Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 7. dets. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Silicon Power Slim S70 SSD – stabiilsus ja töökindlus kõigepealt :: Digitest

Silicon Power Slim S70 SSD – stabiilsus ja töökindlus kõigepealt
Silver Pik

Silicon Power logodega SSD seadmeid oleme Digitestis juba korra varem – vaadates lähemalt soodsama otsa Slim S55 SSD seadet. Tänases testis on fookuses Slim S70 seeria SSD seade, mis on disainitud just pikaealiseks kasutamiseks ning makasimaalseks vastupidavuseks, kuid loovutades selle arvelt marginaalne osa jõudlust. Tõsiasi, et antud seade on disainitud just suuremat stabiilsust ning andmete turvalistust vajavatele kasutajale, kajastub ka Slim S70 seeria SSD seadmete 5-aastasest pikendatud garantiist. Kui viis aastat tundub esimese hooga väike, siis arvestades tehnoloogia arengut, on väga suure tõenäosusega 5 aasta pärast niikuinii vajadus riistvara uuenduse või värskenduse järgi. Normaalkasutuse juures võid jällegi eeldada üle 10-aastast eluiga. Silicon Power Slim S70 SSD seadmeid on saadaval mahuga 120 GB kuni 960 GB; suurim mida Maarjamaa kliendisõbralikumaist veebikaubamajast Photopointist artikli kirjutamise ajal saadaval on, on küll 480 GB. Kõik testid sai läbi viidud jällegi 240 GB mudeliga.


Kohe tekkivale küsimusele “mul on vanem sülearvuti / lauaarvuti, miks mul sellist uut asja vaja on?” on tegelikult väga lihtne vastus. Põhjus, miks su arvuti niipalju ragiseb ning pikalt koguaeg mõtleb, ongi see vana ja aeglane kõvaketas. Kui arvuti muus osas ikka töötab korralikult, kuid kasutusmugavus allapoole arvestust aegluse tõttu – just siis annabki SSD seade vana arvuti elluäratamise kontekstis parima tulemi.

Ma olen varasemalt kirjutanud Photopointi ajaveebis mitu artiklit SSD seadmete eelistest klassikaliste kõvaketaste osas ning miks neid üldse vaja on. Jah, tihti nii lihtsaid lahendusi osadele probleemidele ei osata leidagi. Millest täpsemalt juttu, loe juba Photopointi ajaveebist: SSD seade arvutisse? Miks mul seda vaja on?

Teine küsimus ehk “kui suure SSD seadme ma enda arvutisse peaks soetama?” ei oma ühest vastust. Lihtne soovitus oleks see, et vaata kuipalju sa praegust ära kasutad ning lähtu sellest. Laias laastus võiks vaadata sedasi, et kui arvutis palju programme lisaks ei ole, lihtsalt tarkvara ja dokumendid, piisab ka 120 GB seadmest. Kui kasutad arvutit juba rohkemaks – talletad seal muusikat või rohkem mänge / programme, siis alla 240 GB ära vaata. Kui samale kettale peaks ka suurem muusika, fotode või videote kogu mahtuma, siis alates 480 GB oleks ostusoovitus lihtne.

 

Tehnilised andmed

Kui ülevaadet teha ning kõik oluline kirja panna, tuleb vaadata ka seda, mida tootja antud seadme kohta lubab. Ehk järgnevas tabelis on välja toodud kõik ilusad numbrid mis välja hõigatud. Mälu tüüp ning kontrolleri tüüp on aga teada saadud väga lihtsal metoodikal: piilusime SSD seadme korpuse sisse ning lugesime kiipidel olevaid tähistusi – neid numbreid tihti lihtsalt välja ei tooda, kuid tehnokraadid võivad oluliseks pidada.

