Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 24. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Silicon Power Slim S80 SSD on hinna ja jõudluse parimas suhtes :: Digitest

Silicon Power Slim S80 SSD on hinna ja jõudluse parimas suhtes
Silver Pik

Jätkates Silicon Poweri toodetud SSD seadmete ülevaadetega – viimasena selles seerias on ette võetud Silicon Power Slim S80 seeria seade. See SSD seade on suunatud just tüüpilisele nõudlikumale arvutikasutajale, kes ootab nii suurt jõudlust kui ka suuri kiiruseid, samas kompromisse vastupidavuse osas tegemata. Sellega eristub Slim S80 seeria SSD seadmed eelnevatest ülevaatuse all käinud mudelitest – Slim S55 on pigem vähenõudlikumale kodukasutajale mõeldud ning Slim S70 jällegi ärikliendile, kes esmajoones vajab turvalisust ja töökindlust. Tänane vaatlusalune Slim S80 SSD seade on selle võrra natuke raskemas turuolukorras, kuna konkureerib sisuliselt poolte teiste tootjate SSD seadmetega, kes tegutsevad sel väga tihedalt konkureerivas turusegmendis.

Silicon Power Slim S80 SSD seadmeid toodetakse vahemikus 120 GB kuni 960 GB ning käesolevas testis kasutasime kuldset keskteed, võttes ette 240 GB mudeli, mida tavakasutajad kõige rohkem valivad kui hakkavad oma arvuti kõvaketast SSD seadme vastu vahetama. Sellele mahub ju lisaks operatsioonisüsteemile ka hulgim päevakohaseid arvutimänge ning hunnik muid programme, kattes kenasti igapäevavajadused.


Kohe tekkivale küsimusele “mul on vanem sülearvuti / lauaarvuti, miks mul sellist uut asja vaja on?” on tegelikult väga lihtne vastus. Põhjus, miks su arvuti niipalju ragiseb ning pikalt koguaeg mõtleb, ongi see vana ja aeglane kõvaketas. Kui arvuti muus osas ikka töötab korralikult, kuid kasutusmugavus allapoole arvestust aegluse tõttu – just siis annabki SSD seade vana arvuti elluäratamise kontekstis parima tulemi.

Ma olen varasemalt kirjutanud Photopointi ajaveebis mitu artiklit SSD seadmete eelistest klassikaliste kõvaketaste osas ning miks neid üldse vaja on. Jah, tihti nii lihtsaid lahendusi osadele probleemidele ei osata leidagi. Millest täpsemalt juttu, loe juba Photopointi ajaveebist: SSD seade arvutisse? Miks mul seda vaja on?

Teine küsimus ehk “kui suure SSD seadme ma enda arvutisse peaks soetama?” ei oma ühest vastust. Lihtne soovitus oleks see, et vaata kuipalju sa praegust ära kasutad ning lähtu sellest. Laias laastus võiks vaadata sedasi, et kui arvutis palju programme lisaks ei ole, lihtsalt tarkvara ja dokumendid, piisab ka 120 GB seadmest. Kui kasutad arvutit juba rohkemaks – talletad seal muusikat või rohkem mänge / programme, siis alla 240 GB ära vaata. Kui samale kettale peaks ka suurem muusika, fotode või videote kogu mahtuma, siis alates 480 GB oleks ostusoovitus lihtne.

 

Tootjapoolsed numbrid

Enne reaalsete testide avaldamist ning oma hinnangu andmist loetleme üles kõik need numbrid, mida tootja ise on Slim S80 SSD seadme kohta avaldanud. Lisaks, puhtalt professionaalsest uudishimust, sai piilutud ka SSD seadme metallkorpuse sisse, et aru saada mis kontrollerit ja mälu antud SSD seade kasutab. See otseselt millekski vajalik ei ole, kuid annab parema ülevaate sellest, millega tegu on ning miks sellised numbrid testides ka välja tulevad. Ehk teisisõnu – mida tehnokraadid võivad oluliseks pidada.

Mahutavused 120 GB, 240 GB, 480 GB, 960 GB
Testitud mudel Silicon Power SSD Slim S80 240 GB
Liides SATA III 6 GB/sek
Mälu tüüp Toshiba 19 nm MLC NAND
Kontroller Phison PS3110-S10C-12
Jadalugemise kiirus* 530 MB/s
jadakirjutamise kiirus* 500 MB/s
4K juhulugemine (IOPS)** 100 000
4K juhukirjutamine (IOPS)** 90 000
Vastupidavus (P / E tüklit)*** 3 000
Seadme mõõt 2,5″
Seadme kõrgus 7 mm
Tootjagarantii 3 aastat

* Mõõtetulemused CrystalDiskMark tarkvaraga
** IOPS ehk sisend-väljundoperatsioone sekundis

*** P/E ehk kirjutamist/kustutamist ühe mäluraku kohta

 

Silicon Power Slim S80 SSD

Silicon Power Slim S80 SSD seade klassikalise kõvaketta kõrval.

