Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 7. dets. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Sony RX100 VI – lipulaeva suur muutus :: Digitest

Sony RX100 VI – lipulaeva suur muutus
Oskari Värä

Kompaktkaamerad: “Kuuldused minu surmast on tugevasti liialdatud.” Ja meie ees on ehe tõestus, et see on tõesti nii. Sony tippklassi kompaktkaamerate seeria RX100 on saanud juba oma kuuenda liikme ning selle puhul pole tegu lihtsalt minimaalsete muudatustega isendiga, vaid üpris suure muutuse läbinud aparaadiga.

Kui varem pidi leidma kompromissi, kas osta pika suumiulatusega või suurema sensoriga kaamera, siis Sony RX100 VI teeb valimise lihtsaks – võta see! Sensor on endiselt 1-tolline, kuid suumiulatust on kõvasti pikendatud – pikemas otsas on fookuskaugus varasema 70mm asemel lausa 200mm, tehes kaamera oluliselt universaalsemaks võrreldes eelkäijatega.

 

Sony DSC-RX100 VI

 

Tähtsamad tehnilised uuendused

Siiski-siiski. Uus universaalne objektiiv ei tule omade mööndusteta. Nimelt on võrreldes RX100 V mudeliga, VI objektiiv pimedam – f/1.8 – 2.8 vs f/2.8 – 4.5. Selle kompenseerimiseks on stabilisaatorit uuendatud ja see suudab nüüd kompenseerida kuni 4 säriastet, mis on 200mm juures väga kasulik aga ei päästa bokeh-effekti. Selle jaoks tuleb rohkem sisse suumida ning loota, et ruumi selleks jagub.

Positiivse poole pealt on Sony suutnud objektiivi suumiulatust väga palju pikendada, aga kaamera kere on vaid 1,8 mm varasemast paksem ning endiselt väga-väga kompaktne.  

Muude uuenduste hulgas on kiirem autofookuse süsteem, mis pakub paremat jälgivat fokusseerimist, Eye AF reziim ning RX seerial esmakordselt – puutetundlik ekraan.

Sarivõtet on võimalik teha 24 kaadrit sekundis ja nii 233 fotot järjest. Muljetavaldav? Jah, aga see pole kõik. Kaamera suudab seda teha nii, et samal ajal töötab ka jälgiv autofookus. Nüüd mitte nii muljetavaldava osa juurde. Sel ajal kui kaamera salvestab suurt hulka pilte (ei pea olema 233 fotot, vaid piisab ka 50-st), ei saa seda välja lülitada, mis tähendab, et ka objektiiv jääb avatuks. Sellest poleks hullu, aga ka kiire mälukaardi puhul on salvetusprotsess pikk. Väga suure hulga piltide puhul võib rääkida ka üle minuti pikkusest ajast.

Sony DSC-RX100 VI

Rääkides autofookusest, siis selle kohta ei saa mitte midagi halba öelda. Fokusseerimisaeg on 0,03 sekundit ning autofookus on väga täpne ka siis kui sarivõttega pildistada. Selle üle on Sony ka eriti uhke ning väidab, et tegu on 1″ sensoriga kompaktkaamerate seas maailma kiireim! Selle jaoks on küll vaja väga palju valgust ning siseruumides, kus seda pole, läheb juba keerulisemaks. Sellegipoolest väga kõva saavutus.

Videot filmib RX100 VI Ultra HD 3840 x 2160 24/30 kaadri sekundis kuni 5 minutit. Kaamera kasutab video filmimiseks suuremat pikslite ala kui lõpptulemus, mis peaks tooma parema videokvaliteedi ning ei lõika vaatevälja väiksemaks. Samuti on olemas manuaalselt fokusseerimise ning säritamise abistamiseks focus-peaking funktsioon. Samas aga puudub mikrofonisisend, mis tähendab, et see pole ideaalne kaamera vlogimiseks. Samuti pole V mudelilt üle toodud integreeritud ND-filtrit, mis ka ei ole meeltmööda filmijatele. 

Tehniliste andmete täieliku loetelu leiab siit.

Sony DSC-RX100 VI

 

Kasutamine

Nagu mainitud sai on objektiiv läbinud suure muutuse. Võib öelda, et see teeb kaamerast veel parema reisiaparaadi kui see oli varasemalt ning sellega saad enamus olukordades pildi kätte.

Sony on kaamera disaini jätnud suures osas samaks, mis eelkäijatel ning see tähendab, et pikema suumiulatusega objektiiv ohverdab valgusjõulisust. Sony sõnul pole sellest väga hullu, sest näiteks 100mm peal on ava veel f/4, mis lubab mõnusat udust tausta portreede puhul. Samas 24-70 vahemikus on kaamera pimedam ning seal see pole võimeline nii head bokeh-effekti tekitama kui eelkäija. Eks siin on koht, kus igaüks peab ise leidma, millisele kompromissile minna ja kas valida RX100 V või VI.

Sony DSC-RX100 VI

Kaamera tagaküljel on RX seerial esmakordselt ekraan, mis on ka puutetundlik. 3-tollise ekraani lahutusvõimet on võrreldes eelkäijaga küll vähendatud, aga see-eest on seda võimalik 45-kraadi võrra rohkem alla kallutada – tehes erinevate nurkade alt pildistamise lihtsamaks.