Mahutavused 120 GB, 240 GB, 480 GB, 960 GB
Testitud mudel Silicon Power SSD Slim S70 240 GB
Liides SATA III 6 GB/sek
Mälu tüüp Micron 16 nm MLC NAND
Kontroller Silicon Motion SM2246EN
Jadalugemise kiirus* 520 MB/s
jadakirjutamise kiirus* 460 MB/s
4K juhulugemine (IOPS)** 70 000
4K juhukirjutamine (IOPS)** 60 000
Vastupidavus (P / E tüklit)*** 3 000
Seadme mõõt 2,5″
Seadme kõrgus 7 mm
Tootjagarantii 5 aastat

* Mõõtetulemused CrystalDiskMark tarkvaraga
** IOPS ehk sisend-väljundoperatsioone sekundis

*** P/E ehk kirjutamist/kustutamist ühe mäluraku kohta

 

Silicon Power Slim S70 SSD

Siis kui eelmises SSD testid lähemalt vaadatud Silicon Power Slim S55 oli mõeldud keskmisele kodukasutajale, on käesoleva testi keskmes oleva Slim S70 kasutussuunitlus hoopis teine. Nimelt ütleb tootja selle SSD seadme kohta, et see on mõeldud pigem professionaalidele ja ärikasutajale. Või siis kasutajatele, kel on esmaseks kriteeriumiks vastupidavus ja stabiilsus ning siis jõudlus. See tähendab seda, et võrreldes näiteks selle samase Slim S55 SSD seadmega on maksimaalne andmeedastuskiirus madalam. Samas on Slim S70 jõudlus mõõdetuna sisend-väljundoperatsioonides kõrgem, jäädes 70 000 IOPS juurde lugemisel ning 60 000 IOPS juurde kirjutamisel, mis on vaat et kahekordne vahe. Mida see, puht hüpoteetiliselt, lõppkasutajale tähendab. Lihtsalt öeldes – siis, kui SSD seadmele suurt faili kopeerides võib maksimaalne kiirus natuke madalamaks jääda, siis suurt jõudlust nõudvate rakenduste käitlemisel hoitakse tugev edumaa. Seda need sisend-väljundoperatsioonid tähistavadki – kuipalju saab SSD seadmele läbi kontrolleri päringuid teha ühes ajahetkes.

Tulles nüüd tootjapoolsete konkreetsete numbrite juurde. Silicon Power Slim S70 SSD seadme maksimaalne lugemiskiirus tipneb 520 MB/s juures ning kirjutamiskiirus 460 MB/s juures. See on paberil vaadates natuke väiksem kui teiste tootjate kallimad tippmudelid. Samas reaalses elus, vähemalt tavakasutaja, seda erinevust ei märka. Heal juhul tähendaks 5% erinevust mängus kaardi laadimisel või Lightroomis fotode eksportimisel. Samas siiski muutuvad süsteemi pudelikaeladeks sellistel kiirustel pigem SATA liides, protsessor, mälu, videokaart…. või kõik eelnevalt nimetatud komponendid käsikäes. SSD seadme teine tahk ongi eelpool mainitud jõudlus IOPS näol ning siit tulebki välja selle seadme suur kasu. Tänu suuremale läbilaskele suudetakse jooksutada edukalt mitmeid nõudlikemaid protsesse paralleelselt – näiteks fotode ekspordi ajal Lightroomis saad juba Photoshopis teised fotod ette võtta või kolmandat programmi käivitada ilma, et mäluseade ahela nõrgimaks lüliks. Vähemalt teoorias.

Riistvaraliselt on Silicon Power Slim S70 SSD seade lahendatud järgnevalt: 4 kanaliga Silicon Motion SM2246EN SATA III 6 GB/s kontroller juhib andmeedastust ning seadme tööd. Andmete talletamiseks on kasutusel Microni toodetud 16 nm MLC NAND mälu. Ehk piltidel nähtava 240 GB mudeli puhul 8×32 GB mälukiipi, mis annab kokku 256 GB.  Kuna seade annab kasutajale ainult 240 GB, siis loogiline järeldus on see, et ülejäänud 16 GB jääb tagavaraks, et salvestuspunktide hapuks minemisel seadme kasutatav maht ei langeks aja jooksul. Puhvermäluks on kasutusel Nanya DDR3L kiipi, mis on päris levinud ja kvaliteetne lahendus.

