Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 14. juuli 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Roccat ELO 7.1 Air juhtmevabad kõrvaklapid lubavad minna kaugemale :: Digitest

Roccat ELO 7.1 Air juhtmevabad kõrvaklapid lubavad minna kaugemale
Erki Oras

Lisaks telefonile ja nutikellale on kõrvaklapid need, mida ma samuti igapäevaselt kasutan. Peamiselt selleks, et avalikus ruumis end ilmamürast eraldada, aga mõistagi ka selleks, et muusikat nautida. Kodus kuulan muusikat peamiselt kõlaritest, kuigi põhimõtteliselt on sahtel täis erinevaid klappe.

Arvutimänge mängides muutuvad kõrvaklapid muidugi vältimatuks. Esiteks, et mitte häirida lahingumüraga oma lähikondseid, teiseks aitavad korralikud klapid mängus paremini vaenlaseid tuvastada ning mis veelgi olulisem, ülejäänud tiimi liikmetega ühendust pidada. Võitlussituatsioonides tekstisõnumeid saatma hakata on sama hea kui ise oma ustava wakizashi abil endal soolikad põrandale lasta. Tegelikult võib vastutustundetu kirjavahetus lahingu ajal hukutada terve meeskonna.

Ok, kõrvaklapid on vältimatud, aga kas vältimatud on ka Roccat ELO 7.1 Air juhtmevabad kõrvaklapid? Vaatame lähemalt.

 

Välimus

Kui ma peaksin kinnisilmi eristama Roccati ELO Air mudelit teistest mänguriklappidest, siis ilmselt ma sellega hakkama ei saaks. Võib-olla ei saaks hakkama ka siis, kui klapid on välja lülitatud, kuid aktiivsed klapid tunneks ma ära ka mitme meetri kauguselt. Või vähemalt tunneks ära valmistajafirma, sest ühel klapil on valgustatud firma logo ja teisel firma nimi – seega hästi äratuntav, vaata millise külje alt soovid.

Arvan, et kodustes tingimustes pole sellisest ägedast valgusmängust eriti kasu, kuid näiteks võrgupidudel või võistlustes võivad sellised leegitsevad logod olla piisavalt silmatorkavaks reklaamiks.

Roccat juhtmevabad kõrvaklapid + mikrofon Elo 7.1 Air (ROC-14-140-02)

Nagu öeldud, siis peale valgustatud firmagraafika, ei eristu klapid esmapilgul kümnetest teistest mänguriklappidest. Lähemal vaatlusel muidugi pilt pisut muutub ja välja tulevad erinevad detailid, mis ELO Air mudelile plusspunkte toovad.Näiteks on koostekvaliteet kindlasti üle keskmise. Klapikorpused on küll plastist, kuid matt plast tundub käe all igati tugev ning klapid ei nagise kusagilt isegi kui neid käe vahel pisut jõulisemalt väänata.

Roccat juhtmevabad kõrvaklapid + mikrofon Elo 7.1 Air (ROC-14-140-02)

Lähemal vaatlusel ilmneb veel üks pisiasi, mis tõstab mu respekti Roccati vastu – nimelt on kaablil, mis klappe ühendab, tekstiilkate! Ma olen näinud kalleid, high-end ja hi-fi klappe, milles on klapid omavahel ühendatud labase kummi- või plastümbrises kaabliga ning alati on just see nõrgukese välimusega kaabel see, mis on minu ostusoovi kõvasti jahutanud. Nende klappidega on Roccat igatahes minu ootuseid mäekõrguselt ületanud. Klappide laadimis- või ühenduskaabel seevastu oli kaetud tavalise kummiga.  

 

Tarkvara

Kunagi, kui ma alles alustasin Roccati hiirtest ja klaviatuuridest kirjutamist, siis mainisin muuhulgas, et nendega kaasas käiv Roccat Swarm tarkvara meenutab pakutavate võimaluste poolt piloodikabiini armatuurlauda, millele peale vaadates võib pea erinevatest sätetest ringi hakata käima. Roccat Elo Air’i oma pole küll nii hull, kuid kindlasti on see üks põhjalikumaid klapihäälestuspakette, mida ma oma elus näinud olen.