Nagu sissejuhatuses sai juba öeldud – Silicon Power Slim S80 SSD seade on loodud just nõudlikumat kasutajat silmas pidades. See tähendab seda, et seadme loomisel on võrdväärset rõhku pandud nii maksimaalsele andmeedastuskiirusele, kuid ka seadme jõudlusele / läbilaskele suure koormuse all. Mis jällegi teeb Slim S80 SSD seadmest sobiva kandidaadi nii mänguritele, arvutientusiastidele, kuid ka näiteks foto- ja videograafidele kel iga minut arvel ja kiirus on oluliseim. Seda iseloomustab suurepäraselt Slim S80 tehnilised andmed — 530 MB/sek lugemiskiirus ning 500 MB/sek kirjutuskiirus kombineeritud 90 000–100 000 IOPS (IOPS ehk input-output operations per second ehk sisend-väljundoperatsioone sekundis, arvutada saab jagades andmeedastuskiiruse edastatud andmete mahuga) jõudlusega, mis ongi tegelikult SATA liidesega SSD seadmete absoluutse ülempiiri juures. Kõige kangemad SATA liidesega mudelid saavutavad sealt heal juhul 5-10% suurema kiiruse, kuid selleks ajaks on tavaliselt pudelikaelaks muutunud mõni muu osa süsteemist.

Seadme sisse piiludes leiab eest Phison S10 8-kanalist kontrolleri, mis tagabki SSD seadme suure kiiruse. Andmete talletamiseks on kasutusel Toshiba 19 nm MLC NAND mälu. Ehk piltidel nähtava 240 GB mudeli puhul 8×32 GB mälukiipi, mis annab kokku 256 GB.  Kuna seade annab kasutajale ainult 240 GB, siis loogiline järeldus on see, et ülejäänud 16 GB jääb tagavaraks, et salvestuspunktide hapuks minemisel seadme kasutatav maht ei langeks aja jooksul. Puhvermäluks on kasutusel Nanya DDR3L kiipi, mis on päris levinud ja kvaliteetne lahendus.

Tarkvaraliselt on Silicon Power SSD seadmetel olemas kõik kohustuslik / vajalik, sama kehtib ka Slim S80 mudeli kohta. 2017. aastal on iseenesestmõistetav TRIM ning Garbage Collection (prügikorjamine) käskude / tehnoloogiate olemas olu – need hoolitsevad selle eest, et seadme töökiirus aja jooksul langema ei hakkaks. Lisaks on SATA protokollile omase NCQ protokolli tugi ning neid seadmeid saab kasutada ka RAID massiivides. Turvalahendustest leiab ka veel klassikalise SMART monitooringu platvormi ning oluliseimaks lisaks – integreeritud ECC tugi ehk automaatne vigade paranduse süsteem. Need kõik kokku tähendavad seda, et SSD seadmel on olemas kõik vajalik pikaajaliseks stabiilseks, kiireks ja turvaliseks tööks.

Antud seade on sobiv ka vanemate arvutite sisse tänu SATA III liidesele (ühildub ka veel vanemate SATA II ühendusega seadmetega). SSD seade kasutab 2,5″ disaini ning on ainult 7 mm paks (siit ka nimi Slim). See omakorda teeb antud SSD seadme sobivaks nii lauaarvutitele, sülearvutitele, kuid ka ultrabook tüüpi õhukestele sülearvutitele. Tootja sõnul on tegu madala voolutarbega süsteemiga, mida kahjuks ei olnud meil antud testi jooksul võimalik testida. Siiski, antud info põhjal võib ikkagi väita, et see on sobiv ka mobiilsete seadmete sisse.

 

Testid

SSD seadme testimiseks sai valitud sünteetiline lähenemine ehk teostasin testprogrammide sünteetilised testid. Seda just seetõttu, et arvuti käivitamise kiirust mõjutab väga palju BIOS laadimine ja stopperikäe kiirus; mängutestide puhul saab tihti videokaart ja protsessor suuremaks pudelikaelaks (v.a. mängude/kaartide laadimisel). Testseadmeks sai kasutatud Dell Precision tööjaam ei olegi optimeeritud mängimiseks: Intel Xeon E3-1220v3 protsessor koos C226 kiibistikuga emaplaat, AMD FirePro seeria videokaart jms räägivad mängurlusele vastupidist juttu. Samas sünteetilised testid – protsessor jms pudelikaelaks ei muutu, võetakse maksimum SATA III liidese läbilaskevõimest ning saab päris hea ülevaate SSD seadme jõudlusest.