Tarkvaraliselt on Silicon Power SSD seadmetel olemas kõik kohustuslik / vajalik, sama kehtib ka Slim S70 mudeli kohta. 2017. aastal on iseenesestmõistetav TRIM ning Garbage Collection (prügikorjamine) käskude / tehnoloogiate olemas olu – need hoolitsevad selle eest, et seadme töökiirus aja jooksul langema ei hakkaks. Lisaks on SATA protokollile omase NCQ protokolli tugi ning neid seadmeid saab kasutada ka RAID massiivides. Turvalahendustest leiab ka veel klassikalise SMART monitooringu platvormi ning oluliseimaks lisaks – integreeritud ECC tugi ehk automaatne vigade paranduse süsteem. Need kõik kokku tähendavad seda, et SSD seadmel on olemas kõik vajalik pikaajaliseks stabiilseks, kiireks ja turvaliseks tööks.

Antud seade on sobiv ka vanemate arvutite sisse tänu SATA III liidesele (ühildub ka veel vanemate SATA II ühendusega seadmetega). SSD seade kasutab 2,5″ disaini ning on ainult 7 mm paks (siit ka nimi Slim). See omakorda teeb antud SSD seadme sobivaks nii lauaarvutitele, sülearvutitele, kuid ka ultrabook tüüpi õhukestele sülearvutitele. Tootja sõnul on tegu madala voolutarbega süsteemiga, mida kahjuks ei olnud meil antud testi jooksul võimalik testida. Siiski, antud info põhjal võib ikkagi väita, et see on sobiv ka mobiilsete seadmete sisse.

Ääremärkusena mainin ka ära, et Silicon Poweri tootevalikus on olemas ka Velox V70 SSD seade. See on täpselt sama seade, isegi sama korpuse ja sisuga, nagu Slim S70. Erinevuseks nende vahel on lihtsalt see, et teiste kirjadega kleebis peale pandud ning karbis on kaasas ka 2,5″–3,5″ adapter, mis lihtsustab SSD seadme kinnitamist vanemate arvutikorpuste kõvaketta pessa.

 

Testima!

SSD seadme testimiseks sai valitud sünteetiline lähenemine ehk teostasin testprogrammide sünteetilised testid. Seda just seetõttu, et arvuti käivitamise kiirust mõjutab väga palju BIOS laadimine ja stopperikäe kiirus; mängutestide puhul saab tihti videokaart ja protsessor suuremaks pudelikaelaks (v.a. mängude/kaartide laadimisel). Testseadmeks sai kasutatud Dell Precision tööjaam ei olegi optimeeritud mängimiseks: Intel Xeon E3-1220v3 protsessor koos C226 kiibistikuga emaplaat, AMD FirePro seeria videokaart jms räägivad mängurlusele vastupidist juttu. Samas sünteetilised testid – protsessor jms pudelikaelaks ei muutu, võetakse maksimum SATA III liidese läbilaskevõimest ning saab päris hea ülevaate SSD seadme jõudlusest.

Testimiseks sai kasutatud nelja erinevat programmi: Anvil Storage Utilities, AS SSD Benchmark, ATTO Disk Benchmark ning CrystalDisk Mark testtarkvara. Et aru saada, kuipalju siis Slim S70 tippseadmetele alla jääb, panin võrdluseks kõrvale ka Samsung SSD 850 Pro testitulemused (oli süsteemis operatsioonisüsteemi jooksutamiseks testi ajal). Samuti jooksutasin CrystalDisk Mark testi Toshiba DT01ACA 2 TB klassikalisel kõvakettal, mida kasutan pildipanga talletamiseks. See omakorda annab võrdluse, kuipalju üks teisest ja kolmandast reaalselt erineb.

