seesama fail töödelduna selliseks, nagu mulle tundus hea. Esiplaan mitte liiga hele, siiski piisav, et oleks aimata põõsa struktuur. Taamal olevad kaljud samuti algsest heledamad ja päikeseketas näha. Umbes nii see vaade palja silmaga oligi. Ricoh GR III f/8.0, 1/30 sek, ISO 125

See rohmakalt liiga heledaks töödeldud foto peaks näitama, et Ricoh GR III failil on piisavalt palju dünaamilist ulatust, muutmaks pilkane pimedus päevaks. Põõsas, mis algsel fotol oli täiesti must, on siin… täitsa põõsas. Lisasin Lightroomis esiplaanile umbes 3 EV astet heledust juurde. Jätkuvalt Ricoh GR III f/8.0, 1/30 sek, ISO 125

 

Ricoh GR III f/5.0, 1/50 sek, ISO 100

 

Ricoh GR III f/3.2, 1/80 sek, ISO 100

 

Ricoh GR III f/8.0, 1/30 sek, ISO 125

 

Ricoh GR III f/9.0, 1/30 sek, ISO 200

 

Ricoh GR III f/3.2, 1/60 sek, ISO 400

 

Ricoh GR III f/7.1, 1/50 sek, ISO 125. Pildiprofiil “Standard”

Ricoh GR III f/7.1, 1/50 sek, ISO 125. Pildiprofiil “Monotone”

 

Ricoh GR III f/6.3, 1/50 sek, ISO 125. Pildiprofiil “Monotone”

 

Ricoh GR III f/3.2, 1/60 sek, ISO 200

Ricoh GR III f/7.1, 1/50 sek, ISO 125

 

Ricoh GR III f/6.3, 1/50 sek, ISO 125

Ricoh GR III f/6.3, 1/50 sek, ISO 125

Ricoh GR III f/7.1, 1/80 sek, ISO 125

 

Ricoh GR III f/3.2, 1/25 sek, ISO 500

 

Ricoh GR III f/3.2, 1/50 sek, ISO 800

 

Ricoh GR III f/3.2, 1/50 sek, ISO 800

 

Ricoh GR III f/2.8, 1/320 sek, ISO 2500

 

Ricoh GR III f/7.1, 1/50 sek, ISO 100

 

Ricoh GR III f/3.5, 1/60 sek, ISO 640

 

Videorežiim

Ricoh GR III on tehtud pildistamiseks. Mitte filmimiseks. Sellel on olemas 1080p (Full HD) videorežiim, võimalus valida kaadrisageduseks 24, 30 või 60 fps ja värinastabilisaatorgi toimib videorežiimis. Kuid see on ka kogu moos. Video filmimine toimib ainult Program režiimis, ava ja säriaega ega ISO ei saa valida – saad ainult seada särikompensatsiooni. Milline alandus!

Ricohi kiituseks peab ütlema, et jälgiv teravustamine toimib videorežiimis üsna kiirelt ja vaikselt. Kuid teisalt hakkab iga peenema kontrastiga kaadrisse sattuv muster madalpääsfiltri puudumise ja üliterava objektiivi tõttu kohe “elama” (moire effekt). Seega on videorežiim Ricoh GR III kaameral lihtsalt nice-to-have omadus, võimalus salvestada väikseid igapäevaklippe.

 

Kokkuvõtteks

Ricoh GR III on fotograafide kaamera. Aga mitte selliste, kes kolistavad oma suure fotokotiga ringi ja ei oska rääkida muust kui ainult uutest objektiividest filtritest ja vaherõngastest. GR III on mõeldud fotograafile, kelle jaoks pole oluline mitte fototehnika vaid foto. See on tehtud fotohuvilistele, kelle jaoks pole oluline mitte RAW failist viimase dünaamilise ulatuse välja pigistamine, vaid nirvaana piirile jõudnud pildistajale, kes väärtustab hetke, tunnet, vahetut kogemust ja selle pildile püüdmist… Kui fotograaf seadistab GR III nupud, lülitab sisse õige režiimi, seab enda pildistamisstiili järgi paika teravustamise ja särimõõtmise ning hakkab pildistama – siis GR III justkui kaob ta pihus. GR III ei häiri siis enam ei pildistajat ega ka pildistatavat. See ongi loominguvabadus, professionaalse pildikvaliteediga. 

Ricoh GR III on unikaalne kaamera, mille sarnast teist pole. See on nišikaamera, mis ei sobi igaühele. Kui sinu jaoks on oluline suumi olemasolu ja sa vajad viimase peal videorežiimi, siis ei ole GR III kaamera kohe kindlasti mitte sinu jaoks. Aga kui sa oled maksimalist, kes tahaks endale kõige pisemat kaamerat mis pildistab kõige kvaliteetsemaid fotosid – siis osta Ricoh GR III ära. Pärast müüd enda vanad objektiivid-kaamerakered maha ja raha jääb reisifotograafiakski ;)

Ahjaa, kas mina siis vahetan enda GR II kaamaera GR III vastu või ei? Hetkel siiski mitte. Sest GR III kaameraga tuleksid fotod küll suuremad, aga et uus kaamera tooks endaga kaasa rohkem hetke, tunnet ja vahetut kogemust… selles ma kahtlen.