Testimiseks sai kasutatud nelja erinevat programmi: Anvil Storage Utilities, AS SSD Benchmark, ATTO Disk Benchmark ning CrystalDisk Mark testtarkvara. Kuna Silicon Power Slim S80 konkureerib samas turusegmendis, kus on paljukiidetud Samsung SSD 850 Pro, siis on see väga kohane võrdlusmomendiks kõrvale panna (oli süsteemis operatsioonisüsteemi jooksutamiseks testi ajal). Samuti jooksutasin CrystalDisk Mark testi Toshiba DT01ACA 2 TB klassikalisel kõvakettal, mida kasutan pildipanga talletamiseks. See omakorda annab võrdluse, kuipalju üks teisest ja kolmandast reaalselt erineb.

Anvil Storage Utilities test

Anvil Storage Utilites programm annab võrdlemisi põhjaliku vastuse SSD seadme kohta – lisaks puhtale andmeedastuskiirusele annab see ka IOPS ning pöördusaegade tulemi ning mõõdab ära kõikvõimalike andmeblokkidega tööd.

Silicon Power Slim S80

Samsung SSD 850 Pro

AS SSD Benchmark

AS SSD kohta võib öelda, et see on kõige karmim hindamistarkvara, kuna kasutab andmeid mida kuidagi pakkida ei saa. See tähendab seda, et tulemiks kuvatakse hoopis kõige raskema koormuse ehk halvima stsenaariumi tulem. Jah, see erineb oluliselt sellest, mida tootjad ise kuvavad, kuid egas tootjad ei ütlegi, kuidas seade toimetab suure koormuse all.

Silicon Power Slim S80

Samsung SSD 850 Pro

ATTO Disk Benchmark

ATTO on üks vanimaid seadme jõudluse mõõtmise tarkvarasid. Testimiseks sai kasutatud 256 MB andmestikku ning andmebloki suurust 0,1–8192 KB. Alumises otsas on ära näha, kuhumaale lõpuks andmeedastus võib küündida.

Silicon Power Slim S80

Samsung SSD 850 Pro

CrystalDisk Mark 5

CrystalDisk Mark on vast kõige levinuim tarkvara üldse, millega seadme andmeedastuskiirust mõõta. Just seetõttu sai seda programmi kasutada ka klassikalise kõvaketta andmeedastuskiiruse mõõtmiseks. Ääremärkuseks – antud kõvaketas on 7200 rpm seade ning andmeedastuskiiruselt HDD kategoorias eesmises pooles. Kui võtta keskmine sülearvuti kõvaketas, tuleb ikkagi kolmandik kuni pool veel ka selle tulemist maha võtta.

Esimeses reas on kasutatud 4 GB andmemahtu testimiseks.

Silicon Power Slim S80

Samsung SSD 850 Pro

Toshiba DT01ACA

Ning samad seadmed 8 GB andmemahuga ehk poole pikemalt testil

Silicon Power Slim S80 SSD testide tulemused olid mõnevõrra üllatatavad. Seda just kontekstis, kus lugemiskiirus ületas ootused ning saavutas 560 MB/sek taseme. Mõõtmistulemuste teine tahk on aga ootustele mittevastav kirjutamiskiirus, mis piirdus 450 MB/s andmeedastuskiirusega. Siit võiks ju järeldada, et Slim S80 on nõrgem kui varasemalt testitud soodsama hinnaklassi Slim S55 seeria SSD seadmel. Aga ei, päris nii see ei ole. Tähtsust omab hoopis 4K juhulugemine ning selles režiimis töötamisel SSD jõudlus, eriti kui seadmele söödetakse paralleelselt rohkem kui üks päring ette. Neid numbreid vaadates on tulem päris lähedale tootja poolt lubatud numbreid, kuid varieerub testist testi mingil määral. CrystalDisk Mark testiga sai 4K juhulugemise (4K QT32) 81 781 ning juhulugemisel 79 537 IOPS, mis on jällegi lubatust natuke väiksem, kuid ei midagi katastroofilist. Samuti on need tulemused tasemel, kui teistel sama tooteklassi SATA liidesega SSD seadmetel. Võrdluseks – Samsung SSD 850 PRO vastavad numbrid olid 85 075 & 53 037 IOPS. Igatahes, tootjad tihti eelistavad teha kompromisse kirjutuskiiruse osas, et saavutada kõrgem lugemiskiirus.