Anvil Storage Utilities test

Anvil Storage Utilites programm annab võrdlemisi põhjaliku vastuse SSD seadme kohta – lisaks puhtale andmeedastuskiirusele annab see ka IOPS ning pöördusaegade tulemi ning mõõdab ära kõikvõimalike andmeblokkidega tööd.

Silicon Power Slim S70

Samsung SSD 850 Pro

AS SSD Benchmark

AS SSD kohta võib öelda, et see on kõige karmim hindamistarkvara, kuna kasutab andmeid mida kuidagi pakkida ei saa. See tähendab seda, et tulemiks kuvatakse hoopis kõige raskema koormuse ehk halvima stsenaariumi tulem. Jah, see erineb oluliselt sellest, mida tootjad ise kuvavad, kuid egas tootjad ei ütlegi, kuidas seade toimetab suure koormuse all.

Silicon Power Slim S70

 

Samsung SSD 850 Pro

ATTO Disk Benchmark

ATTO on üks vanimaid seadme jõudluse mõõtmise tarkvarasid. Testimiseks sai kasutatud 256 MB andmestikku ning andmebloki suurust 0,1–8192 KB. Alumises otsas on ära näha, kuhumaale lõpuks andmeedastus võib küündida.

Silicon Power Slim S70

Samsung SSD 850 Pro

CrystalDisk Mark 5

CrystalDisk Mark on vast kõige levinuim tarkvara üldse, millega seadme andmeedastuskiirust mõõta. Just seetõttu sai seda programmi kasutada ka klassikalise kõvaketta andmeedastuskiiruse mõõtmiseks. Ääremärkuseks – antud kõvaketas on 7200 rpm seade ning andmeedastuskiiruselt HDD kategoorias eesmises pooles. Kui võtta keskmine sülearvuti kõvaketas, tuleb ikkagi kolmandik kuni pool veel ka selle tulemist maha võtta.

Esimeses reas on kasutatud 4 GB andmemahtu testimiseks.

Silicon Power Slim S70

Samsung SSD 850 Pro

Toshiba DT01ACA

Ning samad seadmed 8 GB andmemahuga ehk poole pikemalt testil

Vaadates testide tulemusi ning tootja poolt antud andmeid, ei jää meil muud üle kui kehitada õlgu. Kas Silicon Motion kontroller ei suuda lubatud jõudlust tagada või on hoopis viga Microni NAND mälus. Ega täit tõde ei oskagi öelda. Ehk et – jadamisi kirjutamisel suutis Slim S70 toime tulla lubatud numbritega ning lõpptulem oli vahemikus 530-550 MB/s. Kirjutamiskiirus ei küündinud eales lubatud 460 MB/s mahuni, testide lõpptulem jäi 300 MB/s piirkonda. Samas ei ole see päris katastroof – nagu ma varasemalt olen toonitanud – natuke selgema jõudluse tulemi annab hoopis see, mitu operatsiooni sekundis suudab seade läbida. Nii kirjutamisel kui lugemisel maandus Slim S70 70 000 IOPS piirkonda, olles vastavuses sellega, mida tootja lubas. Võrdluseks – Samsung SSD 850 PRO vastavad numbrid olid 85 075 & 53 037 IOPS. Teisisõnu – Slim S70 ongi kompromiss maksimaalsete numbrite osas, tagamaks stabiilsem ja ühtlasem töö täiskoormusega süsteemis. Seda eriti siis, kus mitmed erinevad programmid üritavad samaaegselt andmemassiividele ligipääsu saada või SSD seadmele andmeid kirjutada. Ehk igapäevases kasutuses.