Vähe sellest, et põhivarustuses on ekvalaiser, siis lisaks saab valida ka eelhäälestatud pakettide vahel – sõltuvalt sellest mängutüübist, mida mängitakse. Kui aga nende seast sobivat pole, siis saab endale salvestada sobivate sagedustega pakette nii et vähe pole. Kasutaja saab muuhulgas mugavalt valida 2.0 või 7.1 režiimi vahel ühe nupulülitusega.

Roccat juhtmevabad kõrvaklapid + mikrofon Elo 7.1 Air (ROC-14-140-02)

Ühe asjana tuleb kindlasti ära märkida, et ELO Air on varustatud USA klapitootja Turtle Beachi eksklusiivse Superhuman Hearing-tehnoloogiaga, mis aitab esile tuua olulisi helisid, mis muidu teiste häälte seas kaotsi võiksid minna. See peaks välistama võimaluse, et vaenlane mängurile märkamatult talle ligi saab hiilida. Ka seda funktsiooni võib vastavalt vajadusele sisse või välja lülitada.

Pisikese boonusena saab tarkvara abil ka oma häält moonutada. Valik pole küll suur – valida on mees- ja naishääle ning koletise või multikategelase häälte vahel. Olulist praktilist funktsiooni sellel pole, aga selle abil võib tekitada väikest elevust kui nt esmakordselt uute kaaslastega ühte serverisse siseneda. Tõsi, see efekt on ühekordne ja järgmistel kordadel paneb see tiimikaaslased ilmselt küsivalt õlgu kehitama.

Igatahes võin ma ennustada, et 99,9% kasutajate jaoks on tarkvarasätteid liiga palju.

 

Aku

Et tegu on juhtmevabade klappidega, siis mängib suurt rolli nende juures aku vastupidavus – siin on mul vastakad tunded. Kindlasti pole tegu klappidega, mida peaks igal õhtul laadima panema – kasutasin neid mõnda aega ja jätsin siis lihtsalt seisma mitmeks päevaks.

Roccat juhtmevabad kõrvaklapid + mikrofon Elo 7.1 Air (ROC-14-140-02)

Klappe uuesti pähe pannes uurisin klapirakendusest järele, et akut on järgi 50%, mis tähendaks, et umbes 11 tunniks ja olin meeldivalt üllatunud. Paraku aga peale juba paaritunnist kasutamist teatas rakendus, et akut on veel järgi 25% millest piisaks üheks tunniks.

Selline ebajärjekindlus mõistagi, kuigi usaldusväärsena ei tundu ning kokkuvõttes polegi ma päris kindel, kui palju aku ühe laadimisega tegelikult vastu peab. Üsna umbropsu pakuks, et intensiivse mängu juures 2-3 päeva kindlasti ning igatahes 25% pealt 100%-ni laaidisid klapid vähem kui tunni ajaga.

 

Levi

Teiseks oluliseks faktoriks juhtmevabade klappide juures on tugev ja stabiilne ühendus arvutiga. Siin võin ma Roccatit küll kiita, sest signaal pidas vastu ka siis, kui ma jalutasin klappidega töölaua tagant kööki ja koridori.

Mitmed teised bluetooth-klappide sh ka Apple AirPods’ide ühendus oleks selliselt distantsilt ammu katkenud, kuid ELO Air’id ei hakanud isegi hakkima. 

 

Mikrofon

Roccat ELO Air kõrvaklappide mikrofon on täiesti üllatuste vaba ehk mitte midagi vapustavat – heli on selge ja kuuldavus hea.

Roccat juhtmevabad kõrvaklapid + mikrofon Elo 7.1 Air (ROC-14-140-02)

Kasutusmugavust lisavad klapil asuv nupp mikrofoni vaigistamiseks ning rullik mikrofoni helitugevuse reguleerimiseks.