CrystalDisk Mark numbrites

  • Jadalugemine Q32T1:
    563,9 MB/s
  • jadakirjutamine Q32T1:
    450,5 MB/s
  • 4K Juhulugemine Q32T1:
    334,9 MB/s [81 781,5 IOPS]
  • 4K Juhukirjutamine Q32T1:
    325,7 MB/s [79 537,4 IOPS]
  • Jadalugemine:
    525,9 MB/s
  • Jadakirjutamine:
    453,6 MB/s
  • 4K juhulugemine:
    27,9 MB/s [6827,9 IOPS]
  • 4K juhukirjutamine:
    70,44 MB/s [17 198,1 IOPS]

Ka teisi teste vaadates on tulemused sarnased. ATTO pakub maksimaalseks lugemiskiiruseks ~560 MB/sek ning kirjutuskiiruseks ~460 MB/sek. Samas AS SSD test, mis valikus see kõige karmima lähenemisega, hindab kõige kõige negatiivsemas situatsioonis SSD maksimaalseks läbilaskeks 500 / 420 MB/sek ning reaalse elu kasutustes ehk see juhulugemise testi numbrid jäävad kõrgelthinnatud Samsung 850 Pro’ga samale tasemele. Sellises olukorras piirduvad ~ 400 MB/sek lugemisega ning ~300 MB/sek kirjutamiskiirusega.

Ära tasuks korra ka mainida, et võrdlust klassikalise kõvakettaga ei kannata see SSD seade absoluutselt üheski aspektis. Jah, kui jadalugemise või kirjutamise ajal on võimalik kõvakettaga saavutada kolmandik kuni pool SSD seadme läbilaskevõimest, siis päriselu situatsioonides mil mitmed programmid paralleelselt vajavad andmetele ligipääsu – siis ei küündi kõvaketta andmeedastuskiirus megabaidini sekundis ning vahe on 300–400 kordne.

 

Kokkuvõte

Pikalt on olnud minu jaoks Samsungi SSD seadmed need kvaliteedi ja jõudluse etalonid – 850 Pro ning 850 EVO sobivad pea kõikidesse rakendustesse, kui sul ainult rahakotirauad piisavalt laiali käivad. Eks selle hind võrreldes OCZ Trion või Crucial MX300 SSD seadmega kõvasti kõrgem. Seda suurem oli üllatus Silicon Power Slim S80 SSD seadet testides, kuna antud seadme hind on tublisti madalamal võrreldes Samsungiga ning jääb teiste tootjate entusiastide kategooria mudelitega samasse hinnaklassi. Aga, aga just võrdlus andmeedastuskiiruse osas erinevates testivariantides näitas, et Slim S80 SSD ei jää niivõrd palju maha kui hinnavahe oli. Millest võiks järeldada – kas üks on nii ülehinnatud või teine on niivõrd hea.

  • Hea hinna/gigabaidi suhtega
  • Phison S10 kontroller
  • Kvaliteetne Toshiba TLC NAND mälu
  • Lugemiskiirus kuni 560 MB/sek
  • TRIM, ECC, SMART, RAID, NCQ, CC tugi
  • Saadaval 32 GB – 480 GB mahutavusega
  • 7 mm paksus – sobib ka sülearvutitele
  • 3-aastane tootjapoolne garantii

Võttes nüüd kokku Silicon Power Slim S80 SSD seadme ülevaadet. Isegi, et tootele on peale pandud osade ringkondade jaoks natuke võõram kaubamärk, on selle sisse mahutatud peavoolu jaoks tuttavad komponendid – kvaliteetne Phison S10 kontroller tagab stabiilse töö igas olukorras, samas Toshiba MLC NAND mälude kasutus tähendab pikka seadme eluiga. See omakorda toob meid selleni, et antud SSD on ideaalne nii mänguritele, videograafidele, fotograafidele ning teistele kasutajatele, kes vajavad suurt kiirust suurte andmemahtudega tegeledes. Turvaline ja kindel Silicon Power Slim S80 SSD seade sind lihtsalt sellistes olukordades hätta ei jäta. Seda julgen omadest kogemustest öelda – testitud SSD lõppes siinkirjutaja ultrabook’is mida ma olen kasutanud muude asjade kõrvalt ka tagavara-tööarvutina. Aasta aega kasutamist ning kõik töötab jätkuvalt kiirelt ning laitmatult.

• Silicon Power Slim S80 SSD seadmed Photopointis »

• SSD seadmed Photopointis »

Ülevaade numbrites

Koostekvaliteet / komponendid
9.5
Jõudlus
9
Lisafunktsioonid
8.5
Vastupidavus / garantii
9
Hind
9
9

Entusiastidele sobivaim

Silicon Power Slim S80 SSD seade võiks entusiastide SSD valikus olla nimekirja eesotsas. Seda mitte seepärast, et see oleks kõige võimsam SATA liidesega SSD ketas ega ka mitte seepärast, et see oleks kõige soodsam. Slim S80 on kombinatsioon nendest kahest – see on entusiastide jaoks kõige magusamas kohas olev võimekas SSD seade, mis on saadaval väga mõistliku hinnaga. Ja just seetõttu on Silicon Power Slim S80 vähemalt minu jaoks valik number üks.