CrystalDisk Mark numbrites

  • Jadalugemine Q32T1:
    549,3 MB/s
  • jadakirjutamine Q32T1:
    298,6 MB/s
  • 4K Juhulugemine Q32T1:
    291,3 MB/s [71130,6 IOPS]
  • 4K Juhukirjutamine T32T1:
    289,1 MB/s [70600,1 IOPS]
  • Jadalugemine:
    502,7 MB/s
  • Jadakirjutamine:
    299,6 MB/s
  • 4K juhulugemine:
    25,2 MB/s [6162,6 IOPS]
  • 4K juhukirjutamine:
    93,9 MB/s [22932,1 IOPS]

Paralleelselt võrdlust tuues kõvakettaga ehk CrystalDisk Mark numbrid võrrelda – vahet pole mis kõvakettaga SSD seadet võrdlema hakata, erinevus on öö ja päev. Siis, kui andmeedastuskiiruse poolest võib kõvaketas küündida kolmandiku kuni pooleni SSD seadmega kirjutamise kiirusest, siis tehes rohkem kui üks operatsioon paralleelselt, jäävad ka kangemad 10 000 rpm kõvakettad pika puuga maha, rääkimata tavakasutajale suunatud seadmetest. See siinkohal küll ei tähenda, et kõvakettad oleks tänasel päeval juba aegunud tehnoloogia. Suuremate andmemassiivide talletamiseks ja arhiveerimiseks pakuvad need ikkagi kordi paremat hinda gigabaidi kohta.

 

Kokkuvõte

Seda SSD seadet testides avaldaski suurimat pettumust suur erinevus lubatud ning reaalse maksimaalse kirjutamiskiiruse osas. Teisest küljest vaadates – enamikes olukordades ei oma see väga suurt erinevust, kuna arvuti aeglust kui sellist põhjustab pigem pudelikaelaks olev kirjutamiskiirus või paralleelprotsesside toimimine limiteeritud ajaga.

  • Suurepärase jõudlusega
  • TRIM, ECC, SMART, RAID, NCQ, CC tugi
  • 7 mm paksus – sobib ka sülearvutitele
  • 5-aastane garantii
  • Mõistliku hinnaga

Silicon Power Slim S70 SSD seade ongi selline natuke kahetiste emotsioonidega seade. Esimese hooga võiks mõelda, kes sellist omapärast seadet ostma hakkaks. Teisest küljest, niipea kui su arvutis olevad andmed omavad väga suurt emotsionaalset või majanduslikku väärtust, on sellise SSD seadme kasutamine ainuõige lahendus. Olgu see siis fotograafile või videograafile aktuaalsete / töösolevate failide talletamiseks või näiteks raamatupidajale dokumentide talletamiseks. Mõlemas situatsioonis siis kas lisakettana või operatsioonisüsteemi talletamisel. Seda südamerahu, mida sa saavutad töökindla seadme kasutamisel, millegi muuga niisama naljalt ei asenda. Loomulikult ka teadmine, et see SSD seade ei ole nõrgim lüli arvuti kriitiliste komponentide ahelas. Selle stabiilsuse ja töökindluse juures ei tasu ka ära unustada – tegu on ikkagi kiire, suure jõudlusega SSD seadmega.

• Silicon Power Slim S70 SSD seadmed Photopointis »

• SSD seadmed Photopointis »

Ülevaade numbrites

Koostekvaliteet / komponendid
9
Jõudlus
9
Lisafunktsioonid
8.5
Vastupidavus / garantii
9
Hind
9
8.9

Vastupidavuse etalon

Silicon Power Slim S70 SSD seade on parim valik kasutajale, kes vajavad esimesena kõigepealt töökindlust ja suurt jõudllust. Slim S70 just seda pakubki – kvaliteetset sisu, suurt jõudlust, pikka tootjapoolset garantiid – ja seetõttu sobibki suurepäraselt situatsiooni, kus andmete turvalisus on väga kõrgelt hinnatud.