Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 18. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Sõdige soodsalt – Speedlink Virtuis ja Speedlink Parthica mänguriklaviatuuridega :: Digitest

Sõdige soodsalt – Speedlink Virtuis ja Speedlink Parthica mänguriklaviatuuridega
Erki Oras

Vaenlase mahanottimiseks on mitmeid erinevaid viise. Sa võid tema kõrvaldamiseks kasutada lasersihikuga kõrgtehnoloogilist ja miljonidollarilist raketti, millega näiteks USA pahalaste pealikuid jahib. Või kõrvaldada kurikael kalašnikovi ja/või matšeetega nagu seda teevad erinevate rahvaarmeede tegelased päikeselises Aafrikas. Oskajates kätes on mõlemad võrdselt efektiivsed, ainult et kalašnikovi kasutades säästad sa hulga raha ka laskemoona soetamiseks.

Speedlink Virtuis ja Speedlink Parthica kuuluvad oma hinnaklassis poolest pigem kalašnikovi kategooriasse. Hoolimata oma pretensioonikatest nimedest. Iseenesest on tore ja rahvavalgustuslik, et Speedlink oma toodetele antiikmütoloogiast ja –maailmast pärit nimed paneb. Omajagu irooniline on muidugi, et Virtuis on tuletatud ladinakeelsest sõnast ’virtus’, mis tähendab voorust ja seda säästlikkus vaieldamatult on.

 

Pakend ja sisu

speedlink-virtuis-klaviatuur-Photopoint-1
speedlink-parthica-klaviatuur-Photopoint-1

speedlink-virtuis-klaviatuur-Photopoint-2
speedlink-parthica-klaviatuur-Photopoint-2

Väliselt on mõlemad pakendid sarnaselt must-punased, Parthica oma vaid veidi toekam st paksem. Pakendis on lisaks klaviatuurile veel plaat tarkvaraga ning voldikkasutusmanuaaliga.  Ühest küljest tunduvad nii CD-plaadid kui pabermanuaalid veidra arhaismina, kuid ilmselt leiaksid need rakendust näiteks arengumaades või võrgustumise põhimõtteliste vastaste puhul. Hiljem selgub, et vähemalt ühe klaviatuuri jaoks on draiveriteplaadil siiski ka oma funktsioon.

 

Välimus

speedlink-virtuis-klaviatuur-Photopoikö-nt-15 copy

Pinnaviimistluse võrdlus. Nagu näha on Speedlink Virtuis klaviatuuril klahvid pehmema mati pinnaviimistlusega. Korpuse pinnal on aga karedam-läikivam-kõvem viimistlus. Pisut kallima hinnaklassi klaviatuuril Speedlink Parthica on täpselt vastupidi. Klahvid on läikivamad-libedamad ja klaviatuuri korpus matt-sametine.

 

Virtuis

speedlink-virtuis-klaviatuur-Photopoint-3

speedlink-virtuis-klaviatuur-Photopoint-6

speedlink-virtuis-klaviatuur-Photopoint-7

speedlink-virtuis-klaviatuur-Photopoint-8

 

Klaviatuurid erinevad üksteisest välimuse poolest rohkem kui omadustelt.

Kui Parthica kuju on pigem vaoshoitult roccatlik, siis Virtuisi kõverate kaarte esteetika näib pärinevat pigem Star Treki’i ulmeilmast. Ok, võibolla siiski  väikeste liialdustega.  Selle eest on aga Parthica kaetud meeldiva mati kummikihiga, mis lisab klaviatuurile väärikust ja kindlasti ka kasutumugavust.

Küll aga võivad mõlemad klaviatuurid uhkustada punakollase tekstiilkattega kaablitega, mis nende hinnaklassi juures üpris haruldane on.

Küll aga on kuidagi kahvatu ja verevaene klaviatuuride valgustus, klahvid on kuidagi tuhmid võrreldes kasvõi särava valgustusega randmetoega. Ning siin ei päästa isegi see, et Parthical on valida kolme erineva värvi vahel. Virtuisil kui vooruslikumal on vaid üks taustavalgustus, kuid selle eest põleb see erksalt ning klahvid on meeldivalt silmatorkavad.

Üldse jätab Virtuis mulle, hoolimata oma kummalisest kujust, parema mulje. Viimistletum on nii välimus, kui ka koostekvaliteet tundub ületavat tema hinna poolest kallimat kaaslast.