Roccat juhtmevabad kõrvaklapid + mikrofon Elo 7.1 Air (ROC-14-140-02)

 

Kasutamine

Kuigi ma ise kasutan kõrvaklappe esmajärjekorras muusika kuulamiseks, siis ei tohtinud ma arvustust kirjutades ära unustada, et tegu on mänguriklappidega. See paneb laias laastus paika helikvaliteedi, mille suhtes ma muidu üsna nõudlik oleksin. Ainult muusikakuulamiseks soetaksin ma endale kindlasti hoopis teised klapid, sest ELO Air ei hiilga kahjuks erilise musikaalsusega.

Heli on üsna neutraalne ja võiks öelda, et pisut lame – ei mingeid emotsioone. Mõistagi võib olla probleem olla minus, sest olen viimasel ajal oma klapikollektsiooni täiendanud mitme suurepärase mudeliga ning Roccat lihtsalt ei suuda audentsele hi-fi’le konkurentsi pakkuda.

Roccat juhtmevabad kõrvaklapid + mikrofon Elo 7.1 Air (ROC-14-140-02)

Küll aga pakuvad need klapid suurepärast ruumilist heli, milleks need ka mõeldud on. Samuti on sellistest klappidest kasu näiteks arvutist filme vaadates, sest helipilt on tunduvalt ruumilisem kui näiteks kõlaritest kuulates. Võiks isegi öelda, et filmid äratavad need klapid ellu.  

Mis aga puutub ülalmainitud Superhuman Hearing-režiimi, siis vahe oli tuntav, kas see oli sisse või välja lülitatud. Ma ei julge öelda, et see oleks helipilti detailsemaks teinud, pigem lihtsalt muutis helisid valjemaks. Kui mängu puhul oli vahe märgatav, siis näiteks filmiga see ei reageerinud üldse.

Mis veel helisse puutub, siis tahaks eriliselt kiita kõnekvaliteeti st tiimikaaslaste hääled kostusid klappidest nii, nagu asuksid nad kõrvaltoas või veel lähemal – kõne oli erakordselt selge ja vali ja pean tunnistama, et parim, mida ma mänguriklappidest seni kuulnud olen.

Kasutamise puhul tuleb kindlasti mängu klappide mugavus, sest laiatarbeklappide üheks needuseks minu jaoks on kunstnahast padjad. Saan aru, et need on vastupidavad ning säilitavad oma kuju paremini kui näiteks tekstiilkattega padjad, kuid miski ei muuda kiiremini nahka higiseks kui kontakt kunstnahaga. Klappide surve oli igati normaalne, eriti kui arvestada, et minu pea on keskmisest mitu numbrit suurem. Siiski ei suudaks ma ilmselt tundide kaupa neid klappe kanda, vaid peaksin tegema vähemalt puhkepause.

 

Kokkuvõtteks

Roccat ELO 7.1 Air jääb mulle meelde vähemalt nelja asja pärast. Üks on tekstiilkattega kaabel, mis klappe omavahel ühendab. Teiseks tõstab ELO Air mudeli esile Superhuman Hearing, millest võib online-mänge mängides ka reaalset kasu tõusta. Kolmandaks oli kõnekvaliteet, mis mind isegi hämmastada suutis, sest mitte kunagi pole mu tiimikaaslased kostnud nii selgelt ja elavalt. Neljandaks eristuvaks jooneks oli vähemalt minu jaoks tugev ja stabiilne Bluetooth ühendus.

See viimane pole küll otseselt seotud mängimisega, vaid pigem arvutist eemalolekuga. Kindlasti tuleb ka mängides ette hetki, kui on mahti minna näiteks kööki võileibu tegema, kuid samas on oluline hoida ühendust tiimikaaslastega. Roccat ELO Air pakub sulle just sellise võimaluse külastada kööki või tualetti ilma meeskonnaga ühendust katkestamata.

Roccat juhtmevabad kõrvaklapid + mikrofon Elo 7.1 Air (ROC-14-140-02)

Ehkki antud kõrvaklappide hind küünib peaaegu kolmekohalise numbrini, siis minu arvates on klapid oma hinda väärt tänu enam kui korralikule koostekvaliteedile ning mitmele tehnilisele boonuusele, mis sellega kaasa tulevad.

 

Roccat ELO seeria kõrvaklapid on müügil Photopointis »