Puutetundlikkus küll tuli, kuid ainus kasulik funktsioon on sellel fokusseerimispunkti valimine. Samuti saab pilte taasesitades nende peale vajutades sisse suumida ning mööda pildi pinda ringi liikuda. Aga see on kõik. Mingil põhjusel näiteks pole võimalik pilte vaadates neid sõrmega libistades edasi kerida nagu kõik on harjunud telefoniga pilte vaatama. Miks nii poolik lahendus? Ei oska öelda. 

Sony DSC-RX100 VI

Samuti pole uuendamata jäetud ka elektroonilist pildiotsijat. Parim osa sellest on see, et kui V mudelil pidi pildiotsija kaamerast välja saamiseks nuppu vajutama ning seejärel sõrmedega veel üks detaili välja tõmbama, siis nüüd piisab vaid nupuvajutusest ning pildiotsija on kasutusvalmis.

Ma ei suutnud otsustada, kas see on häiriv või ei: kui pildiotsija välja tõmmata, siis läheb kaamera automaatselt käima. See on hea osa. Kui aga sisse tagasi lükata, läheb kaamera automaatselt kinni. Seda ka siis kui kaamerat ei pandud käima pildiotsijat välja tõmmates, vaid power-nupust. On olukordi, kus tahaks pildiotsija ära peita, aga kaamera läheb selle peale iga kord kinni. Nõuab veidi harjumist, aga pole mitte midagi möödapääsmatut või siis saab selle funktsiooni menüüst välja lülitada. 

Olen kuulnud nurinat selle üle, et kere on väga sile ning paremal käes pole kaamera esiküljel millestki kinni haarata. Ennast see väga ei häirinud kuid pikema kasutuse puhul on üpris kindel, et kaamera libiseb käest ja see kallis aparaat läheb katki. Väikese krobelise kõrgenduse lisamine esiküljele ei teeks kaamerat suuremaks.

Samuti on nurinat selle üle, et tagaküljel olevad nupud on väga väiksed ning neid võib olla keeruline täpselt vajutada ning Sony ongi arvatavasti mõelnud, et kasutaja ei hakka menüüs liigselt ringi surfama. 

Sony DSC-RX100 VI

Aku eluiga on nagu ikka RX100 kaamerate puhul – üsna hädine. Soovituslik on osta kohe ka lisaaku ja väline akulaadija. Kui kaameraga on võimalik teha sarivõtet 233 kaadrit järjest ning tootja lubab 240 kaadrit ühe laadimisega, siis saab kümne sekundiga aku tühjaks lasta ja ma võin üpris enesekindlalt väita, et see pole piisav.

 

Pildikvaliteet

Pildikvaliteet, nagu sellise klassi kaameralt oodata võiks, on väga hea. Müra ei ole probleemiks vähemalt kuni ISO 1600, kui see hakkab märgatavamaks muutuma, kuid interneti jaoks klõpsutades võib julgelt ka kõrgemaks seada. Arvatavasti suurem osa selle kaamera kasutajaid seavad ISO automaatseks ning annavad kaamerale ette ISO lae. Ise seadsin endale 6400 (see on küll juba suure riskiga olenevalt valgustingimustest), kuid igaüks võiks ise omale leida selle mugava punkti. Objektiiv on terav, arvestades selle üpriski pikka suumi ning keskelt alati terav, kuid servadest on lahtise avaga pildistades näha teravuse kadu. 

RAW-failid on väga hästi töödeldavad. Samuti on otse kaamerast tulnud fotodel näha, et kaamera saab hästi hakkama ka kontrastsemates tingimustes ning kes väidab, et tema telefon teeb kompaktkaameraga sama kvaliteetseid pilte – on inimene, kes väidab täiesti suvalisi asju faktide pähe. 

Sony DSC-RX100 VI

Sony DSC-RX100 VI

Sony DSC-RX100 VI

 

Kokkuvõte

Sony RX100 VI on universaalne kaamera, mis on samas ka väga hea. Tegu ongi nüüd rohkem reisikaameraga sellele, kes tahab suurepärast pildikvaliteeti ning mitte enam fotoentusiasti või professionaali taskukaameraga. Kompaktne, väga hea pildikvaliteediga, pikk suumiulatus, integreeritud pildiotsija, 24 kaadrit sekundis sarivõte suurima lahutusvõimega ja muud abid, mis aitavad igal juhul pildi kätte saada. Ja seda kõik keres, mis on vaevalt ühe seebikarbi suurune. Kelle jaoks on valgusjõulisus väga oluline, saab võtta omale ka eelmise mudeli. Pildikvaliteet on mõlemal suurepärane, aku eluiga on mõlemal kehv. Küll on mõningaid funktsionaalseid erinevusi, kuid need ei ole elumuutvad. 

Hind on RX100 VI mudelil sama muljetavaldav kui kaamera ise. Kuigi sama raha eest saab juba hübriidkaamera, siis sellist võimekust nii kompaktses kestas, kui RX100 VI, ei paku ükski teine aparaat. Kindlasti ei saa sama pildikvaliteeti kui samas hinnaklassis olevate suurema pildisensoriga hübriidkaameratega, siis fokusseerimiskiirus, sarivõte on kiiremad ning videovõimekus on kindlasti vähemalt sama hea, Tuleb endale leida see õigustus kompaktsuses, et see raha RX100 VI eest välja käia.

Sony RX100 V on väga võimekas aparaat ning igaüks saab endale ise teha valiku vastavalt vajadustele, kumb osta. Valgusjõulisus vs pikem suumiulatus.

Sony DSC-RX100 VI kaamera saad tellida Photopointi veebikaubamajast ››

Kõik Sony RX100 perekonda kuuluvad kaamerad  ››