Parthica

speedlink-parthica-klaviatuur-Photopoint-15

speedlink-parthica-side-1

speedlink-parthica-side-2

speedlink-parthica-klaviatuur-Photopoint-18

 

Tarkvara

Screenshot_1 copy

 

Virtuis

01

Kui ma arvustuse alguses ironiseerisin pakendites olevate draiveriplaatide üle, siis reaalne elu valmistas mulle väikese üllatuse. Nimelt ei õnnestunud mul Parthica draiverit Speedlinki kodulehelt alla sikutada. Seda lihtsalt ei olnudki seal. Erinevalt Virtuisi omast.

Mis aga tarkvarasse endasse puutub, siis minu jaoks olid see (või need) piisavalt lihtne ning intuitiivne. Kujunduselt ehk pisut kribu, kuid igati kasutuskõlblik. Lisaks makrodele ja profiilidele saab sealt mõistagi reguleerida valgustust ning näiteks Windows-klahvi funktsionaalsust sisse-välja lülitada. Tore oli ka see, et tarkvaraga on kaasas piisavalt sätteid nii kontori- kui meediarakenduste tarvis. Väike aga siiski meeldiv detail.

Parthica

02

 

 

Kasutamine

speedlink-virtuis-klaviatuur-Photopoint-3

Võrreldes neid kahte klaviatuuri omavahel tuleb tõdeda, et kallim ei pruugi alati olla parem. Tõsi küll, Parthica võimalused on suuremad, tal on eraldi 10 multimeediaklahvi (Virtuisil vaid 6), kolme eri värvi valgustus (Virtuisil vaid üks) ning kummeeritud kate. Kindlasti on mängijaid, kelle jaoks on need argumendid olulised.

speedlink-parthica-klaviatuur-Photopoint-15

Ainuke, millega Virtuis oma hinnalisemat konkurenti arvuliselt ületada võis, oli tervelt 20 sentimeetrit pikem kaabel. Klaviatuuri kasutamisel so klahvide vajutamisel aga tegi Virtuis Parthicale pähe tervelt karvamütsi võrra st Virtuisi konkreetsusega võrreldes tundus Parthica klahvikäik kuidagi ebamäärane ja…mudane. Lisades siia veel Parthica klahvide ebamäärase valgustuse ning kallim klaviatuur jätabki endast märgatavalt odavama mulje kui Virtuis.

Võib ju väita, et välimus mängu juures mingit mõju ei avalda, kuid välimusega kaasneb emotsioon, emotsioonist aga sõltub võitlusvaim. Okei, see on nüüd küll minu personaalne teooria, millele päris teaduslikku põhjendust pole.

 

 

Kokkuvõtteks

speedlink-virtuis-testivoitja

Iga sõdalane tahaks söösta lahingusse särava Excaliburiga pea kohal vehkides, aga vaid vähesed saavad seda endale lubada. Enamus meist peab leppima külasepa taotud odaga või koguni vikatist ise midagi kokku nikerdama.  Kuigi Speedlinki klaviatuurid Excaliburi mõõtu välja ei anna ei koostekvaliteedilt ega välimuselt, ületavad nad siiski mäekõrguselt külasepa loomingut. Vandudes siiski alla näiteks Roccati ja Razeri toodangule. Samas on Speedlinki klaviatuurid viimastest märksa kättesaadavamad.

Nii Virtuis kui Parthica on mõlemad igati täisverelised mänguriklaviatuurid, mille funktsionaalsuses järeleandmisi pole tehtud. Mõlemal mudelil on oma plussid ja miinused ning kuigi Virtuisi pealtnäha ainsaks eeliseks Parthica ees on 0,2 meetrit pikem juhe, siis kuulub  talle kindlasti minu eelistus. Seda võib ilmselt juba eelnevast arvustusest välja lugeda. Parthicat võiksin soovitada neile, kelle jaoks on oluline klaviatuuri täpsem häälestamine. Virtuisi aga neile, kes tahavad täpsemat klahvikäiku ning kellele piisab minimalistlikumatest sätetest.

Kokkuvõtlikult klavereid võrreldes võiks Virtuis olla usin ja tubli gümnasist, Parthica aga andekas üliõpilane, kes ometi kipub elumere lainetel pisut liiast lulli lööma.